راهنمای خرید طلا و جواهر
همه چیزهایی که برای خرید طلا باید بدانید

راهنمای خرید طلا و جواهر

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

خرید طلا یکی از مواردی است که در طول زندگی حداقل برای یک بار هم که شده با آن درگیر می‌شوید. طلا فروشی‌های زیادی هستند که می‌توانید واردشان شوید و یک انگشتر، گوشواره و یا گردنبند طلا خریداری کنید و بیرون بیایید ولی اگر می‌خواهید که یک خرید خوب و مطمئن داشته باشید و خیال‌تان راحت باشد که طلای خریداری شده کیفیت لازم را دارد و پول اضافه بابت خرید آن نپرداخته‌اید، باید حداقل اطلاعاتی را در مورد طلا و خرید آن‌ داشته باشید. 

 

عیار طلا چیست؟

عیار طلا، میزان طلای به کار رفته در قطعه را مشخص می‌کند. به طور مثال وقتی می‌گویند طلا 18 عیار است یعنی 18 واحد از 24 واحد سازنده آن، طلا خالص است. بهترین طلا در ایران 18 عیار است. طلای 24 عیار هم که در بازار پیدا نمی‌شود! تشخیص آن هم یک کار تخصصی است و از عهده من و شما خارج است. پس برای این‌که در این موضوع سرتان کلاه نرود، حتما به سراغ طلا فروشی‌های معتبر بروید.

 

طلاها چطور رنگی می‌شوند؟ 

طلای زرد از ترکیب طلا (درصد بیشتر) و مس بدست می‌آید. طلاهای با عیار بالاتر معمولا زردتر هستند. طلای سفید از ترکیب طلا و نقره، پالادیوم یا نیکل تشکیل می‌شود. البته رنگ طلای سفید خاکستری روشن است و برای سفید کردن آن از روکش رودیوم استفاده می‌کنند که بعد از مدتی (12 تا18 ماه) ساییده می‌شود و باید آن را دوباره پرداخت کرد. طلای سبز از ترکیب کردن طلا با نقره (درصد بیشتر) مس و روی ساخته می‌شود و طلای قرمز (‌صورتی) از طلا و مس (‌با درصد بیشتر‌) است. از ترکیب طلا و ایدیوم هم، رنگ آبی شفافی را به ‌وجود می‌آورد. در تمام طلاهای 18 عیار رنگی میزان طلای به کار رفته یکسان است و در حقیقت تغییر رنگ با تغییر فلز دیگری که با طلا ترکیب شده به وجود می‌آید.

 

قیمت طلا خریداره شده چطور محاسبه می‌شود؟

در خرید طلا تنها وزن طلای خام آن تاثیرگذار نیست و مواردی همچون سبک ساخت، طراحی کار (اجرت کار) کشور سازنده و مالیات (برارزش افزوده) تاثیرگذار است. برای محاسبه قیمت طلا باید از چهار فاکتور استفاده کرد. اولین مورد قیمت هر گرم طلای 18 عیار است که معمولا در هر طلا فروشی وجود دارد و به صورت روزانه تعیین می‌شود. سپس اجرت ساخت است که برای طلاهای مختلف متفاوت است و مبلغی است که به سازنده طلا تعلق می‌گیرد نه فروشنده آن. طلا‌سازی هنر است و اجرت ساخت هر قطعه هنری با قطعه دیگر متفاوت است. کمترین مزد ساخت مربوط به النگوهاست و سپس زنجیرها و بعد سایر زیورآلات مثل گردنبند. دستمزد ساخت طلا برای هر گرم از 3 هزار تا 40 هزار تومان (و گاهی بیشتر) متفاوت است که باید آن را از فروشنده پرسید.

علاوه بر این سود فروشنده که معمولا 7 درصد ارزش طلای خریداری شده و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است هم اضافه می‌شود.

قیمت طلا= ((قیمت روز یک گرم طلا + اجرت ساخت هر گرم)+ 7% +9%) * وزن طلا 

مثلا: اگر قیمت یک انگشتر 5 گرمی با اجرت ساخت 20 هزار تومان در روزی که قیمت طلا 110 هزار تومان است اینگونه محاسبه می‌شود

(110000 + 20000) + 7% + 9% = 151619

151619 * 5 = 758000

 

طلای ساخت ایران بخریم یا طلای خارجی؟

طلاهای خارجی را فقط می‌توان در طلا فروشی و جواهر فروشی‌های لوکس پیدا کرد که از کشورهای ایتالیا و هند و ترکیه وگاهی مالزی وارد می‌شوند. حُسن طلاهای خارجی به این است که با دستگاه‌های پیشرفته ساخته می‌شوند و ظریف و خوش ساخت هستند و از این جهت ممکن است نظر خیلی‌ها را جلب کنند. طلاهای خارجی را حتما باید از جای معتبر تهیه کرد تا از عیار و اصل بودن آن مطمئن شد. ضمن این‌که به دلیل ظرافت برای استفاده روزانه مناسب نیستند و اجرت ساخت بالایی دارند و بسیار گران‌تر از طلاهای داخلی هستند. به خصوص برای کسانی که ممکن است بخواهند طلای‌شان را بفروشند این گزینه اصلا مناسب نیست. در بین طلاهای ایرانی طلای یزد طرفداران خاص خودش را دارد‌. بعضی از جواهر‌فروشان معتقد هستند که طلای یزد از طلای ایتالیا و هند هم بهتر است و البته مشتری خارجی هم دارد.

 

اگر برای سرمایه‌گذاری طلا می‌خرید...

از قدیم در بین ایرانی‌ها مرسوم بوده که برای سرمایه‌گذاری طلا بخرند. اگر شما هم جز این دسته هستید باید بدانید که هنگام فروش طلا معادل وزن طلا، به قیمت روز، به شما پول پرداخت می‌شود و سود و مالیات و اجرت ساخت از قیمت طلای خریداری شده کسر می‌شود. قضیه در مورد طلاهای نگین‌دار به مراتب بدتر است‌. چون هنگام خرید نگین‌ها با قیمت طلا محاسبه می‌شوند و هنگام فروش وزن نگین‌ها کسر می‌شود!

اما می‌توان به جای زیورآلات طلا، سکه خرید که اجرت ساخت ندارد و موقع فروش مبلغ بسیار کمی از آن کسر نمی‌شود. طلاهای دسته دوم هم گزینه دوم است که در حال حاضر خرید و فروش طلای دست دوم به دلایل بهداشتی کم شده است. 

خرید سکه طلا

 

چرا باید حتما فاکتور گرفت؟

تشخیص عیار طلا به این راحتی نیست و حتی خود طلا فروش‌ها هم بدون سنجش نمی‌توانند عیار طلا را مشخص کنند. عیار طلا با چیزهای ابتدایی مانند عدد و علامت‌هایی که روی آن درج شده مشخص می‌شود که آن هم صد‌در‌صد نیست. تضمین این‌که یک قطعه طلا قابل اطمینان است با فاکتور فروشنده مشخص می‌شود. در فاکتور به خریدار در مورد عیار و اصل بودن و وزن طلا اطمینان داده می‌شود‌. در فاكتورها باید كد واحد فروش و آدرس فروشگاه مورد نظر به صورت خوانا نوشته شده باشد و فروشنده تمامی اطلاعات اعم از گرم طلا، مزد ساخت و محاسبات دیگر را به تفكیك در جایگاه مخصوصی كه در این فاكتور در نظر گرفته شده، بنویسد. پس علاوه بر خرید از جای معتبر‌، فاکتور هم بگیرید. ضمن این‌که خرید و فروش طلای بدون فاکتور غیر قانونی است و نداشتن فاکتور موقع فروش هم شما را به دردسر خواهد انداخت.

 

در نظر داشته باشید که:

* که طلای دست دوم را از روی ظاهر و قفل‌های آن می‌توان تشخیص داد. به دلیل استفاده قسمت قفل‌ها کدر شده و ممکن است خش‌هایی روی آن افتاده باشد.

* ترازوهای طلا فروشان بسیار حساس است. اتحادیه طلا فروشان سالی دو بار دقت ترازوها را اندازه می‌گیرند. بد نیست وقتی طلا می‌خرید آن را یکی دو جای دیگر وزن کنید.

* خرید جواهر هم مانند طلاست و تشخیص این‌که یک سنگ اصل است یا بدل تقریبا غیرممکن است و خیلی از این سنجش‌ها باید با دستگاه صورت بگیرد‌. بنابراین اگر آشنایی دارید از او خرید کنید وگرنه حتما فاکتور بگیرید.

* طلای نگین‌دار اگر اتیکت وزن داشته باشد بهتر است چون قیمت نگین محاسبه نمی‌شود و موقع فروش ضرر نمی‌کنید.

برچسب ها
نکات مهم در خرید طلا
محاسبه قیمت طلا
خرید طلای خارجی
راهنمای خرید طلای دست دوم
طلای ساخت ایران
18 عیار یعنی چه؟
فاکتور خرید طلا
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠١
٢
٠
وای طلا، چه موضوع شیرینی 😍😆 یادمه دو سال پیش انقد در مورد طلا تحقیق کرده بودم که با دیدن یک جواهر یا طلا می تونستم قیمت تقریبیش رو حدس بزنم. طلای عیار بالا تشخیصش خیلی سادس اتفاقا به نظر من. رنگش زرد تره و برق بیشتری داره. از صد فرسخی اعلام میکنه که من طلای عراق یا ایتالیا هستم. واقعا قشنگ و چشم نوازن. ممنون از اطلاعات دقیقی که جمع آوری کردی نعیمه بانوجان ❤💙💚
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
وقتی تیتر مطلبو دیدم ناخودآگاه خندم گرفت!آخه راهنمای خرید طلا تو این دوره ی اقتصادی به کار ما که نمیاد راهنمای فروش طلا میزاشتی نعیمه جان سرمون کلاه نره خخخ در حال حاضر همه دارن میفروشن طلا کشیده بالا خخخ
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
خخخخخ
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
خوش به حال خودم که هم از طلا بدم میاد و هم پوستم به طلا حساسه و هم خوش بحال جیب بابام و ایضا... ^__^
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
چه جالب بر عكس من پوستم به بدليجات حساسه مخصوصا گوش هام بعد يك ساعت قرمز ميشه و خون مياد!
faezeh76
faezeh76
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
طلاي خارجي اصولا برقش بيشتره و ديرتر كدر ميشه ولي در هر صورت موردي نيست من ايرانيشو هم مي پسندم!!!!! هر چند كلا اعصاب ندارم چيزي تو گردن و دستم كنم!!!!