توییترِ بدِ بدِ بد!
چرا استفاده از توییتر برای مسئولان مجاز است و برای ما جیز؟!

توییترِ بدِ بدِ بد!

نویسنده : یاسین ناطقی

چند سال پیش، همسایه‌ای داشتیم که در خانه‌اش ماهواره داشت. وقتی حرف از معایب ماهواره به میان می‌آمد، می‌گفت برای آن‌که خانواده‌اش از راه به‌ در نشوند، به نصّاب ماهواره گفته است شبکه‌‌های مشکل‌دار را قفل کند. اما بعد از مدتی، خود و همسرش نتواسته‌اند بی‌خیال همان چند شبکه مشکل‌دار بشوند. با نصاب تماس گرفته و جویای رمز کانال‌های قفل‌دار شده است. و از آن روز به بعد، هرگاه فرزندان در خانه نبودند، سریع به سراغ همان کانال‌ها می‌رفته و تنهایی یا به همراه همسرش، برنامه‌هایش را تماشا می‌کرده است.

احتمالاً شما هم تا این لحظه، ویدیوی تاریخیِ رئیس دولت قبل محمود احمدی‌نژاد در توییتر را دیده‌اید. ویدیویی چند ثانیه‌ای که به مناسبت ورودش به توییتر تهیه شده و این روزها سوژه شوخی برخی از هم‌وطنان‌مان شده. احمدی‌نژاد در این ویدیو، به زبان انگلیسی، از بینندگانش درخواست می‌کند که او را دنبال کنند و در انتها، دوستی و صلح را نثار بینندگان می‌کند! 

به یاد داریم که حدود یک سال پیش نیز غلامعلی حداد عادل، نماینده مردم تهران در مجلس، به توییتر پیوست. او بعد از چند ماه، از دیگر سیاسیون خواست تا به این شبکه اجتماعیِ پرطرفدار پیوسته و از ظرفیت‌های آن استفاده کنند. برخی نمایندگان از جمله احمد توکلی و حسین‌ نقوی‌ هم به پیروی از حداد، برای خود اکانت توییتری ساختند.

روایت ابتدای متن، شباهت عجیبی با اوضاع این روزهای ما دارد. سه ضلع مثلثِ «شبکه‌های مشکل‌دار، والدین و بچه‌ها»، حالا تبدیل به «توییتر، مسئولان و مردم» شده است! توییتر برای ایرانیان مسدود شد، اما سیاستمداران و مسئولان که خود در مسدود شدن آن نقش داشتند، نتوانستند از آن دل بکنند و این روزها حتی دکتر احمدی‌نژاد که فیلتر شدن توییتر در دولت او به وقوع پیوست، دوان دوان به سمت توییتر آمده تا از رقبای داخلی و خارجی‌اش عقب نمانند!

جالب است بدانید گاهی که از این بزرگواران در مورد فیلترینگ توییتر و نحوه استفاده از آن سوال می‌شد، در کمال تعجب، می‌گفتند که از فیلترینگ آن مطلع نبوده‌اند! کمی که دقیق‌تر به قضیه نگاه کنیم، در پشت پرده حضور دولتمردان سابق و فعلیِ ایران در توییتر، دو مفهوم کلی را می‌یابیم؛ اول: ناکارآمدیِ شدید فیلترینگ. دوم: بی احترامی آشکار به مردم.

شاید شنیده باشید که عده‌ای می‌گویند توییتر برای محمدجواد ظریف و حسن روحانی، غالباً کاربردی فراملی دارد و بیشتر به عنوان یک تریبون جهانی شناخته می‌شود. چرا که پیام‌های این دو نفر، معمولاً به زبان انگلیسی هستند و مخاطب عمده‌ی آن‌ها، خارجی‌ها. اما انتشار توییت‌هایی به زبان فارسی توسط مسئولان سابق و فعلی، مطمئناً مخاطبی جز ایرانیان ندارد و پیامش این است که در توییتر، آن‌قدر ایرانی پیدا می‌شود که بتوان برای‌شان وقت گذاشت، فیلترشکن را فعال کرد و توییت نوشت! پس فیلترینگ توییتر آن‌قدرها هم که مسئولانِ مربوطه فکر می‌کردند، تاثیر گذار نبوده است. بد نیست بدانید که از مدت‌ها قبل، منابع معتبر داخلی، تایید کرده بودند که حدود هشتاد و پنج درصد از کاربران ایرانی، مشتریِ فیلترشکن‌ها هستند!

از طرفی، همیشه این سوال برای هم‌وطنان‌مان مطرح بوده است که اگر طبق قوانین، وبسایت‌هایی با محتواهای نامناسب مسدود می‌شوند، پس چرا اکنون توییتر به عنوان یک رسانه‌ی حاوی محتواهای نامناسب (به زعم فیلتر کنندگانش)، توسط اعضای دولت و مقامات بلندپایه کشور استفاده می‌شود؟ این عمل، جز بی‌احترامی به مردمی است که با رای‌های خود، این آقایان و بانوان را بر کرسی‌های نمایندگی و ریاست و ... نشاندند؟ افرادی که به وقیحانه‌ترین شکل، توییتر و امثال آن را از دسترس عموم ایرانیان خارج می‌کنند و خود، شبانه و یواشکی به گشت و گذار در آن می‌پردازند!

برچسب ها
چرا توییتر فیلتر است؟
محمود احمدی نژاد در توییتر
مسئولان ایرانی در توییتر
فیلترینگ شبکه های اجتماعی
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
خیلی خوب و جامع و کامل نوشتید خوشمان آمد. فقط هم توییتر نیست قبل تر ها فیس بوک هم همین حکم رو داشت. منتها ما عادت کردیم همیشه از چیزهایی که حق مسلم مان است عقب رانده شویم!
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
لطف دارید؛ ممنون که خوندید :) / بله، اون هم همین وضع رو داره متاسفانه. اما یک نکته رو شاید بهتر بود مطرح می کردم؛ که این مسئله قانون شکنی(اگر بشه اسمش رو قانون شکنی گذاشت)، دو طرفه س. یعنی هم از سوی مردم داره اجرا میشه و هم از سوی مقامات. تا جایی هم که یادمه، خیلی از ایرانی ها-از جمله خودم!-، پیش از رییس جمهور و نمایندگان، اکانت توییتر و فیس‌بوک ساخته بودن و فعالیت می کردن. پس از مسئولین هم انتظار رعایت قانون نمیره، چراکه اونها هم از ما مردم هستن! هر چند که این، ابداً توجیهِ مناسبی برای رفتارشون نیست.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٢/٢٨
٢
١
مثل اینکه از توییت های شخص اول مملکت بی اطلاعید؟ یک بار زیر یکی از توییت های ایشون محتوایی با همچنین مضمونی نوشتم که چگونه توییتری که فیلتر است شما استفاده می کنید که بلافاصله پاک شد
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٨
١
٠
در مورد توییت های ایشون هم متاسفانه همین مشکل رو داریم، منتها گفته میشه که این اکانت های توییتر و اینستاگرام به نام شون ساخته شده، توسط خودشون ساخته نشده و دفترشون تصمیم گرفتن که این اکانت ها ساخته شه و توش پیام گذاشته شه. اما در نهایت، مطمئناً بدون اجازه خودشون، تاسیس نشدن! فعلاً دوست داشتیم روی رفتار "قانون گذاران" ملت صحبت کنیم. اما حرف تون صادقه.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٢/٢٩
١
٠
کمدی سیاه و غمبار مملکت ما همینه که یعنی چی؟ یعنی چی که اکثر مجراهای اطلاع رسانی فیلتر و ممنوعه ولی از وزیر امور خارجه و رئیس جمهور بگیر تا شخص اول مملکت داره ازش استفاده میکنه؟ این غیر از اینکه میگه: مردم شما نمی فهمید ولی ما می فهمیم؟
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
متاسفانه همینه‌. آدم خنده ش میگیره از این وضعیت :))
m_akbarpour
m_akbarpour
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
سلام به نظر من فیلترینگ خیلی هم لازمه ولی فیلترینگ برای ما نیست ،برای بچه هاست ، وگرنه فکر کردید مسئولین نمی توانند پورت های vpn و سایر فیلترشکن ها را مسدود کنند .
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
سلام. ممنون که خوندید و نظر دادید. بله، فیلترینگ در مواردی از جمله هرزه نگاریِ جنسی و شاید توهین به عقاید ملل و شخصیت های حقیقی، الزامی هس. اما مشکل اصلیِ من، با فیلترینگِ «فله‌ ای» وبسایت های مختلف هست. از جمله شبکه های اجتماعی محبوبِ مردم. فیلترینگ که هر سال، چندصد میلیارد تومان از بیت المال، براش هزینه میشه و تاثیر بسیار کمی داره. از طرفی، این که چه کسی و با چه طرز فکری مشخص میکنه که چه سایت هایی باید فیلتر شن هم برای من، خیلی مبهم هست.
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
دقیقا، گل گفتی! این قضیه چیزی جز توهین به شعور مردم نیست!
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
مرسی که خوندید :) باید ببینیم این بزرگواران تا کِی میخوان به این توهین ادامه بدن.
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٢/٢٩
١
٠
انجمنی تحت همین موضوع عنوان کردم که اصلا فیلتر یعنی چی و چرا سران مملکت استفاده می کنن و برای بقیه ممنوعه که متاسفانه هنوز تایید نشده.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٩
٠
٠
خیلی خوبه؛ از این جهت که لااقل خودمون می فهمیم که با خودمون چندچندیم!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٩
١
٠
مثال و تشبیهتون جالب و خوب بود 👌 البته میگن برای مسئولین فیلتر نیست! مثل اینترنت اساتید دانشگاه که فیلتر نیست یا حداقل وی پی ان سرخودن! / با غم انگیزترین حالت فیلتر چه کنیم! :))
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٢٩
١
٠
مرسی که خوندید :) ... لطف دارید. فکر کنم حدادعادل هم یک بار توی یک مصاحبه گفتع بود که براش فیلتر نیست. حالا نمیدونم چجوریه که مثلا هر کی نماینده میشه، یهو بواسطه‌ی قرابتش به بزرگان، هاله‌ی فیلترینگ ازش دور میشه :))) ... براستی باهاش چه کنیم؟!؟
BoBo
BoBo
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
من دیگه حرفی ندارم واقعا :) مرسی که خوندید :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
من هم با فیلتر شدن موافق نیستم، اما وقتی می بینم هنوز انقدر زیاد هستن آدمایی که جنبه ی استفاده از یک سری چیزا رو ندارن میگم همون بهتر که فیلتر باشه. مثلا من ندیدم توی فیس بوک ملت بریزن و به یک نفر فحاشی کنن ولی این اتفاق بارها توی اینستا افتاد. البته شاید من ندیده باشم.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١٢/٣٠
٠
٠
درسته. با وجود فیلترینگ، آبرومون توی دنیا کمتر میره :))) اما دلیل موجهی برای محروم کردن تمام اعضای جامعه از یک شبکه ی اجتماعی مفید و جهانی نیست. و از اون بدتر، اینه که میبینیم کسانی که مستقیماً توی فیلتر شدنشون نقش داشتن، حالا میان خیلی راحت توش فعالیت می کنن و کماکان به نظرم این چیزی نیست جز بی احترامی به مردم و البته مسخره کردنِ خودشون و قانون هاشون. ممنون که خوندید :)