سوتی‌های آقای سوتی!
بنظر می‌رسد داستان سوتی‌های جواد خیابانی تمامی ندارد و نخواهد داشت

سوتی‌های آقای سوتی!

نویسنده : فرانک باباپور

جواد خیابانی به جز این‌که یک گزارشگر فوتبال باشد، یک اسطوره در زمینه سوتی هم است. شاید فکر کنید که تعداد زیادی فوتبال‌بین، از گزارش کردن دربی استقلال-پرسپولیس و یا رئال مادرید-بارسلونا توسط او ناراحت می‌شوند، اما عده زیادی هم هستند که به خاطر گزارش‌های او فوتبال می‌بینند. اصلا گاهی اوقات زنان را هم به فوتبال علاقه‌مند کرده تا حداقل چند دقیقه، این مستطیل سبز را تحمل کنند! اصلا برای همین است که منِ خانمِ فوتبال نبین چنین مطلبی نوشته‌ام! یعنی تعداد سوتی‌های خیابانی آن‌قدر زیاد شده که برای بیان تعدد یک موضوع، از تعداد سوتی‌های او استفاده می‌کنند. مثلا می‌گویند: این‌قدر که سوشا مکانی لایی خورده، خیابانی سوتی نداده! یا همین بازی قبلی پرسپولیس، این‌قدر که طارمی پاس گل خراب کرد، خیابانی سوتی نداده بود! خب دیگر روده درازی بس است و برویم سر وقت سوتی‌ترین سوتی‌های جناب آقای سوتی! (این‌قدر که در این مطلب کلمه سوتی آمده، خیابانی سوتی نداده است!)

 

بخدا خوابم برده بود!

آخرین سوتی استاد، مربوط به بازی لیورپول – لستر می‌شود که 6 دقیقه اول بازی آهنگ پخش شده و بعد یک نفر آمده تا بازی را گزارش کند، اما دقیقه 11 جواد آقا از راه می‌رسد و میکروفون گزارش را در اختیار می‌گیرد و ضمن عذرخواهی، علت تاخیرش را اعلام می‌کند: «من باید راستشو بگم دیگه، توی ماشین بخدا خوابم برده بود، دوستان اومدن دیگه بیدارم کردن!» البته ما هم از طرف دوستان عذرخواهی می‌کنیم که شما را از خواب بیدار کردند و لازم هم نیست قسم بخورید، ما باور می‌کنیم که توی ماشین کار دیگری نمی‌کرده‌اید!  البته خودش در دفاع از حرفش گفته می توانسته دروغ بگوید که تصادف کرده یا حتی چیزی نگوید، اما ترجیح داده که راستش را گفته باشد و این راست گفتن مواخذه ندارد.

 

موقعیت از دست رفته...

فکر نکنید فقط خیابانی است که سوتی می‌دهد، نه، بقیه هم سوتی می‌دهند، از عادل فردوسی‌پور گرفته تا گزارشگر بازی شطرنج! منتها جواد خیابانی خوب سوتی می‌دهد! یعنی طوری سوتی می‌دهد که بیننده‌ها بازی و گل و تیم محبوب‌شان را ول می‌کنند و پی سوتی را می‌گیرند! این سوتی مربوط به بازی الترافورد و منچستر یونایتد است و به هرحال موقعیت‌های گل گاهی هم به وجود می‌آیند که به اوت بروند!

 

چند سوتی بر ثانیه؟!

در این ویدئوی سوتی‌دار بالاخره یک نفر توانست رکورد جواد خیابانی را در تعداد سوتی بشکند و آن هم خودش بود! به طوری که می‌شود تعداد سوتی‌هایش را با واحد سوتی بر ثانیه اندازه گرفت! وقتی گزارشگر رسمی فوتبال که در مسابقه آقای گزارشگر به شرکت کننده‌ای نیم می‌دهد و بعد که مجری می‌گوید نیم نداریم، همان صفر را می‌دهد؛ خودش نام بازیکنان فوتبال را قاطی می‌کند!

 

رهین و مونس شد؟!

امیدوارم تا این‌جا دید منفی‌ای نسبت به این اسطوره القا نکرده باشم، چون حیف است شخصیت چنین گزارشگری که به شعر و ادبیات علاقه ویژه‌ای دارد را خراب کنیم. احتمالا فقط تن خدا بیامرز حافظ چند باری توی گور لرزیده!

 

سوتی ویکی پدیایی!

سرهنگ علیفر در قضیه امیر دولاب به خاطر استفاده از ویکی پدیا، همچنان سوژه است و اعتبار ویکی پدیا هم از همان‌موقع زیر سوال رفته. اما باز جای شکرش باقی ست که او از یک جایی تحقیق کرده بود! جواد خیابانی در گزارش بازی، اطلاعاتی درمورد محل باشگاه لیورپول و اورتون می‌دهد که معلوم است ویکی پدیا را هم باز نکرده و صرفا از یک جایی، یک چیزی شنیده و به نظرش جالب آمده! 

 

ایوانکو یا برانکو؟ مسئله این است!

البته گاهی هم می‌شود که آدم وقتی یک چیزی را زیاد تکرار می‌کند به اشتباه می‌افتد. مثل اینکه بگویند سه مرتبه بگو «قوری گل قرمزی»، جواد خیابانی هم شاید بخاطر همین برانکو ایوانکوویچ را ایوانکو برانکوویچ گفته، و یا شاید هم بخاطر این‌که بتواند یک ارتباطی بین برانکو و ایران ایجاد کند!

 

من اشتباهی نبودم!

خیابانی خودش هم گفته خوشحال می‌شود که مردم از سوتی‌هایش بخندند و مشکلی هم ندارد، ولی خاطره سوتی‌هایش از بدترین خاطراتش شده‌اند! تازه فکر نکنید فقط خیابانی سوتی می‌دهد، همه سوتی می‌دهند، حتی خلبان‌ها هم سوتی می‌دهند که هواپیماها سقوط می‌کنند. سوتی‌ها که عمدی نیستند، یکهو از دست آدم در می‌رود. اساسا سوتی برای این است که داده شود! اصلا جواد خیابانی خودش بهتر از گاف و سوتی‌هایش می‌گوید:

 این گزارشگری خیابانی هم شده شبیه ارزشیابی اساتید دانشگاه! که هر ترم یک ارزشیابی می‌گذارند و همه را مجبور می‌کنند شرکت کنند تا استاد ناشی را احتمالا تنبیه یا حتی اخراج کنند، اما ترم بعد دوباره سخت‌ترین و مهمترین درس با همان استاد ارائه می‌شود. داستان گزارشگری خیابانی هم همین است! قبل هر بازی کانال‌های تلگرامی و سایت‌های ورزشی رای‌گیری می‌گذارند برای این‌که مردم بگویند چه کسی بازی را گزارش کند، اما عدل در حساس‌ترین بازی‌ها، میکروفون را می‌دهند دست جواد خیابانی. درست که تجربه خوبی در این زمینه دارد، چند پیراهن بیشتر پاره کرده، ولی تعداد زیادی گزارشگر جوان داریم که هم اطلاعات خوبی دارند، هم تکنیکش را بلدند، هم آرزوی گزارشگر شدن دارند. شاید وقتش رسیده که خیابانی در اوج(!) خداحافظی کند و میکروفون گزارشگری‌اش را بسپرد به دست جوان‌ترها و خودش هم با انتقال تجربیاتش به آن‌ها کمک کند. ما هم قول می‌دهیم جواد خیابانی را در قلب‌مان داشته باشیم و موقع حساس‌ترین بازی‌ها، یادش کنیم!

برچسب ها
سوتی های جواد خیابانی
بدترین سوتی های خیابانی
سوتی در آنتن زنده تلویزیون
گاف های جواد خیابانی
گزارشگر فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/١١
٠
٠
:| آیا این درسته من بیام رو سوتی های تو زوم کنم فرانک خانوم جانم :||| خیلی ام گزارشگر خوبیه طفلی گناه داره همش جلو دوربینه خب معلومه که خسته میشه و سوتی میده :/
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١١
١
٠
راست میگی کار خوبی نیست رو سوتی های کسی زوم کردن، ولی سوتی هایی هستن که روی بقیه تاثیر میذارن. خودش خلبان رو مثال زد که کار خودش رو بپوشونه، ولی اینطوری باشه همه میتونن خلبان و پزشک و وزیر و ... رو مثال بزنن و سوتی هاشون رو بپیچونن! خیلی ها هستند که میتونن بهتر از خیابانی باشن :)
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/١٢/١١
٠
٠
با اون حرفاتون درباره طارمی کاملا فوتبال نبین بودن خودتون رو زیر سوال بردین
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١١
١
٠
باور کنید ندیدم! فقط شنیدم! و همینطور شنیدم که دقایق پایانی دوتا گل زد و باعث پیروزی شد و جبران کرد :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
من بازی رو دیدم. عادل فردوسی پور قبل اینکه پرسپولیس دوتا گل اخر رو بزنه، به طارمی گفت《 گل نزن》. خوشم اومد هم دوتا گل رو هم مهدی طارمی زد. فردوسی پور شروع کرد به تعریف کردن از طارمی جهت ماست مالی کردن. واقعا هم گلای خوبی زد.
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٥/١٢/١١
٢
٠
این مطلبا نمک خاص خودشو داره فرانک جون اما راستش اینکه اشتباهات ادمی رو مورد تمسخر و خنده قرار بدیم و به واسطه اون چند دقیقه ای بخندیم اصلا قشنگ نیست... اونم وقتی که هم اون مسلمونه هم من و شمای نوعی، یعنی این کارا از مرام مسلمانی به دوره یکی از تمثیل های حق الناس میشه این قضیه وقتی ایت الله جنتی که ایت الله هستن میان میگن من راضی نیستم این جوکایی رو که در مورد من میسازن از کجا معلوم ایشون راضی باشه؟؟؟درسته اکثریت الان دارن این کارو انجام میدن اما اکثریت هیچ وقت نشون دهنده مقبولیت نیست! موفق باشی بانو:))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١١
٠
٠
چیزهایی که نوشتم واقعی هستن و هیچ جا اغراق نکردم. وقتی نظرسنجی های سایتها رو ببینی برای انتخاب گزارشگر و متوجه بشی خیابانی آخر نباشه یکی مونده به آخره، می فهمی که اکثریت فوتبال بین ها نمیخوان ایشون گزارش کنن. میگن درمورد آدم های مشهور که روی بقیه تاثیر میذارن میشه نقد انجام داد. ایشون هم جز همین دسته ان که میشه به کارشون نقد وارد کرد. / تا جایی هم که میدونم یکی از نزدیکان آیت الله جنتی درمورد جوک هایی که براشون میسازن بهشون گفته بود، ایشون گفته بودن اشکالی نداره و خیلی هم خوشحالن که باعث شادی مردم شدن. / فکر میکنم درست نباشه آدم بدونه گزارش داره و تو ماشینش بخوابه و 11 دقیقه از وقت میلیونها نفر رو بگیره! در صورتیکه گزارشگرهایی هستن که آرزوشونه یکبار یک بازی دسته سه رو حتی گزارش کنن. بعد ایشون هنوز باید باشن. اینا حق الناس نیست؟
خآنوم خآصــ
خآنوم خآصــ
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
بحث اغراق و مبالغه نیست فرانک جان! پشت سر کسی حرف زدن، اگر دروغ باشه میشه تهمت! و اگه حقیقت داشته باشه میشه غیبت!!/ کی میگه؟؟ دینمون میگه؟؟ قران میگه؟؟ پیامبرمون میگه؟؟ کی میزنه این حرفو؟؟!/ یکی از نزدیکای منم مصاحبه ایشونو دیده بودن که اون حرف رو گفتن، حالا من مجدد میپرسم ببینم خودشون دیدن یا نه/اون نکته اخر هم بله صد البته که حق الناسه اما واسه خودشه کس دیگه ای دخیل نیست توش! درسته ادم معروفه و گزارشگره اما دین که همون دینه...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
تهمت و غیبت رو گفتی، قبول هم دارم. میشه نقد کردن رو هم بگی؟ یعنی یک مختلس حق مردم رو میخوره چون خودشه چیزی نگیم؟ یک پزشک اشتباه میکنه تا روی چند نفر، چیزی نگیم؟ یک پلاسکو میریزه پایین چیزی نگیم؟ حالا احتمالا چون گزارشگر فوتبال روی تو تاثیر نداره و برات مهم نیست، شاید بگی قیاس مع الفارقه. ولی عین همن. یکی یه جایی داره با بی مسئولیتی و الکی کارش رو انجام میده و عده زیادی ازش ناراضی هستن و عده زیادی هم توانایی دارن همون کار رو بهتر انجام بدن. بازم ممنون از نظرت، باعث شد خودمم بهش بیشتر فکر کنم. لینک کلیپی هم که میگی بذاری ممنون میشم :)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/١١
١
٠
من این موضوع رو دوست نداشتم. به خاطر اینکه صداقتش برای من خیلی حس خوبی ایجاد کرد. اشتباه هم برای همه پیش میاد. ممنونم فرانک جان:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١١
٠
٠
بله به قول خودش خلبانها هم اشتباه میکنن. مشکل اینه که ما ایرانی ها یاد گرفتیم اشتباهاتمون رو توجیه کنیم. پزشکمون هم اشتباه میکنه چون پیش میاد! :) یادمه استادی داشتیم که زودتر میومد سر کلاس، راس ساعت شروع میکرد و هرکسی بعد اون میومد رو راه نمیداد. میخواست یادمون بده مسئولیت پذیر باشیم و حتی یک اشتباه کوچیک هم نکنیم :)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
فرانک دیدی که تو اسکارم اشتباه به اون رسوایی اتفاق افتاد! ولی وقتی طرف داره صداقت به خرج میده نباید دیگه صداقتش رو تو سرش کوبید! باز هم با موضوع موافق نیستم..
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١١
٠
٠
با احترام به طرفداراش هیچوقت خوشم نمیومد ازش یعنی انقد سوتی داده که فرصت تماشای هیجان انگیز و با اطمینان به اطلاعات گزارشگر بازی رو گرفته و البته یه رفتار تظاهر گونه هم باهاش هست سوتی تو کار اونم اینهمه فرق میکنه با اون سوتی هایی که ملت بخندن و شاد شن.... صداقت هم اصلا کارشو توجیه نمیکنه اون اسمش کوتاهی و بی توجهیه، وقتی بیاد بگه نباید توبیخ بشم چون راستشو گفتم مثه اینه که یکی اختلاس کنه بیاد بگه راستشو بخواین پول لازم داشتم! ملت هم بگن چون صداقت داره نو پرابلم!! حالا شاید بگین اونقدرا هم مسئله بزرگی نبوده و در این حد مهم نیست ولی خب در کل اینجوری با کوتاهی ها کنار اومدیم که الان...
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
منم باهات موافقم آلا جان. کوتاهی در هر کاری بده. چه یه چیز بزرگ باشه چه یه چیز جزئی و کوچیک. هرچند اینم آن چنان جزئی نبوده! ممنون :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
طفلک خیابانی که این همه هجمه روشه، در حالی که به فردوسی پور هیچ ایرادی نمی گیرن، فردوسی پوری که بازیهای کم اهمیت رو هم خوب گزارش می کنه، همین هفته بازی پرسپولیس و الوحده رو نیمه ی اولشو تو حالت خواب و بیداری گزارش کرد در حالی هیچکس انتقادی نکرد، ان شالله خیابانی بازنشست بشه تا قدرشو بیشتر بدونید
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
بله من قبول دارم که عادل فردوسی پور هم اشتباه داشته، ولی اشتباه یکی، دوبار، سه بار. نه اینهمه! تازه اینا مهمترین اشتباهاتش هستن! و اگر همچین اشتباهاتی داره، لااقل به بقیه هم ایراد نمی گرفت! باز هم ارجاع میدم به مسابقه آقای گرازشگر! باید به جوونها هم میدون داد تا پیشرفت کنن! نمیشه همه شغل ها دست قبلیا باشه چون تجربه دارن. حالا تجربه دارن درست، ولی دیگه داره اشتباهاتشون زیاد میشه! حتی شاید بیشتر از یه جوون تازه وارد :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
هر گزارشگر هفته ای یه بازی بهش میرسه، بازیها هم که ماشالله زیادن، لیگ برتر، اروپا، آسیا، جام حذفی، پس عادل و خیابانی جای کسی رو تنگ نکردن، اگه همه حرف شما سر آقای گزارشگر است، بله درست‌، اون موقع خیابانی قشنگ رو اعصاب بود ولی دلیل نمیشه بزنیم از پایه طرف رو نابود کنیم
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
جالبه بعد میاد توی برنامه آقای گزارشگر از بقیه ایراد می‌گیره!!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٢
٠
٠
دقیقا همین الان یه توییت خوندم در همین رابطه: «یه کارموقعی خیلی بد بنظر میاد که دیگران انجام میدن بخودت که میرسه میتونی راحت توجیهش کنی!» آقای خیابانی هم یه همچین طوری ان تقریبا! لااقل به اون شرکت کننده 1 میداد، نه صفر :|
sara_dana_29
sara_dana_29
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
وای ممنونم عالی بود مطلبتون بالاخره یکی پیدا شد حرف دل منو بزنه خدایی با گزارش هاش رو اعصابه آدم نمی دونه بخنده یا به فوتبال نیگا کنه :)) وقتی گزارشگرش خیابانی و علیفر باشه صداشو قطع میکنم اینجوری بهتره .. تو برنامه آقای گزارشگر هم همش ایراد می گرفت یکی نیس به خودش چیزی بگه... رطب خورده منع رطب میکنه خخخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٣
٠
٠
دقیقا باید صداشو قطع کرد :))) بعضی سوتی ها بامزه و جذابن، اما از یه جایی به بعد آدم حس میکنه طرف گزارش میکنه که سوتی بده! که شاید اسمش بیفته سر زبونها! امیدوارم نسل بعدی گزارشگرها با انرژی تر و با اطلاعات بیشتر و درست بیان :)
غزاله
غزاله
٩٥/١٢/١٤
٠
٠
گزارشگر خوبیه که:) هم دوست داشتنی هم کارکشته:) اینکه سوتی هاشو بذاری خوبه اما اینکه بگی باید بره و تعیین تکلیف کنی کار جالبی نیس:)) موفق باشی:)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
:) منم ایشونو دوست دارم و گاهی باعث خنده میشن و این خوبه :)) ولی همین ایشون خودش یه سری توقعاتی داره که خودش همونا رو انجام نمیده! نه والا تعیین تکلیف هم نکردم، من اصلا کاره ای نیستم :)) فقط گفتم کسایی هم هستن که لیاقت دارن جای ایشون باشن ولی نمیتونن...