ترسناک مثل چهارشنبه سوری!
شبی پر از مزاحمت

ترسناک مثل چهارشنبه سوری!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

خیلی زود گذشت. حادثه پلاسکو را می‌گویم. حدود دو ماه از آن اتفاقات ناگوار و اندوه سراسری می‌گذرد و اکثر آدم‌هایی که آن روزها از آن اتفاق متاثر بودند حالا دیگر یادشان رفته که چه روزهای سختی بود، روزهای بعد از آوار پلاسکو. هر چقدر هم در غم‌ها خوب هم‌دردی کنیم باز حافظه تاریخی خوبی نداریم و اتفاقات و حوادث زود از خاطرمان می‌رود. دوباره از چند روز مانده به چهارشنبه آخر سال صدای انفجار ترقه‌ها و نارنجک‌ها در خیابان‌ها و کوچه‌ها شنیده می‌شود!

از یک هفته مانده صدا و سیما شروع کرده به تذکر اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در شب چهارشنبه سوری افتاده است. صحنه‌های دلخراشی که واقعا نگاه کردنش دل می‌خواهد و قربانیانش بیشتر افرادی هستند که باید در گذر از نوجوانی نقص عضو را تجربه و با آن زندگی کنند! هر سال پیدا می‌شوند آدم‌هایی که از تجربیات تلخ گذشته‌شان بگویند و به دیگران تذکر بدهند که به خاطر گذران یک شب طول زندگی‌شان را سیاه نکنند ولی انگار هر سال کسانی هستند که با خودشان بگویند: «ما مراقبیم، آن‌ها حواسشان نبود» و فکر کنند که حادثه خبر نمی‌کند شعاری بیش نیست!

یک نگرانی عمومی قبل از هر چهارشنبه سوری در دل‌مان هست که امسال قرار است که چه اتفاق بدی بیفتد و اوضاع روحی‌مان چگونه به هم بریزد. امسال هم یک هفته قبل از چهارشنبه سوری با کشته شدن هفت نفر در اردبیل وتخریب سه خانه به استقبال حوادث چهارشنبه سوری رفتیم! یک نوجوان برای ساخت ترقه باعث شد جان هفت نفر گرفته شود و باز جامعه‌ای که در بهت این اتفاق فرو رفت!

شب‌های نزدیک به چهارشنبه سوری رفت‌ و‌آمدها محتاطانه می‌شود و کسی تا مجبور نشود از خانه بیرون نمی‌رود، نکند یک نفر دلش بخواهد با صدای انفجار جلو پای عابری کیف کند و بخندد!

از حرف‌های تکراری هر سال است که بگوییم مگر همان سنت دیرین آتش به پا کردن چه کم داشت که سراغ صدای نا‌به‌هنجار ترقه رفتید؟ و هر سال عده‌ای بهانه می‌آورند ما جشن نداریم‌، شادی نداریم، انرژی‌مان را کجا تخلیه کنیم! و به هر قیمتی می‌خواهند انرژی‌های تجمع یافته در وجودشان را به ظهور و بروز برسانند. 

البته وقتی به دوربین مخفی‌هایی که برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کند می‌خندیم، زمین خوردن و حادثه دیدن دیگران برای‌مان طنز است و سرکار گذاشتن و کودک آزاری به نظرمان بامزه می‌آید، حتما این‌که مواد منفجره جلوی پای کسی بترکد، بترسد و فریاد بکشد باعث شادی‌ و تخلیه انرژی‌مان می‌شود!

افردای که در این شب‌ها از ترقه‌های دست ساز و پر صدا استفاده می‌کنند هیچ به فکرشان نمی‌رسد که چه بلایی سر بچه‌های کوچکی می‌آورند که با شنیدن صدای مهیب انفجار احساس ترس می‌کنند و امنیت روانی‌شان به خطر می‌افتد. ایجاد ترس در دل مردم گناهی است که می‌تواند مسلمان را از دایره مسلمانی خارج کند. احساس امنیت متاعی است که با سلامت روان مرتبط است و هر جامعه‌ای قبل از آسایش، امنیت روانی می‌خواهد‌. ذهنیت بدی که ترساندن در کسی ایجاد می‌کند می‌تواند تا مدت‌ها مضطربش کند و دنیایش را نا‌امن کند. وقتی شادی پر سر‌ و‌ صدا و خطرناک ما برای آدم‌های سالم می‌تواند این‌قدر مشکل آفرین باشد دیگر زنان باردار و بیمارهای قلبی و عصبی و کودکان جای خود دارند!

در هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند چهارشنبه سوری ایرانی‌ها در داخل شهر اجرا ‌شود‌. چون به این درک رسیده‌اند که ایجاد این سر و‌ صداهای عجیب و غریب در داخل شهر حریم خصوصی و آرامش روانی بقیه شهروندان را مختل می‌کند. حالا بماند هر سال تعدادی در این حوادث آسیب می‌بینند که رهگذر هستند و هیچ نقشی در آتش بازی آخر سال ندارند! درست مثل آن هفت نفری که عید 96 را دیگر نمی‌بینند.

برچسب ها
چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوزی
مردم آزاری
مزاحمت
ترساندن
نظرات کاربران
کد امنیتی
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
مطلب خوب و قابل تاملی بود. یاد محرمانه مستقیم بخیر
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
البته نمی دونم چقدر دیگه باید گفت تا گوش شنوا پیدا بشه... ممنونم
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
ما هم هرسال وسايل آتيش بازي مي گرفتيم بيشتر هم بخاطر بچه ها كه خوششون مياد :) كساني هم كه چنين كاراي نادرستي مي كنن يا درك ندارند وكم سن هستند و اگر هم انسان بالغي باشند به مسلمان بودنشون اهميتي نمي دهند .
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
البته واقعا بعضی ها قباحت رو از حد گذروندن. ولی ادم باز امید داره گفتن های زیاد و تکراری شاید بتونه عده ای رو سر عقل بیاره که درست رفتار کنن . اما متاسفانه امسال هم ...
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
یادی از شهدای آتش نشان:)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
روحشون شاد. واقعا قهرمان بودن...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
اول اسم آقای فروزان بود خوندم تعجب هم کردم! چون یادداشت ایشون فرق داره. / امیدوارم یه روزی برسه که بتونیم سنتهامون رو هم حفظ کنیم و هم درست انجام بدیم و افراط نداشته باشیم.
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
ممنونم فرانک جان که خوندی و نظر دادی. آقای فروزان استاد ما هستند..
پربازدیدتریـــن ها
وقتی ظاهر تمام ملاک ما برای ازدواج است

رفتار زشت مادرشوهر با عروسش در برنامه تلویزیونی و واکنش مردم

٩٦/٠٦/٢٥
نگار جواهریان به خندوانه می‌آید

نگار در خندوانه

٩٦/٠٦/٢٨
ربات هایی برای کتاب خوان ها و دانشجوها

5 ربات تلگرامی که یک دانشجو باید داشته باشد

٩٦/٠٦/٢٨
از دلایل عضویت در داعش تا شیوه های این گروهک تروریستی برای جذب نیرو

چرا عضو داعش می شوند؟

٩٦/٠٦/٢٦
روزی که اعدام شدم...

چرا مردم به تماشای صحنه اعدام می روند؟

٩٦/٠٦/٢٩
در باب آماده شدن افراد مختلف برای شروع سال تحصیلی جدید

شروع 9 ماه فلاکت!

٩٦/٠٦/٢٧
ذهنتان را به چالش بکشید

معرفی 5 بازی فکری و جذاب برای اندروید

٩٦/٠٦/٣٠
توصیه های مهم به کسانی که تازه پا به عرصه دانشگاه گذاشته اند

ترمک ها بخوانند!

٩٦/٠٦/٣٠
به مناسبت روز شعر و ادب فارسی

شعر است هیچ و شاعری از هیچ هیچ‌تر

٩٦/٠٦/٢٧
کدام چهره‌های معروف هنری و ورزشی کتاب نوشته‌اند؟

بازیگرها و مجری های دست به قلم

٩٦/٠٦/٢٩
سرود خوشی؟ شعر نابی؟ چه هستی؟

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (37)

٩٦/٠٦/٢٦
محرم امسال را زیباتر عزارداری کنیم

وقتی که «یا حسین» به پرچم نوشته اند...

٩٦/٠٧/٠١
باید و نبایدهای سفر به دل کویر در بهترین فصل ممکن

پاییز را برای کویرنوردی از دست ندهید

٩٦/٠٧/٠١
راهی که پرسپولیس پیمود

ماموریت غیر ممکن پرسپولیسی ها ممکن شد

٩٦/٠٦/٢٥
رامبد جوان هم به سندروم کمدین ها دچار شد

«نگار» رامبد جوان ؛ توهم سورئالیسم

٩٦/٠٧/٠٢
منصوریان رفت تا حرف و حدیث‌های پیرامون نیمکت آبی‌ها بالا بگیرد

چه کسی سرمربی استقلال می‌ شود؟

٩٦/٠٧/٠١
تبلیغات