فوت و فن‌ های خرید چکمه
اگر می‌ خواهید مناسب‌ ترین چکمه را بخرید، اینجا را بخوانید

فوت و فن‌ های خرید چکمه

نویسنده : مریم نیک‌پور

راستش را بخواهید من یک فرد خیلی خیلی خیلی سرمایی هستم و بیشترین لباس‌هایم به درد دو فصل آخر سال می‌خورد، من معتقدم مهم‌ترین بخشی که باید گرم بماند پاهاست! وقتی پاها گرم هستند احساس گرمای فرح‌بخشی در وجودم پدید می‌آید، اما امان از وقتی که چند بافت بپوشم و پاهایم را روی سرمیک کف آشپزخانه بگذارم... خیلی سرد است خیلی! گرم نگهداشتن پاها من را به سمت پوشیدن چکمه‌ کشاند، شاید این غلط‌ترین باوری باشد که شنیده‌ام اما بعضی‌ها فکر می‌کنند چکمه‌ها فقط به درد روز‌های بارانی می‌خورند، درست است که این نوع کفش مناسب‌ترین گزینه برای روز‌های بارانی است اما قابلیت‌های دیگری دارد که مهمترین آن گرم نگهداشتن پاها در روزهای سرد است. باید گفت چکمه یا بوت یک کفش کاملا پاییزی-زمستانی است. اگر در این مطلب‌ همراه‌مان باشید به شما می‌گوییم برای خرید یک چکمه مناسب چه نکاتی را باید مد نظر قرار بدهید.

 

چرم باشه یا نباشه؟

جنس چکمه خیلی مهم است، در بازار چکمه‌هایی با جنس نبوک، چرم، بافتنی و ورنی وجود دارد. چکمه‌های چرم بعد از خیس شدن شوره می‌ز‌نند و شما باید بدانید که نباید برای خشک شدن آن‌ها را کنار بخاری یا شوفاژ قرار بدهید چون گرما باعث می‌شود حالت اولیه خود را از دست بدهند. همیشه باید چکمه‌های چرم را با کاغذ یا روزنامه باطله خشک کنید و بعد از آن بلافاصله واکس بزنید. به خاطر داشته‌باشید که چرم هیچ وقت نباید خشک بشود چون ترک‌هایی روی آن به وجود می‌آید. با توجه به همه این صحبت‌‌ها چکمه‌های چرم یک مزیت بزرگ نسبت به دیگر جنس‌ها دارند و آن این است که هیچ‌گاه آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند و در هر شرایطی پای شما خشک باقی‌ می‌ماند.

چکمه‌هایی با ساق بافتنی گزینه بسیار مناسبی برای گرمتر نگه داشتن پاها هستند اما متاسفانه عمر مفید آن‌ها کوتاه است و اگر در باران گیر کنید قطعا ساق‌ آن خیس می‌شود. 

فوت و فن‌های خرید چکمه

نبوک جنس مناسبی برای خرید چکمه است، نیازی به واکس هم ندارد فقط کافی‌ست با یک دستمال هر بار روی آن را تمیز کنید، داخل این جنس از چکمه‌ها معمولا گرم است و نسبت به چکمه‌های چرم و ورنی کمی سنگین‌تر هستند. اما متاسفانه اگر باران بیاید بعید نیست که این جنس از چکمه‌ها هم خیس بشوند، اما با توجه به مدل‌های مختلف بعضی مدل‌های آن این مشکل را ندارند.

چکمه‌های ورنی مجلسی‌ترین چکمه‌ها هستند، جنس ورنی خیلی زود کثیف می‌شود و تمیز کردن آن وقت گیر است اما قطعا به هیچ‌وجه آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند، کفش ورنی اصلا نرم نیست و گاهی حتی این خشکی اذیتتان می‌کند اما اگر به دنبال یک چکمه برای مهمانی دو سه ساعته هستنید ورنی بهترین گزینه است.

 

ساق بلند باشه یا نباشه؟

چکمه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند، چکمه‌هایی با ساق بلند تا نزدیک زانو، چکمه‌هایی با ساق متوسط که به آن‌ها نیم بوت هم می‌گویند و چکمه‌های بدون ساق که فقط پا شما را می‌پوشانند و از مچ پا بالاتر نمی‌روند.

نیم چکمه‌ها نسبت به چکمه‌های بلند راحت‌تر هستند و نیازی نیست حتما آن‌ها را روی شلوار خود بیارید، اما برای پوشیدن چکمه‌های بلند باید جین یا شلوارهای بافتنی بپوشید که پایین آن تنگ باشد (لوله تفنگی)، چکمه‌های بلند قد شما را کشیده‌تر نشان می‌دهند و خیلی گرم‌تر از نیم چکمه‌ها هستند از طرفی دیگر، گزینه خیلی مناسبی برای مهمانی‌ هم به شمار می‌روند، برای خرید چکمه‌هایی با ساق بلندتر فقط نباید به شماره پای خود قناعت کنید، حتما زمان خرید چک کنید که ساق آن هم کاملا اندازه باشد و مشکلی برای شما به وجود نیارد.

 

پاشنه‌دار باشه یا نباشه؟

همه ما می‌دانیم که پاشنه کفش باعث آسیب به ستون فقرات می‌شود، اما در مورد چکمه‌‌ها باید حداقل سه سانت پاشنه یا لیج را در نظر بگیریم. پاشنه‌های سوزنی اصلا مناسب نیستد و حسابی اذیت‌تان می‌کنند، اما پاشنه‌های مستطیل راحت‌تر هستند، حواستان باشد که کف کفش لیز نباشد و حتما عاج داشته باشد، حتی اگر این عاج‌ها کوتاه باشند باز هم از لیز خوردن شما جلوگیری می‌کنند، چکمه‌ای با کف صاف بدترین گزینه برای روزهای برفی زمستان است. مطمئننا هیچ‌کسی دوست ندارد زمین بخورد!

 

رنگش روشن باشه یا نباشه؟

قبل‌تر‌ها رنگ چکمه‌ها خلاصه می‌شد در مشکی و قهوه‌ای اما امروز بازار پر از رنگ‌های مختلف است از سفید یخی بگیرید تا صورتی و آبی و سبز و ...خلاصه هر رنگی که بخواهید در بازار پیدا می‌شود اما به این مسئله توجه کنید که رنگ‌های گرم و تیره گزینه بهتری هستند چرا که باعث می‌شوند شما بیشتر احساس گرما کنید. رنگ مشکی با هر لباسی که بخواهید ست می‌شود و قهوه‌ای هم زیباترین رنگ چرم است (البته اگر جنس چرم را انتخاب کرده‌اید) رنگ شتری و بژ و زرد و نارنجی هم رنگ‌های گرمی هستند و می‌توانند گزینه خوبی برای خرید باشند.

فوت و فن‌های خرید چکمه

 

چند ریزه‌کاری در خرید چکمه

اگر چکمه مورد نظر خود را از این چند خوان گذرانده‌اید و آن را انتخاب کرده‌اید، حواستان به این نکات هم باشد تا بتوانید بهترین خرید را انجام بدهید:

نکته اول: با توجه به این‌که ما در پاییز و زمستان جوراب‌های نخی یا بافتنی می‌پوشیم، پس لازم است شماره چکمه حداقل یک سیاز بزرگتر از دیگر کفش‌هایمان باشد.

نکته دوم: یادتان باشد صبح‌ها چون پاها در یک استراحت طولانی بوده‌اند کوچک‌تر از حالت همیشگی هستند و شب‌ها هم به دلیل افزایش فشار خون کمی ورم دارند و بزرگ‌تر از حالت همیشگی هستند، پس بهترین زمان برای خرید کفش بعدازظهر است.

نکته سوم: چکمه‌هایی با مدل‌های مختلف در بازار وجود دارد بعضی سگک دارند، بعضی دکمه دارند، بعضی بند دارند و غیره اما بهترین‌ها چکمه‌های ساده‌اند، این کفش‌ها چون فصلی هستند ممکن است شما چند سال از آن استفاده کنید چکمه‌های ساده هیچ وقت از مد نمی‌روند، از طرفی دیگر جذاب‌تر و شیک‌تر هستند.

 

چند ریزه‌کاری در نگهداری چکمه

حالا که چکمه خود را خریده‌اید چند نکته طلایی برای نگهداری بهتر از چکمه‌ هم بد نیست که بدانید:

نکته اول: یادتان باشد که تمیز کردن مداوم چکمه‌ها شاید بیشتر از دو سه دقیقه وقت شما را نگیرد اما در عمر مفید آن‌ها خیلی موثر است.

نکته دوم: اکثر چکمه‌های ساق‌دار به یک طرف می‌افتند و این اتفاق باعث ایجاد ترک‌هایی روی آن‌ها می‌شود اما اگر داخل آن را با روزنامه و کاغذ باطله پر کنید این اتفاق نمی‌افتد و چکمه‌های شما مثل روز اول هستند.

امیدواریم با توجه به این نکات بهترین چکمه را بخرید و در این روزهای سرد علاوه بر پاهایتان، دلتان هم حسابی گرم باشد.

برچسب ها
راهنمای خرید چکمه و نیم چکمه
مناسب‌ترین چکمه کدام است
چگونه مناسب ترین چکمه را بخریم
مشخصات چکمه خوب
نکات مهم برای خرید چکمه و نیم چکمه
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال 96 چه کسانی هستند؟!

کاندیداها روی صحنه

٩٦/٠١/٢٧
چه چیزهایی را هرگز نباید در فضای مجازی به اشتراک بگذاریم؟

در جست‌وجوی 100k فرهنگ!

٩٦/٠١/٢٨
مصاحبه ستاره‌های این فصل پرسپولیس با برنامه نود، حسابی حاشیه ساز شد

ادب از که آموختی؟ از قرمزها + ویدئو

٩٦/٠١/٣٠
از اسموتی رژیمی تا شکلاتی و رنگین کمانی

اسموتی‌هایی که باید در بهار نوش جان کنید

٩٦/٠١/٣٠
لطفا شما هم تب کنید...

درباره کتابی که مدت‌هاست بازار کتاب را ترکانده

٩٦/٠١/٢٨
طنزی پیرامون قهرمانی پرسپولیس و انتخابات ریاست جمهوری

جشن قهرمانی ریاست جمهوری!

٩٦/٠١/٣١
فیلم گشت ارشاد 2 حسابی می‌فروشد در حالی که اصلا خوب نیست

گشت 2؛ بیشتر از کمی مزخرف

٩٦/٠١/٢٧
هفت خوان کتاب خواری!

چطور مثل حرفه ای ها کتاب بخریم؟

٩٦/٠٢/٠٣
درباره معضلی به نام ماریجوانا و شیوع مصرفِ آن در بین جوان‌ها

مفرح بد ذات!

٩٦/٠١/٣١
فتوکاتور

به خاطر یک مشت طرفدار

٩٦/٠١/٢٩
دسته گلی از گلستان سعدی به مناسبت بزرگداشت این شاعر شیرین سخن

هنوز آواز می‌آید به معنی از گلستانش...

٩٦/٠١/٣١
چون لب ِ قند تو بی چایی ِ دم جایز نیست

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (23)

٩٦/٠١/٣٠
آیا پست‌های سیاسی تتلو بازی جدیدی برای گرفتن مجوز است؟

امیر تتلو و سیاسی بازی!

٩٦/٠٢/٠٣
معرفی اپلیکیشن کاربردی InstaMark برای واتر مارک کردن تصاویر

عکس های اینستاگرام تان را با امضای دیجیتالی خودتان منتشر کنید

٩٦/٠١/٢٩
طنزیات

در رستوران بین راهی کلاغ بخوریم!

٩٦/٠٢/٠٢
واقعا توصیه‌ طب سنتی برای زیباتر شدن چیست؟

باورهای غلط درباره زیبایی با طب سنتی

٩٦/٠١/٢٧
طنزی پیرامون اظهار نظر جدید مدیر عامل سایپا

تا شما از رده خارج نشوید، پراید عمرا خارج شود!

٩٦/٠١/٢٨
یکشنبه شب هیجان فوتبالی از تلویزیون‌های‌تان سرریز می‌شود

خشم و هیاهو!

٩٦/٠٢/٠٢
همه راه های خواندن فایل های آفیس در اندروید

فایل های آفیس را چگونه در موبایل ویرایش کنیم؟

٩٦/٠٢/٠٢
نقدی بر فیلم «یک روز بخصوص»؛ تازه‌ترین اثر همایون اسعدیان

یک روز بخصوص؛ قربانی کوته‌نظری

٩٦/٠٢/٠٣
تبلیغات
تبلیغات