ولی به این دیری
گپ و گفتی با سمانه کهربائیان به بهانه برگزیده شدن کتابش در جشنواره شعر فجر

ولی به این دیری

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

جشنواره شعر فجر هم بالاخره بعد از سایر جشنواره‌های فیلم و تئاتر و موسیقی، به میزبانی مشهد، به کار خود پایان داد و برگزیدگان خود را شناخت. این جشنواره فارغ از بخش ویژه شعر افغانستان، در سه بخش شعر بزرگسال، درباره شعر و شعر کودک و نوجوان داوری شد و در قسمت شعر بزرگسال کتاب «ولی به این دیری» سمانه کهربائیان و «کتاب تردید» عبدالحمید ضیایی موفق شدند به طور مشترک برگزیده شوند. «ولی به این دیری» که در قالب غزل سروده شده است توانست گوی رقابت را از آثار افراد با تجربه و شناخته شده‌ای مثل عبدالجبار کاکایی و عمران صلاحی برباید؛ این بدون شک می‌تواند نویدی باشد برای آینده درخشان شعر جوان ما.

سمانه کهربائیان در عین شاعر بودن زبان شعری فوق‌العاده مدیریت شده‌ای دارد که نه به لودگی و سخیفی خیلی از اشعار امروزی می‌ماند که پس از مدتی آدم را دلزده و خسته کند و نه به سنگینی و زمختی اشعار قدیمی که خیلی‌ها شاید از پس خواندن آن بر نیایند. اشعاری که معانی و مفهومی که در پشت‌شان نهفته ارزشمند هستند و حتی عاشقانه‌ها هم، عاشقانه‌هایی نیست که صرفا با یکسری الفاظ سطحی و دم دستی بیان شود.  گپ و گفت مختصر ما را با این شاعر جوان مشهدی را از دست ندهید، مخصوصا اگر اهل دنیای لطیف و زیبای شعر و شاعری هستید و چه بسا رویای شاعر شدن هم در سر دارید.

سمانه کهربائیان

+ انتظار داشتید کتاب‌تان برگزیده جشنواره شود؟

 - این کتاب اولین و تنها کتاب من است و نامزدهای دیگر، شاعران شناخته ‌شده‌ و با سابقه‌تری بودند. به همین دلیل فکر نمی‌کردم که "ولی به این دیری" بخت زیادی برای برگزیده شدن داشته باشد.

+ واکنش‌تان بعد از اعلام نتایج چه بود؟

- خیلی خوشحال و شگفت‌زده شدم. سطح کیفی شعر خودم را پایین نمی‌دانستم ولی به هر حال تصور می‌کردم که سایر نامزدها احتمال بیشتری دارد که برگزیده شوند.

+ خودتان دلیل این انتخاب را چه می‌دانید؟

- به نظرم این سوال را باید از داوران پرسید! با این حال فکر می‌کنم جریانی در شعر فارسی شکل گرفته است که به دور از پریشانی‌های معمول، دارد به شکل جدی به شعر کلاسیک می‌پردازد و تلاش می‌کند با احترام به میراث گران‌قدر قرن‌ها شعر و ادب فارسی این راه را ادامه دهد و علاوه بر آن به طور همزمان تصویری از تجربه زیستی انسان مدرن را هم نمایش می‌دهد. من خودم را متعلق به این جریان می‌دانم و از نظر مساعد هیئت محترم داوران تشکر می‌کنم.

+ فکر می‌کنید مسیر شعری شما پس از این اتفاق تغییر خواهد کرد یا شما باز هم همان سمانه کهربائیان سابق خواهید ماند؟

- فکر نمی‌کنم دشواری خاصی برای من ایجاد کند و غرور بی‌جایی را برای من رقم بزند. صادقانه بخواهم پاسخ بدهم، باید بگویم شاعر به دیده شدن و تحسین شدن نیاز دارد، ولی بیشتر از آن‌که از برنده شدن در جشنواره و جایزه گرفتن خوشحال شوم، وقتی معدودی انسان سخن‌شناس و ادیب و شعرشناس شعرم را تحسین می‌کنند با تمام وجود کیف می‌کنم و یا وقتی مخاطبی پیغام می‌دهد که فلان شعرت حرف دل من بود، وجودم لبریز از ذوق و شوق می‌شود.

ولی به این دیری

+ به نظر شما شاعر شدن یک امر ذاتی است یا اکتسابی؟

- فکر می‌کنم شاعر شدن هم به علاقه و حساسیت و نگاه شاعرانه به خود، هستی و زندگی نیاز دارد؛ و هم به ممارست و آموزش و مطالعه. البته علاوه بر نگاه شاعرانه و آموزش، عامل سومی هم هست که خیلی مؤثر است ولی شاید کمتر مورد توجه واقع شده باشد و آن هم وجود یک بستر مناسب برای عرضه شعر است. انجمن‌های ادبی، کتاب‌ها و مجلات و فضای مجازی هر یک فضایی را برای عرضه اثر شاعر و ارتباط او با مخاطبان فراهم می‌کنند. در عین حال هر کدام هم مشکلات خاص خود را دارند که صحبت درباره آن مجال دیگری می‌طلبد.

+ خیلی از افراد و مخصوصا جوان‌ترها تب شعر گفتن و شاعر شدن دارند. حالا یا با یک آشنایی سطحی از مباحث مربوطه و یا بدون آشنایی با این مسائل. چیزی به آن‌ها بگویید که کمک‌شان کند.

- شهامت داشته باشند و توی چشم جهان زل بزنند تا چیزهایی را ببینند که دیگران نمی‌بینند. این جوهر شاعرانگی است. بقیه‌اش تمرین و مطالعه است.

+ شاعر خوب بودن چه حسی دارد؟

- نمی‌دانم! آدم هیچ وقت راضی نمی‌شود...

+ با یک غزل که مورد علاقه خودتان است گفتگو را به پایان ببرید.

- وقت است تا به شوق و طرب، ‌های و هو کنند // دیوانگان هر آنچه که دارند رو کنند 

دیوانگی خوش است، بگویید عاقلان // ما را بیاورند و به هم روبرو کنند

تنها دو رکعت است نماز شکستگان // بعد از هزار سال که در خون وضو کنند

پیراهنی که آید از او بوی یوسفی // در بر کشیده سخت ببوسند و بو کنند

با دست مهربان تو آخر برآورند // پای گران که در گل حسرت فرو کنند

جبران کنند جان جراحت رسیده را // پیراهن دریده دل را رفو کنند

خوشبختم آنچنان که عروسان حسد برند // آنسان که دختران جوان آرزو کنند

دهقان گنج یافته رنج برده‌ام // فرزندگان هنوز بگو جستجو کنند

بیدم، بیا که زلف پریشان فرو هلم // تاکم، بگو که خون مرا در سبو کنند

برچسب ها
ولی به این دیری
کتاب ولی به این دیری
بنده جشنواره شعر فجر 96
سمانه کهربائیان
کتاب تردید
عبدالحمید ضیایی
مصاحبه با سمانه کهربائیان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهند
سهند
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
ممنون که موضوعات جوان پسند و بدرد بخور انتخاب میکنین.موفق سلامت و شادکام باشید.سال نو رو هم پیشاپیش به شما و همه جیمی های عزیز و با انرژی تبریک میگم.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
سال نو شما هم پیشاپیش مبارک. خیلی ممنون :))
ستاره
ستاره
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
با سلام اگه ممکنه تو مصاحبه ها در کن سوالات اصلی سوالات شخصی هم داشته باشین مثل سن و دیگر علایق شخصی و این جور چیزا بنظرم جذابتر میشه .ممنون از انتخابتون
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
اولویت این که بهانه اصلی مصاحبه مورد توجه باشه ولی به هر حال تا جایی که امکان داره چشم :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
چه عجیب که بین این همه شاعرای امروزی تا الان اسم ایشون رو نشنیدم و ایشون تازه مشهدی هم هستن. مرسی بابت معرفیش سعی می‌کنم‌ شعراش رو دنبال کنم موفق باشی
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
آره مطمئن باش از خوندن شعراش پشیمون نمیشی :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
چه جالب که جشنواره شعر فجر هم داریم! اولش رو خبری طور نوشتی. چند سالش هست؟ چند ساله شاعره؟ خوبه با یه شاعر زن خوب هم آشنا شدیم. ممنون ^_^
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
جشنواره شعر فجر کلا مظلوم. اگه آدم خودش دقیق پیگیری نکنه اصلا معلوم نیست کی شروع میشه... کی تموم میشه...
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
این دوتا سوالتم با کمال تاسف باید بگم اطلاع دقیقی ندارم چون نپرسیدم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
به به.. کی بشه نوبت ما بشه با ما مصاحبه بگیرن ^_^ ممنون محبوبه جان ^_^
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
انشاالله به زودی :))