صابون مراغه ثبت ملی شد؛ پس مسئولان چی؟!
طنزیات

صابون مراغه ثبت ملی شد؛ پس مسئولان چی؟!

نویسنده : مهدیه جوادی

بالاخره پس از گذشت چندین سال از آن روزی که صابون مراغه از جیب امیر مهدی ژوله در برنامه خندوانه بیرون آمد و به صدر اخبار رسید، مهارت تهیه صابون مراغه در فهرست آثار ناملموس ملی ثبت شد. معنی این ثبت این است که اگر چه من نمی‌دانم دقیقا تولیدکنندگان با چه هدفی این صابون بد بو و کف نکن را تولید می‌کنند ولی خب تلاش‌شان قابل ستایش است و باید یک جایی از تاریخ ملی این محصول ثبت شود تا اولا دو روز دیگر یکی از کشورهای همسایه نیاید و صابون مراغه را به نام خودش ثبت ملی کند و ثانیا آیندگان بدانند که ما چطور زندگی می‌کردیم. بر همین اساس کاندیداهایی از بین سیاسیون انتخاب کرده‌ایم تا ثبت ملی شوند تا خدایی نکرده فراموش نشوند و آیندگان بدانند ما با چه مسئولانی زندگی کرده‌ایم.

- مثلا همین جناب رسایی که خیلی معرف حضور است ولی وجدانا تویئت اخیرشان درباره گوسفند و این‌که خیلی تابلو و محسوس خودشان و هوادارهای‌شان را شیر معرفی کرده‌اند و روم به دیفال مردم را گله گوسفند، یک ثبت غیر ملموس می‌طلبد. ایشان در توئیتی نوشته‌اند «یک گله گوسفند اگر فرمانده شیری داشت، مثل شیر عمل می‌کند و یک گله شیر اگر فرمانده گوسفندی داشت، مثل گوسفند عمل می‌کند. #انتخاب با خودمان است.» » خدا وکیلی چطور این همه ابتکار و مخفی‌کاری را در یک تویئت ناملموس گنجانده‌اند؟! 

- یا نمونه دیگر واجب الثبت، جناب میرسلیم (کاندیدا احتمالی اصولگرایان) که کار خیلی ملموسی تا کنون انجام نداده و می‌خواهد با کاندیدا شدن اولین فعالیتش را کلید بزند به شدت قابلیت ثبت به عنوان نمونه ملی دارد.

- می‌توان از آقای عارف هم به عنوان یک نمونه غیر ملموس غیر محسوس صامت نام برد که امروز بالاخره یک کلمه صحبت کردند و از دولت خواستند که جدی‌تر در مسئله خوزستان ورود کنند که خب نمی‌دانیم فشار انتخابات است که ایشان را به نطق وا داشته یا تخم مرغ کبوتر(!) به رژیم غذایی‌شان اضافه کرده‌اند، ولی خب هر چه هست مورد خوبی برای ثبت است.

- مورد بعدی که باید حتما ثبت و ضبط شود و خیلی هم شوخی دوست دارد جناب قاضی‌پور نماینده محترم است که انواع حرکات جدید را به حوزه مسئولیت نمایندگی اضافه کرده از مشت زدن به صورت خبرنگار تا پاره کردن لایحه و انداختن آن روی میز رئیس مجلس. نادرخان اصلا خودش یک نمونه کامل است و از هر لحاظی که فکرش را بکنید قابل ثبت است فقط باید مواظب بود که صدایش را هنگام دعوا ضبط نکنید که پیگرد قانونی دارد.

- شورای شهر تهران جدیدا یک نمونه جدید قابل ثبت ارائه کرد که خیلی نادر و کمیاب است. منظورم عباس جدیدی است که رسما جدا کردن شاخ بز را یک جورهایی یادآوری کرد. گویا یک سری افراد در گذشته زندگی می‌کردند که وظیفه‌شان جداکردن شاخ بز بوده و خیلی هم کار شاخی بوده که با گذشت زمان فراموش شده است. این مورد را هم می‌توان به لیست موارد قابل ثبت اضافه کرد.

- اگر بگویم پیشنهاد آخر محمود احمدی‌نژاد است، احتمالا تعجب نمی‌کنید چون خیلی قابل حدس بود، تازه شاید بپرسید چرا تا الان ثبت نشده؟! تا همیشه در یاد ملت بماند و خدایی نکرده گذشت زمان باعث فراموشی خدمات گهربار این دولتمرد پاکدست نشود. البته الان به بچه دو ساله دستمال می‌دهی می‌گویی دستت را پاک کن می‌گوید پاکدست‌تر از دولت نهم و دهم که نمی‌شود!

برچسب ها
صابون مراغه
ثبت ملی صابون مراغه
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٣
١
٠
صابون مراغه از دنبه گوسفند و سود سوزآور تهیه شده و به دلیل این كه در تهیه این صابون از مواد صنعتی و افزودنی‌های شیمیایی استفاده نمی‌شود، صابونی ایده‌آل برای شستشوی بدن و موی سر است. این صابون به‌علت دارا بودن ‪ PHمناسب و میزان اسید كنترل شده آن حساسیت های پوستی را از بین برده و پیاز موی سر را تقویت می‌كند. صابون مراغه در سه رنگ سفید ، زرد و سیاه تولید می‌شود و معروفترین نوع آن صابون زرد بوده و نسبت به بقیه بیشتر مورد استقبال خریداران قرار می‌گیرد. تنها فرق صابون زرد و سفید در رنگ آن‌ها بوده ولی صابون سیاه از ضایعات این صابون‌ها بوجود می‌آید و قدرت پاك كنندگی آن نسبت به بقیه پایین‌تر است. در برخی موارد به تركیبات صابون سیاه سدر و رنگ حنا اضافه می‌شود كه در این صورت صابونی مناسب برای رفع شوره سر، ریزش مو و تقویت پیاز مو است.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
خاله من هنوز خودش صابون درست می‌کنه:))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
من صابون سنتی دوست دارم :)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
ولی اون مدل سفید رنگش بهتره فک کنم
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
به عنوان کسی که خاطرات ملموسی با این اثر ناملموس ملی دارم از مسئولین ممنونم بابت ثبتش:))))
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
فقط بوش رو اگه میشد یه جوری بهتر کرد خیلی خوبتر میشد
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
ما برای شکستن گردو ازش استفاده می کردیم :)) دیده شده تو ساختمون سازی هم کاربرد داشته به جای آجر! ولی واقعا رنگ نارنجی خوبی داره ^_^
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
:)) واقعا اگه خدایی نکرده از دست آدم می افتاد باید با انگشتای پا خداحافظی میکردی هم محکمه هم خیلی زاویه داره
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٢٤
١
٠
طنز خوب و پرباری بود واقعا:) مچکرم=)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
سپاسگزارم :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
صابونه خیلی خاصیت داره ولی کف نکنه به قول شما و البته روی اعصاب. ما یدونه داریم دکوری محسوب میشه :))
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
بازم خوبه همونم :)
Queen
Queen
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
با صابون مراغه شوخی نکنید
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
نه بابا کی جرات داره ما با مسئولین شوخی کردیم
مراغه ای
مراغه ای
٩٧/٠٦/١٤
٠
٠
من مراغه ایم اونایی که میگن صابون مراغه کف نمیکنه یا اصلا از این صابون استفاده نکردند یا فقط باهاش دستاشونو شستن. این صابون به دلیل مواد ارگانیک مرغوب ترین و سالم ترین صابون منطقه است از طرفی بیشترین قدرت کف کنندگی رو بر روی موهای سر داره . دوستان رو موهاشون امتحان کنند هم به قدرت کف کنندگیش پی میبرن و هم اینکه بعد از حمام به شرطی که نرم کننده و شامپو استفاده نشه سفتی موهاشونو به شکل ملموسی متوجه میشن