سه ستاره بی ستاره!
نگاهی به ایرادها و اشکالات جشنواره های تلویزیونی مانند سه ستاره و سین مثل سریال

سه ستاره بی ستاره!

نویسنده : مائده کاشیان

اگر یادتان باشد چند سال قبل، وقتی برنامه تلویزیونی یا سریالی تمام می‌شد، کسی به این موضوع که اصلا آن برنامه یا سریال پربیننده بوده یا نه، کاری نداشت و به هر حال مدتی بعد خبر تقدیر و تشکر مدیران صدا و سیما از عوامل و دست اندکاران آن برنامه یا سریال را در اخبار می‌شنیدیم و خلاصه رسانه ملی خودش برای خودش دست می‌زد. اما تقریبا چهار سال است که برنامه‌ای مخصوص انتخاب بهترین تولیدات تلویزیون، از طریق داوری و رای مردم، ساخته و پخش می‌شود. «سه ستاره» و «سین مثل سریال» که به تازگی از شبکه سه و یک روی آنتن رفتند، دو مثال از برنامه‌هایی هستند که تا به حال در این زمینه تولید و پخش شده‌اند. به بهانه پخش این برنامه‌ها نگاهی به شیوه داوری و انتخاب آن‌ها بین تولیدات یک ساله صدا و سیما، انداخته‌ایم.

برنامه «سه ستاره» اسفند ماه یک سال قبل به تهیه کنندگی و اجرای «احسان علیخانی» برای انتخاب بهترین‌های یک سال گذشته تلویزیون از شبکه سه، روی آنتن رفت و با رای مردم سه تا از بهترین‌ مجری‌ها، بازیگران زن و مرد، خواننده‌های تیتراژ، گزارشگران، ورزشکاران زن و مرد سریال‌ها و برنامه‌ها‌ی تخصصی انتخاب شدند و در شب سال تحویل میهمان ویژه برنامه نوروز سه ستاره بودند و تندیسی به آن‌ها اهدا شد. این برنامه امسال از 14اسفند به مدت یک هفته پخش شد، کاندیداهای بخش‌های مختلف معرفی شدند و قرار است، بهترین‌ها در هر بخش توسط رای مردم انتخاب شوند. با نگاهی گذرا به کاندیداهایی که توسط داوران انتخاب شده‌اند می‌توان متوجه شد که قرار گرفتن بعضی افراد کنار یکدیگر یا حذف کسانی که در نه تنها در یک سال گذشته، بلکه در طول تمام این سال‌ها در صدا و سیما کار کرده‌اند، شرایط عادلانه‌ای نیست و در این وضعیت نمی‌توان بهترین را انتخاب کرد و مردم و حتی بعضی از هنرمندان نسبت به این داوری بی‌اعتماد شده‌اند، تا جایی که خواننده‌ای مانند «علی لهراسبی» که تا به حال تیتراژ بسیاری از سریال‌های تلویزیون را با صدای او شنیده‌ایم، در مورد حذف نامش از بین خوانندگان تیتراژ، واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید: «سه ستاره اصرار دارد انتخاب هیئت داوران را گزینش کند». او معتقد است در چنین برنامه‌هایی مردم باید به گزینه‌ای که مطابق سلیقه خودشان است رای بدهند، نه به لیستی که طبق نظر و سلیقه افراد ناشناسی تهیه شده است!

تهیه کننده‌ برنامه‌ «پایش» هم از حضور در رقابت با برنامه‌های تخصصی انصراف داد و در صفحه اینستاگرام خود نوشت به دلیل فشارهای مالی و غیر مالی دل و دماغ حضور در این رقابت را ندارد! «علی ضیا»هم یکی دیگر از کسانی بود که انصراف خود را اعلام کرد. موضوع دیگری که در مورد سه ستاره جای سوال دارد این است که وقتی نیمی از مخاطبان برنامه احسان علیخانی نوجوانان و جوانانی هستند که فردی مثل «گیتی خامنه» را به درستی نمی‌شناسند و تنها تعریف او را از نسل قبل‌تر خود شنیده‌اند، چطور می‌توانند به او رای بدهند؟ آیا در چنین وضعیتی گیتی خامنه می‌تواند کنار مجریانی مثل «مژده لواسانی» قرار بگیرد؟ یا در میان مجری‌های مرد، واقعا جای «داریوش فرضیایی» که مجری برنامه‌ی کودک است، کنار«عادل فردوسی‌پور» یا «مهران مدیری»ست؟ آیا اجرای‌ این افراد اصلا با هم قابل مقایسه است؟

اگر انتظار برنامه از مردم این است که آن‌ها به فن و تخصص اجرای این افراد توجه کنند و به فرد مورد نظرشان رای بدهند، می‌توان گفت انتظار زیادی‌ست، چون مخاطب معمولی به هر مجری‌ای که بیشتر او را دوست دارد رای می‌دهد و چندان تخصص آن‌ها را در اجرا در نظر نمی‌گیرند. از رقابت نه چندان عادلانه مجریان که بگذریم، به رقابت برنامه‌های تخصصی می‌رسیم! واقعا نمی‌توان برنامه‌ی مذهبی‌ای مانند «سمت خدا» را کنار برنامه کاملا متفاوتی مثل «فوتبال120» به داوری و قضاوت گذاشت، به نظر می‌رسد نتیجه چنین رقابتی از همان اول قابل حدس و پیش‌بینی باشد. شاید بهتر باشد دایره انتخاب از چیزی که هست هم محدودتر شود و مثلا اجرای یک مجری برنامه کودک با اجرای مجری دیگری در همین حوزه مقایسه شود و یا یک برنامه مذهبی با برنامه‌های مذهبی دیگر مقایسه شود تا بلکه انتخاب‌ها عادلانه‌تر و واقعی‌تر شود.

قبل از سه ستاره هم، یعنی حدود 5 سال قبل، برنامه‌ «سین مثل سریال» به عنوان اولین برنامه‌ای که جشنواره‌ای تلویزیونی به راه انداخته بود، با اجرای«محمد سلوکی» و «محبوبه میرسعید» از شبکه یک سیما  پخش شد که قرار بود با رای مردم، بهترین سریال، بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد سریال‌های10سال گذشته شبکه یک انتخاب شود. نوروز سال92سری دوم این برنامه این بار با هدف انتخاب بهترین سریال نوروزی، بهترین بازیگر زن و مرد در هشت سال اخیر هر چهار شبکه، پخش شد. مهم‌ترین مشکل این برنامه که زیادی توی ذوق می‌زد این بود که یک دهه و 8سال، بازه زمانی زیادی برای انتخاب بود و فرق بسیار زیادی بین سریالی که یک سال پیش پخش شده با سریالی که مخاطب آن را10یا 8 سال قبل تماشا کرده وجود داشت و احتمالا بخش زیادی از مردم بسیاری از سریال‌ها را اصلا یادشان نمی‌آمد که بخواهند به آن‌ها رای بدهند و بین‌شان داوری کنند! حالا امسال بعد از وقفه‌ای سه ساله، برنامه‌ی سین مثل سریال از قافله جشنواره‌های تلویزیونی عقب نماند و شب‌های اسفند ماه، همزمان با پخش قسمت‌های پایانی برنامه‌ی سه ستاره، با اجرای «امیرحسین مدرس» از شبکه‌ی یک روی آنتن رفت. سین مثل سریال این بار دایره‌ انتخاب را بسیار محدود کرده و13سریالی که در طول سال از شبکه‌های مختلف تلویزیون پخش شده است را به داوری مخاطبان گذاشته. ای کاش اگر قرار است هر سال چنین برنامه‌هایی از تلویزیون پخش شود، هر برنامه، هنرمند یا سریال در جایگاه خودش داوری شود و قضاوت و مقایسه آن‌قدر درست و منطقی باشد که اسامی خود به خود و از قبل حذف نشوند یا بعضی افراد از دور رقابت انصراف ندهند و به معنای واقعی«برترین‌ها» انتخاب شوند.

برچسب ها
جشنواره های تلویزیونی
برنامه سه ستاره
برنامه سین مثل سریال
احسان علیخانی
حذف علی لهراسبی از سه ستاره
انصراف تهیه کننده پایش
انصراف علی ضیا از سه ستاره
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢٥
٣
٠
۱- در مورد سین مثل سریال که چون از سریال خوشم نمیاد نظری هم نمیدم، ولی نقدتون به سه ستاره روا است، آقای علیخانی می تونست از اول اسفند برنامه سو شروع کنه تا تخصصی تر به برنامه ها بپردازه ۲- دیگ به دیگ میگه روت سیاه، ای کاش اول یه نقدی هم به داوری های مسابقه هایی که جیم راه می اندازه می کردید.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٥
٠
٢
ضمن اینکه نقد به داورهای مسابقه های جیم کار من نیست!چه نقدی به داوری مسابقات دارین؟!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢٥
٣
٠
داورهای جیم یا کاربرها هستند که متاسفانه به جای اثر به صاحب اثر رای میدن،/ یا یه داور میزاره که فکر میکنه شرکت کننده ها ویکتور هوگواند و بیش از حد سخت میگیره تا جایی که جایزه نفر اول رو میده به خدا، / یا یه داور محترم میارن که کلا قوانین مسابقه رو نمی دونه و از پیش خودش قانون میزاره و برنده رو تعیین میکنه.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٧
٠
٢
به نظرم لازمه شرکت تو مسابقه و جشنواره و امثال اینا احترام و اعتماد به نظر داور هست،چون جیم حواسش هست داورهایی انتخاب کنه که کارشونو بلدن.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢٨
٣
٠
چه جالب که باید عالم و آدم رو نقد کنیم ولی به جیم که می رسیم باید بهش اعتماد کنیم
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٨
٠
٢
فقط جیم نه،خیلی از جشنواره ها و مسابقات خوب دیگه//شما اگر نقدی دارین میتونین در جایگاه خودش بگین،ولی اینجا تو مطلب من موضوع چیزی دیگه ایه که قابل مقایسه با نقطه سر خط نیست!
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٢٦
٠
١
خیلی باهات موافقم.../ مرسی از این مطلب خوبت..
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٧
٠
١
ممنونم سمانه جان :)
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٢٦
١
١
من کلا از این برنامه خوشم نمیاد نمیدونم چرا.خخخ:)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٧
٠
٢
کار خوبی میکنیD: چیزی که زیاد هست دلیل برای نپسندیدن برنامه :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٢٦
١
١
راستش به نظرم نمیشه برای هر برنامه ای مجزا مسابقه داشت. از طرفی زیادم منطقی نیست که مهران مدیری کنار داریوش فرضیایی باشه . ولی خب چون برنامه یکم جنبه فان هم داره دیگه همه رو ریختن تو یک کاسه.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٢٧
٠
٢
برای هر برنامه نه،برای حوزه های مختلف.مثلا برنامه های کودک،برنامه های مذهبی و....چون اینطور که برنامه پیش میره واقعا عادلانه نیست//موضوع همینه،قراره این برنامه سرگرمی باشه یا یه رقابت جدی بین تولیدکننده های برنامه ها و سریالا و بازیگرا؟قرار نیست این برنامه یه کاری کنه که هرسال بهترین های واقعی مشخص بشن و بقیه واسه سال آینده یه حرکتی بکنن؟با این اوضاع مثل اینکه نه،چنین قراری نیست...