گپ و گفتی با فواد صفاریان پور، کارگردان مجموعه شکرستان عروسکی
شیرین مثل شکرستان عروسکی

گپ و گفتی با فواد صفاریان پور، کارگردان مجموعه شکرستان عروسکی

نویسنده : مائده کاشیان

مجموعه‌های عروسکی‌ نوستالژیکی مثل «خونه مادربزرگه»، «هادی و هدا»، «شهر موش‌ها»، «کلاه قرمزی» بخش مهمی از خاطرات دوران کودکی بسیاری از دهه‌ی شصتی‌ها و دهه هفتادی‌ها را ساخته است. متاسفانه مدت‌ها بود که دیگر نمایش عروسکی جدیدی ساخته نمی‌شد و فقط عید نوروز هر سال باید منتظر کلاه قرمزی می‌بودیم که آن‌ هم آیا پخش بشود، آیا نشود. اما خوشبختانه مدتی‌ست که نمایش عروسکی «شکرستان» به کارگردانی «فواد صفاریان‌پور» از شبکه‌ی «نسیم» روی آنتن رفته است، تا خلا نبود نمایش‌های عروسکی در تلویزیون کمی پر شود. به همین بهانه گپ و گفتی داشتیم با فواد صفاریان پور که پیشنهاد می‌کنم از دست ندهید.
فواد صفاریان پشت دوربین و در حال کارگردانی شکرستان
+ چه شد که رفتید سراغ ساخت نمایش عروسکی شکرستان؟
- مجموعه صبا مالک شکرستان است و ایده اصلی مربوط به آقای «مرتضی شمسی» مدیر مجموعه صباست که تصمیم گرفتند شکرستان را در مدیای دیگری امتحان کنند. این ریسک بالایی هم برای مجموعه صبا و هم برای گروه سازنده بود که نسخه عروسکی یک انیمیشن موفق با کاراکترهای شناخته شده‌ را تهیه کنند، در عین حال هوشمندی هم بود؛ حالا که برندی به نام شکرستان وجود دارد و کاراکترهای محبوبش با مردم ارتباط برقرار کردند، از روشی استفاده کنند که نسبت به انیمیشن زمان کمتری ببرد و حجم تولید بیشتری داشته باشد، بنابراین پیشنهاد شکرستان عروسکی را دادند.
+ و شما از این پیشنهاد استقبال کردید؟
- طبیعتا این پیشنهاد بدون تجزیه و تحلیل توسط گروه سازنده قبول نشد، یعنی درست است که مجموعه صبا تاثیرگذار بود اما ما هم به عنوان گروه سازنده باید بررسی می‌کردیم ببینیم همچین اتفاقی شدنی هست یا نه. بعد از بررسی‌ها و جلساتی که با مشاوران تخصصی عروسکی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که این کار شدنی‌ است، ولی با ضریب ریسک بالا. برای تبدیل یک اثر دو بعدی به یک اثر سه بعدی و عروسکی خیلی اضطراب و دلشوره داشتم اما خوشبختانه با بازخورد خوبی که بعد از پخش شکرستان از مردم گرفتیم، یک مقدار خیالم راحت شد که درست پیش رفتیم.
+ پس مردم شکرستان عروسکی را دوست داشتند؟
بله، خیلی بیشتر از چیزی که انتظار داشتم، علی رغم این‌که خطاهایی داشتیم و خودمان هم نسبت به آن واقف هستیم، البته این خطاها را شاید یک نگاه تخصصی  بیشتر متوجه شود، خوشبختانه تا این‌جا با بازخورد منفی رو به رو نشدیم. من می‌توانم قول بدهم قسمت‌های آتی به مراتب خیلی بهتر، جذاب‌تر و قصه‌گوتر از قسمت‌هایی‌ است که تا الان پخش شده.

+ به نظر شما چرا نسبت به چندین سال قبل نمایش عروسکی کمتر تولید می‌شود؟
- شاید به خاطر این‌که مدیران به کارعروسکی بی‌توجه بودند و فکر می‌کردند کار عروسکی دم دستی ا‌ست، این یاس و ناامیدی و افسردگی ناشی از عدم رضایت کافی چه از لحاظ مالی، چه از نظر اعتباری برای کارهای عروسکی باعث نا امیدی و دلسردی تولید کننده‌های مجموعه‌های عروسکی شد. البته امروز مدیران توجه بیشتری به کار عروسکی دارند چون مثلا کلاه قرمزی همچنان بعد از بیست و خرده‌ای سال، در وضعیتی که مخاطب برای تلویزیون کیمیا شده، مخاطب دارد یا وقتی کاراکتری مثل جناب خان می‌آید و در تلویزیون ما یک ستاره می‌شود، بنابراین مدیران هم نتیجه می‌گیرند کار عروسکی قابلیت دیده شدن دارد و می‌تواند مخاطب را پای تلویزیون بکشاند و سرمایه گذاری روی آن اشتباه نیست.
+ از سختی‌های مجموعه‌ی عروسکی بگویید؟
- به نظر می‌آید کار ساده‌ای هست ولی می‌توانم بگویم یکی از سخت‌ترین کارهایی‌ست که در حرفه سینما و تلویزیون مطرح است. وقتی از دور نگاه می‌کنیم شاید به نظر برسد یک عروسک است، یک نفر هم صدایش را اجرا می‌کند و یک نفر هم آن را می‌گرداند. ولی این‌که چه تفکری باید پشت این باشد، چقدر تخصص نیاز است و این‌که بتوانی برای مخاطب و موجودی که هیچ جانی ندارد، جهان بوجود بیاوری، واقعا کار دشواری‌ست. با این سختی‌ها گاهی یادمان می‌رود این حوزه، حوزه‌ای است که کاملا نمایش و دراماتیک است و تمام آنچه برای کار داستانی، سریال یا سینمایی مورد احتیاج است را باید چند برابر کنیم، چون دیگر بازیگر نیست که بگوییم می‌رود جلوی دوربین و نقش ایفا می‌کند. این‌جا یک هنرمند صدا پیشه در کنار هنرمند عروسک گردان باید دچار یک ترکیب بندی دقیق و مستقیمی شوند تا چیزی که ذهنیت یک کارگردان است، به تصویر دربیاید.

+ چون شما از ابتدا قصد نداشتید به مخاطب القا کنید نمایش عروسکی شکرستان همان انیمیشن است، چه تلاشی برای این اتفاق کردید؟ این دو تا چقدر تفاوت و شباهت دارند؟
- مدیریت صبا تصمیم گرفت حالا که برند شکرستان را داریم، در حال تولید انیمیشن هم که هستیم، نمایش عروسکی را بیاوریم کنارش بگذاریم. من فقط دارم سعی می‌کنم آن برند را حفظ کنم، در عین حال شاخ و برگش را بیشتر کنم، یعنی استفاده بهینه از یک برندی که حالا در قواره عروسک قرار می‌گیرد. مانند سوپرمن که مثلا فیلم سینمایی‌اش با شخصیت انسانی هم ساخته می‌شود. این اتفاق بارها و بارها در کل دنیا افتاده اما در ایران خیلی کم است. ما داریم برند شکرستان را پویاتر، نوتر و قدرتمندتر ‌می‌کنیم.
+ مثلا چه کارهایی انجام داده‌اید؟
- شخصیتی مثل ننه قمر در انیمیشن خانمی است که ته لهجه اصفهانی دارد، یک جا آدم تندو تیزی‌ست، یک جا  قوی، یک جا ضعیف و حتی گاهی برای خودش خانم مارپل است! یا خواجه ماجد گاهی معلم، گاهی بازرگان و گاهی کلاهبردار است. در انیمیشن هیچ وقت ما شخصیت‌های قوام یافته‌ای نمی‌بینیم و کاراکتر می‌تواند نسبت به قصه کارکردش عوض شود، ولی در شکرستان عروسکی با گروه نویسندگان برای هر کاراکتر ویژگی‌های خاص شخصیت خودش را طراحی کردیم و هر کدام از آن‌ها هویت حقیقی خودشان را دارند. مثلا بهلول کارکردش خیلی تغییر کرده و سلطان شکرستان نسبت به چیزی که در انیمیشن می‌بینیم دچار تحول شخصیتی شده. شاید چون افراد مختلف انیمیشن شکرستان را کار کرده بودند، هر کس با تفکر خودش شخصیتی را پررنگ، کمرنگ، باهوش یا ابله می‌کرده.
+ در نمایش عروسکی شخصیتی را اضافه یا حذف کرده‌اید؟
- کاراکترهایی مثل سرباز، کبوتر و جهان دارند به مجموعه اضافه می‌شود. کاراکتری مثل صمد چون در فیزیک عروسک نمی‌توانست خیلی عروسک زیبایی باشد و چند شخصیت دیگر حذف شده‌اند. هر کاراکتری که به پیشبرد قصه کمک می‌کرده حفظ شده.
+ مخاطب قصه‌های شکرستان عروسکی بزرگسالان هستند یا بچه‌ها؟
- مخاطبش خانواده است، آدم بزرگ برداشت خودش را دارد، خردسال، کودک و نوجوان هم به اندازه خودشان از قصه برداشتی دارند.
+ ممکن است در آینده مجموعه‌ی عروسکی دیگری با شخصیت‌های جدید بسازید؟
- به شخصه برای من هر جهانی که در آن فانتزی وجود دارد، دارای جذابیت و شگفتی است  و میل دارم در آن غوطه‌ور شوم و هر جایی که شعبده‌ای می‌بینم کیف می‌کنم، حتما چرا که نه.

برچسب ها
فواد صفاریان پور
مصاحبه با فواد صفاریان پور
کارگردان شکرستان عروسکی
انیمیشن شکرستان
شکرستان عروسکی
کلاه قرمزی
خونه مادربزرگه
هادی و هدا
نظرات کاربران
کد امنیتی
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١١/٣٠
١
٢
فؤاد صفاریان رو قبول دارم، ولی انصافا شکرستان عروسکی طنز نیست، لودگی و مسخره بازیه. یادِ برنامه های عروسکی قدیم بخیر
f.farzad
f.farzad
٩٥/١١/٣٠
٠
٢
آره واقعا.. امروز برای اولین بار بعد از فوت جناب احمدی دیدم، زمین تا آسمون فرق می کرد... خیلی راحت شخصیتهای عروسکی به هم بی احترامی و فحش میدادن.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٢
٠
البته با لودگی و مسخره بازی که گفتید مخالفم اما همونطور که خود جناب صفاریان پور گفتن خطاها رو قبول دارن و به قول خودشون سطح توقعشون از شکرستان عروسکی این نیست و یکم که جلو بره حتما خیلی بهتر میشه و نکته دیگه اینکه به شخصه موافقم شکرستان عروسکی با خودش مقایسه بشه نه انیمیشن :)
تقی زاده
تقی زاده
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
من کاری با انیمیشنش ندارم، ولی این شکرستان عروسکی در مقایسه با کارهای قدیمی ای مثل کلاه قرمزی، زیزیگولو، بستنی ها، الستون و ولستون، و ... خیلی سطحش پایینه. به جای اینکه هرچه پیش میریم پیشرفت کنیم، بدتر پس رفت کردیم.
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١٢/٠١
٣
٠
از مشکلات و ایراداتش اگه بگذریم... کاراکتر شاه خیلی باحاله ... من میشینم فقط به خنده های شاه میخندم ... دمشون گرم :))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
آره، منم پادشاه و خیلی دوست دارم با اون طرز حرف زدنش :))))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
بله خیلی خوبه :)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
برنامه رو دوست دارم. فرصت مناسب باشه میشینم نگاهش میکنم. به نظر من خوب حرف میزنه. فقط آقا اگه امکان داره آهنگ های شادش و بیشتر کنین :))))) خسته نباشی مائده :))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
ممنون از نظرت محبوبه جان :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
من تا حالا ندیدمش! یه بار صداشو میشنیدم فقط. حس میکنم دوبلورهاش قبلیا نیستن. جای مرتضی احمدی که خیلی خالیه، شکرستان با صدای ایشون شکرستان بود. مثلا اون ننه اسکندر نمیدونم هنوز هست یا نه! ولی صدا و لهجه یزدی خیلی خوبی داشت. البته خود اسکندر گویا هست! :))
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
روحشون شاد:( ننه قمر هست :) لهجه اش اصفهانی بود البته:) اسکندر که عشقهههه:)))
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
آره ننه قمر :))) نه اینکه به اسکندر میگفت «ننه، اسکندر!» تو ذهنم مونده بود :))) اصفهونی؟ یزدی بهتر بود که! :دی
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
آره گرفتم منظورتو.منظورم اینه ننه قمر هم هست تو مجموعه عروسکی :) حالا خیلی هم فرقی نمیکنه یزدی و اصفهانی تو مایه های همن! :))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
راستش تعریف این برنامه رو خیلی شنیدم اما ندیدمش :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
حتما ببین :)
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
من خیلی شکرستانو دوس دارم مخصوصا شاه و وزیرشو خخخ به وزیره میگفت اوبله وزیره میگفت ابله هستم قربان خخخ