خخخخ را پاس بداریم!
نگاهی به نحوه خندیدن مکتوب در کشورهای مختلف

خخخخ را پاس بداریم!

نویسنده : ناصر جوادی

خنده، در حالت عادی واکنشی است صدا دار (از نوع بی خطر!) و ارادی به احساس خوشحالی، اما در حالت غیر عادی شامل خنده‌هایی با منشع رودروایسی و تعارف مثل خندیدن به جوک‌های بی‌مزه اعضای گروه فامیلی، خنده‌های تلخ پدر خانواده در مواجهه با قبض آب و برق و گاز و تلفن، خنده‌های زوری که به دنبال قلقلک‌های وحشیانه دوستان که در اقلب موارد با واکنش صدادار( پرخطر!) به پایان می‌رسد، و انواع دیگری از خنده می‌شود که از دیرباز تقریبا در تمام نقاط جهان به شکل یکسانی انجام می‌شد، اما امروزه با گسترش فضای مجازی و افزایش تعاملات در این فضا در کنار تمام فاصله‌هایی که بین مردم ایجاد شده وحدت نوع خندیدن مردم جهان هم دچار انشقاق شده و شاهد انواع متفاوتی از تایپ خنده هستیم که در ادامه به بررسی چند مورد از این خنده‌ها می‌پردازیم:

ههههههه: «خستگی» یکی از ویژگی‌های مشترک ما با عرب‌هاست که نمی‌دانیم این ویژگی را آن‌ها از همنشینی با ما به دست آورده‌اند یا ما از آن‌ها کسب کرده‌ایم، هرچه که هست این ویژگی باعث شده عرب‌ها برای تایپ خندیدن خیلی خودشان را اذیت نکنند و با فشار انگشت بر روی دکمه «ه» مکتوب بخندند!

ah ah ah : متاسفانه برخی از هم وطنان ما همواره نسبت به داشته‌های‌شان نا شکری می‌کنند و عمیقا اعتقاد دارند که مرغ همسایه غاز است در حالی که اگر کمی تحقیق کنند متوجه می‌شوند که این گونه نیست، مثلا همین ایتالیا که خیلی‌ها آرزوی آب بازی در ونیزش را در دل دارند و فکر می‌کنند اوضاع گل و بلبلی دارد، به چنان فلاکتی دچار است که مردمش برای تایپ خنده‌شان از اَ، اَه، اَه که ما در این‌جا برای نشان دادن این که حال‌مان از یک چیزی به هم خورده بر زبان می‌آوریم استفاده می‌کنند! 

Kkkkk: اصلا باورمان نمی‌شد که کره‌ای‌هایی که برای آوردن یک پاکت نمک ناقابل از چوسان آن‌قدر خودشان را به زحمت می‌انداختند در تایپ خنده‌شان آن‌قدر راحت طلب باشند و فقط از یک حرف k استفاده کنند، اما به سختی باورمان شد!

 

Rs rs rs  : همیشه برایم سوال بود که چرا وقتی یک نفر کمی زیادتر از حد می‌خندد می‌گویند فلانی ریسه می‌رود، تا این‌که با نحوه تایپ خنده برزیلی‌ها آشنا شدم، ظاهرا واژه ریسه همان ایرانیزه شده رَس رَس برزیلی‌هاست که بازیکنان برزیلی بی‌کیفیتی که وارد فوتبال ما می‌شوند با خودشان سوغاتی آورده‌اند تا به یک دردی بخورند! 

Dwl : در جامائیکا برای تایپ خنده‌شان از dwl استفاده می‌کنند، یعنی به عبارتی یا در چت‌های‌شان اصلا نمی‌خندند یا هم خیلی کم می‌خندند، یعنی در جامائیکا شما باید ته شیرین زبانی باشید تا طرف مقابل را وادار کنید خودش را به زحمت بیندازد و dwl  را تایپ کند، گفته می‌شود ستاد استعدادیابی برنامه خندوانه جامائیکا افرادی را که باعث شده‌اند یک نفر مکتوب بخندد را بلافاصله به عنوان کمدین استخدام می‌کنند! 

Ja ja ja : ظاهرا مرغ‌های ایرانی از خندیدن اسپانیایی‌ها خیلی می‌ترسند، چون در بسیاری از نواحی ایران برای هدایت مرغ‌ها به سمت لانه اسپانیایی می‌خندند! بله اسپانیایی‌ها برای نوشتن خنده از «جا جا جا» استفاده می‌کنند. 

Mdr: در فرانسه هم مانند جامائیکا شوهر عمه بودن بعد از کار در معدن دومین کار سخت است چرا که حتی اگر طرف مقابل به خاطر تعارف و رو دروایسی بخواهد به جوک‌تان بخندد فاصله بین حروف m،d،r نمی‌گذارد که خنده‌اش را تایپ کند! 

www: علت پیشرفت ژاپنی‌ها خندیدن‌شان است، در ژاپن برای تایپ خنده‌شان از www استفاده می‌کنند و بعد از این‌که w  سوم را نوشتند با خودشان می‌گویند «حالا که تا اینجا اومدم چهارتا مقاله علمی هم سرچ کنم!»

خخخخ: نحوه تایپ خنده ایرانی‌ها هم که گفتن ندارد، حتما همه شما بارها وقتی که دندان‌های‌تان را روی هم فشار می‌دادید و ابروهای‌تان را در هم کشیده بودید انگشت اشاره‌تان را روی دکمه «خ» مادر مرده گذاشته‌اید و با تمام وجود فشار داده‌اید! 

برچسب ها
خنده در چت
خنده مکتوب
خخخخخ
ههههههه
kkkkk
حروف اختصاری خنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
معلوم میشه که کانال زندگی سلام رو دنبال می کنی خخخ
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
نه متاسفانه، ولی معلومه میشه شما زود قضاوت میکنید :)
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخ خوب بود مرسی
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
خواهش میکنم، امیدوارم موقع تایپ خخخخخخخخخ لبخند رو لب تون بوده باشه! :)
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
بلی بلی بود :)))
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
خدا رو شکر :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠٢
٢
٠
این حروفی که اینا انتخاب میکنن اصن تو دهن نمی چرخه!! خخخخ خیلی دم دستیه ولی این چیه خدایی "mdr" هم نیم ساعت باید دنبال کلیدا بگردی رو کیبورد..تا اونا رو تایپ کنی خندت رفته :))
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
احتمالا تو دهن اونا میچرخه:) بله تایپ "mdr" خیلی ستمه!
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
خخخخخ عالی بود ( واقعا دارم میخندم)
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
خخخخ خدا رو شکر
غزالِ رضائی
غزالِ رضائی
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
خخخخ مث همیشه عالی بودیم:دی کیبوردم وقتی خ میزنم خودش اون بالا خخخخ رو میاره:| دراین حد میخندم همش
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
انشاالله همیشه شاد باشید و خخخخندون :)
(بانوی غم)A_B
(بانوی غم)A_B
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ پاس داشتیم:)) خوب وظیفه ادا کردیم؟:دییی خخخخ
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٧
٠
٠
بله سپاس فردوسی دعا تون خواهد کرد:)
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٧
٠
٠
بله سپاس فردوسی دعا تون خواهد کرد:)
لیلی
لیلی
٩٥/١٢/٠٤
٠
٠
ولی هههه از همه بهتره
naser_j
naser_j
٩٥/١٢/٠٧
٠
٠
بله راحته :)
رامین
رامین
٩٥/١٢/٠٨
٠
٠
توضیح خنده ی ژاپنیا عالی بود! کلی خخخخخ شدم، هرچند خودم همیشه با :)))))) راحت ترم! به نظرم خخخخ در حد یک خنده ی زورکی یا خیلی سطحی جلوه می کنه!