همه چیز درباره رویا پردازی های پیش از ازدواج
ازدواجی رویایی یا انتخابی منطقی؟!

همه چیز درباره رویا پردازی های پیش از ازدواج

نویسنده : سحر نیکو عقیده

«آقا از صبح تا شب جلوی تلویزیون لم میداد و تخمه می‌شکست. انتظار داشت با چندرغاز حقوقی که داشت سر کنم.. نه کاری، نه تلاشی... من هم که باید مثل پروانه دور سرش می‌چرخیدم و خم به ابرو نمی‌آوردم وگرنه از کوره در میرفت.» الهه دوست چندین و چند ساله من،  یک سالی می‌شود که از همسرش جدا شده اما سر درد و دلش که باز شود، گلایه‌هایش تمامی ندارد. «حالا که به گذشته فکر می‌کنم می‌بینم که اصلا از همان اول به خاطر ماشین و سر و وضع زندگی‌مان آمد خواستگاری. خیال می‌کرد که تا آخر عمر می‌تواند بخورد و بخوابد و پدرم هم ما را تامین میکند اما اوضاع آنجور که می‌خواست پیش نرفت.» الهه تا می‌توانست از توقعات بیجای همسر سابقش گفت. اما من خوب به یاد دارم که او هم همان اوایل بدون درنظرگرفتن وضع مالی همسرش برای داشتن عروسی آنچنانی و خانه‌ای در شمال شهر، فشار زیادی به او وارد می‌کرد.

مشکلات او یک نمونه بود از خروار خروار مشکلات که در زندگی زوج‌ها به وجود می‌آید. خوب یادم است که الهه همان اوایل ازدواج هم مدام از زندگی اشرافی‌اش می‌گفت و از اینکه قرار است چه کاخ باشکوهی بسازند. حالا که از همسرش حرف می‌زند هم می‌شود فهمید که گاهی سطح توقع زوج بیش از حد است که زندگی‌ها از هم می‌پاشد. گاهی بخشی خواسته‌ها منطقی نیست و گاهی هم همه زندگی همین خواسته‌ها و آرزوهاست. مثلا دختر یا پسر ازدواج می‌کنند که یک نفر همیشه به آن‌ها توجه کند و عشق بورزد و همیشه همین‌طور رویایی زندگی کنند!

 رویا پردازی در ازدواج

گفت‌وگو با جوان‌ترها

این بار تصمیم می‌گیرم این بحث را در یک گروه تلگرامی که اکثر اعضای آن مجرد هستند پیش بکشم. پسرها در همان ابتدا انتظارهای مالی دخترها را پیش می‌کشند. محمدرضا که 25 ساله است و مجرد، می‌گوید: «‌من به شخصه تا آخر عمرم تن به ازدواج نمیدم چون دخترهای امروزی رو هیچ‌جوره نمیشه راضی نگه داشت. همشون بهترین خونه و ماشین رو میخوان...»

عده‌ای حرفش را تایید می‌کنند و عده‌ای مخالف هستند اما در این بین نظر عطیه جالب‌تر است: « همیشه وقتی اسم توقع و انتظار میاد همه به انتظار مالی و اقتصادی خانوم ها اشاره میکنن. اما خیلی از مردها هم از نظر توجه انتظارهای بی‌موردی دارن و به قول معروف دنبال کسی هستن که مثل پروانه دورشون بچرخه و تمام و کمال در خدمتشون باشه و...»

 

***

 ازدواج رویایی

رویاپردازی های غیرواقع‌بینانه چه آسیب‌هایی دارند؟

با افراد مختلفی صحبت کردم و هرکس از ظن خود خواسته غیرمنطقی را متفاوت تعریف می‌کرد و تجربه متفاوتی در این مورد داشت. برای اینکه جواب منطقی برای سوال‌هایم بگیرم به سراغ سارا گلستانی، کارشناسی ارشد مشاوره می‌روم.

+ به طور کلی چه خواسته هایی در امر ازدواج غیرمنطقی تلقی می‌شوند؟

هر خواسته‌ای که خارج از عرف، سطح و طبقه اجتماعی فرد باشد. هرکدام از ما از کودکی تا سن 18 سالگی هویتمان شکل می‌گیرد و بر اساس محیط و خانواده‌ای که در آن رشد کرده‌ایم استانداردهایی داریم که ممکن است حتی از آن آگاه نباشیم. خواسته غیرمنطقی یعنی اینکه من بخواهم با ازدواج طبقه اجتماعی خود را تغییر بدهم. در واقع به دنبال این باشم که استانداردهایی بالاتر از آن چیزی که قبل از ازدواج تجربه کردم، داشته ‌باشم. احتمال شکست چنین ازدواجی بیشتر است به این دلیل که من فقط معادلات زندگی طبقه اجتماعی خودم را بلدم.

+ رویا پردازی‌‌های غیرواقع بینانه پیش از ازدواج ناشی از چیست؟

اگر بنای تربیت فرزندان برآینده نگری باشد با توجه به اینکه رویاپردازی‌ها تا پایان سن نوجوانی ادامه دارد، والدین باید به کودکانشان آموزش بدهند انتظاراتی که می‌توانند از ازدواج داشته ‌باشند چیست. اما قبل از آن والدین باید به کودکانشان آموزش بدهند که شناخت از خود و جنس مخالفش داشته باشد. عدم شناخت‌ باعث می‌شود که بر اساس فیلم‌ها، سریال‌ها، رمان‌ها و یا حتی مبالغه دیگران از زندگی‌شان؛ یک دنیای فرضی در ذهن فرد شکل بگیرد. حتی این دنیای فرضی و رویایی می‌تواند یک مکانیسم دفاعی باشد در برابر محرومیت‌هایی که تا پیش از آن تجربه کرده.

 رویاپردازی در عشق

+ این رویاپردازی‌ها پیش از ازدواج چه آسیب‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ 

اگر غیرواقع بینانه باشد آسیب دارد. اولین آسیب آن این است که فرد مناسب برای ازدواج پیدا نخواهد شد، چون چنین فردی کاملا در خیالات است و کسی که در آن چهارچوب‌ها بگنجد پیدا نمی‌شود. از طرفی احتمال فریب خوردگی این افراد هم وجود دارد و ممکن است افرادی به دلایل مختلف وانمود کنند ویژگی‌های ایده‌آل را دارند. خودشان را طوری نشان می‌دهند که به رویاهای دختر یا پسر نزدیک باشد. همه این‌ها باعث می‌شود فرد شکست عاطفی بخورد و در مرحله اول خودش آسیب ببیند.

+ این رویاپردازی‌ها در زندگی مشترک چه خطراتی دارد؟

اگر به هر ترتیب ازدواجی صورت بگیرد، همسر این فرد به احتمال زیاد نمی‌تواند خودش را با آن خواسته‌های غیرمنطقی تطبیق دهد. در نتیجه اختلافات زیادی به وجود می‌آید و باعث سرخوردگی دو طرف خواهد شد. یکی از تبعات این رویاپردازی‌های غیرمنطقی، که متاسفانه روز به‌روز بیشتر شاهد آن هستیم؛ خیانت است و فردِ رویاپرداز با خیانت به دنبال شخص دیگری که ویژگی‌های غیرواقع بینانه تصورات او را داشته باشد می‌گردد.

+ اگر دچار این رویاپردازی‌ها هستیم، چه کنیم؟ 

در این زمینه فرآیند آموزش باید از کودکی آغاز شود اما اگر شما در دوران کودکی آموزش‌های لازم را ندیده‌اید و در دوره نوجوانی و حتی امروز در سنین جوانی هم گرفتارش هستید باید از همین امروز شروع کنید. بروید به سراغ آموزش‌هایی که شناخت واقعی فرد را از ویژگی‌های زن و مرد بیشتر کند. متاسفانه آموزش‌های فعلی دائما گوشزد می‌کند که دو جنس از هم فاصله بگیرند و همین باعث می‌شود دو جنس حتی تفاوت‌های رفتاری خود را نشناسند و بلد نباشند که چطور با هم معاشرت کنند و چه انتظاراتی از طرف مقابلشان داشته باشند. سعی کنید در این آموزش‌ها ابتدا به شناخت از خودتان برسید و بعد اطلاعاتی درباره ویژگی‌های طرف مقابل‌ کسب کنید. پیش از ازدواج هم اطلاعاتتان درباره این مقوله افزایش دهید و توجه داشته باشید که با خیال‌پردازی و گشت و گذار در رویاهایتان هرگز نمی‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید.

برچسب ها
رویا پردازی های غیر واقع‌ بینانه در ازدواج
خواسته های غیر منطقی در ازدواج
انتظارها از ازدواج
آسیب‌ های رویا پردازی
شناخت واقعی از جنس مخالف
ازدواج رویایی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٢١
٠
٠
چ با خیال چه بی خیال،آخرش ب تنهایی میرسه!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٢١
٠
٠
با خوندن اینجور مطالب آدم سر سه راهی میمونه,
k_koolak
k_koolak
٩٥/١٢/٢١
٠
٠
ازدواج یک حرکت منطقی است در ابتدا شما احساس نیاز می کنید بعد خودتون رو تا حدی واکاوی و کشف می کنید و بعد به معیار های منطقی همسر اینده که در درجه اول خصوصیات شخصیتی و خانوادگی و تربیتی است فکر می کنید سپس به خواستگاری رفتن یا خواستگار راه دادن فکر میکنید در برخودهای اول از نظر منطقی طرفتون رو بررسی می کنید و در نهایت با اندکی علاقه به وجود امده ازدواج می کنید و بعد ازدواج نتیجه اش رو می بینید.من خیلی منطقی ازدواج کردم و خیلی راضی ام.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٢٧
٠
٠
این مطلب رو اصن ندیدم تا الان :))) اون مصاحبه ی معروف ایشون بودن پس ^_^ جا داره بگم امان از رویا پردازی ولی خب گاهی یک چیزایی جز واجباتن و باید باشن. من میشناسم ادمایی که حقوق مسلمشون براشون تبدیل به رویا شده... به اون آدم ها باید حق داد.