نامه می‌نویسم پس هستم!
چرا محمود احمدی نژاد به ترامپ نامه نوشت؟!

نامه می‌نویسم پس هستم!

نویسنده : حامد نادری راد

روزهایی که در سال 2006 و در ابتدای دوره ریاست جمهوری‌اش به بوش نامه نوشت، خیلی‌ها این حرکت را گامی در جهت صدور انقلاب تفسیر می‌کردند. خیلی از کارهایی که او در آن دوران می‌کرد با بهترین و خوش‌بینانه ترین تفسیر‌ها روبرو می‌شد. از آن نامه‌ها بسیار نوشت. حرف‌های زیادی زد که همه از یک منشاء بود. مردی که در دوره ریاست جمهوری‌اش خیلی کم حاضر به مصاحبه اختصاصی با رسانه داخلی بود و اندک مصاحبه‌هایش هم با صدا و سیما بدون جنجال تمام می‌شد، در سفرهای نیویورک همکار تمام وقت اکثر رسانه‌های غربی بود. او بارها جلوی لری لینگ، کریستین امانپور، فرید زکریا و دیگر مصاحبه کنندگان قوی غربی نشست و در مورد اندیشه‌هایش صحبت کرد. صبحت‌هایی که در ابتدای دوره ریاست جمهوری از مفاهیم انقلابی و اسلامی شروع شده بود، در انتهای دوره ریاست جمهوری‌اش به مفاهیم انسانی تغییر پیدا کرده بود.

فارغ از آنچه او می‌گفت، یک سؤال مهم ذهن هر مخاطب ایرانی را می‌آزرد. رئیس جمهور ایران اسلامی به اکثر دعوت‌های رسانه‌های غربی پاسخ مثبت می‌داد ولی هیچ گاه حاضر نشد با رسانه‌ای نه منتقد، بلکه حداقل بی‌طرف داخلی در مورد مسائل کشور صحبت کند. او هیچ‌گاه حاضر نشد در مورد کارهایی که به عنوان رئیس جمهور، درست یا غلط انجام داده پاسخ روشنی بدهد. حتی روزهایی که برای اولین بار برای سؤال به مجلس فراخوانده شد، در نمایشی غم انگیز با دهن کجی آشکاری خانه ملت را ترک کرد. البته در این حادثه غم انگیز به اهالی بهارستان هم ایراداتی وارد بود.

حالا پس از چهار سال دور بودن از عرصه سیاسی کشور، بار دیگر او و اطرافیانش در رسانه‌ها میدان‌داری می‌کنند. یک روز معاون‌اش اعلام کاندیداتوری می‌کند، دیگر روز مشاورش تلویحا نظام را در برابر رد صلاحیت شدن بقایی تهدید می‌کند و حالا خودش در نقش منجی به ترامپ نامه می‌نویسد و قصد دارد ترامپ را رام و مطیع کند. به راستی هدف او از این همه سفر استانی، نامه نگاری و بازی‌های رسانه‌ای چه بود؟ آیا در ادبیات بین المللی این کار تأثیر گذار است؟ آیا اصلا نامه نوشتن به فردی که شمشیر را علیه ایران از رو بسته است و هنوز وارد کاخ سفید نشده، همه ایرانی‌ها را با یک امضاء نواخته، درست است؟ آیا فرازهای مختلف نامه او، دخالت در امور داخلی آن‌ها نیست؟ و صدها سؤال بی‌جواب دیگر...

این سؤال‌ها و اخبار هفته‌های قبل متأسفانه ما را به این جمع‌بندی نزدیک می‌کند که جریان حامی دولت قبل، حالا که پس از منع رهبری گزینه اصلی خود را خارج از میدان می‌‌بینند، به هر وسیله‌ای دست زده‌اند تا بگویند هستیم! آری ما هستیم و این توان را داریم که به ترامپ هم نامه بنویسیم! نامه‌ای که چاره‌ای نداریم بپذیریم اگرچه ظاهرش خارجی است ولی مصرف صد در صد داخلی دارد.

برچسب ها
محمود احمدی نژاد
دونالد ترامپ
نامه احمدی نژاد به ترامپ
حمیدرضا بقایی
دولت بهار
نظرات کاربران
کد امنیتی
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/١٠
١
١
بلخره میان اینبار یانه؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٣
٠
مسلما خیر/ رهبری منع کردن ایشون رو
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٠
٢
١
دقیقا منم در پی شنیدن خبر نامه نگاری های این آقا به اوباما و ترامپ اولین چیزی که به ذهنم رسید اظهار وجود آنهم بهرقیمتی و هیچ مسئولیتی در قبال نتایجش بود...
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٢
٠
نامه می نویسم، پس هستم!
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٠
١
٥
#مردمی_نژاد.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٠
١
٥
خوشحالم که بعد چهار سال هنوز منتقدان ازش می ترسند:-)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١٠
١
٥
چقدر دلم براش تنگ شده، برا حرف زدناش، برا سفرهای استانیش، برا امید دادناش، برای « ما می توانیمش»، برای دعای فرج خوندناش، کاش ۱۴۰۰ بیاد
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٤
٠
گیر کردن در اشخاص یکی از مهم ترین آسیب های سیاست ورزی در کشور هست. بماند که به نظر من هر دولتی با هر طرز فکری وقتی 8 سال اداره کشور رو داره؛ به قدر کافی برای اجرای نظراتش فرصت داره و اقتضای مردم سالاری این هست که این تفکر کنار بره و اجازه بده تفکرات دیگه ای سر کار بیان.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١١
١
٢
با این حرفتون که « هر دولتی با هر طرز فکری وقتی 8 سال اداره کشور رو داره؛ به قدر کافی برای اجرای نظراتش فرصت داره و اقتضای مردم سالاری این هست که این تفکر کنار بره و اجازه بده تفکرات دیگه ای سر کار بیان.» کاملا موافقم، ولی وقتی شخص دیگه ای نیست چاره چیه؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٢
٠
سوابق اجرایی بسیاری از افراد در کشور ما برای این پست خوبه. مهم اینه که در یک فرآیند درست این ها مطرح بشن و روشون اجماع بشه.
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/١١
١
٢
پس آقای تقی زاده هم اینورین!!! من امسال رای اولم..منم طرف مردمی نژادم.:)
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
١
٠
پس باید به کس دیگه ای رأی بدین :) // در ضمن ما ملت ایران اینوری و اونوری نداریم. همه یک وریم :)
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١١
١
٢
تا اطلاح ثانوی طرف جبهه مردمی انقلاب اسلامی باشیم تا ببینیم چی میشه
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/١١
١
٢
از دیروز دنبال این متن بودم و بالاخره پیداش کردم: « چیستی و چرایی نامه نگاری های احمدی نژاد: چند وقتیست با پدیده تقریبا جدیدی مواجه شدیم که آن نامه نگاری های محمود احمدی نژاد به مراکز قدرت جهانیست. و چون به خوبی تبیین نشده است، سوالاتی را در ذهن متبادر میکند که اصلا معنی این نامه نگاری ها چیست؟ هدفش چیست؟ و چه تاثیراتی دارد؟ دلیل نامانوس بودن این اتفاق برای عده ای، عدم درک صحیح از نقش یک رئیس جمهور یا رهبر سابق است. اساسا وظیفه یک رئیس جمهور سابق چیست؟ چون در نظام ما رئسای جمهور سابق بعد از اتمام دوره تبدیل به اوپوزوسیون داخلی شده و دگردیسی در افکارشان باعث شده که مورد بایکوت قرار گیرند، رفتار احمدی نژاد عجیب به نظر میرسد. ما درون ایران چون با حزب و حزب بازی سروکار داریم از برد رسانه ای احمدی نژاد غافلیم. چه بپذیریم چه نپذیریم، احمدی نژاد بعد از رهبری انقلاب، تنها و تنها چهره ایست که برد جهانی دارد. بسیاری از مردم جهان، ایران را به احمدی نژاد و حرف های جدید و ضد استکباری اش میشناسند. احمدی نژاد در خارج از ایران چهره ای به مانند چگوارا یا کاسترو دارد، سند این مدعا سفرهاییست که احمدی نژاد به کشورهای مختلف از جمله آمریکا، لبنان ، مصر و آرژانتین داشته است. سوال اینجاست که نظام جمهوری اسلامی تا چه اندازه از برد رسانه ای احمدی نژاد استفاده کرده است؟ جواب: هیچ. اصولا از احمدی نژاد باید در هیبت یک سفیر فرهنگی برای صدور تفکرات انقلاب اسلامی استفاده میشد که نشد. اگر اقدامی هم جسته و گریخته انجام میشود به کوشش و ابتکار خود احمدی نژاد انجام میشود. نامه به ترامپ، اوباما یا بوش از لحاظ بار محتوایی در کنار نامه امام به گورباچوف یا نامه رهبری به جوانان اروپا قرار میگیرد. نامه هایی که در داخل مورد بی مهری و استهزای احزاب مختلف قرار میگیرد به حق در خارج از ایران و کشور های مستضعف که توان مقابله با استکبار را ندارند، به مانند نوری در ظلم است که ملت های آزادیخواه جهان را امیدوار نگه میدارد. و به مردم ایران یادآوری میکند، اگر در داخل ما را به مسائل داخلی خودمان گره دادند، اگر مارا درگیر معیشت خودمان کردند، یادمان نرود که هدف جهانی شدن تفکریست که داریم به خاطرش هزینه میدهیم.
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/١١
٠
٠
بعلهه.شنیدم نمیان اینبار به خواست رهبری...رهبر سلاح همه بهترمیدونن... با چشم و گوش باز انشالله رای بدیم
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/١٢/١١
٠
٠
گاهی وقت ها نمی دونم فازش چیه؟بعید می دونم کس دیگه ای هم بدونه!امیدوارم هر دو حزب کاندیداهای درست و حسابیی معرفی کنند
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٠
١
فاز خود منجی پنداری، فاز مدیریت جهانی بدون توجه به الزامات و روش این کار
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٥/١٢/١١
١
١
به نظر من نامه نوشتن احمدی نژاد به ترامپ یک نوع دهن کجی ایران به آمریکاست اینکه مثلا بگیم یکی مثل احمدی نژاد که تو ایران در حال حاضر اعتباری نداره داره برا کشوری مثل آمریکا و ترامپ نامه می نویسی و اون رو هدایت می کنه :)‌
h.naderi
h.naderi
٩٥/١٢/١١
٠
٠
باید بررسی کنیم ببینم چیزی که آیا از این کار در جامعه بین المللی هم این چنین برداشتی میشه؟ گاهی حرکتی از سمت سیاست مداران ما صورت می گیره که مثلا در داخل اتفاق خوبی قلمداد میشه ولی در عرصه روابط بین الملل معنای دیگه ای ازش برداشت میشه. مهم اینه که مخاطب شما از این نوشته چه برداشتی داره.