تبانی در لیگ برتر فوتبال
نیم نگاهی به چند اتفاق مشکوک فوتبالی تاریخ لیگ برتر و البته ماجرای رضا شربتی

تبانی در لیگ برتر فوتبال

نویسنده : علیرضا گرانپایه

تبانی؟ گاو بندی؟ یا هر چیزی که اسمش را می‌گذارید، داستان مسابقه‌ای است که بعد از یک هفته تعویق در ورزشگاه ثامن الائمه بین تیم‌های سیاه جامگان و تراکتورسازی انجام شد. همه چیز از گل پیروزی بخش دقیقه 90 حاتمی برای تراکتور شروع شد. توپی که به راحتی از کنار پای رضا شربتی مدافع جوان سیاه جامگان رد شد و او تنها ترجیح داد به تیرک دروازه لم بدهد. بگذارید قبل از بررسی موضوع تبانی در این بازی، نگاهی به چند اتفاق بحث برانگیز دیگر لیگ برتر فوتبال بیاندازیم. 

 

پاس گل طلایی

از فصل 83، 84 شروع کنیم. جایی که استقلالی که در کورس قهرمانی است به مصاف شموشک نوشهر می‌رود، رامین محرم نژاد، بازیکن تیم شموشک در صحنه‌ای عجیب توپ را تقدیم اکبرپور می‌کند و اکبرپور هم عنایتی را صاحب موقعیت می‌کند تا رضا عنایتی تک گل پیروزی بخش استقلال را به ثمر برساند. داستان وقتی جالب می‌شود که این بازیکن سال بعد به استقلال می‌رود، هر چند در این تیم حتی یک دقیقه هم فرصت بازی پیدا نمی‌کند.

 

مدافع ششم

فینال جام حذفی فصل 86 ،87 ، باز هم استقلال و باز هم یک تیم شمالی. در سالی که استقلال با قلعه نوعی نتایج خوبی در لیگ کسب نکرده بود، چشم امید مدیران این تیم به بازی فینال جام حذفی با پگاه گیلان بود. مسابقه‌ای که در بازی رفت، پگاه با یک گل آبی‌ها را شکست داد ولی در بازی برگشت، همه چیز به یک‌باره تغییر کرد. استقلال با سه اشتباه ابراهیم تقی‌پور توانست پگاه را شکت دهد. سال بعد مرد اول این مسابقه درحالی به استقلال آمد که این تیم 5 مدافع مرکزی داشت ولی تقی‌پور باز هم آبی پوش شد.

 

دروازبان جنجالی

بگذارید از پرسپولیس هم بگوییم. همین فصل 86، 87 بود که پرسپولیس و سپاهان بدجور برای قهرمانی در کورس بودند که به یکباره قرمزها در بازی با سایپا توانستند به کمک گل به خودی میثاق معمارزاده از سد این تیم بگذرند. سال بعد معمارزاده به پرسپولیس آمد تا شایعات حسابی بالا بگیرد، البته گذشت زمان نشان داد که معمارزاده کلا به خوردن گل‌های عجیب و غریب عادت دارد تا همین موضوع او را از لیست پرسپولیس هم خارج کند.

 

آخرین حضور

سال بعد و داستان رقابت یک تیم تهرانی و یک تیم اصفهانی دیگر برای قهرمانی لیگ. ذوب آهن و استقلال درحالی کارشان برای قهرمانی به بازی آخر فصل کشید که شکست 4 بر 1 ذوب آهن و پیروزی استقلال در مشهد، جام را به آبی‌ها رساند. قبل مسابقه ذوب آهن به منصور ابراهیم‌زاده خبر داد که یکی از بازیکنانش ممکن است در بازی مقابل فولاد بازی خودش را نکند. این بازیکن شاهین خیری بود، بازیکن سابق استقلال. ابراهیم‌زاده تصمیم گرفت که بازیکن کلیدی خود را از ترکیب خارج کند ولی شائبه آن مسابقه در مورد دروازبان خارجی این تیم شکل گرفت. عیسی اندوی که آخرین سال حضورش در ذوب آهن را تجربه می‌کرد، هر چی روی دروازه‌اش آمد را گل خورد تا انگشت اتهام به سوی او دراز شود. اتهامی که هیچگاه پیگیری نشد. 

 

تبانی و سربازی

خب برسیم به داستان رضا شربتی بازیکن سیاه جامگان. قبل از این‌که سن این بازیکن را بالا و پایین کنید و درباره سربازی این بازیکن پیش‌بینی کنید و او را محکوم. نگاهی به عملکرد این مدافع در همان مسابقه بیاندازید. شربتی در این مسابقه باید مقابل بهترین دفاع راست لیگ مقاومت می‌کرد. اتفاقی که تا پایان بازی هم به خوبی از عهده‌اش برآمد. شربتی در این مسابقه فقط یک بار توپ لو داد. فقط یک بار دریبل ناموفق داشت. از هفت نبرد دفاعی‌اش، شش مرتبه توپ را از حریف گرفت و فقط یک بار دریبل خورد. هفت بار پاس‌های تراکتوری‌ها را در میانه راه قطع کرد. از چهار اقدام به دریبلی که داشت، سه مرتبه موفق بود و فقط یک دریبل ناموفق داشت. رضا شربتی در این بازی 22 پاس ارسال کرد که شانزده تای آن به مقصد رسید. یازده مرتبه مالکیت توپ را از تراکتوری‌ها گرفت و به سیاه‌جامگان تقدیم کرد. در نبردهای هوایی‌اش آمار 72 درصد موفقیت را به ثبت رساند و فقط دو بار بازیکنان حریف روی سرش، ضربه سر اول را زدند. یک مرتبه هم محوطه جریمه تیمش را پاک‌سازی کرد و توپ را دفع کرد. آماری خوب برای دفاع چپ تیم قعر جدولی. با این حساب لطفا بیخیال تهمت زدن شوید!

برچسب ها
تبانی در لیگ برتر
رضا شربتی
تبانی در فوتبال
تبانی استقلال
تبانی پرسپولیس
تبانی تراکتورسازی
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٠٨
٠
٠
همه ی اینا به کنار، من کشته مرده ی اون گزارشگر مشهدی ام، توی چندتا بازی تیم های مشهدی رو که دیدم، اون گزارشگر محترم اونقدر حرص و جوش میخورد که فقط مونده بود بره وسط زمین گل بزنه خخخ
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٢/٠٩
٠
٠
مهدی داوری؛ گزارشگر شبکه خراسانه
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٠٨
٠
٠
در مورد اون بنده خدا هم، طرف حال نداشته پاشو دراز کنه بخوره به توپ، حالا هی حرف در بیارید خخخ
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٢/٠٩
٠
٠
اینم میشه گفت خخ
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١٢/٠٩
٠
٠
ولی در کل، اون بازیکن بنده خدا تو یک آن باید تصمیم می گرفت ولی کار از کار گذشت و تمام، بعد ما شیش بار هی صحنه آهسته شو نگاه میکنیم و فکر می کنیم طرف خیلی فرصت داشته که توپ رو دور کنه