بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد
گوشی همراه ما چقدر آلوده است؟

بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد

نویسنده : محمد اخلاقی

آیا تا کنون به میزان آلودگی یا تمیز بودن گوشی همراه‌تان فکر کرده‌اید؟ بیشتر آدم‌ها عادت دارند که محیط زندگی، اتاق و خودشان را تمیز و پاکیزه نگهدارند، اما آیا حواس‌مان به لوازم الکترونیکی پر کاربردمان نظیر گوشی موبایل، صفحه کلید و موس کامپیوتر هست؟ آیا باید نگران آلودگی آن‌ها باشیم یا میزان آلودگی‌شان ناچیز است. در این مقاله تصمیم داریم سوالات بالا را بررسی کنیم و دید بهتری نسبت به موضوع داشته باشیم.

بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد


چقدر میکروب دور و برمان وجود دارد؟
شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند میزان باکتری‌ها و میکروب‌های موجود روی صفحه کلید کامپیوتر، بیشتر از مقدار متوسط این موجودات بر سنگ توالت است. هر چند این جمله تکان دهنده و ناخوشایند است، اما باید گفت بله، متاسفانه این جمله صحیح است. آمارهای وحشتناکی وجود دارد که باورشان در نگاه اول ممکن نیست. تحقیقات دانشمندان دانشگاه سنت لوئیس (Saint Louis University) نشان می‌دهد که در یک منزل معمولی و نسبتاً تمیز تعداد میکروب‌ها می‌تواند بدین شرح باشد: شیرآب آشپزخانه ۲۲۸۸۵۴، سبد مخصوص خرید بانوان ۱۳۸۰۰۰، ماوس و کیبورد کامپیوتر ۷۹۰۰۰، تخته مخصوص آشپزی ۶۱۵۹۷، شیرآب حمام ۵۰۰۶۸، کنترل از راه دور تلویزیون ۱۷۰۰۰، تلفن موبایل ۱۱۰۲۰، دستگیره درب اتاق ۸۶۴۳، صفحه آیفون درب منزل ۴۵۰۰، پیشخوان آشپزخانه ۱۷۳۶ و در نهایت نشیمن‌گاه توالت فرنگی تنها ۱۲۰۱ عدد. نکته جالب توجه در تحقیق این است که تلفن همراه حتی می‌تواند از نشیمنگاه یک توالت فرنگی هم آلوده‌تر باشد! مساله این‌جاست که ما همیشه دقیقاً چیزها و جاهایی را تمیز می‌کنیم که شاید آن‌قدری که باید آلوده نیستند و در مقابل از ضدعفونی کردن وسایل مهم‌تری که می‌توانند آلوده‌تر باشند به دلیل عدم آگاهی اجتناب می‌ورزیم.

بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد

چگونه آلودگی را از خود دور کنیم؟
ابتدا توجه کنید که تمام میکروب‌ها و باکتری‌های شمرده شده مضر نیستند و نمی‌توانند به انسان آسیبی برسانند؛ اما برای بخشی از آن‌ها که مضر هستند باید چاره‌ای اندیشید، بی تفاوتی در قبال حضور آن‌ها می‌تواند منجر به بیماری‌های عفونی و یا جبران نشدنی شود. پس...
- ضد عفونی کنید: ضد عفونی کردن یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با میکروب‌هاست. برخی از وسایل را حتی با نور آفتاب می‌توان ضد عفونی کرد، زیرا تاریکی و نمناکی، محیط مناسب رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کند. ضد عفونی کننده‌های فراوانی برای تمیز کردن سطوح و وسایل غیر الکترونیکی تولید شده‌اند، سعی کنید به صورت منظم از آن‌ها استفاده کنید.
- کیبورد و موس را فراموش نکنید: تمیز کردن سطح موس با الکل یا شستن کلیدهای کیبورد ( البته پس از جدا کردن از بدنه صفحه کلید ) یک راه مناسب برای از بین بردن آلودگی آن‌هاست. سعی کنید سطح کیبورد را به صورت منظم با دستمال مرطوب و یا شیشه پاک کن تمیز کنید.
- موبایل را خیس نکنید: بسیاری از گوشی‌های همراه ضد آب نسیتند و به مواد پاک کننده صنعتی حساس هستند. برای تمیز کردن آن‌ها در صورت امکان باتری را خارج کنید، با دستمالی مرطوب سطح آن‌ها را تمیز کرده و از خشک شدن‌شان مطمئن شوید. هیچ گاه آب را به صورت مستقیم روی موبایل اسپری نکنید. دقت کنید که از دستمال‌های میکرو فیبر استفاده کنید که زبری دستمال موجب خش افتادن صفحه نمایشتان نشود.

بهترین روش های تمیز کردن موبایل و کیبورد

- روی صفحه نمایش "ها" کنید: شاید خنده دار باشد، اما رطوبت خارج شده از دهان هنگام «ها» کردن می‌تواند موجب ساده‌تر پاک شدن لکه‌ها و چربی‌ها شود. این محلول همیشه همراه در کنار یک پارچه نرم (چیزی شبیه دستمال عینک) می‌تواند تمیزی همیشگی صفحه نمایش را برای شما به ارمغان بیاورد.
-نظافت شخصی را رعایت کنید: شاید اگر روی کیبورد بیسکوئیت نخورید و با دست‌های سسی گوشی را برای سلفی گرفتن بر ندارید، محیط پرورش میکروب‌ها را محدود کرده باشید. سعی کنید همیشه با دستانی تمیز سراغ موبایل و صفحه کلید بروید و حدالمقدور هنگام صرف غذا به آن‌ها دست نزنید.
با برداشتن همین چند گام ساده، خودتان را در مقابل آلودگی‌ها مصون کنید و از بیمار شدن‌تان جلوگیری کنید.

برچسب ها
آلودگی موبایل
تمیز کردن لوازم الکترونیکی
روش صحیح تمیز کردن تلفن همراه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.farzad
f.farzad
٩٥/١٢/٠١
١
٠
مطلب مفیدی بود مخصوصا قسمت «ها» کردنش...
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٢/٠٤
٠
٠
دقیقا
h_rezazade
h_rezazade
٩٥/١٢/٠٢
٠
٠
خیلی جالب بود ممنون
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١٢/٠٤
٠
٠
خواهش می کنم، خوشحالم که مورد توجه تون قرار گرفت