راهنمای تهیه یک عیدی دوست داشتنی
زمان عیدی دادن این چند نکته را به‌یاد داشته باشید

راهنمای تهیه یک عیدی دوست داشتنی

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

بچه که بودیم، همه فکر و ذکرمان قبل از دید و بازدیدهای عید نوروز، این بود که چی یا چقدر عیدی می‌گیریم. اما اگر با خودمان رو راست باشیم، می‌بینیم هنوز که هنوز است، با این‌که بزرگ شده‌ایم، روی عیدی‌های‌مان حساب می‌کنیم و برای عیدی‌گرفتن نقشه می‌کشیم. برای همه‌مان هم اتفاق افتاده که از دیدن بعضی عیدی‌ها بال در بیاوریم و برعکس، از دیدن بعضی عیدی‌ها ابروهای‌مان برود توی هم و با یک لبخند مصنوعی بگوییم: «ممنون. لطف کردین!». برای این‌که این اتفاق نیفتد، اگر به‌جز عیدی‌گیرنده‌ها، در دسته‌ی عیدی‌دهنده‌ها هم قرار می‌گیرید، بد نیست قبل از عیدی‌دادن به چند نکته ساده اما کاربردی توجه کنید:

 

اگر عیدی‌گیرنده را می‌شناسید

برخلاف قدیم که خیلی‌ها عادت داشتند برای همه بچه‌های فامیل، برای همه زنان فامیل، برای همه هم‌کلاسی‌ها یا هم‌کاران‌شان عیدی بخرند، امروزه اکثرمان فقط به دوستان یا اقوام نزدیک‌مان عیدی می‌دهیم. با این حساب سخت نیست اگر برای هر شخص ده دقیقه وقت بگذاریم، به علایقش فکر کنیم و بعد هدیه‌ای مناسب با روحیاتش برایش تهیه کنیم. هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم روزی را که یکی از اقوام صرفا روی این حساب که من کتاب دوست دارم برایم کتابی خرید با موضوعی که اصلا از آن سر در نمی‌آوردم و آن عیدی برای من به منفورترین عیدی در طی این سال‌ها تبدیل شد!

 

اگر برای چند نفر عیدی می‌خرید

یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات عید نوروز در دوران بچگی‌مان این بود که کسی که به خانه‌اش می‌رویم، به برادر یا خواهرمان چیزی به جز عیدی ما بدهد. اگر قرار است به تعدادی از بچه‌های فامیل یا تعدادی از دوستان‌تان عیدی بدهید و اگر شناخت کافی یا وقت لازم برای تهیه عیدی مورد علاقه تک‌تک‌شان را ندارید، بهتر است هدیه‌ای عام‌تر و یکسان برای همه‌شان بخرید اما انصافا روی آن یک هدیه حسابی فکر کنید و چیزی تهیه کنید که همه خوش‌شان بیاید.

عیدی دادن

 

اگر می‌خواهید عیدی غیرنقدی بدهید

این‌که آدم در یاد عزیزانش بماند، قطعا برای همه لذت‌بخش است. پس بهتر است هدیه‌ای تهیه کنید که به‌یادماندنی باشد. کاربردی‌بودن عیدی نکته دیگری است که حتما باید به آن توجه کنید. به‌ عنوان مثال خریدن یک کیف معمولی برای کسی که می‌دانید به ‌تازگی کیفش را گم کرده خیلی بهتر از اضافه‌کردن یک شکلات‌خوری به شکلات‌خوری‌های خانه‌شان است! تهیه عیدی‌های هیجان‌انگیز مانند بسته‌های محیط‌زیستی که داخل هر کدام گلدان و خاک و بذر گل گذاشته‌اند هم می‌تواند شما را مثل یک بذر در ذهن دوستان‌تان بکارد. فقط یادتان باشد از دادن هدیه‌هایی که ممکن است برای عیدی‌گیرنده زحمت اضافی ایجاد کند (مانند عیدی‌دادن حیوان‌خانگی به کسی که درطول روز نیم ساعت هم خانه نیست!) خودداری کنید. 

 

اگر نمی‌دانید از کجا بخرید

عیدی شما می‌تواند فقط به شما و شخص عیدی‌گیرنده مرتبط نباشد، بلکه گستره خیلی وسیع‌تری را دربر می‌گیرد. منظورم این است که اگر می‌دانید چه چیزی باید بخرید اما نمی‌دانید از کدام تولیدکننده خرید کنید، لطفا برندهای ایرانی با کیفیت را در اولویت قرار بدهید. این روزها خوشبختانه بازار کشورمان پر از تولیدکنندگان گروه‌های کالایی مختلف است که تنوع زیادی را هم پیش روی شما می‌گذارد. پس چه خوب است که مثلا به‌جای خریدن یک جاشمعی وارداتی، یک جاشمعی تولید داخل عیدی بدهید که به‌جز شخص عیدی‌گیرنده، سازنده آن کالا را هم خوشحال کنید.

کالای ایرانی هدیه بدهیم

 

اگر می‌خواهید عیدی نقدی بدهید

اگر نمیدانید برای عزیز یا عزیزان‌تان چه چیزی تهیه کنید یا اگر از آن دسته افرادی هستید که معتقدید باید قدرت انتخاب را به خود شخص بدهید، عیدی نقدی بهترین گزینه برای شماست. البته خواهشا –تاکید می‌کنم خواهشا- از دادن اسکناس خودداری کنید. مگر این‌که باز هم مادربزرگ بخواهد از لای قرآن اسکناس‌های تا نخورده بدهد. امروزه کارت‌های هدیه با طرح‌ها و مبالغ مختلف در بازار موجودند. تهیه کارت هدیه نشان می‌دهد که برای آن شخص ارزش قائل شده‌اید و حداقل زمانی را برای تهیه‌ی کارت وقت گذاشته‌اید. یک نکته را یادتان نرود، از بانک‌هایی کارت بخرید که امکان انتقال و برداشت وجه را هم در کارت‌های هدیه‌شان لحاظ می‌کنند. 

عیدی لای قرآن

 

اگر نمی‌خواهید از سرتان باز کنید

یادتان باشد که بسته‌بندی هدیه (و حتی پاکت کارت یا وجه نقد) به شدت در میزان علاقه‌مندی شخص عیدی‌گیرنده به آن هدیه تاثیرگذار است. پس لطفا بعد از تهیه عیدی، زمانی را هم برای بسته‌بندی آن بگذارید تا توی ذوق عزیزان‌تان نخورد. بهانه هم نیاورید، چون این روزها به تعداد موهای سر کاغذهای کادو، پاکت‌های هدیه و انواع و اقسام روبان‌ها و لوازم زینتی در سراسر کشور موجود است. اصلا چرا راه دور برویم؟ یک کاغذ ساده بردارید و برای دوست‌تان نامه بنویسید و بعد با همان نامه، هدیه‌تان را بسته‌بندی کنید. راه از این ساده‌تر و دوست‌داشتنی‌تر؟

 

اگر کسی را برای عیدی‌دادن ندارید

غیرممکن است شخصی پیدا شود که بگوید من هیچ‌کس را برای عیدی‌دادن ندارم. من همین حالا می‌توانم هزاران نفر را معرفی کنم که بزرگ‌ترین آرزوی‌شان گرفتن یک عیدی خیلی کوچک است. بچه‌های ساکن در مناطق محروم، کودکان کار و خیابان و بچه‌های بی‌سرپرست، فقط عده کوچکی از این جماعت عیدی‌نگیر هستند! اگر توانایی‌اش را دارید با هدیه‌ای هر چند کوچک خوشحال‌شان کنید. اگر هم توان‌تان کمتر از عیدی‌دادن به جمعی از این بچه‌هاست، می‌توانید چند شکلات یا هدیه کوچک در کیف‌تان داشته باشید تا روزهای آخر سال که از خانه بیرون می‌روید به بچه‌هایی که مشغول کارند عیدی بدهید و غافل‌گیرشان کنید.

 

اگر کلا قصد عیدی‌دادن دارید 

یک چیز را همیشه به‌خاطر داشته باشید. عیدی‌تان چه نقدی باشد و چه غیرنقدی، چه ارزان باشد و چه گران، چه بسته‌بندی خوبی داشته باشد و چه نداشته باشد، چه کاربردی باشد و چه نباشد، اگر از صمیم قلب و با عشق تهیه شده باشد، حتما حس خوبی به عزیزان شما منتقل می‌کند؛ به‌همان میزان هدیه‌ای که فقط از روی وظیفه و برای رفع تکلیف گرفته باشید، منتقل‌کننده حس ناخوشایند خواهد بود. پس یا عیدی ندهید، یا اگر می‌دهید با جان و دل بدهید!

عیدی دادن

برچسب ها
عیدی چه بدهیم
عیدی سال 96
عیدی چه بخریم
برای عیدی چه بخریم
خرید عیدی
راهنمای خرید عیدی
خرید عیدی برای خانواده
عیدی دادن به خانواده
عیدی دادن
نکات مهم برای عیدی دادن
نظرات کاربران
کد امنیتی
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
اینکه آدم تشخیص بده که در دسته بندی عیدی گیرنده هست یا عیدی دهنده خودش ماجرایی است!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
معمولا افراد بعد از یه سنی از عیدی گیرنده به عیدی دهنده تبدیل میشن و پس از ازدواج به دسته سوم (عیدی دهنده و گیرنده!) منتقل می شن:))
نازنین قاسمی زاده
نازنین قاسمی زاده
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
کاشکی چند تا پیشنهاد کالایی یا متفاوت هم می ذاشتین.... من دوست دارم امثال به همسرم یک عیدی متفاوت بدم. شما چی پیشنهاد می کنین؟؟
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
راستش پیشنهاد کالا با توجه به سلیقه های بسیاااار مختلف افراد، واقعا کار سختیه. پیشنهاد میکنم چیزی هدیه بدید که نشونه ای از خاطرات مشترکتون توش باشه. یه چیز اختصاصی که فقط بین شما دو نفر باشه.
لیلی
لیلی
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
امثال، امثال و حکم بده خخخ
###جواد###
###جواد###
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
فقط تراول!!!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
مخالفم!:))
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
من که جزو هیچ دسته ای نیستم خخخ
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٣
٢
٠
من همین جا یک لبخند بهتون عیدی میدم که شما هم به گروه عیدی گیرنده ها بپیوندید:)
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٢٣
٠
١
عیدی عیدیه دیگه..مهم نیته که قصد عیدی دادنه:)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
١
٠
خب نیت خالی رو میشه از سر باز کرد ولی اگه همراه با فکر و عشق باشه خیلی قشنگ تره:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
‏به قول یکی: تو یه سنی هستیم که نه میتونیم عیدی بدیم نه رومون میشه عیدی بگیریم! :(
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
من فکر میکنم تو هر سنی میشه هم عیدی دهنده بود هم گیرنده:)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/١٢/٢٣
٠
٠
کی به من عیدی بده خب؟ نیلوفر عیدی من یادت نره من فقط آثار ملموس هدیه می‌گیرم لبخند قبول ندارم:))) ضمن این که منم چند وقتیه روی ایرانی خریدن یه سری چیزا که واقعا فرقی با خارجی ندارن حساس شدم و خیلی رعایتش می‌کنم. باشد که مقبول افتد
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
لبخند کاغذی برات میفرستم:)) آره واقعا، نه توی همه چی، ولی توی خیلی چیزا میشه کالای ایرانی رو جایگزین کرد:)
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
جالب بود ... یاد اسکناس های نویی که هرسال مامانم از لای قرآن بهمون میدادن به خیر... :/ متاسفانه همسرم و خونواده شون به عیدی دادن اعتقادی ندارن .. اما من خودم شخصا میخوام برای اولین بار به چند نفر عیدی بدم که کار دست خودمه =) ممنون خانوم نیک بنیاد =) عیدتون پیشاپیش تبریک وار =)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
به به! کار دست که از همه چی بهتره. خوش به حال اونایی که عیدی میگیرن ازتون:)
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
دور و اطراف ما که این قضیه ور افتاده تقریبا فقط در مورد بچه های کوچیک از پدر و مادرشون هس یا بعضی بزرگترای قدیمی که بر حسب عادتشون دوس دارن عیدی بدن، الان مثلا فک نکنم بمن عیدی بده کسی!خخخخ ، تا حالا بر حسب سنم فک نمیکردم میتونم عیدی بدم ولی الان شدیدا مشتاق شدم موقعیتشو داشته باشم که جمعی ازین بچه هارو خوشحال کنم^_^
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
خیلی خوبه. حتی لازم نیست چیزی باشه که توی خرج بیفتین! یه نامه برای عزیزان هم میتونه یه عیدی خوب باشه:)
notareal
notareal
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
پیش ا پیش نوروز بر شما خجسته باد. / چه بسا زیبا برای اویی که والا و دیوار به دیوار دل، عیدی ی دهیم که آن نشان در آن یافت شود. برای مادری مروارید سرشت، از سر نمونه، کوزه ای سفالین که تن تن (خانواده) بر روی آن دست نوشته و یا رنگ و نگاری زده اند، و چه نیک تر از سر شکیبایی و نه شتاب زده. در زیرین کوزه ، نیز، توان نگاشت «سازنده: دل شدگانِ مادر، نوروز ۱۳۹۶» (و نه Made in China). / پرسشی دارم از شما هموندِ فرهیخته ای از جیمی که، پی جویِ زبان های باستانی ست، اگر (که) شایسته دانید در این بازه پاسخ آورید. آن زبان ها در برگیرنده کدام (ین از) کشور / سرزمین ها گردد، از سر نمونه یونانی (یا هِلنیک Hellenic) و یونانی باستانی در برابر یونانی اخیرتر، روم و رومی، ایران و پهلوی، عربیِ پیشین تر، آرامیک، و از این دست. به همچنین نخش (نقش) پژوشگاه باستانی گندی شاپور ساسانیان در دریافت گزیده تر فرهنگ ها از یک دیگر از راه بده بستان های زبان / گویشی چگونه بینید. چرا، همان گونه که بدان آشنا می باشید، گندی شاپور میانِ فرهنگیِ والایی بود از برای ترجمان زبان های گونه گون، تا این که مرز و بوم ایران با اندیشه هایی سوای آنِ خود آشنا شود. به همچنین سرزمین های دیگر از گنجینه بزرگ فرهنگ ایران دور نباشند. پوزش از پرسش گسترده، شاید که بخواهید در جای دیگر، بل نوشتاری نوین، این فراگیرنده را خوشنود سازید.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
سلام و ممنونم از نظری که به زبان فارسی گذاشتین. البته من با اینکه خودم علاقه زیادی به زبان مادریم دارم، سعی میکنم از کلمه های رایج استفاده کنم و اون دسته از واژه های فارسی که هنوز خیلی رواج پیدا نکردن رو به کار نبرم. در مورد رشته تحصیلیم باید بگم که زبانهای مختلفی توش درس داده میشه. مثل پهلوی (کتابی و کتیبه ای)، پارتی (کتیبه ای و کتابی)، اوستایی، سنسکریت، ترفانی، فارسی باستان، سغدی و... در مورد گندی شاپور اطلاعات زیادی ندارم. اما اگر بتونم از اساتیدم میپرسم و در اختیارتون میذارم. البته در محیطی غیر از اینجا که باعث رنجش خاطر دیگران هم نشه :)
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
من هميشه از خواهرام عيدي مي گيرم !!! به بچه هاي كوچيك هم عيدي نمي دم :)))))) ماشالله بچه هاي الان انقدر عيدي هاي آنچناني و... گرفتند بهشون عيدي بدي قهرشون مياد!!!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٤
٠
٠
خب به همسن و سالای خودتون عیدی بدین. یا بزرگتر ها که معمولا توقع عیدی گرفتن ندارن. اونا بیشتر خوشحال میشن:)
maryam
maryam
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
من اصا عیدی نگرفتم تاحالا توحسرتشم دوسام هی میگفتن مثلا500تومن جم کردم عیدیامو..من هنگ میکردم
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
خب خیلی وقت ها میشه آدم خودش شروع کننده یه جریان باشه. مگه نه؟:) مثلا یه کمپین بسازیم به اسم «اول من عیدی میدم». خیلی هم قشنگه:)
notareal
notareal
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
از پاسخ شما سپاس گزارم. این که زبان از برای برپایی بده بستان اندیشه می باشد، و شایسته ست واژه گان روزمره به کار گیریم، با شما هم رآی هستم در بیشینه راستاها. شمار در خوری دانشجو، فرهیخته (چون خود شما)، در کنار دانش آموزهای دلبسته به پرورش فرهنگ و ادب و اندیشه در جیمی می بینم - چه بسیار جای بالندگی دارد. امید این که در این پهنه خوش رنگ با گونه های اندیشیدن و بیان یک دیگر آشنا شویم - این آسان شدنی نیست سوای ریختن واژه گان و ساخت زبانی یک دیگر (مان) در آوند (دیگ / ظرف) گیمیاگری زبان. که در این آوند از دیوار به دیوار بودن اندیشه ام، که نه چندان گسترده است، با آنی که (از آن) دیگری با واژه گان زیبای خود آنان ست، روحم به پرواز در می آید. راستا دیگری را شایسته ست از خود دور نکنیم؛ آن، نیز، نیست مگر رخنه ساختارها و واژه هایی به زبان پارسی که چون موریانه زبان از درون خورَد. گزاره ای به مانند «گرفتم» که ترجمان «I got it» آمریکای شمالی می باشد، و گونه هایی از این دست که به آن توان گفت «خارجی نگری» (foreignisation) زبان ست. یا این که کاربرد دور از ادب گزاره هایی به مانند «با حال،» «حال داد» و از این دست، که چنین کاربردی از زبان می توانست، در سال هایی نه چندان دور، با ترش رویی دیگران روبرو گردد. مانندهای دیگر را از برشان می گذریم. پیوند تنگاتنگ زبان و اندیشیدن گسستنی ست اگر که فراموشکار داشته های زبانی خود شویم. به دور نگه نداشتن واژه ها و ساختار های پارسی یاری می دهد اندیشه ما را، که این خود باشد دل شوره زبان شناسی تاریخی / باستانی (philology) . اما که به کار نبردن زبان روزمره، از سوی دگر، و پیامی که شما مرا به خوبی دادید، می تواند گفتارها آزرده کند، مگر در میان آنانی که روی بدان و شوق آن دارند.// گندی شاپور همان دانشگاهی ست که در اهواز می باشد، با دگرگونی ها بسیار که از هیحده سده پیش تا همین دَم، در آن پیش آمده.// از به درازا کشیدن پاسخ پوزش می خواهم، اما که در برابر بیان نارسای خود، و هم زمان پاسخ نگاه موهبت آمیزِ شما، این ارادت مند بهینه تر و خردتر از این در توان نگارش نداشت.// فرخنده باد نوین روز شما و گران سنگ های دیگر در جیمی.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
سلام و سپاس از بیان نظراتتون:) با شما موافقم اما من فکر می کنم در مورد زبان درکنار زنده کردن واژگان فارسی و دوری کردن از واژگان بیگانه، باید این رو بپذیریم که زبان بسیار پویاست و ممکنه هر روز (چه بسا در فاصله ای نزدیک تر از هر روز!) واژه های جدید بسازه. که خب خیلی از این واژه های جدید همسو با معیارهای زبان فارسی هستند و خیلی ها نه! در مورد گندی شاپور هم ممنونم از اطلاعاتی که نوشتید. با این دانشگاه آشنایی دارم اما در حدی که بتوانم پاسخگوی مسالی ای که چند روز گذشته مطرح کردید، خیر! برای همین گفتم سعی میکنم از اساتیدم بپرسم و اگر موضوع خاص و جدیدی دستگیرم شد با شما مطرح کنم. شاد باشید و سربلند:)
notareal
notareal
٩٥/١٢/٢٥
٠
٠
پیشنه دانشگاه جندی شاپور اهواز را به درستی نیاوردم. نام این دانشگاه برتابی بود از شهر پژوهشی با همین نام در همان بخش از ایران با پیشینه ای نزدیک به هیجده (هجده) سده. دانشگاه جندی شاپور (در نخست گندی شاپور) بدو پیدایش سال ۱۳۳۴ بود. امید که پوزش مرا از این نارسایی نوشتار پیشین پذیرا باشید.
notareal
notareal
٩٥/١٢/٢٦
٠
٠
من امروز دریافتم رده بالای دانشی و بینشی شما را، هم در گفته شما و هم با بازبینی ی خُرد از کار های شما. سخن از پویایی آوردید، آن را من در ریخت «بازی های زبانِ» ویتگن اشتاین (کمبریج) و نگرش زبانی کواین (هاروارد) می انگارم. بازی زبان واژه را زمانی بها می دهد که پنداره ای ست (مفهوم) در کنار پنداره های دیگر؛ که بده بستان آنان بایک دیگر، و نه سوای از هم، زبان (را) سامان و چم می دهد. کواین، چم واژه را در بوته آزمایش (تجربه) می سنجد، تا در پی روی از دیگران. پویایی از این رو بایستی که، از دید خُردِ من، تن به آیین بازی زبان بسپارد از سویی، و شناخت آن پایه در کنش و اندرکنش روزمره نیز داشته باشد (بخش کواین). سوای این، پویایی می تواند جای خود به بی سالاری (آنارشیسم) گفتاری دهد. پارسی ما از دید ادبی زبانی پیش رفته، اما که از نگاه ویژه کاری / شگردی (فنی / تکنیکی) بر روی «پای چوبین،» از گونه جلال الدین بلخی، لنگ زده، باید فرهیخته گان ما آن را یاری رسانند، تا که پاسخ گوی خیل مشتاق برنا و خواهانِ آتیه نگرمان باشد. موهبت کرده خود را پای بند پاسخ نکنید، که کارهای بزرگی در پیش روی دارید، اما، که، من نتوانستم از کنار نکته مویین (ظریف) شمایی که دارای بینش و دانشی والا هستید گذر کرده، دَم فروبندم.