چرا متاهل ها به مجردها می گویند ازدواج نکنید؟
نکاتی که باعث می شوند یک متاهل از ازدواجش پشیمان شود

چرا متاهل ها به مجردها می گویند ازدواج نکنید؟

نویسنده : الهام حبشی

«قبل از ازدواج با همسرم همکلاس بودم. خدا شاهده توی این چهار سال دانشگاه، یک مانتو و روسری بیشتر نداشت. ولی خونه‌ من، خانم هر ماه باید تمام این‌ها رو بخره. خونه پدرش با اتوبوس سفر می‌رفتن، اما از من انتظار سفر هر ساله خارج داره و هزارتا چیز دیگه! اکثر دخترا، بعد از ازدواج عوض می‌شن.» این نظر را از بین صد‌ها نظر انتخاب کردم. اول مطلب را خواندم و بعد به سراغ نظرها آمدم. مطلب خوبی بود انصافا اما خواندن نظرات برایم جذاب‌تر و البته تعجب ‌برانگیزتر بود. 

«تا کی می‌خواین دخترا رو محکوم کنین؟ یه نگاه به خودتون بندازین! شما پسرا فوق العاده پر توقع شدین هموتون دنبال دخترای حوری پری و پولدار می‌گردین، بعد می‌گین دخترا پر توقع شدن. وقتی می‌بینین یک دختری چند ساله شاغله می‌گین کو ماشینت؟ کو حساب بانکیت؟ برید خواسته‌هاتون رو عقلانی کنید بعد از دخترا ایراد بگیرین.» دخترها و پسرها بدجوری علیه هم جبهه گرفته بودند. متاهل و مجرد نداشت، هر دو گروه می‌خواستند طرف مقابل را متهم کنند. 

همه این جنجال‌ها به خاطر این بود که بگویند منشا این مسئله که بعضی متاهل‌ها بعد از ازدواج پشیمان می‌شوند و به دیگران توصیه می‌کند ازدواج نکنند، چیست؟ یا اصلا آقا و خانم پشیمان نیستند، زندگی‌شان را دوست دارند اما باز هم سر آخر به دوران مجردی‌شان غبطه می‌خورند و دوست دارند آن روزها تکرار شود. آن‌ها می‌خواستند بدانند رفتار کدام گروه باعث می‌شود تا آن همه عشق و علاقه جای خودش را به تردید و پشیمانی بدهد. 

نارضایتی بعد از تاهل

 

آیا من هم از ازدواج کردن پشیمان خواهم شد؟

راستش را بخواهید بعد از خواندن نظرات کمی آشفته شدم. به این فکر می‌کردم یعنی روزی من هم پشیمان می‌شوم؟ ازدواج این‌قدر دردسر دارد؟ کنار آمدن با مشکلات زندگی آن هم شانه به شانه هم این‌قدر دور از تصور است؟ اصلا چه می‌شود دو نفر که هم را دوست دارند و با علاقه ازدواج کرده‌اند، به دیگران توصیه می‌کنند ازدواج نکند؟ فکرش را بکنید! 

دوستی داشتم که می‌گفت زندگی خوبی دارند و ازدواجش بهترین و مهم‌ترین اتفاق زندگی‌اش بوده اما هربار که اسم ازدواج می‌آمد، می‌گفت مشکلات ازدواج زیاد است و فشار زندگی باعث می‌شود تا لذتی که در مجردی می‌برید را دیگر هیچ‌گاه نچشید! می‌خواهم بگویم همه هم ناراضی نیستند اما همین که جنس تفریحات و سبک زندگی‌شان عوض شده، یک‌باره کم می‌آورند و می‌آیند سروقت امثال من، تا مجردها را از ازدواج بر حذر بدارند. 

 

از انتخاب نادرست تا فشارهای اقتصادی و اجتماعی

علل نارضایتی متاهل‌ها از ازدواج چیست؟  

به سراغ سارا گلستانی، کارشناسی ارشد مشاوره خانواده؛ می‌روم. او می‌گوید بخشی از مشکلات ریشه در انتخاب دارد و بخشی دیگر بعد از ازدواج به وجود می‌آیند اما این‌که این مشکلات چه هستند و از کجا به وجود می‌آیند و چطور برطرف می‌شوند را می‌توانید در ادامه گفت و گوی ما بخوانید. 

+ دلیل اصلی نارضایتی و پیشیمانی زوج‌ها از ازدواج‌شان چیست؟

- به دلایل مختلفی ممکن است زوجین از ازدواج‌شان ناراضی باشند. مثلا ممکن است در انتخاب فرد مناسب دچار اشتباه شده باشند و همین موضوع برای‌شان چالش و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بعضی‌ها هم شخص درستی را انتخاب کرده‌اند اما مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند. این افراد اگر درک متقابل داشته باشند و نیازهای‌شان برطرف شود مشکلی نخواهند داشت. اما اگر نیازهای‌شان رفع نشود، بهانه‌ای برای نارضایتی مطرح خواهد شد و این می‌شود که گاهی در زندگی روزمره به این قبیل افراد برمی‌خوریم. 

+ از این بعضی‌ها که بگذریم، زوج‌های زیادی وقتی صحبت از ازدواج می‌شود، مجردها را تشویق به ادامه تجرد می‌کنند؟

- این سوال بستگی به جنسیت شخص و همچنین مکان مطرح شدن موضوع دارد. زمانی که فرد در جمع قرار می‌گیرد، ممکن است به دلیل ترس از طرد شدن، گرفتار پدیده‌ای به نام «فشار گروه» شده و ناخودآگاه حرفی را می‌زند که احتمال می‌دهد بیشتر مورد پسند جمع قرار گیرد. بسیاری از افراد در جمع، توان حفظ فردیت خود را نداشته و حرفی را به زبان می‌آورند که ممکن است عقیده قلبی‌شان نباشد. نمی‌‌دانند حرفی که در قالب شوخی بیان می‌شود، چقدر می‌تواند در دیگران تاثیر گذار باشد. 

+ یعنی این حرف‌ها را تحت تاثیر دیگران می‌زنند؟

- بله، اما گاهی هم ممکن است نفی ازدواج، نشانه‌ی نوعی درد و دل و تخلیه هیجانات منفی باشد و نه لزوما عقیده فرد درباره ازدواج. معمولا افراد لحظات خوش زندگی‌شان را کمتر بازگو می‌کنند، چرا که لحظات خوش را بدیهی می‌دانند و بنابراین احتمال شنیدن نارضایتی از ازدواج در جمع‌های دوستان بیشتر است. به هر حال اگر ما خودآگاهی و هدف‌گذاری درست در فضای گفت‌وگو نداشته باشیم، تحت تاثیر تخلیه هیجانات منفی دیگران قرار خواهیم گرفت. 

+ فشارهای اقتصادی و مالی چقدر در این ماجرا نقش دارند؟

- متاسفانه فشارهای مالی و مسائل اجتماعی باعث می‌شود که افراد نسبت به ازدواج وحشت داشته باشند. تامین یک زندگی معمولی با توجه به معیارهای کمال گرایانه که به صورت اپیدمی درآمده است دشوار شده. همچنین به دلیل، نبود کار متناسب با توانایی‌ فرد و دریافتی مورد انتظار او، میزان رضایتمندی و ریسک پذیری افراد برای شروع یک زندگی مشترک پایین آمده. 

+ آیا زنان دلایلی مازاد بر علت‌های ذکر شده، برای ناراضی بودن دارند؟ 

- گاهی شخصی دوره‌ی جوانی مناسبی را نگذرانده باشد و از تعادل هیجانی و ثبات هویت برخوردار نباشد. مثلا زمانی که نوجوان بوده برحسب مشکلات اقتصادی مجبور به کار شده و از آزادی یک نوجوان عادی بهرمند نبوده. این افراد ممکن است بعد از ازدواج دچار خستگی و دلزدگی شوند. بعضی وقت‌ها علت این پشیمانی‌ها، تجربه شکست در روابط عاطفی است که اگر ترمیم و درمان نشود، فرد هنوز خود را شخصی شکست خورده دانسته و نسبت به مسائل دید منفی دارد. نبود مهارت کافی نسبت به نیازها، نداشتن مدیریت و مهارت در روابط، عدم شناخت جنس مخالف، داشتن بینش متزلزل و مبهم نسبت به جنس مخالف و وجود ترس از ناتوانی در برقراری یک رابطه‌ی رضایت بخش از دیگر دلایل پشیمانی زنان و مردان، به صورت یکسان است. یک دلیل مهم دیگر هم پیشینه‌ی فرهنگی جامعه‌ ماست. فرهنگی که از کودکی با نگاهی متفاوت به زن و مرد، آن‌ها را نه برای با هم بودن که برای فرو رفتن در حالت تدافعی تربیت می‌کند. دخترها از بازی با پسرها منع می‌شوند اما پسرها آزاد گذاشته می‌شوند و برخورد صحیح با دخترها را نمی‌آموزند. دخترها باید به اجبار سنگ زیرین آسیاب باشند و مطیع، تا آن‌ها را مقصر ندانند. بنابراین حالا که جامعه در حال تغییر است، خانم‌ها  مکانیزم دفاعی‌شان ازدواج نکردن یا بازداشتن دخترهای دیگر از ازدواج می‌شود.

ازدواج نکردن

+ اگر مجرد هستیم، چقدر باید حرف‌های متاهلان شاکی را جدی بگیریم؟

- ما به دیگران توصیه می‌کنیم که تحت تاثیر این حرف‌ها قرار نگیرند و توجه داشته باشند، شخصی که دیگران را از ازدواج منع می‌کند، در حالی که خود در ازدواج و تاهل قرار دارد دچار تعارض و تناقض در حرف و عملش است و این نشان می‌دهد نظر واقعی خود را نمی‌گوید و شاید برای دست یافتن به حال خوب و تخلیه انرژی منفی خود در حال بیان افکارش و تردیدهایش است. 

+ پس مجردها نسبت به این حرف‌ها بی‌تفاوت باشند!

- همانطور که گفته شد، این افراد به نیاز جوان و راهکار رفع آن توجهی ندارند چرا که در حال تخلیه هیجانات منفی خود هستند. ما نباید در جای اشتباه دنبال پاسخ صحیح بگردیم، البته گاهی خود جوانی که از ازدواج کردن می‌ترسد، ناخودآگاه افراد و محیطی را برای مشورت انتخاب می‌کند که با شنیدن رد شدن ازدواج، خیال خودش را راحت کند. اگر ما از روان خود شناخت نداشته باشیم، ممکن است خودمان، خودمان را گول بزنیم. بهتر است قبل از ازدواج به این فکر کنیم که چقدر خود را می‌شناسیم و چقدر مسئولیت‌پذیر خواهیم بود، سپس از شخصی آگاه و دلسوز و مسئولیت‌پذیر در مورد ازدواج مشورت بگیریم.

برچسب ها
ترس از ازدواج
دلیل نارضایتی متاهل ها از ازدواج
پشیمانی از ازدواج
نارضایتی از ازدواج
چرا متاهل ها به مجردها می گویند ازدواج نکنید
نظرات کاربران
کد امنیتی
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٠٩
١
٠
من متاهل نیستم ولی میگم ازدواج نکنید.نکه نکنید.بکنید.ولی با کسی که هم عقلتون هم دلتون رضاس!!پشیمونی و دل شکستگی براتون نمونه:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
بله ازدواج باید با دل و عقل باشه 😊تاکیدم اول روی دله 😂 البته بقیه میگن برعکسه. من گمراهتون نمیکنم 😊
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٠٩
١
٠
علاقمند مطالب جنجالی هستین هاااااااا:*)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
خب جنجالی خوبه دیگه، تاریخ گذشته که صرف نمیکنه 😆
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٠٩
٠
٠
هیــــــــــع...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
چرا هیع حالا؟ 😢
لیلی
لیلی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
سلام، چرا سوالی که تو انجمن برات کامنت کردم را جواب ندادی؟
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
سلام لیلی جون. 😊☺کدوم سوال؟ ورزش؟ اتفاقا دیشب جواب دادم! چک کردی؟
سعید نایب
سعید نایب
٩٥/١٢/١٠
١
٢
از چالش ها و مواردی که هر ازدواج معمولی هم میتونه داشته باشه گفتید. درمورد آمادگی مجردها خیلی مختصر،تیتر وار و کلی گویی گفته شد. به نظر من این مطلب بیشتر طرح موضوعی بود که همه اطلاع داشتند ویا شاید هم توضیح واضحات بود.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
سلام جناب نایب. ☺فکر میکنم درست متوجه موضوع مطلب نشدین. مطلب اصلا در مورد جوانان و مشکلاتشون نیست. در مورد یافتن این علت هست که چرا متاهلین به مجردها توصیه میکنمد که ازدواج نکنند. 😊
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
من خودمم جزء کساییم که شاید بعضی جاها به بقیه بگم ازدواج نکنید تا موقعی که دقیقا بدونید برنامه تون برای زندگیتون بعد ازدواج چیه؟ چون به نظرم انسان برای زندگی به شناخت خیلی زیادی نیاز داره از جنس مخالف تا به دردسر و تنش برنخوره. و اینکه برنامه هات ممکنه دستخوش تحول بشن. مثلا کسی که تو برنامه هاش سفر به خارجه و با کسی ازدواج میکنه که کارمنده مسلما بی برنامه ازدواج کرده این طور ازدواجا سرخوردگی و نارضایتی میاره.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
به نظرم مثالی که زدی بیشتر به گفتن و نگفتن واقعیت ها و روراست بودن برمیگرده. ینی اینکه من شغلم طوریه که مجبورم مهاجرت های پی در پی داشته باشم. اما برای گرفتن بله سکوت کنم... ازدواج به شناخت و علاقه نیاز داره نه اینکه بگیم《 ازدواج نکنین 》
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١٢/١٠
١
٠
مصاحبه با کارشناس، مصاحبه خوبی بود. پاسخ ها جامع و خوب بود. اما راستش به نظرم بخش اصلی این توصیه به تجرد رو مشکلات اقتصادی تشکیل میدن. درسته توقع های زیاد هم می تونه دردسر ساز باشه اما خب به هرحال همه توی جامعه هستیم و اوضاع کار و کیفیت زندگی جوون ها رو می بینیم.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
تشکر مریم جان. مشکلات اقتصادی همیشه و برای همه هست چون کسی از توقعاتش کوتاه نمیاد. به نظر من که اگر آدم طرف مقابلش رو دوست داشته باشه واقعا میتونه توقعاتش رو هم کمتر کنه تا بتونن کنار هم باشن. ممنون از حضورت
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/١٠
١
٠
اصولا نمیشه با اطمینان وارد ازدواج شد. شرایط شاید همه چیز رو تغییر بدن چه به سمت خوب و چه به سمت بد...هیچکس نمی تونه بفهمه آینده چی میشه.. پس ترس در هر شرایط هست:D
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
اصولا ازدواج مثل انار در بستس، هرچند که من ترشش رو ترجیح میدم 😆 شرایط همیشه مهمه ولی فکر نمیکنم زیاد برای اونایی که انتخاب درستی داشتن، بتونه قدرت نمایی کنه!! مگه چیز غیرترسناک هم داریم که هیجان انگیز باشه?😃 آدم تو شهربازی استخر توپا هم که بره ممکنه یهو بیوفته و یکی نبینش، پاشو بزاره رو صورتش، دیگه چه برسه به بقیه وسایل بازی 😆 از اینکه وقت گذاشتین، ممنونم 😊
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٠
١
٠
من بشخصه آدمی هسدم که به دیده ها و نتیجه گیری های خودم بها میدم نه حرفها و توصیه های دیگران با این وجود بنظرم ازدواج در ایده آلترین شرایط هم یه ریسک بزرگ محسوب میشه اینه که موقعی ازدواج میکنم که اگر زمانی بهر دلیلی ترجیح دادم جدا شم هیچ کمبود اقتصادی اجتماعی عاطفی و غیره متوجهم نباشه! یعنی ازدواج نقش پررنگی تو مسیر زندگیم نداشته باشه:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
خب بزار ببینم، ینی الان یکی پیدا بشه که دوسش داشته باشی. باهاش ازدواج نمیکنی تا مطمعن بشی اگر طلاق گرفتین می تونی رو پای خودت واستی؟ خب شاید این اتفاق برا خیلی از خانم ها نیوفته. به نظر من اگر اون آدم پیدا بشه باید ازدواج کرد. مگر چند صد بار قراره ادم از یکی خوشش بیاد😉 آخرش ادم طلاق میگیره دیگه! میشه همون مجردی که قرار بود کلا ازدواج نکنه! با این هم مخالفم که میگی طوری باشیم که طلاق تاثیر نداشته باشه.😮 بلاخره آدمه خیلی روش اثر منفی میزازه😢 ولی از اونجا که بازم آدمه از جاش بلند میشه و دوباره شروع میکنه. با این موافقم که باید هدف داشت تا با بودن و نبودن یک نفر زندگی از هم گسیخته نشه... ممنون از اینکه نظرت رو گذاشتی عزیزم ❤☺😊
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
مرسی از تو:) فدا مدا:* ،الانا رو بخوام بگم صددرصد نه! چون سنم خیلی خیلی کمه برای ازدواج، من همه مسئولیت زندگی خودم رو ندارم در حال حاضر چه برسه به مسئولیت یه زندگی دیگه، اونایی هم که تو سن من ازدواج میکنن اکثرا یا بیشتر مسئولیتاشونو (تامین مخارج و خانه داری و غیره) گردن پدر و مادر و غیره میندازن یا در سالهای اول ازدواجشون سختی زیادی متحمل میشن تا به شرایط عادت کنن، نمیدونم والا خب من تا وقتیکه به ازدواج فک نکنم از کسی هم خوشم نمیاد دیگه!:دی عاره انکار ناپذیره که طلاق تاثیر منفی نداشته باشه ولی خب با تفکر اینجوری میتونه حداقل باشه...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
ای جان تو هنوز 18 سالته ^_^ کانال یک دکتر معروفی رو دنبال میکردم گفته بود تا مرز22 سال ازدواج نکنید که توی این سن دچار یک سری تغییرات اساسی خواهید شد . خدا کنه مخالفا نظر من رو نبینن :)) فعلا باید تمرین مسئولیت پذیری کنی :)) جدی تا به ازدواج فکر نکنی از کسی خوشت نمیاد ؟ :ی چی جالب :ی نمی دونم والا . شایدم اگر بهش فکر کرده باشی باعث بشه موقعی که اگر خدای نکرده بهش برخورد کردی برات قابل هضم تر باشه تا شوکه کننده ! نمی دونم :ی
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
(خدای نکرده.... شوکه دهنده...!)😂😂😂 با اون دکتره هم که نمیدونم کیه تاحدودی موافقم:) نه دیگه الان فک کن یکی بررسی کرده دیده نمیخاد عید بره سفر نتیجتا به سفر تو نوروز فکر نمیکنه حالا از یه کشوری خوشش بیاد که چی؟!😀 البته میدونم قیاس مع الفارغِ ولی خب منظورم همینه😆
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
عموما سعی میکنم از نظر دادن پرهیز کنم چون نمیتونم با نوشته منظورمو برسونم.....:\
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
خودم از حرفایی که میزنم خندم میگیره :)) یک دوستی دارم وکیله میگه با خیال راحت ازدواج کن هر وقت خواستی خودم طلاقتو می گیرم :)) اینام دوستن ما داریم :)) خیلی قیاس خوبی کردی :)) 3 بار خوندم تا فهمیدم منظورت چیه :)) که چی؟ که چی نداره. من الان از سفر آمریکا خوشم میاد ولی پولشو ندارم ترامپ هم رام نمیده ولی بازم آمریکا رو دوس دارم. الان قانع شدی یا بیشتر توجیهت کنم :)))
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/١٠
١
٠
ازدواج بهترین اتفاقیه که میتونه برای یک انسان بر روی این کره خاکی بیفته، اما بشرطها و شروطها و عقل من شروطها
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
دقیقا☺. مشکل ملت اینه که خودشون با سر رفتن تو دل ازدواج. چشم و گوش بسته.😑 بعد الان که طرف مقابل اصن اونی نیست که فکر میکردن یا خودشون مسئولیت پذیر نبودن و توقعاتشون هم زیاد بوده. میان به بقیه میگن اشتباه نکن. ازدواج نکن. شما خودت اشتباهی انتخاب کردی چرا برا بقیه نسخه می پیچی...😑ممنون از پیام شما ☺
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/١٠
١
٠
من که هیچ وقت تحت تاثیر انتخاب دیگران مسیر زندگیم رو انتخاب نمیکنم و ای کاش واسه دیگران نسخه ی خودمونو نپیچیم! :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١٠
٠
٠
واقعا کار قشنگی نیست، خیلی ها شوخی شوخی این حرفو میزنن و یکی جدی جدی میترسه.😦 من حتی یادمه یک بار یک عده متاهل یک طوری با یک تازه داماد برخورد میکردن که آره عجب حماقتی کردی بدبخت شدی و... ✔ دم شما گرم باشه😉. بله ادم نباید ته دل بقیه رو خالی کنه اونم توی امری که خدا و پیامبرش توصیه کردن... شما خانومی ❤مرسی از حضورت 😊
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٢/١٠
١
٠
به نظر من بیشتر به خاطر مسئولیت های جدیدی که بعد از ازدواج ایجاد میشه و افراد در مواجه این مسئولیت ها خوب واکنش های متفاوتی دارند افرادی که از پس این مسئولیتهای جدید برنمیان به دوستان خودشون پیشنهاد میکنن در همون دوران مجردی و آزادی هایی که بالاخره بیشتر از دوران متاهلی بمونن و لذت ببرن😊
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/١١
٠
٠
اره این یکی از دلایل بزرگش هست، مثلا دختره تا دیروز تا لنگه ظهر می خوابیده الان باید پاشه نهار درست کنه :)) یا پسره دیگه هر روز نمیتونه با دوستاش بره تفریح روش فشار میاد بی توقعیش میشه :)) ممنون از حضورت منای عزیزم ^_^