درد بی درمان مهندسی!
روز مهندس مبارک...

درد بی درمان مهندسی!

نویسنده : الهام حبشی

پسر خاله از همان دوران ابتدایی رفتارهای ویژه‌ای داشت، دفترهایش همیشه خط کشی شده و مرتب بود، برای مداد تراشش یک قوطی کوچک فلزی خریده بود و با ملاحظه‌ای غیرعادی ذره‌های ذغال و چوب تراش شده را در آن می‌ریخت. ته هیچ کدام از مدادهایش را گاز نمی‌گرفت و هیچ وقت مداد گلی‌اش را با نوک زبانش مرطوب نمی‌کرد. از درس خواندن که فارغ می‌شد، یک دستمال یزدی تمیز از داخل انباری پیدا می‌کرد و می‌افتاد به جان ماشین پدرش. تا صدای قژ قژ از سر و صورت ماشین مادر مرده شنیده نمی‌شد، دست بردار نبود. بعد هم یکی یکی و به نوبت ماشین‌ بقیه را می‌سابید، خیلی وقت‌ها هم دور از چشم پدرش سویچ را برمی‌داشت و توی کوچه‌های اطراف دوری می‌زد. ماشین‌ها حالش را خوب می‌کردند. فصل امتحانات هم که می‌رسید کتاب‌هایش را جمع می‌کرد و می‌رفت توی پارکینگ. انگار حلقه‌ی فرمان، تمرکز پسر خاله را افزون می‌کرد.

با شروع دوره راهنمایی، خاله‌جان دیگر پسرخاله را نه با اسم، بلکه با لقب «آقای مهندس» مورد خطاب قرار می‌داد. اما داستان پسر خاله تنها به پسوندهای قشنگی که خاله‌ام به دم اسمش منگنه زده بود، ختم نمی‌شد. دیگران هم حرکات و رفتار پسرخاله را همان‌طور که خودشان دوست داشتند ترجمه می‌کردند. یکی می‌گفت از قد و بالای ترگل ورگل پسرخاله مهندسی می‌بارد، دیگری می‌گفت این دقت و استریلیزگی پسرخاله را فقط یک مهندس بالفطره می‌تواند داشته باشد و نهایتا همه اتفاق نظر داشتند،که اگر ذهن پسرخاله برای کاری به غیر از حل معادلات، هزینه شود، زوال نعمت است. خلاصه که « هر کسی از ظن خود، شد یار او» و این جو مهندسی که به مرور بر افکار پسرخاله سوار شده بود، او را از شنیدن اسرار درونیش دور کرد. بدون هیچ تزلزلی رشته‌ی ریاضی را با تمام سختی‌هایش به جان خرید. شد شاخ مدرسه، شاخ فامیل و شاخ هرکسی که سختی حساب دیفرانسیل و انتگرال را فقط در جوک‌ها شنیده بود.

کنکور که داد، تصمیم گرفت برای ادامه دادن مسیر شاخیت در دانشگاه، مکانیک (البته آن موقع فکر می‌کرد این مکانیک به مکانیکی ربط دارد) بخواند. یک سال، دو سال و سه سال و سال‌ها روی هم آمد و پسرخاله 25 ساله شد، 25 ساله‌ای که تازه فهمیده بود اگر درس خواندن فقط پشت فرمان ماشین به دلش می‌نشیند، عاشق درس نیست، بلکه عاشق ماشینی است که سختی‌ها را برایش شیرین می‌کرد. هنوز مدرکش نیامده بود که عضو باشگاه رالی شد و برای خودش نمایشگاه کوچکی دست و پا کرد. پسرخاله مثل خیلی‌های‌مان مهندس نبود و مهندس شد، خیلی‌های‌مان که فوتبالیست بودیم، فروشنده‌ی بوتیک بودیم، نقاش و نویسنده بودیم و اما همه مهندس شدیم.

امروز، روز مهندس است، روز آن‌هایی‌که می‌دانند برای حل کردن یک مسئله‌ی نیم خطی، گاهی دو برگه‌ی آچار هم کم می‌آید، روز آن‌هایی که هندسه خوانده‌اند و کلی وقت برای اثبات مسایلش گذاشته‌اند اما در مساله اصلی زندگی یعنی شغل، گیر کرده‌اند و تازه فهمیده‌اند که مهندس واقعی کسی است که در جامعه زندگی کند و حساب و کتاب زندگی‌اش از دستش در نرود. امروز را به همه‌ی مهندس‌ها تبریک می‌گویم اما روی صحبتم بیشتر با آن مهندس‌هایی است که ریاضی خواندند و ریاضت کشیدند، با آن مهندس‌هایی که جگر شیر پیدا کردند و سفر عشق را پیش گرفتند. آن‌هایی که راه دلشان را هر چند که دیر اما پیدا کردند و مهندس زندگی خودشان شدند. روز مهندس را به این واقعی‌ترین مهندس‌های دنیا، شادباش می‌گویم.

===

پ.ن: ای عشق، ای عزیزترین میهمان عمر / دیر آمدی به دیدنم «اما خوش آمدی » 

برچسب ها
روز مهندس
روز مهندس مبارک
خواجه نصیر الدین طوسی
ریاضی و فیزیک
مهندسی مکانیک
عشق ماشین
رشته مهندسی
آقای مهندس
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٠٥
١
٠
وا منم اون رفتارا رو تو دوران ابتدایی داشتم:\ خیلیم خووووب بود:) فقط اون آخراش... ریاضی خواندند و ریاضت کشیدند... نگرفتم منظورتو:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
پاستوریزه بودی پس! :)) من که همش سر زبونم قرمز بود :ی ته مدادا رو هم دندون می گرفتم :ی // ینی ریاضی خوندن، ریاضت و سختی کشیدنه! ریاضی از ریاضت میاد :) گرفتی منظورمو ؟ :ی
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٠٧
٠
٠
تازه مامانم همش میگف چرا کف دستات خودکاریه؟؟!:\ آهان ازون لحاااااظ! گرفتم:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٨
٠
٠
منم همیشه کف دستم خودکاری میشد، چیکار میکردیم باخودکارآ خدا عالمه :))
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٠٥
٢
١
ضمنا باور کن رشته تجربی بودن به مراتب سخت تر از ریاضیه....:|
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٣
١
ریاضی سخت ترین رشته بوده و هست! چیزی که تجربی رو سخت نشون میده اینه که " دانشگاه ها پزشکی کمتر میگیرین برای همین رقابت سنگین تره . منو یاد کل کل های دبیرستان و دانشگاه انداختی. تو دبیرستان انسانی و تجربی ها رو اذیت می کردیم، تو دانشگاه گروه انسانی رو خخخ ! ممنون از حضورت آلای خوبم ^_^
آلاء
آلاء
٩٥/١٢/٠٧
١
٠
با زیست سر و کله نزده ای که بدانی چه می گویم ای فرزند!!:دی ما البته انسانی نداشت مدرسمون ولی باز بنظر من که از درسای حفظی بیزارم انسانی از ریاضی و تجربی هم سختتره..... اوفففف اونهمه کتابای حفظی... فکرشم مورمورم میکنه!!خخخخ:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٧
٣
١
حفظی شاید سخت باشه ولی همیشه ثابته! ببین به شما یک پارچه میدن میگن با این یک متر پارچه سخت ترین مدل لباس رو باید بدوزی. تو انقد میدوزی تا یاد میگیری، اون طرح دوخت شاید سخت باشه اما همیشه همونه. ولی به ما یک متر پارچه میدن میگن با این پارچه باید برای یک ادم چاق طوری لباس بدوزی که کم نیاد، برای یک لاغر طوری بدوزی که زیاد نیاد، برای دو تا بچه لباس بدوزی، حالا چطور با همین چتر بدوزیم؟ چطور باهاش فلان کار رو بکنیم! بهت یک فرمول میدن و یک دنیا مسئله که نمی دونی اصن این فرمول به اینا چه ربطی می تونه داشته باشه، یک بار باید از اول بیای به آخر، یک بار از آخر بیای به اول... گاهی فکر میکنی این فرمول اضافس ...ریاضی و خصوصا فیزیک خیلی پیچیدس... یادمه به ما میگفتن اگر ریاضی یا فیزیک رو 40 درصد بزنیم تهران قبول میشیم..چون اغلب ملت منفی میزنن!!
a_a
a_a
٩٥/١٢/٠٥
١
٠
جیموندان مهندس روزمون مبارک:))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
جیموندان؟ تلفظ درستش نمی دونم چطوریه :ی شمام اگر مهندسی روزت مبارک اگرم نیستی مصلحتی مبارک :ی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١٢/٠٥
٢
٠
من مهندس گشته ام راه دلت پیدا کنم:) منم به عنوان یه مهندس گل و بلبل این روز رو به تمام مهندسان جیمی تبریک میگم :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
ممنونم نسرین جون ^_^ روز شمام مبارک ^_^
رفیعه
رفیعه
٩٥/١٢/٠٥
١
٠
نگاه متفاوتی بود به مهندسین :) تبریک میگم منم به نوبه ی خودم! روز روان شناس جبران کنن :| :دی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
ممنون رفیعه جون ^_^ انشالله یادمون باشه حتما حتما جبران می کنیم، خانم روانشناس ^_^
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٠٥
١
٠
بگذر از وهم فلک تازی، که فکر آدمی/ می کشد خط بر زمین هرگه مهندس می شود (بیدل) :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
الان بخندم یا بکشم و دیتو بدم؟ :ی
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٠٥
٣
٠
من مهندس گشته ام راه دلت پیدا کنم ، ورنه با یک شغل ساده ، میشود خورد و نمرد..... 📐 روزتان مبارک 📐
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
گونیاااا ^_^ ممنون سمانه جون ، حالا تکلیف اون مهندسی که راه دل طرف رو هم پیدا نکرده چیه ؟ :ی
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
خواهش الهام جون.. :)) خخخ...ایشون بحثش جداس..باید بره مخ زنی بخونه..دیگه راه ، ماه جواب نمیده..
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
ایشون ؟ :)) ایشون خودش تدریس داره تو این زمینه! برای اوشون کلاس خاصی رو پیشنهاد نمیکنی؟ یجور کلاس برای آدمای شوت مثلا :)) چه ایشون و اوشونی شد. برم یک مطلب در این مورد بنویسم :))
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
اوشون باید تو کلاسای تقویتی « خود شوت پنداری » شرکت کنن ، شاید تظاهر به شوت بودن باشه..در کل ، اگر بازم هنوز اون راه دلِ پیدا نشده بود ، بنده از کمک در این مورد شدیدا معذورم... :))) اره اره حتما بنویس یه چیزی...
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
گفتی تظاهر به شوت بودن، ایشون و اوشون رو کلا کار ندارم ولی تخصص من تو همین زمینس، اگر کسی بود معرفیش کن دو سوته تشخیص میدم، که واقعا تعطیله یا داره تظاهر میکنه :))
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
راست میگی منم گیج شدم‌.. عجب تخصص باحالیه..ببین به کجا کشیده شدیم ..از مهندسی رسیدیم به راه های تشخیص شوتیان... چشم حتما متخصص جان.. :))
سارا جعفری
سارا جعفری
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
چه اخلاقای جالبی داشته.اما آفرین بهش که توی همون بیست و پنج سالگی راه خودشو پیدا کرد
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
آره، بعضیا که تو 40 سالگی هم دارن دور خودشون می چرخن و گیجن ... ممنون از حضورت سارا جون ^_^
n_dahji
n_dahji
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
روز جمیع مهندسین جیمی مبارک:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
من از طرف همه تشکر میکنم :ی ممنون نرجس عزیزم ^_^
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
تبریک به من، تبریک به تو، تبریک به شما، تبریک به همه :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
ااا سلام مهندس :)) مرسی مرسی :ی روزمون مبارک:ی ایشالله دکترا :ی
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٢/٠٦
١
٠
ممنون از مطلب خوبت الهام بانو😊 روز مهندس مبارک
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٦
٠
٠
قربانت منا بانو ^_^ روز تو هم مبارکا باشه ^_^
رامین
رامین
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
مثل خیلی‌های‌مان مهندس نبود و مهندس شد، خیلی‌های‌مان که فوتبالیست بودیم، فروشنده‌ی بوتیک بودیم، نقاش و نویسنده بودیم و اما همه مهندس شدیم... مطلب خوبی بود؛ برای جامعه ای که شاید بیشتر از هرجای دنیا مهندس بیکار داره! و البته مهندس نامهندس؛ مهندس نقاش، مهندس نویسنده، بازیگر، شاعر، فیلسوف، ... اما مهندس واقعی ما آن جوان 28 ساله ای است که دیپلمش را با سه سال تاخیر و زور و شیرینی استاد و پاچه خواری گرفت، بعد هم به یمن وجود برخی دانشگاه ها و با همان سیستم قبلی، پس از شش هفت سال مهندس شد و حالا به پشتوانه ی پدر، دو شغل و یک خانه و یک ماشین و دو سه زمین و کلی سرمایه دارد و از صغیر و کبیر مهندس صدایش می کنند! ما را همین تبریک خشک و خالی روز مهندس کفایت است... سپاس بابت مطلب شما و تبریک بابت روز مهندس؛ با تاخیر البته!
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
واقعا نمیدونم چی بگم! حق دارین و راست میگین... امان از پارتی بازی های... انشالله که یک روزی برسه مردم به این درک برسن که مهندس نشدن عار نیست، برن دنبال علاقشون و اینهمه سال دور نمونن و عقب نیوفتن... و مهندس های واقعی برن دانشگاه و درسش رو بخونن... اینا شاید شدنی باشن اما اون مهندس 28 ساله ای که ازش گفتین همیشه وجود خواهد داشت" متاسفانه" تشکر از اینکه وقت گذاشتین :)
رامین
رامین
٩٥/١٢/٠٨
١
٠
انشاالله! منم مثل شما امیدوارم به اون روز خوب :) نمی دونم چرا کامنتم اینقدر تلخ شد، ولی حس کردم جای گفتنش هست. چون اون جوان 28 ساله دوست صمیمی خودمه، که توی دبیرستان می رفتم بهش ریاضی درس می دادم و حالا اون از ریاضی نون می خوره و من حرص! :)) هرچند، من از راهی که اومدم راضی هستم و اینا رو بیشتر به خاطر بعضی از دوستام گفتم که حسابی دلشون پره و دستشون خالی... سپاس بابت جوابتون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٩
١
٠
خواهش میکنم. شما لطف می کنید وقت میزارید ما هم وظیفس که پاسخ بدیم. انشالله شما هم شغلی به مراتب بهتر و مناسب تر پیدا کنید و خدا همراهتون باشه.