روانشناسی عکس های پروفایل
عکس پروفایل خبر می‌دهد از سر درون!

روانشناسی عکس های پروفایل

نویسنده : فرانک باباپور

روزی چندبار می‌روم اعضای گروه دوستی و گروه کاری و گروه فامیلی و گروه الکی و ... را چک می‌کنم که ببینم کسی عکس جدیدی گذاشته؟ مثلا عکسی کنار یک خانم یا آقا که جَلدی بروم پی‌وی برای عرض تبریک عروسی و یا عکس یک نوزاد که شیرینی تپل در پی دارد! بعد با عکس‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوم که می‌گویم کاش من هم جای این بودم و یا عجب فرق کرده و چه عکس خفنی! گاهی هم حتی عکس خودشان نیست، عکسی می‌گذارند که روحیات و حال و هوای همان بازه زمانی‌شان را معرفی می‌کند. در کل می‌شود گفت عکس پروفایل هم مسلما معرف شخصیت شماست! پس شاید دل‌تان بخواهد وقتی دارید به تصویر پروفایل کسی نگاه می‌کنید بدانید از چه خوشحال می‌شود، چه فکرهایی در سر دارد و حال و احوال این روزهایش چگونه است. حتما در جریان هستید که در فضای مجازی، عکس پروفایل اولین چیزی است که از شما می‌بینند و همان لحظه تصوراتی از شما در ذهن‌شان نقش می‌بندد.

 

روانشناسی عکس پروفایل های تزئینی

البته این قضیه فقط مختص کسانی نیست که تصویر خودشان را برای پروفایل انتخاب می‌کنند، حتی آن‌هایی هم که دوست ندارند در فضای مجازی شناخته شوند، دوست دارند عکسی که می‌گذارند، خاص و تک باشد. از روی این تصاویر پروفایل بیشتر می‌توانید به روحیات فرد مورد نظر پی ببرید. شاید باورتان نشود اما کانال‌های تلگرامی بسیاری هستند مخصوص عکس پروفایل و کاربرها از بین عکس‌های کانال دقیقا عکسی را انتخاب می‌کنند که معرف حال اکنون‌شان باشد و یا چیزی که دل‌شان می‌خواهد. اگر حال و هوای دل‌شان ابری باشد، عکسی می‌گذارند با رنگ‌های خاکستری و تیره، اگر نور شادی در دل‌شان هنوز بتابد، عکس‌شان رنگی‌تر و گرم‌تر است. حتی برخی هم یک متن دارند که واضح و آشکار می‌گوید: «ببین، من حالم اینه الان!» 

روانشناسی عکس پروفایل

 

11 نکته از پشت پرده عکس‌های پروفایل

خب دیگر مقدمه چینی در باب اهمیت تصویر پروفایل بس است! بهتر است برویم سر اصل موضوع و آن هم این‌که، عکس پروفایل هر کس چه چیزهایی برای گفتن دارد؟

1. هر عکسی دو لایه دارد، یک لایه آشکار و یک لایه پنهان. لایه آشکار با اولین نگاه شناسایی می‌شود. مثلا اگر یک عکس دو نفره گذاشته‌اید، یعنی دوست دارید وقت‌تان را با دوستان یا خانواده یا ... بگذرانید. اما شناسایی لایه پنهان به این سادگی نیست. مثلا اگر در عکس‌تان سرتان را کج کرده‌اید، در حالی‌که لبخند می‌زنید، وابستگی خود را نشان داده‌اید! پس می‌شود بدون داشتن ارتباط کلامی، به برخی خصوصیات مخاطب خودمان پی ببریم و از این طریق موفق به برقراری رابطه بهتری با او شویم. البته این را هم در نظر بگیرید که با کوچک‌ترین تغییر در عکس، ممکن است برداشت‌ها به کلی تغییر کنند.

2. اگر مخاطب‌تان کسی عکسی با خانواده‌اش یا کودکان گذاشته، به این معناست که خانواده‌اش را دوست دارد و به آن‌ها تکیه کرده و یا می‌تواند تکیه گاه خوبی باشد. 

3. از عکسی که در سفر گرفته شده و یا همراهی یک کوله‌پشتی در عکس هم می‌شود فهمید شخص مقابل کسی نیست که مدام پای اینترنت نشسته باشد و به سفر و طبیعت و ... علاقه دارد.

4. اگر عکسی دیدید از که کلوز آپ یک قسمت صورت یا بدن است، بدانید و آگاه باشید که شخص مورد نظر اعتماد به نفس زیادی دارد. این قضیه را می‌شود درمورد عکس چشم و لب خانم‌ها و بازو و شکم شش تکه آقایان دید! که البته این یک شیوه بد برای جذب جنس مخالف است!

نکاتی درباره عکس پروفایل

5. کسی هم که عکس عروسی‌اش را می‌گذارد، یا عکسش کنار همسر، می‌خواهد بفهماند که همسرش برایش اهمیت ویژه‌ای دارد و دیگر دائم آنلاین و دم دست نیست. همچنین دیگر بزرگ شده و وارد فاز جدیدی از زندگی شده!

6. اگر دیدید کسی عکس‌های سلفی خودش را می‌گذارد، نه تنها نارسیست است و خودش را دوست دارد، بلکه نشان می‌دهد در فضای مجازی فعال است و هر از گاه عکس‌هایش را تغییر می‌دهد.

7. اگر عکس‌هایی که می‌گذارید، رنگی رنگی است و یا عکس‌تان چند نفره است، شما آدم برون‌گرایی هستید.

8. عکس‌های سه رخ هم برای این گرفته می‌شوند که طرف زیبای صورت‌شان را نشان بدهند و طرفی که مشکلی دارد پنهان شود. مثلا من یک دوست دارم که یک لپش چال گونه دارد و همیشه عکس‌هایش سه رخ و از همان طرف چال‌دار است! این آدم‌ها احتمالا برای این‌که به چنین موقعیتی در عکس‌های‌شان برسند، ساعت‌های زیادی را جلوی آینه گذرانده‌اند و یا حتی از خودشان فیلم گرفته‌اند و فریم به فریمش را مقایسه کرده‌اند. 

9. اگر با یک عکس دو نفره دوستانه مواجه شدید، یقین کنید که صاحب پروفایل، همانی است که زشت‌تر است! (البته این قانون برای آن‌ور آبی‌ها بیشتر صدق می‌کند! ما مورد داریم که دوتا دوست همزمان یک عکس را برای پروفایلشان گذاشته‌اند!)

الهام حبشی و فرانک باباپور نویسنده‌های جیمی

10. می‌رسیم به کسانی که تصویر پروفایل‌شان تزیینی است و یا جمله است! این‌ها عکس‌هایی را انتخاب می‌کنند که به روحیات‌شان می‌خورد. مثلا طرف شکست عشقی خورده و با این جملات می‌خواهد بفهماند فرد خوب رابطه بوده که ترکش کرده‌اند و طرف مقابلش یک آدم بی‌رحم بی‌عاطفه قسی القلب بوده! یا حتی خوشحال هستند و می‌خواهند خوشحالی‌شان را جار بزنند اما عکس مناسب از خودشان برای بیانش ندارند. یک عده دیگری هم هستند که عکس پروفایل‌شان مفهوم خاصی ندارد. مثلا نوشته: «فضولا رو بردن جهنم!» این‌ها در زندگی‌شان اتفاقات خاصی نمی‌افتد و حتی به موفقیت‌های بزرگ هم نائل نشده‌اند! با این‌ها کاری نداشته باشید!

11. در کنار کسانی که عکس‌هایی در کافی‌شاپ و کتابخانه و مکان‌های فرهنگی می‌گذارند، یا عکس با پیپ و سیگار و کتاب، که نشان بدهند بافرهنگ و روشنفکر هستند، کسانی هم هستند که عمدا ادا درمی‌آورند تا زشت شوند! این‌ها دنیای مجازی را خوب فهمیده‌اند! درگیر حواشی نمی‌شوند و برای‌شان مهم نیست چه شکلی باشند، بامزگی برای‌شان مهم‌تر است! البته ممکن هم است بخاطر این باشد که حس می‌کنند به اندازه کافی زیبا نیستند و یا اطراف‌شان دوستانی دارند که آن‌ها زیبا نیستند و می‌خواهند مثل دوستان‌شان باشند! خلاصه این‌ها می‌توانند آدم‌های باحالی باشند و بیشتر در توییتر زندگی می‌کنند!

عکس پروفایل زشت 

 

عکس پروفایل خوب بپوشیم!

احتمالا الان دلتان می‌خواهد بروید عکس‌های پروفایل هر کسی را که می‌شناسید زیر و رو کنید و کلی تریپ روانشناسانه بردارید و شاید هم مچ چند نفری را بگیرید! توصیه می‌کنم به عکس پروفایل خودتان هم یک نگاهی بیاندازید و اگر مفهوم اشتباهی در پسش پنهان است، عوضش کنید! راستی، همین عکس‌های آواتار جیم را هم می‌شود آنالیز کرد! اصلا بیایید همه با هم آواتارمان را عوض کنیم و غیر مستقیم بگوییم امروز حال و احوال‌مان چطور است. امیدوارم کبک همه خروس بخواند! :)

برچسب ها
روانشناسی تصویر پروفایل
معنی عکس پروفایل
برای پروفایل مان چه عکسی بگذاریم؟
عکس پروفایل خاص
عکس پروفایل شکست عشقی
عکس پروفایل شاد
چگونه عکس پروفایل خوب بگیریم؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٢
٢
٠
بعله تا حد زیادی درستن اینا ولی بعضی اوقات امور کاری و مذهبی و اجتماعی هم دخیل میشن تو عکس پروفایل یا بعضیا یه عکس رو صرفا میذارن که مثلا خونوادش تصور مدنظرش رو پیدا کنن و این چیزا... خیلی نمیشه از روش قضاوت کرد:)) کبکمو هم هرکاریش کردم خروس نخوند میکروفونو کردم تو حلقش:/
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
بله دقیقا این موارد هم درستن. همونطور که یه جای متن گفتم، یه تغییر کوچیک میتونه برداشتها رو به کلی تغییر بده! / خخخ گناه داره کبکت :)))
m_sistani
m_sistani
٩٥/١٢/١٢
١
٠
مشخصه خودتون جزو گروه یازدهمید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
بله ممکنه :)))) البته امیدوارم اون قسمت بی اهمیت به فضای مجازی و آدم باحالش باشم! :دی
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
خخخ جالب بود فرانکم... حالا تو این عکس دو نفره تون تو زشت تری یا الهام؟؟؟؟ خخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
ممنون که خوندی :) حالا نگا میخوای بین ما دعوا بندازی ها! هر دومون این عکسو گذاشته بودیم تو گروهها بحث میکردیم که قاطیمون کنن :))))
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٢/١٢
١
١
خوب بود. اگر بتونید جوی درست کنید که بچه های سایت جیم هم عکس های واقعی خودشون و بدون ترس و خجالت بذارن که خیلی عالی میشه. اینکه خجالت نکشیم کسی خود واقعی ما رو ببینه و حداقلش اینه بیشتر هم و میشناسیم.
sara_dana_29
sara_dana_29
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
سلام....من که عکس خودمو گذاشتم ^-^
محسن_قربانی
محسن_قربانی
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
مرسی از شما. :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
بله واقعا خوب میشه. البته وقتی که همه با مفهوم عکس پروفایل آشنا باشن و بدونن عکس درست و رسمی برای پروفایل چجوریه؟ که در برنامه های بعدی درمورد این هم صحبت می کنیم. اصولا اگر همه شکل هم باشیم این جو راحتتر بوجود میاد. من خودم الان رعایتش نکردم البته! / ممنون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
فرانک چرا منو تو عمل انجام شده قرار میدی :)) من فکر کردم میخوای عکس پروفایلت رو عوض کنی :)) همین الان رو پروفایلم عکس 3 رو دارم ^_^ 2 و 11 هم خیلی گذاشتم. ولی طرز فکرش نسبت به 11 قسمت آخر رو اصلا دوس نداشتم. راستی عکس گرفتن با دوستای زشت هم خیلی خوبه ها! یک عکس دارم با یک سری از دوستام رفتیم بیرون. من از همه چند درجه بهترم، یک بار گذاشتم رو تلگرام، هی بهم میگفتن، چیه می خوای بگی خودت از بقیه بهتری؟؟ یکم بهم خوش گذشت بعد برش داشتم :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
خخخخ باز خوبه اون عکسی که دوتامون 11 هستیم رو نذاشتم! :)) قسمت آخرش که میگه باحالن :)) / تو دچار عذاب الیم میشی حتما! من برای وقتایی که میشناسنم این کارو میکنم خخخ نشناسن ریسک نمیکنم! :دی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
نصف عکسام 11س :)) عکس خراب کردن و خونوک بازی در آوردن هم، لذتی است بس عظیم :)) باحال واقعا ^_^ شاعر میگه: « من از آن روز که دربند توام، دچار عذاب الیمم » " فرانک جان " :ی <3
محمدرضارضایی
محمدرضارضایی
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
خب من الان تو هیچکدوم از این دسته ها نبودم. عکس پروفایل آقوی همساده نشانگر چیه؟
sara_dana_29
sara_dana_29
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
سلام....نشانه ی اینه که کودک درونتون خیلی فعال و شیطونه مثل من -_^
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
عکس های تزیینی رو وقتی انتخاب میکنن که یه حس مشترک با شخصیتش دارن! شاید شماهم خیلی بلا سرتون اومده مثل همساده ولی با خنده ردش کردین :))) زندگی رو با خنده میشه راحت کرد :) شایدم به قول خانم دانا کودک درونتون فعاله :)
sara_dana_29
sara_dana_29
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
من فکر کنم جز گروه 6 باشم -_-
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
فکر نکنم. چون من از وقتی یادمه شما اواتارتون همین عکس بوده...
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
پروفایل یکی از دوستانم شبیه به البوم شخصیه!یعنی هرجا که میشه عکسی دو نفره داشت تو پروفایلش دیده میشه یک چیزی حدود ۷۰ عکس😁
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
اگه شخص دوم همسرش باشن که یعنی خیلی همسردوست هستن و زندگی جدید براشون خیلی خوبه، اگر دوست و ... رو هم شامل میشه، آدم برونگرا و اجتماعی هستن :))
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
اونایی که هر ۵, ۶ سال یکبار عکس عوض میکنن از کدوم دسته ان؟
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/١٣
١
٠
دقيقا برا منم سواله!!!!!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
یعنی فضای مجازی براتون اهمیت نداره! تصور بقیه هم درموردتون مهم نیست تو این فضا. شاید بشه هم گفت به سادگی و ثبات اهمیت میدین :)
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
خیلی ممنون، احتیاجی به این همه تعریف نبود :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
حالا نگا! :| اصلنم هیچ معنا و مفهمومی نداره :| / البته وقتی به اینا میگین تعریف یعنی دوست دارین اینطوری باشین و احتمالا هم هستین :)
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
نکن این کارور با من فرانک، نکن :))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
چون از اندیشه های غربی گرفته شده؟ :))) یا چون غلطه؟! یا چون من روانشناس بدی میشم؟ :))
خاتون گیس گلابتون
خاتون گیس گلابتون
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
گزینه سوم هیچ کدام :)) یا چون این جور مطالب از لحاظ روانشناسی بقدر کفایت وزنشون سنگین نیست که بشه بهشون تکیه کرد :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
آره درسته نمیشه تکیه علمی کرد. ولی در حوزه جامعه شناسی و اینا و با استفاده از استدلال استقرایی شاید بشه! :)
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
اصلا من همین الان تحت تاثیر قرار گرفتم و میرم اواتار رو عوضش کنم..😔...البته من اوایل عکس خودم رو گذاشته بودم ، منتها همیجوری عوضش کردم و تا الانم دیگه حسش نبود.البته در این که من اعتماد به نفسم بالاس که شکی نیس...ولی باشه بابا رفتم عوض کنم...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
الهی بگردم. البته ممکنه برای همه هم صدق نکنه ها :) البته باید عکسی رو بذاری که دلت هم بهش رضاست! نمیشه چون بقیه ممکنه یه چیزی فکر کنن عوضش کرد! یه چیزی بار که حالتو خوب میکنه هروقت بخوای نظر بذاری کیف بده :))
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
نه بابا ، هم به اون دو چشم رضا بود ، هم به این...کلا دل من به همه چی رضاس...خخخ.../ اصلا من مامانم یه چند وقتیه میگه این عکستو عوض کن اخه میخام به مدیر مدرسه این مطلبایی که از من تو جیم چاپ شده رو نشون بدم بلکم یه اعتباری پیدا کنم‌..بعد اگه مثلا چنین ابروهایی رو از من ببینه( با توجه به اینکه من الان یه ابروهای دیگه ای دارم) شاید دیگه باید به یه مدرسه دیگه فکر میکردم ، این بود که مامانم میگف عوضش کنم و بالاخره خوب شد دیگه ، این یکی ایراد میرادی نداره....
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
آهان. خب پس خوبه :) موفق باشی عزیزم :)
گل برگ :)
گل برگ :)
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
مچکرم:) الان پروفایل من چی میگه؟
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
خخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
شکست عشقی خوردی داری تنهایی تو بارون و فصل پاییز قدم میزنی! :)))))) یا به هر دلیلی تنها شدی این مدت. یا حال دلت ابریه. امیدوارم خوب شی زودتر اگه اینطوری باشه :(
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
در مورد سایه ها چطور؟ :))
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
خخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
شما رو میتونم بذارم تو گروهی که به عکس پروفایلشون اهمیت میدن و یک زاویه رو چندین بار امتحان میکنن تا یه چیز خوب دربیاد! برای عکستون هم احتمالا وقت گذاشتین! پس دنیای مجازی براتون اهمیت داره :)
rohullah
rohullah
٩٥/١٢/١٣
١
٠
جالب بود.....
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
١
٠
ممنون که خوندین :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
الان من چجوریممممممم؟! [با لحن پسر فامیل دور لطفا :))))) ]
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
تو تا جایی که یادمه همین عکسو گذاشتی و عوض نکردی. آدم احساساتی ای هستی و فضای مجازی بخش کوچیکی از زندگیتو گرفته! یعنی زیاد بهش اهمیت نمیدی :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
فرانک :| اینا رو که خودم تو درباره منِ پنلم نوشتم :/ و اینو هم میدونی که تلگرام و غیره و ذالک ندارم :دی واقعا نخسته :))))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
من بر اساس عکس پروفایلت گفتم :| قرار هم نیست که از یک عکس به همه شخصیت یک نفر رسید که! یک کلیت تار بوجود میاد :)
هورام
هورام
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
بسی استفاده نمودیم😊 ولی ما که هم همسرجان در پروفایلمان هستند هم رنگی هم سر کج کردیم و لبخند به لب داریم تکلیفمان چیست؟!؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
شما همسرتون رو خیلی دوست می دارید و آدم شادی هستی و به همسرت وابستگی داری و تکیه هم کردی بهش :) البته ممکنه با یه تغییر کوچیک تو عکس برداشتها هم کلا تغییر کنن :)
هورام
هورام
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
راستی از مقوله ی پا در عکس ها ننوشتید😂😂😂
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
اتفاقا در اونور آب، از عکس پا و کفش جذاب! استفاده میکنن که برای مقاصد بده معمولا!خخخ / ولی تو ایران بخاطر نشون دادن حضور خودشونه شاید. ولی گاهی همون استفاده خارجیها هم هست متاسفانه! :/
noareal
noareal
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
چهره تن ها صورتکی از دُردِ دریافت و اندرکنش با بودن و باشنده بر روی خود کشد. زمان برد تا صورتک دریافتی نوآفرید بروز دهد - فرتوت اندک تر، پی بردی گزیده تر از نگاشته و نگارنده - «شکلک،» و «ویسگون» که بسا (ناداشت) جای خود دارد. نگارنده و چامه گوی جان، نمای رویه ای (ظاهری) زیور درون مایه نکرده، با آن تاخت نزند. می دانم آن چه گویم بده بستان پهنه هست نمای (فضای مجازی) چست و چکیده، آن چنان در بر نمی گیرد. بازهم، اما (که)، پندی در آن برای این مهرورز خرد گیتی شگرف اخترگان گنبد نیلی گون نگاشته، هتا در این پهنه همین دم، نیز، باشد. سپاس شما را از نگاشته ای برگزیده.
S_rasa
S_rasa
٩٥/١٢/١٥
٠
٠
تحلیل جالبی بود. :))) ممنون! البته جدیدا توی اینستاگرام اونقد آپشن جدید اومده که حال اون روزشونو که هیچ، حال هر دقیقشونو میتونی از روی استوری و کپشن و جملات مختلف بفهمی! ینی به حدی می رسه که میگی آقا غلط کردیم، توو حال خودتون باشین، مزاحم نمیشم :))