چه جور بگم خطر داره ترقه!
درباره حکم تنبیهی که دل مردم را خنک کرد

چه جور بگم خطر داره ترقه!

نویسنده : مهدیه جوادی

شب چهارشنبه سوری مجبور شدیم برای جلوگیری از تکرار تجربه وحشتناک سال پیش به خانه یکی از بستگان پناه ببریم و از آن‌جا با خودمان فکر کنیم که الان قرار است بمب‌های دست ساز پسران محله به کدام دیوار خانه‌مان برخورد کند و یا این‌که تا الان شیشه کدام پنجره از شدت ضربه ریخته است. ساعت حدود 2 صبح بود که مخ مخه‌مان شد برویم اطراف خانه‌ و ببینیم اوضاع چطور است که یکهو لرزش و صدای عجیب یکی دیگر از همین بمب‌ها نظرمان را عوض کرد که بخوابیم و تا صبح از این رسم عجیب و غریب باستانی دور بمانیم. صبح به سراغ خانه‌مان رفتیم مثل سال پیش کلی لکه سیاه روی دیوار بود و سنگ نمای خانه همسایه هم ریخته‌ و بقایای آتش‌بازی و ترقه روی زمین به جا مانده بود.

برای ما امسال به خیر گذشت و استرس پارسال را که بین آن همه سر و صدا و خطر در خانه گیر کرده بودیم را نداشت ولی وقتی فیلم انداختن ترقه دست‌ساز داخل ماشین پلیس راهور را دیدیم و وقتی عکس رد ترقه روی در ماشین آتش‌نشانی را دیدم و یا برخورد ترقه به ماشین اورژانس را، خیلی ناراحت شدم و فهمیدم همه مثل ما از این رفتارهای دیوانه‌وار در امان نبودند.

 امسال با توجه به تبلیغات فرهنگی که بعد از حادثه پلاسکو اتفاق افتاده بود توقع داشتم ملت فهیمی بشویم، مراقب بچه‌ها و اطرافیان‌مان باشیم تا دیگر این اتفاقات رخ ندهد اما اگر چه امسال تلفات کاهش داشت اما باز هم بودند کسانی که با بچه 4 ساله به تماشای این مراسم رفته‌بودند و متاسفانه مجبورند عیدشان را با غم طی کنند.

بعد از این اتفاقات فقط به این فکر می‌کردم که با افرادی که از ترقه‌ در شب چهارشنبه سوری استفاده می‌کنند باید چکار کرد؟ خانواده‌ها که از پس این افراد بر نمی‌آیند و انگار با گذشت هر سال جری‌تر می‌شوند و انگار نه انگار که این شب را به وحشتناک‌ترین شب سال برای دیگران تبدیل می‌کنند. تا این‌که وقتی خبر جنجالی حکم تنبیه قابل تامل و جالب دادستان مشهد با دستگیرشدگان چهارشنبه سوری را خواندم، دستمریزاد گفتم، چون هم جنبه تنبیهی دارد و هم دیگران را هم از انجام چنین کارهایی منع می‌کند.

این حکم  5 بند داشته؛ اول این‌که دستگیرشدگان برای آگاهی از میزان خساراتی که به سطح شهر و اموال عمومی و خصوصی وارد کردند، به منطقه هاشمیه برده شده و مدتی به نظافت محل پرداختند. بعد برای پی بردن به آثار سوء رفتارهای پرخطر از بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) بازدید کردند. در مرحله سوم شناسنامه‌دار شده و در طول سال کلاس‌های توجیهی برای آن‌ها برگزار می‌شود. در سالهای آینده هم یک روز قبل از چهارشبه پایان سال به دادسرا فراخوانده می‌شوند و تا پایان مراسم چهارشنبه پایان سال بازداشت خواهند بود. و در بند پنج آمده این افراد از شرکت در مراسم چهارشنبه پایان سال تا هنگامی که احساس شود دیگر خطری برای امنیت جامعه و شهروندان ندارند محرومی می‌شوند.

از این دست حکم‌ها قبلا هم در دادگاه‌های خارجی و هم در دادگاه‌های خودمان دیده ‌بودیم از محکوم شدن دانش‌آموزی به خواندن 30 جلد کتاب تا نوشتن مقاله، همیار پلیس شدن یا پاکسازی ساحل! که همه این حکم‌ها برای افرادی صادر می‌شود که سوء سابقه ندارند و دادگاه تشخیص می‌دهد به جای زندان رفتن می‌شود از این روش‌های تنبیهی استفاده کرد. ولی حکم دستگیرشدگان چهارشنبه سوری از همه بیشتر برایم جالب بود چون 80 نفری که در مشهد دستگیرشده‌اند اغلب جوان هستند و این رفتار پرخطرشان را تفریح می‌دانند و با رفتن به بیمارستان و ملاقات با حادثه‌ دیده‌ها و توجه به کثیفی چهره شهر و آسیب‌هایی که به محیط عمومی وارد شده و از همه مهم‌تر محروم شدن از چهارشنبه آخر سال بعد، شاید بالاخره متوجه زشتی رفتارشان بشوند. 

برچسب ها
چهارشنبه سوری
دادستان مشهد
حکم تنبیه چهارشنبه سوری
دستگیری 80 نفر در چهارشنبه سوری مشهد
خسارت چهارشنبه آخر سال
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
بهترین حکمی بود که یک دادستان میتونه صادر کنه:)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
دقیقا نظر منم همینه
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٥/١٢/٢٦
٢
٣
به نظرم حکم غلطی بود! طرف زندان میفتاد بهتر بود! چون با وجود ملت همیشه در صحنه و فیلم برداری، آبروی این افراد رفته و غرورشون شکسته شده و از لحاظ روانی و اجتماعی اینا آسیب دیدن! به نظرم باعث عقده ای شدن و انجام کارهای خطرناک بیشتری از این افراد برای خالی کردن خودشون باشیم
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٢/٢٦
٢
٠
به نظرم من اون زمانی که داشتن با جون دیگران بازی میکردن باید به عواقبش هم فکر میکردن رفتن به زندان که بدتر از این حکم هست
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
تو نگاه اول منم فک کردم به این موضوع! اما بیشتر فک کردم دیدم بلاخره زندان سابقه ست! به خصوص واسه کار و ازدواجشون!
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
بلاخره یه جوری جلو اینا رو گرفت ان شالله سال دیگه هیچ کسی به این دلیل دیتگیر نشه
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
خیلی هم حکم باحالی بوده....کاش میشد خونه مارو هم یه خونه تکونی میکردن... :(((
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
عه راس میگی چرا به ذهن خودم نرسیده بود واقعا ایده خوبیه :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
واقعا بعضی ها تو چه خط فکری سیر میکنن که تفریحشون ترقه انداختن به ماشین پلیس و آمبولانس؟! دقیقا کجا وایستادن؟! (خیلی سعی کردم متانت به خرج بدم بد و بیراه نگم!!!) حکم دادستانی هم خیلی حکم آینده نگرانه ای بوده و به نظرم اتفاق خوبی.
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
واقعا امسال این افراد رد دادن اصلا معلوم نیس چی تو کله شون میگذره
سجاد رفائی نیا
سجاد رفائی نیا
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
حکم خوبی بوده چون جنبه بازدارندگی زیادی داره،خیلی ها حالا میدونن ک اگه سال بعد دستگیر بشن چه عقوبتی در انتظارشونه و خب این میتونه باعث کم شدن جرم در سال های بعد بشه..مطلب خوبی کارکرده بودید،موفق باشید :)) پ.ن:جهت اطلاع برخی دوستان،دادستان صلاحیت صدور حکم نداره و تنها کیفرخواست میده،صدور حکم همیشه با دادگاست،باید به قاضی پرونده دست مریزاد گفت.
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
دقیقا همینطوره امیدوارم تاثیر گزار باشه عه؟ تمام خبرگزاری ها درباره دادستان نوشته بودن شما قوانین ایالتی خراسانم می دونین؟ :))) شاید فرق میکنه
سجاد رفائی نیا
سجاد رفائی نیا
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
من فقط قانون رو میدونم و اینکه قانون تو همه ایران یکیه..مگه اینکه بدون هماهنگی با من خراسان خودمختار شده باشه😆😅
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
ایول،چه جریمه های خوبی!دیشب تو اخبار ساعت10خبرشو گفت :)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
واقعا ایده خوبی بوده احتمالا طراح این حکم ها مثل ما خونه اش تو قلب عملیاته :)
Havva
Havva
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
چه جالب :))
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٣١
٠
٠
اینجوریاس دیگه :)
امیرحسین
امیرحسین
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
کار جالبی بوده
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٣١
٠
٠
آری
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
شايد بعضي هاشون هم از ديده شدن بدشون نيومده باشه و حس شاخ شدن بهشون دست داده باشه خخخ
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٣١
٠
٠
دیگه اونا رو فقط باید با روان درمانی درستشون کرد
a_a
a_a
٩٥/١٢/٢٨
٠
٠
عالی بود .دست جناب دادستان درد نکنه:))
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٣١
٠
٠
دقیقا، خدا خیر دنیا و آخرت بده بهشون