خشم و ناراحتی خود را چطور کنترل کنیم؟
گفت و گو را جایگزین خودخوری و خشونت کنید

خشم و ناراحتی خود را چطور کنترل کنیم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

1. واکنشی سریع و خشن

چند روز پیش خانمی همراه با دختر بچه و پسر کمی بزرگ‌ترش وارد مترو شدند و درست دم در قطار ایستادند. پسرک دست خواهرش را می‌کشید و از او می‌خواست بیاید و کنار او بایستد. در ظاهر، کار پسرک چیزی جز عشقی که به خواهرش داشت، دیده نمی‌شد. مادر یک‌بار به پسر با لحنی نه چندان مناسب تذکر داد که دست خواهرش را رها کند چون ممکن بود موقع باز و بسته شدن در قطار، دخترک لای در گیر کند و یا مشکل دیگری ایجاد شود. وقتی پسرک دوباره دست خواهرش را کشید تا او را کنار خودش بیاورد، مادر چنان سیلی محکمی به پسرش زد که همه افراد حاضر در واگن، با چشمانی گرد به این صحنه خیره شدند. مادر ماجرا را تمام نمی‌کرد. پشت سر هم به صورت و سر پسرش می‌زد. آن‌قدر تند و خشن که همه کسانی که صحنه را می‌دیدند بهت‌شان زده بود و هیچ‌کس جرات نمی‌کرد حرفی بزند. پسرک ساکت ایستاده بود و چیزی نمی‌گفت. چیزی هم نداشت که بگوید. تمام شخصیت و غرورش خرد شده بود. بعد از این‌که مادر و بچه‌هایش از قطار پیاده شدند، به این فکر کردم که چندبار تا به حال سر قضیه‌ای بی‌خود تمام داد و فریادهایم را سر آدم‌هایی کشیده‌ام که مستحق آن خشم نبوده‌اند؟ چند بار تا به حال مسائل کوچک و پیش پا افتاده را بزرگ کرده‌ام و آن‌قدر واکنش‌های بزرگتری نشان داده‌ام که بعدها از کرده و گفته خودم پشیمان شده‌ام؟ سر وقتش خشمم را عاقلانه، اعتراضم را محترمانه، ناراحتی‌ام را معقولانه نشان داده‌ام؟ به گمانم یکی از علت‌های خشم‌های یک دفعه‌ای و ناگهانی ما و حتی کارهای احمقانه‌ای که در موقعیت‌های بی‌ربط انجام می‌دهیم ناشی از این است که زمانی که باید عاقلانه اظهار ناراحتی و اعتراض می‌کردیم، سکوت و خودخوری کرده‌ایم. بعدترها این خشم تبدیل به داد و کتک کاری و دیگر کارهای ناشایست می‌شود.

 

2. بیا با هم حرف بزنیم

اخیرا سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع افسردگی هشدار داده و طبق هر سال شعاری اعلام کرده. شعار امسال این است: «بیا باهم حرف بزنیم.» به نظرم بهترین شعاری که می‌توانست پیام‌رسان این هشدار باشد، تشویق انسان‌ها به صحبت کردن است. در تمام بخش‌هایِ درمانی، اولین فرایند درمان، حرف زدن است. حرف زدن بدون سانسور از مشکل. تمام ما در طول زندگی‌مان وقت‌هایی را می‌خواهیم که کسی جلوی‌مان بشیند و برایش بگوییم. حرف زدن باعث می‌شود مشکل‌ها خود به خود حل شوند. باعث می‌شود لایه‌ی چروک شده‌ی درون آدم، آرام آرام از بین برود. حرف زدن باعث برطرف شدن سوء تفاهم‌ها و کدورت‌هاست. باعث محکم شدن علایق. باعث اطمینان بخشی به طرف مقابل که من به تو اعتماد دارم... حرف بزنیم. حرف‌هایی که توی دلتان سنگینی می‌کند تنها با گفتن‌شان سبک و حتی محو می‌شوند. از دلخوری‌های‌تان، اندوه‌های‌تان، دل تنگی‌های‌تان بگویید... پشت چشم نازک کردن، متلک انداختن، پاک کردن شماره از دفتر تلفن، سرد و سنگین شدن، بی‌توجهی کردن با کسی که از او ناراحتید، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. اما چرا ما از مرحله حرف زدن به عنوان آخرین مرحله و بعد از تمام تعارضات و سو تفاهمات، زمانی که حتی هیچ راه برگشتی وجود ندارد؛ استفاده می‌کنیم؟

شعار سال 2017 سازمان بهداشت جهانی 

 

3. چطور منطقی اعتراض کنیم؟!

عصبانیت، دلخوری و خشم جز طبیعت هر انسانی‌ست. برخی موقعیت‌ها و رفتارها می‌طلبند که ما دلخور و عصبانی شویم اما واکنش ما در این مواقع به خودمان برمی‌گردد. این‌که به وقت ترافیک و تصادف، با قفل فرمانی که زیر صندلی است، پایین بیایم یا با لبخند. این‌که موقع تعارضات و مشکلات با حرف زدن مشکل را حل کنیم یا با فریاد زدن. این‌که به محض عصبانی شدن واکنش نشان دهیم و یا صبر کنیم تا کمی از خشم‌مان فروکش شود و بعد اعتراض‌مان را اعلام کنیم.

همه‌مان در این موقعیت‌های مشابه سه واکنش خودخوری، بروز آنی خشم و صحبت کردن منطقی را تجربه کرده‌ایم و نتیجه‌ی هر سه برخورد را در خودمان دیده‌ایم. خشم ناگهانی حداقل، پشیمانی را برایمان دربرداشته. وقتی خودخوری می‌کنیم مدت‌ها بعد این خشمی که در لایه‌های درونی‌مان مفقود شده سرباز می‌کند و مانند آتش زیر خاکستری خود را نشان می‌دهد، ولی چندبار تا به حال بعد از برخورد منطقی با تعارضات و مشکلات‌مان اظهار پشیمانی و یا کاری غیر قابل جبران کرده‌ایم؟ می‌بینید! درصد خیلی کمی. قدیمی‌ها اصطلاحی دارند که می‌گویند: «با پنیه سر ببر». این همان برخورد خوش و منطقی است که ما باید در خودمان تمرین کنیم و به وقت عصبانیت از این سلاح استفاده کنیم. بهتر نیست از این به بعد سلاح «با پنیه سر بریدن» را در خودمان تقویت کنیم؟!

=======

پ.ن: حضرت محمد (ص) : نیرومند بودن به کشتی گرفتن نیست. نیرومند فقط کسی است که هنگام خشم خود را نگه دارد. (روضة الواعظین صفحه 380) 

برچسب ها
کنترل خشم و ناراحتی
خودخوری و سکوت هنگام خشم
اعتراض منطقی
راه های بروز ناراحتی
خشم و عصبانیت هنگام ناراحتی
بیا با هم حرف بزنیم
شعار امسال سازمان بهداشت جهانی
شعار سال 2017 سازمان بهداشت جهانی
با پنبه سر بریدن
نظرات کاربران
کد امنیتی
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
لایک داره:)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/١٦
٠
٠
لطف داری:)
z_ghorbani
z_ghorbani
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
خیلی ب موقع و بدرد بخور :) سپاس
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/١٦
٠
٠
خوشحالم پس:)
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
خیلی مطلب خوب و آموزنده ای بود، باشد که پند گیریم :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/١٦
٠
٠
ان شاالله همه مون عملی کنیم:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٥
١
٠
بیا حرف بزنیم " خیلی قبولش دارم " واقعا نمی دونم چرا آدم ها کمتر یاد گرفتن باهم حرف بزنن و مشکلاتشون رو باهم مطرح کنن ... ممنون از مطلب خوبت عطیه بانو جان ^_^
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/١٦
١
٠
ممنون از تو الهام عزیز که خوندی و ازون باارزش تر نظرت رو گفتی:)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/١٦
٠
٠
این جملتون چقد منو تحت تاثیر قرار داد «سر وقتش خشمم را عاقلانه، اعتراضم را محترمانه، ناراحتی‌ام را معقولانه نشان داده‌ام؟» دمت گرم عطیه بانو :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
ممنون از اینکه خوندی و خوشحالم که دوست داشتی:)
الهام باقری
الهام باقری
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
آخه اینکه آدم خشم خودش و قورت بده خیییییلی سخته
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/٢٠
٠
٠
نتیجه ی مطلوب کارهای سخت شیرین تره:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
من همیشه با حرف زدن و درد دل کردن آروم شدم. فرقی نمیکنه طرف مقابلم کسی باشه که باهاش اختلاف دارم یا نه. اگر خودش باشه که خیلی بهتره. ولی گاهی هم بوده که با خود طرف خواستم صحبت کنم و اون بدتر شده!! بدتر شده و عصبانیت منم بیشتر کرده :|
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١٢/٢٠
٠
٠
من قبول دارم که گاهی با طرف مقابل نمیشه وارد بحث شد برای همین ترجیح میدم همچین آدمی توی زندگیم نباشه و به کل بودن با این مدل آدما رو فراموش کردم