چرا گندما رو میریزی توی سبزه ها؟!
طنزی درباره سبزه کاشتن عید و اصراف 5 هزار تنی گندم

چرا گندما رو میریزی توی سبزه ها؟!

نویسنده : ناصر جوادی

سلام خدمت شما خوانندگان جان بر اساس آماری که خبرنگار صدا و سیما در یک گزارش تلویزیونی ارائه داد ما ایرانی‌ها هر سال نوروز  ۵ هزار تُن گندم، معادل مصرف ده هزار خانوار را دور می‌ریزیم. البته نه این‌که خدای ناکرده مریض باشیم و همینجوری بی‌دلیل گندم‌ها را جا کنیم توی کیسه زباله و دور بریزیم ها!

چی؟! مجموع گندمی که تبدیل به نان می‌شود و مهمان‌های نوروزی تناول می‌کنند می‌شود پنج هزار تن؟ نه اشتباه حدس زدید و برای تصوری که از  غذاهای که مهمان‌های نوروزی در منزل تان میل می‌کنند دارید متاسفم!

در حقیقت ما ایرانی‌ها این پنج هزار تن گندم را فقط برای قشنگی و درست کردن سبزه مصرف می‌کنیم آن هم در شرایطی که گندم یک کالای استراتژیک است و سالانه مقدار زیادی ارز برای واردات آن از کشور خارج می‌شود، امروز می‌خواهیم نظرات تعدادی از شما خوانندگان را در این مورد جویا شویم:

- سلام من آریانا هستم یک آریایی اصیل، اینا همش بهونست صدا و سیما می‌خواد با این کارا سنت نوروز رو بین ما ایرانی‌ها از بین ببره، شما چرا خام میشید آخه؟ اگه منشور حقوق کوروش رو خونده باشین تو فصل خانه‌داری صفحه ۵۲ گفته سبزه عید فقط باید با گندم باشه!

- ناشناس: ما ایرانی‌ها اول سبزه رو با بذر شلغم درست می‌کردیم، اما اعراب به ما آموختند با گندم سبزه بذاریم تا اینطوری مجبور شیم از گندم‌زارهای سرسبز عربستان گندم وارد کنیم!

- سلام سوسن هستم خانه‌دار از تهران: ما که امسال به خاطر صرفه جویی در مصرف گندم سبزه نمی‌ذاریم و می‌ریم مسافرت، از همین تریبون هم استفاده می‌کنم و به اطلاع اقوام‌مون خصوصا خانواده شوهر اعلام می‌کنم سمت ما نیایین که خونه نیستیم!

- سلام ژینا هستم ۲۷ ساله دوره‌های مختلف خیاطی، گلدوزی، سفره آرایی و آرایشگری رو دیدم قصد ازدواج هم ندارم! من با نظر آریانا موافقم سبزه عید فقط باید گندم باشه من یازده ساله سبزه بذر انواع حبوبات و سبزیجات رو گره زدم ولی اثر نداشته! در پایان تاکید می‌کنم قصد ازدواج ندارم!

- سلام فریدون هستم راننده تاکسی: بابا اینا همش کار خودشونه، میخوان کاری کنن ما گندم هدر ندیم جمع شه خودشون یهو اختلاس کنن!

- آزیتا هستم خواهر شوهر سوسن در مورد بحث نظری ندارم فقط خواستم بگم سوسن دورغ میگه خونه ندارن، مستاجرن!

- وارد کننده: مژده مژده دیگر نگران هدر رفت گندم نباشید، سبزه‌های مصنوعی چینی رسید، با قابلیت گره زنی و بخت واکنی!

- سوسن: آزیتا ما عید مسافرت نمیریم ولی اگه جرات داری پاتو بذار خونه ما! در ضمن من حرفم رو پس می‌گیرم از لج خواهر شوهرمم که شده ده تا سبزه گندم می‌ذارم!

- شهروند معمولی: آقا این حرف شما درسته، نباید گندم هدر بره ولی یه فکری هم به حال این حقوق‌های نجومی و املاک نجومی و غذاهای نحومی بکنید تو رو خدا!

- آزیتا: به توچه خونه داداشمه دوست دارم بیام!

خب دوستان تا هنوز کار این عروس و خواهر شوهر به گیس و گیس کشی نرسیده کرکره مطلب رو می‌کشیم پایین و ابراز امیدواری می‌کنیم که از نظرات فوق فقط نکات مثبت رو برداشت کنید و سبزه عیدتونو با گندم درست نکنید.

برچسب ها
سبزه عید
اصراف گندم
اصراف 5 هزار تن گندم
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٦
٢
٠
عزیزِ دل، اون کاری که تو عید غلطه، ماهی قرمز خریدن است، و الا سبزه ی گندم، ماش، عدس و یا هر نوع دیگه ای اصراف به حساب نمیاد، با سبزه ی گندم که سمنو ساخته میشه، سبزه های دیگه رو هم که میشه بعد از عید، تو خاک کاشت و محصولشو برداشت کرد، یادمه پارسال هم همین بحث راه افتاد که به جای سبزه، سمبل بزاریم رو سفره هفت سین، اینم حرفیه ولی قبول کن سبزه یه چیز دیگه است.
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/١٦
٤
٢
دوست عزیز طبق همین آماری که بهش استناد شده پنج هزارتن گندم صرف گذاشتن سبزه عید میشه، حالا شما بگو در خوشبینانه ترین حالت چند درصد این سبزه ها تبدیل به سمنو میشه؟! ملت الان به حدی از خستگی رسیده که حال سمنو خریدن و سمنو خوردنم نداره چه رسد به طی کردن پروسه سخت و وقت گیر تبدیل جوانه گندم به سمنو! سفره بی سبزه که نمیشه ولی میشه حداقل از گندم استفاده نکرد
اسمارتیز:)
اسمارتیز:)
٩٥/١٢/١٦
١
٠
اتفاقا ما تو شهرمون یه عقیده‌ای که هست اینه که اگه سبزه رو با گندم بریزی، اون سال یکی از عزیزانت رو از دست میدی!! به خاطر همینم حتی کسایی که اعتقاد ندارن به این موضوع ولی بازم گندم نمیریزن:) میشه همین اعتقاد رو بقیه‌ی جاهای کشور هم شایعه کرد تا ملت واسه سبزه گندم نریزن دیگه:)
خورشید
خورشید
٩٥/١٢/٢٠
٠
٠
به شدت مخالفم . اینها خرافات هست به جای حذف خرافات ترویجش بدیم ؟؟؟ این یعنی مرگ
خورشید
خورشید
٩٥/١٢/٢٠
٠
٠
مامان من که امسال عدس و انتخاب کردن به جای گندم اونم فقط در حد یه ظرف متوسط برای هفت سین نه بیشتر
کاربر
کاربر
٩٥/١٢/٢٣
١
٠
اسراف* و نه اصراف!