ماندگارترین قاب های ورزشی سال 95
بگذارید آخر سالی، کمی خبرهای و اتفاقات مهم ورزشی سال 95 را بررسی کنیم

ماندگارترین قاب های ورزشی سال 95

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

براى مايى كه در قلب خاورميانه، يعنى مركز اخبار و اتفاقات عجيب و غريب جهان روزگار مى‌گذرانيم؛ هر روز خبرى تازه شنيدن و تصويرى جديد ديدن به عادتى هميشگى تبديل شده؛ براى همين در روزهاى پايانى سال كه وقت جمع و جور كردن و بستن پرونده‌هاى روزهاى رفته و نگاه انداختن به آينده است، جز تورق سريع چند تصوير ماندگار راهى براى مرور آنچه گذشته نمى‌ماند؛ كارى كه در اين مطلب و براى قاب‌هاى به يادماندنى از لحظه‌هاى جذاب ورزشى انجام داده‌ايم تا برود و جا خوش كند در آلبوم تصاوير رنگارنگ ٩٥.

 

هق‌هق هركول!

ديدن گريه مرد، هر مردى، سخت است؛ چشم پر از اشك پهلوان يك كشور و قوى‌ترين مرد جهان چطور؟ بعد از ناداورى علنى در حق بهداد سليمى و محروم كردنش از كسب دومين مدال طلاى پياپى المپيك، مصاحبه او با نگاه پر از بهت و چشمان خيس، يكى از تلخ‌ترين قاب‌هاى ورزشى ٩٥ بود.

 

لستر خورستان!

سخت است كه سال خاصى را سال شگفتى در فوتبال بناميم، چون آن مستطيل سبز و آن توپ گرد هميشه پر حادثه است؛ اما بدون شك بالابردن جام قهرمانى ليگ برتر توسط استقلال خوزستانى كه شبيه‌ترين تيم به لسترسيتى انگليس بود، مالاً و اسم و رسماً و رنگ لباساً! جزو شگفت‌انگيزترين اتفاقات فوتبالى سال بود.

 

كيمياى ناب!

چند سالى بود كه تماشاى قهرمانى دختران ايرانى در عرصه‌هاى مختلف ورزشى براى همه‌مان به تصويرى معمول تبديل شده بود؛ اما دور افتخار زدن كيميا عليزاده با پرچم سه رنگ ايران شبيه يك رويا بود و به قاب‌هاى برگزيده ما راه پيدا كرد از آن‌جا كه كيميا اولين دختر ايرانى بود كه براى ما مدال المپيكى آورد و با كيمياگرى خاص خود، برنزش را به چشم همه ما طلا كرد.

 

لشكر ٧٠ ميليونى طراحى لباس!

گسترش شبكه‌هاى مجازى عجيب چيز خوبى است! آن قدر عجيب كه با يك كمپين همه‌گير جلوى آبروريزى يك ملت با آن لباس‌هاى غريب پيشنهادى كميته المپيك گرفته شد و بعد هم طراح لباسى از همان وسط‌هاى مجازى بيرون كشيده شد و با تصميم تقريبا جمعى ملت هميشه آنلاين و نظرسنجى چندين باره، ورزشكاران مملكت با سر و شكل معقول به المپيك فرستاده شدند.

 

سوگ پدر

گلچين روزگار در ٩٥ هر كار كه خواست كرد! هنرمند و ورزشى و سياسى هم سرش نمي‌شد؛ يكى از عزيزترين‌ها و باكلاس‌ترين‌هاى ورزش مملكت كه هيچ وقت با كرى‌هاى چرك درگير نشد و در كمال وقار و آرامش با تيم محبوبش استقلال در طول ٥٠ سال حضورش به هرجا كه خواست رسيد، منصور پورحيدرى بود كه يگانه بود و قرمز و آبى دوستش داشتند؛ هم او كه از ١٤ آبان ٩٥ ديگر زمين برايش كم بود.

 

رييس زانو زد!

از تلخى گريه‌هاى بهداد سليمى گفتيم؛ اما در همان الپيك در همان روزهاى پايانى، مردى كه چهار سال پيش كشتى فرنگى مملكت را از فرش به عرش برد و بچه‌هايش با ٣ طلا ايران را قهرمان المپيك كردند؛ وقتى كه يكى پشت ديگرى شكست فرزندان خسته‌اش را مى‌ديد؛ جلوى دوربين‌ها به گوشه‌اى پناه برد و زانو زد؛ تا همه اشك محمد آقاى بنا را ببينند و به غم و حسرت‌شان اضافه شود؛ غمى كه شايد اگر نتايج درخشان لندن نبود، اصلا وجود خارجى نداشت!

 

رامين روى مين!

بدون شك پر حاشيه‌ترين فوتباليست سال ٩٥ رامين رضاييان بود؛ بازيكنى كه عجيب‌ترين قابى كه از او ديديم سلفى با تانك‌هاى تركيه‌اى بعد از كودتاى نظامى در اين كشور بود! رضاييان كه با حركتى عجيب از پرسپوليس به ريزاسپور تركيه رفته بود پس از كش و قوس فراوان دوباره به قرمزهاى پايتخت پيوست و خود را به تركيب تحميل كرد؛ هر چند كه حاشيه‌هاى دنباله‌دارش حتى هنوز هم دست از سر او و پرسپوليس برنمى‌دارد.

 

آقا سعيد يكم آروم‌تر!

يكى از تصاير جلف و نچسب سال، عصبانيت‌ها و رگ گردن باد كردن‌ها و فريادهايى است كه گاه و بيگاه از سعيد معروف مى‌ديديم؛ فريادهايى كه بايد بعد از افتخار آفرينى‌ها و از سر غرور زده مى‌شد، نه بر سر هم وطنان و داوران ايرانى و با ايجاد حاشيه براى يكى از ورزش‌هاى كم حاشيه و موفق مملكت.

 

حريف مكار را بايد گرفت و برد!

يك كشتى آن‌قدر مى‌تواند به جان و دل بنشيند كه نه تنها خودش تا سال‌ها به ياد بماند كه گزارش پر از التهابش و اصطلاحاتى كه از گزارشگر راديويى به جا مانده هم ماه‌ها دهان به دهان شود؛ كشتى بى‌نظير حسن يزدانى در فينال المپيك ٢٠١٦ و اتلاف وقت‌هاى رقيب روسى و گريه‌ او در پايان رقابت از همان دست كشتى‌هاست، از همان قاب‌هاى ماندگار.

 

گل، گل، گل!

بدون شك بين همه تصاوير سال ٩٥، قاب برگزيده متعلق به شاهكار بانوان فوتساليست‌ ايرانى و گل فوق العاده‌شان در جام ملت‌هاى آسياست كه مى‌شود بارها و بارها ديد و دوست داشت و اميدوار بود كه اين يك شروع است، شروع يك دوره جذاب و دوست داشتنى در ورزش بانوان كه حالا حالا با آن كار داريم!

راستی شما اگر بخواهید به لیست قاب‌های ماندگار سال 95 اضافه کنید؛ چه عکس و رویداد ورزشی را انتخاب می‌کنید؟

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
چی همه اتفاق افتاده امسال، قهرهای کیروش رو هم میشه اضافه کرد؟ خخخخ
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
اقای تقی زاده رو خبرکنید که جانمونن از خبرای داغ!! پایگاه خبریشون عقب نمونه:)
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
مرور خوبی بود ، در حال حاضر هم چیزی یادم نمیاد که بگم....ممنون