مرورگرها چه اطلاعاتی از ما دارند؟
با چشمانی باز در دنیای اینترنت قدم بزنید

مرورگرها چه اطلاعاتی از ما دارند؟

نویسنده : محمد اخلاقی

شاید وقتی مشغول وبگردی هستیم، خیلی توجه نمی‌کنیم که مروگر کامپیوتر یا موبایل چه اطلاعاتی از ما در اختیار دارد و از آن‌ها چه استفاده‌ای می کند. در حال حاضر اپلیکیشن‌های موبایل تمامی دسترسی‌های مورد نیازشان را اعلام می‌کنند، اما مرورگرها اشاره‌ای به اطلاعاتی که به صورت پنهانی جمع آوری می‌کنند، ندارند. و باید بدانید وقتی می‌خواهید به دنیای اینترنت مراجعه کنید، چه از طریق کامپیوتر و چه از طریق گوشی موبایل، مرورگرها تنها راه بازدید از وب سایت‌ها هستند. اگر کنجکاو هستید بدانید چه اطلاعاتی از شما مورد استفاده مرورگرها قرار می‌گیرد، با ما همراه باشید.

 

تمام چیزهایی که مرورگرها در باره ما می‌دانند

سرویس Webkey مخفف جمله What Every Browser Knows About You به معنای هر آن چه که یک مرورگر درباره شما می‌داند است. با استفاده از این سرویس می‌توان دریافت که با مراجعه به هر سایت، چه اطلاعاتی از شما ذخیره می شود و یا به عبارت بهتر چه اطلاعاتی بدون این‌که متوجه باشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اطلاعات که به طور خودکار و بدون کسب مجوز به اشتراک گذاشته می‌شود شامل موارد بسیاری است. مواردی نظیر موقعیت مکانی تقریبی شما، سیستم عامل نصب شده روی رایانه یا موبایل، مشخصات سخت افزاری دستگاه، آدرس صفحه‌ای که در حال بازدید از آن هستید، شبکه‌های اجتماعی که در حال حاضر وارد آن‌ها شده‌اید و ... 

شاید با خودتان بگویید که این اطلاعات آنچنان مهم نیستند، اما وقتی بدانید که با استفاده از همین داده‌ها و رفتار شناسی کاربران، بسیاری از حمله‌های اینترنتی صورت می‌پذیرد، نظرتان تغییر می‌کند.

بنیاد (Electronic Frontier Foundation (EFF به عنوان دیده‌بان حریم خصوصی وب سایتی به نام Panopticlick ایجاد کرده است. این وبسایت به شما می‌گوید که مرورگر اینترنت‌تان در حال فاش کردن چه اطلاعاتی در مورد شما بوده و ضمنا قادر خواهید بود که میزان امنیت مرورگر را نیز از طریق آن بسنجید. با مراجعه به این وب سایت، اطلاعات بهتری درباره مرورگرتان کسب خواهید کرد.

وب سایت Click نیز به صورت گرافیکی و همراه با راهنمای صوتی به شکلی هیجان انگیزی شما را نسبت به اطلاعت کسب شده توسط مرورگرتان آگاه می‌کند.  زمانی که وارد این سایت می‌شوید دکمه سبز رنگی را مشاهده خواهید کرد که عبارت Button روی آن نوشته شده است. کافی است اسپیکر کامپیوترتان را روشن کنید و روی دکمه اشاره شده کلیک کنید. تمامی فعالیت‌های موس شما به صورتی صوتی و با صدایی جالب همراه با شوخی به شما گزارش خواهد شد. با هر کلیک و یا تکان دادن موس، اطلاعات به صورت نوشتاری در وب سایت به نمایش در می‌آید. با کلیک روی عبارت Achievements جزئیات اطلاعات که مرورگر کسب کرده را مشاهده خواهید کرد. توصیه می‌کنم حتی برای یک‌بار هم که شده به وب سایت کلیک مراجعه کنید تا با چشمانی باز وب گردی کنید.

شاید استفاده از مرورگر در حالت خصوصی یا مد ناشناس و یا حتی استفاده از یک مرورگر امن بتواند بخشی از نگرانی‌های کاربران حساس را بر طرف نماید. شما چه راه کاری برای جلوگیری از سرقت اطلاعات توسط مرورگرها سراغ دارید؟

منبع: http://www.makeuseof.com/tag/find-browser-revealing/

برچسب ها
امنیت مرورگرها
حریم خصوصی در مرورگرها
Webkey
جاسوسی مرورگرهای اینترنت
مروگر امن
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/٠٧
١
٠
خیلی خوب بود، من تا چند وقت پیش خیلی مقاومت میکردم و تمام تلاشم رو برای حفظ اطلاعاتم میکردم اما بعد از خرید گوشی جدیدم دیگه دستهامو به نشانه تسلیم بالا بردم و هر چی برام بیاد اوکی میکنم
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
می دونی چیه، یه مرز باریکی هست بین احتیاط و وسواس. برای برخی از دسترسی ها واقعا باید مراقب بود. مثلا لوکیشن در گوشی همراه یا دسترسی به دوربین و صدا. خوشبختانه از اندروید 6 به بالا می تونید تمام دسترسی ها رو تک به تک بررسی کنید و ببنیدید، اما بازهم اونا ترفندهای خودشون رو دارن :)
MasouM
MasouM
٩٥/١٢/٠٩
٢
٠
خیلی مفید بود ممنون واقعا
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٢/١٠
١
٠
خواهش می کنم