شما صدات کامپیوتریه!
طنزی پیرامون اظهار نظر عجیب خواننده لس آنجلسی درباره محسن چاوشی

شما صدات کامپیوتریه!

نویسنده : محمدعلی محمدپور

هفته جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که تا زیر چانه در زیر بارش سنگین برف قرار داریم و استوری‌هامان زیر بار این سنگینی توان لود شدن ندارد. اما نترسید نترسید امروز قرار نیست به برف نو سلام بدهم، می‌خواهم درباره موضوع دیگری حرف بزنم که در ادامه می‌آید.

راستش دو روز قبل داشتم تلویزیون همسایه‌مان را تماشا می‌کردم که در آن آقایی که نامش توی مایه‌های آبان یا آذر بود، حرف‌هایی زد که ساعتی بعد موجی از جنگ‌های چریکی و درگیری‌های تن به تن را در اینستاگرام برپا کرد. این آقا که ظاهرا کارشناس و داور یک برنامه خوانندگی (یک اسمی شبیه استیک داشت) بود، ضمن تحسین یکی از شرکت کنندگان که آهنگی از محسن چاوشی را اجرا کرده بود، گفت: «شما این قطعه را با صدای خودت خواندی، مثل خواننده اصلی آن یعنی محسن چاوشی صدایت را با کامپیوتر و دستگاه تغییر ندادی.»
بعد از این سخن بود که کامپیوتر آقای چاوشی هنک کرد و این خواننده محبوب کشور با صدایی بین جاروبرقی و خروس نوجوان از این افشاگری فغان سر داد. همچنین از دیگر سو موجی از چاوشی‌دوستان که این حرف برای‌شان سنگین آمده بود، به سوی آقای به اصطلاح آذر هجوم بردند. در ادامه هم خود آقای چاوشی بی‌کار ننشسته و ویدئویی برای اثبات اصالت صدایش در فضای مجازی منتشر کرد. ویدئویی که قسمتی از چانه ایشان و قسمت بیشتری از سقف خانه را نشان می‌داد، در حالی که مشغول بدو بدو دور تا دور اتاق بود و ظاهرا چیزهایی می‌خواند. خب طبیعتا این ویدئو چیزی را اثبات نمی‌کرد و فقط ما را بیش از پیش در بهت فرو می‌برد. البته من دقت کردم بخشی از سقف خانه‌شان نم کشیده که در صفحه شخصی ایشان موضوع را اطلاع‌رسانی کردم.
واقعا هم صدا، صداهای قدیم که اصالت داشتند. این روزها هر کس از مادر یا مادرخانمش قهر می‌کند می‌رود آواز پیشه می‌کند و آلبوم بیرون می‌دهد. اسم‌ها را ببینید: کوکاباند و شاسی مانکن و ولو‌شدگان و برادران شما خونه‌شون مورچه داره و ... اکثرا هم توی زیرزمینی خانه‌شان فعالیت می‌کنند. به این فکر کنید که ما ملتی هستیم که توی زیرزمین خانه‌مان از انرژی هسته‌ای گرفته تا آهنگ‌های جورواجور تولید می‌کنیم. خب در نتیجه همین بی‌توجهی به موسیقی می‌شود که خواننده‌های مورد توجه جامعه اکنون امثال آقای مهدی جهانی هستند که زرت و زرت با کامپیوتر آهنگ بیرون می‌دهند و بعد بیرون آمدن آهنگ متوجه می‌شوید آن وسط علیشمس هم خودش را قاتی کرده. یعنی طوری است که اگر آقای مهدی جهانی در حمام هم بزند زیر آواز ناگهان صدای علیشمس قاتی‌اش می‌شود.
به هر حال وضعیت موسیقی و آواز ما در حالت عجیبی قرار دارد. چند روز پیش‌تر هم آقای کیهان کلهر جایزه گرمی موسیقی را کسب کردند، در حالی که در وطن خودشان جایزه لغوشونده اعظم را باید بهشان بدهیم. حتی خبر همین موفقیت هم در رسانه‌های داخلی بازتاب خاصی نداشت و بعضی فقط لب ورچیدند و گفتند، گرمی جایزه آوردن این آقا به چه درد ما می‌خورد، ایشان اگر راست می‌گوید برود کیلویی یا تنی جایزه بیاورد. یک روزنامه بزرگ کشور هم اسم ایشان را در صفحه اولش با عنوان کیوان کلهر منتشر کرد که لابد برادر دوقلوی ایشان است و ما خبر نداریم.
به امید اعتلای موسیقی ایران در روزهای پیش رو. همین جا به طور موقت به مدت نامعلومی از حضور خوانندگان عزیز جیمی خداحافظی کرده و از عموم عزیزان تقاضای دعای خیر می‌کنم. تا بعدها...

+ پ.ن: دارم میرم سربازی

برچسب ها
محسن چاوشی
شهرام آذر
سندی
صدای کامپیوتری
استیج 2017
نظرات کاربران
کد امنیتی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٢/٠١
١
١
تلوزیون همسایه را نگاه می کردم :)) علیشمس :)) کوکابند؟ آخه این گروه بنده خدا چه هیزم تری به شما فروخته :)) چونه و سقف نم کشیده خونه عمو چاووشی اینا :)) واقعا برا منم سواله! چرا اینطوری فیلم میگیری!؟ چرا راه میری؟ منه طرفدار همین قد احترام ندارم که حداقل راه نرین، اگر قراره ما توی اون زاویه آواز خوندن شما رو ببینیم! چقدر این مطلب خوب بود ینی جمله ی اضافی و خالی از طنز توش پیدا نکردم. لذت بردم . تشکر.
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
نظر لطف شماست. ارادت :))
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/٠١
٢
٠
این دو فیلم جدید رو وبمستر محسن چاوشی بدون اجازه خود چاوشی پخش کرده و خود محسن چاوشی داخل صفحه ش نذاشته، البته این فیلم ها دقیقا نشون میده که صدای محسن چاوشی صدای خودشه. حتی اگر صدای ایشون کامپیوتر باشه هم بقیه دوستان از این کامپیوتر استفاده کنند و بشوند محسن چاوشی و جایزه بهترین آلبوم سال را کسب کنند :) با تشکر. سربازی هم خوش بگذره:D
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٠١
١
٢
چرا یک کنسرت برگزار نمیکنه همه رو خلاص کنه خب؟!
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/٠١
٢
٢
سبک زندگیش از اول همین بوده.بارها توی مصاحبه هاش اعلام کرده.والا اوناییم که کنسرت میذارن میتونن طبیعی نخونن. من شک ندارم کنسرت هم بذاره، بیاد در تک تک خونه های ایران واسه همه به صورت حضوری بخونه باز کسانی هستند که بگن کامپیوتریه:))
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٢/٠١
١
٢
ببین برادر، من خودم آهنگ از چاوشی زیاد گوش کردم و خیلی وقت ها هم دوست داشتمش. ولی اینکه با تعصب بخوایم همه این شرایط رو ندیده بگیریم به نظرم خوب نیست. من هم معتقدم چاوشی صدای خاصی داره که با کمک نرم افزار به خوبی این صدایی که می شناسیم درمیاد. هیچ جور قابل انکار نیست. کسی که هیچ صدایی حتی واسه صحبت ازش منتشر نشده حتی بعد این اتفاقات دیگه قابل توجیه نیست که سبکش زندگیش این طوریه و ... اون ویدئو هم در کانال خودش منتشر شده بود و حذف شد. من میگم هم این موضوع رو قبول کنیم هم همچنان از آهنگ هاش لذت ببریم، چه اشکالی داره؟ بالاخره یک نفر تونسته به یک صدای مخصوصی با کمک هر چی برسه و اون رو عرضه کرده و این همه طرفدار داره، به نظرم اشکال خاصی هم نداره ولی تکذیب کردنش خوب نیست.
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/٠١
٢
١
بحث تعصب نیست. همونطور که بعد از حرفهای سندی، خیلی از هنرمندان و شخصیت های مشهور و معروف از محسن چاوشی و صداش حمایت کردن و خیلیاشون گفتن که صدای محسن چاوشی رو از نزدیک شنیدن و به واقعی بودنش اطمینان دارن. شایدم همشونم از محسن چاوشی پول میگیرن تا دروغ بگن.ای آدمای ناقلا:) البته خیلی ها قبلا با محسن چاوشی همکاری میکردن و الان جدا کار میکنن و رقیبش محسوب میشن و راحت میتونن بیان بگن که صدای چاوشی دستگاس. اونام مشکوکن که نمیگن:D کاش یکی یه چیزی ام به ما می رسوند:))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٢/٠١
٠
١
احتمالا سربازی کلی سوژه طنز به درد بخور برای یادداشت هاتون دستتون بده :))
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٢/٠١
٠
١
مطمئنا. عمری باشه که به رشته تحریر دربیاد انشالا.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠١
١
١
علیشمس طفلی! انقدر زدنش که خود مهدی جهانی هم گفته بود داداش تو هر چقدر میخوای گند بزن به آهنگام ولی عب نداره :)) من همش علیشمس رو با سعید پانتر و علی پیشرو قاطی میکنم! یه بار باید درمورد دلیل انتخاب این القابشون طنز نوشت اصلا :))) به سلامت. سربازی خوش بگذره :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٢
راستش من هیچ کدوم از این هایی که اسم بردین رو نمی شناسم. فقط علیشمس و جهانی رو خیلی راجع بهشون شنیدم. البته علیشمس رو چند سال پیش یه آهنگ ازش اتفاقی شنیده بودم. ممنون بهرحال، سلامت باشین.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٢
راننده سرویسمون آهنگاشونو میذاشت! با ساسی مانکن فیت میدادن! یکی دیگه هم بود که فک کنم حسین مُخته بود! مخفف مُخ تعطیل! :))) همینکه گوش نکردین از ما جلوترین خیلی :)
mamzi
mamzi
٩٥/١٢/٠١
٢
١
علی پیشرو نداریم.خخخ علی پیشتار داریم و رضا پیشرو :D
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١٢/٠١
٠
٢
بفرما یه نفر دیگه هم به اونایی که قاطیشون میکنم اضافه شد :)))) دست شما درد نکنه :)
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٢/٠١
١
١
ب نظرم صدای خوده ایشون همیجوریه یکی نیس به اقای اذر بگه خودتون خیلی اهنگ ها پرمحتوا و جذاب میخونید ک ب این بنده خدا گیر میدین؟ بسی عالی لذت بردیم سربازی خوش بگذرد با ارزوی موفقیات
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١٢/٠٢
٠
١
ممنونم، سلامت باشید