از هنجارشکنی خانم های سیگاری تا هزینه روزانه 30 میلیارد تومان برای خرید سیگار
آمارهایی از مصرف سیگار در ایران که شما را متعجب خواهد کرد

از هنجارشکنی خانم های سیگاری تا هزینه روزانه 30 میلیارد تومان برای خرید سیگار

نویسنده : مریم شیعه زاده

تجربه کشیدن اولین نخ سیگار تجربه عجیبی‌ست. تجربه‌ای که برای همه در چند چیز مشترک است، مانند سوزش گلو، سرفه و تلخ شدن دهان. سیگار هم درست مثل همه چیزهای ممنوعه که استفاده از آن‌ها تابو محسوب می‌شوند، آدم‌ها را وسوسه می‌کند تا حتما آن را امتحان کند. مثلا اگر تا امروز فلان شبکه اجتماعی فعال باشد و شما حتی نامش را هم نشنیده باشید، به محض فیلتر شدن سعی می‌کنید برای یک‌بار هم که شده در این شبکه چرخی بزنید و محتوای آن را بالا و پایین کنید. سیگار هم همین حالت را دارد، با این تفاوت که همه ما خوب می‌دانیم ممکن است به سلامت‌مان آسیب برساند. آمارهایی که در ادامه می‌خوانید شاید نظرتان درباره حتی یک‌بار سیگار کشیدن را هم، عوض کند! 

 

فقط همین یکبار... 

باورش سخت است اما چیزی حدود 70 درصد از ایرانی‌های سیگاری، اولین بار سیگار را در سن 14 سالگی تجربه کرده‌اند و بعد از آن دیگر نتوانسته‌اند سیگار را ترک کنند. 3 سال پیش هم عضو کمیته کنترل دخانیت، حسن آذری‌پور؛ در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود از هر 5 نوجوانی که سیگاری می‌شوند تنها 2 نفر ترک می‌کنند! وقتی آدم برای اولین بار و فقط از سر کنجکاوی سیگار می‌کشد، در همان دفعه چیزی حدود 69 ماده شیمیایی خطرناک مثل نیکل، کروم و آرسنیک وارد بدن می‌شود. به علاوه بوی سمی سیگار مدت نسبتا طولانی زمان می‌برد تا از بین برود و در کنار تمام مشکلاتی که بارها و بارها شنیده‌اید اگر شما در سن رشد هستید، کشیدن سیگار باعث کوتاه شدن قد و عدم تناسب اندام‌تان می‌شود. حالا 25 درصد از مردان ایرانی سیگاری هستند و سالانه 60 میلیارد نخ سیگار در ایران استفاده می‌شود که از این رقم، 30 تا 40 درصد مربوط به سیگارهای قاچاق است! ایرانی‌ها رتبه 67 دنیا در جدول سیگاری‌ها را دارند و مردم ما روزانه چیزی حدود 30 میلیارد تومان را صرف خرید سیگار می‌کنند! 

سیگار کشیدن در نوجوانان 

 

چه کسانی به سیگار اعتیاد دارند؟ 

سیگار کشیدن که ادامه پیدا کند، ممکن است فرد گرفتار اعتیاد به نیکوتین شود. از بین 20 میلیون ایرانی که سیگار می‌کشند، بین 8.5 تا 10 میلیون نفر به نیکوتین اعتیاد دارند. یعنی بین 8 تا 10 نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند. حتی می‌گویند هستند افرادی که مصرف روزانه‌شان بین 40 تا 80 نخ در طول روز است که احتمالا این افراد جز همان 11 هزار نفری هستند که هر سال بر اثر استفاده از دخانیات فوت می‌کنند. 

اعتیاد به سیگار یعنی چه؟

 

چرا دختران و زنان به سراغ سیگار می‌روند؟ 

ماجرای سیگار کشیدن دختران کمی فرق دارد. در بین دختران و زنان کسی که سیگار می‌کشد تابو بزرگی را شکسته و شاید بسیار قدرتمندتر از پسری به نظر بیاید که از سیگار استفاده می‌کند. در ایران 4 درصد خانم‌ها سیگاری هستند که از این بین، تهرانی‌ها بیشترین زنان سیگاری را دارد. 5/38 درصد از زنان تهرانی تا به حال سیگار کشیدن را تجربه کرده‌اند و فقط 9 درصد زیر یکسال سیگار کشیده‌اند و باقی بیش از دو سال از سیگار استفاده کرده و یا هنوز هم می‌کنند. در جهان هم چیزی حدود یک سوم از سیگاری‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. 

عجیب‌تر از این آمار مقایسه نسبت نوجوانان سیگاری به بزرگسالان است. ميزان دختران نوجوان سيگاري 2/10درصد در مقابل 1/2 درصد زنان سيگاري است و نسبت پسران نوجوان 8/14درصد در مقابل 2/22درصد مردان سيگاري است! این آمار متعلق به 5 سال پیش است و بعد از آن هنوز آماری در این خصوص منتشر نشده است. در این تحقیق آمده است که هر چه پایگاه‌ اجتماعی یک زن بیشتر باشد، زودتر شروع به کشیدن سیگار می‌کنند. 

علاوه بر هنجارشکنی و بیان اعتراض، عوامل دیگری هم برای سیگار کشیدن دختران وجود دارد. گاهی دختران برای این‌که در معرض سیگار کشیدن هستند، به این فکر می‌افتند که خودشان هم از آن استفاده کنند و یا اصلا به خاطر ریسک‌پذیری بالا و کنجکاوی‌شان است که به سراغ آن می‌روند و بعضی‌ها هم معتقدند سیگار کشیدن، فشارهای عصبی‌شان را کاهش می‌دهد. 

سیگار کشیدن زنان

 

قلیان یا سیگار؟ ضرر کدام یک بیشتر است؟

زمانی مردم بر این باور بودند که قلیان‌های آبی نسبت به سیگار خطر کمی دارند و جالب این‌جاست که قلیان نه تنها مواد سرطان‌زا سیگار را وارد بدن می‌کند، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم وارد بدن‌تان می‌کند و به خاطر مسائل بهداشتی انتقال دهنده بیماری‌های زیادی است. در سال 90 مصرف سیگار در ایران کاهش یافت و قلیان جای آن را گرفت و بعد از آن دولت با ممنوع کردن قلیان کشیدن در اماکن عمومی سعی کرد تا جلوی رشد آن را بگیرد. این‌که می‌گویند ضرر قلیان بیشتر از سیگار است، کاملا صحیح است زیرا در هر وعده قلیان برابر یک پاکت سیگار دود تولید می‌شود. 1 نخ سیگار 500 سی‌سی تا 1 لیتر دود تولید می‌کند و یک قلیان چیزی حدود 20 لیتر! 

سیگار ضرر بیشتری دارد یا قلیان؟

برچسب ها
سیگار کشیدن نوجوانان
نوجوانان سیگاری
اعتراض زنان با سیگار
قلیان یا سیگار
قلیان خطرناک تر از سیگار
آمار سیگاری ها در ایران
سیگاری ها در ایران
هنجارشکنی با سیگار
آمارهای مرتبط با سیگار در ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٧
٣
١
جالب بود واقعا جای تاسف داره ... ذهن جوونای ما به جای اینکه درگیر خلاقیت کارافرینی باشه داره هرز میره
m.javadi
m.javadi
٩٥/١٢/١٨
٠
٠
گویا خانم ها وقتی معتاد به مخدرها میشن سخت تر ترک میکنن و امکان بازگشتشون بیشتره
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٨
٠
١
به قول یه بنده خدایی مردها عقل نظری دارن یعنی میدونن سیگار بده اما میکشن، اما زن ها عقل عملی دارن یعنی میدونن سیگار بده و نمیکشن، وقتی یه زن سیگار میکشی یعنی داره ذات خودش رو به سمت خصوصیات مرد بودن تغییر میده ....
رفیعه
رفیعه
٩٥/١٢/١٩
٠
٠
مطلب تامل برانگیزی بود! متاسفم واقعا! البته باید راه حلی هم برای این معظل پیدا کرد... این آمار در بین دختران خوابگاهی هم بیداد میکنه :| کاش اینم بررسی میکردین و بعد هم ریشه یابی! ممنون از مطلب مفیدتون:)
ali_zohri
ali_zohri
٩٥/١٢/٢١
٠
٠
مطلب عالی بود و هزار حرف نگفته که لابلای کلمات نهفته است به امید روزی که یک نفر می آید.............