جرعه ای از خطبه فدكيه
گزیده‌ای کوتاه از خطبه‌ی فدکیه به بهانه‌ی شهادت حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام الله علیه

جرعه ای از خطبه فدكيه

نویسنده : الهام حبشی

از فاطمه (س) سخن گفتن، هرگز آسان نبوده و نیست. بانویی که فرزند پیامبر(ص) و همسر بزرگ امام تاریخ، علی(ع) است. درِ خانه‌اش به مسجدالنبی گشوده می‌شد و بهشت از چهار چوب همان دری که سوخت، آغاز می‌شد. بانوی دو عالم در ‌چنین وقتی از چنگ زندان تنگ و تاریک دنیا به دیدار مهربان‌ترین پدر عالم پرکشید و هنوز هیچ کس نمی‌داند، که در آن تلخ‌ترین شبی که بر علی(ع) و فرزندانش گذشت، فاطمه در کجا به خاک سپرده شد. خانه‌ی خودش، روضه پیامبر و یا بقیع. این‌ها همه وصف مظلومیتی است که بارها برای‌مان نقل شده است، اما چیزی که کمتر درباره آن حضرت می‌شنویم، طرز فکر و نحوه‌ی مبارزه‌ بانوی کوثر است. نمی‌دانم تا به حال خطبه‌های حضرت زهرا(س) را خوانده‌اید یا هنوز فرصتش برای‌تان پیش نیامده است، خطبه‌هایی کوتاه و پرمغز که چشم را به واقعیات زندگی‌ باز خواهد کرد. خطبه‌هایی که می‌توانند معیار خوبی باشند و به وضوح نشان‌مان دهند که ما که هستیم و تاکنون با خودمان چه کرده‌ایم. راه را درست رفته‌ایم، یا تنها تصور این را داریم که مسلمانیم...

 

فدک غصب شد، فاطمه (س) بی ارثیه ماند

خطبه‌ی فدک از آنجایی آغاز می‌شود که بانوی دو عالم را خبر می‌رسد که فدک، تنها ارثیه پدری را از تو غصب کردند. خانم فاطمه‌ی زهرا چادر به سر می‌کند و روانه‌ی مسجد می‌شود. پشت پرده‌ای که بین او و مردان بی‌مرام کوفه کشیده‌اند، می‌نشیند و لب به سخن می‌گشاید، اشک می‌ریزد و گوشی شنوای دادخواهی‌اش نمی‌شود. انصار را مخاطب قرار ‌می‌دهد، می‌گوید نه آن که شما یاور پدرم بودید، شمایی که با ما عهد بسته‌اید و امروز چه ناجوانمردانه عهد شکنانی شده‌اید و چه ظالمانه تنها دارایی حسنین مظلوم ما را غصب می‌کنید. خطبه‌ی فدک برای من شنیدن آوای رسای بانویی است که تمام مردم شهر به حق بودنش معتقدند و ستمکارانه خود را به نشنیدن زده‌اند، بانویی آسمانی، بانویی تنها مانده، بانویی که به او گفته‌اند پیامبران برای فرزندان‌شان ارثی نمی‌گذارند، تا حقوقش را پایمال کنند و از یاد برده‌اند که اسلام پیامبر و غیر پیامبر نمی‌شناسد، اسلام یکی است، اسلام نیامده است تا حق فاطمه را بگیرند. اسلام آمده تا عالم و آدم بدانند اگر روزی عهدی را شکستند، اگر روزی تن به حقارت بی‌وفایی دادند، می‌شوند آدمی بسان همان‌هایی که قلب فاطمه‌ای را شکستند، آدم‌هایی که اشک معصوم فاطمه‌ای را بر گونه جاری ساختند، حالا هر چه می‌خواهند سنگ فاطمی بودن بر سینه بزنند. وای بر گروهی که بعد از پیمان بستن، آن را شکستند، ای عهدشکنان از خدا بهراسید اگر مومن‌ هستید.


علی تنها است

حضرت فاطمه‌ی زهرا در خطبه‌ی فدکیه خود، خدای خود، پدر و معجزه‌ی پدر، قرآن را معرفی کرد. از غصب ناعادلانه‌ی فدک و سکوت انصار شکایت کرد و دقایقی را به اتمام حجت با مسلمان بد عهد گذراند و هشدار قریب بودن روز محشر را داد. آن گاه بانوی دو عالم از مردی گفت که خانه نشینش کرده بودند، مردی که با شمشیرش شراره‌های آتش مشرکان را خاموش می‌ساخت، مردی همراه پیامبر، مردی سرور اولیای الهی، مردی تنها، مردی به نام علی. حضرت فاطمه ادامه می‌دهد، شما در رفاه و عیش و آرامش بودید و گریزان از جنگ، درحالی که علی ایستاده بود. پدرم که رفت، شیطان سر از سوراخ بیرون آورد و شما به او جواب مثبت دادید، حال آن که با پدرم پیمان بسته بودید. داغ پدرم هنوز فراگیر بود، زخم فراق او التیام نیافته بود که به ما خیانت کردید. هیهات! هیهات که شما منحرف شدگانید، شما به مانند شمشیر و نیزه‌ای هستید که در پهلو فرو رفته‌اید و تن را شکافته‌اید.

سپس بانوی دو عالم، با چشم‌هایی اشکبار رو به آرامگاه پدر کرد و گفت:

بعد از تو ای پدر خفیف‌مان کردند، میراث‌مان را دزدیدند و محترم‌مان نشمردند. ای کاش قبل از تو مرده بودم...

آنگاه سر به آسمان بلند کرد و گفت: «خدایا تو برای من کافی هستی...»

========

پ.ن: اصل خطبه‌ها را می‌توانید در اینجا بخوانید. 

برچسب ها
غصب فدک
خطبه فدکیه
خطبه حضرت زهرا
مظلومیت علوی
علی تنها است
شهادت حضرت فاطمه زهرا
دهه فاطمیه
خیانت انصار
نظرات کاربران
کد امنیتی
سارا جعفری
سارا جعفری
٩٥/١٢/١٢
١
٠
چقدر مظلومانه به شهادت رسیدند..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
همینطوره سارای عزیزم. تشکر که وقت گذاشتی...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٢
١
٠
و از چنین مادری، چنان دختری تربیت یافت... السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س) / همیشه دوست داشتم خطبه های حضرت زهرا رو بخونم. همین خطبه ها جوابی هستن برای اونایی که میگن زن باید خونه بمونه و جایی تو اجتماع نداره! ممنون الهام جان :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
درسته... روزی که حضرت علی ع خانه نشین شده بودن حضرت زهرا ع به حق خواهی ایشون برخواستن و افسوس که ثمره ای نداشت و عمر بانوی کوثر کوتاه تر از چیزی بود که روزی رو ببینه که بعد 25 سال آقا اما علی ع به حق غصب شدشون رسیدن... انشالله که اصل خطبه ها رو هم بخونی فرانک بانوی گل <3 ممنون که وقت گذاشتی :)
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١٤
١
٠
اجرتون با مادر سادات
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
سلام جناب نادری، متشکرم. ممنون از حضورتون. خرسند شدیم :)