سریع‌ترین مرد تاریخ
برای یوسن بولت بهترین ورزشکار سال دنیا و مرد همیشه پیروز دو و میدانی

سریع‌ترین مرد تاریخ

نویسنده : علیرضا گرانپایه

بگذارید اعتراف کنیم که همه ما با شنیدن نام رشته دو و میدانی، یک ورزشکار تنومند، سیاه پوست از یک کشور آفریقایی را به خاطر می‌آوریم. هرگاه نگاهی به مدال آوران جام جهانی و المپیک می‌اندازید، نفس راحتی می‌کشید و خوش حال از این‌که تمام حدس و گمان‌تان صحیح از آب درآمده است. معلوم نیست که سفیدپوستان اصلا نمی‌توانند به سلطه سیاهان بر دو و میدانی پایان دهند یا دلشان نمی‌‎خواهد رویای شیرین مردم قاره آفریقا را خراب کنند. فرضیه دوم ضعیف بنظر می‌رسد چون اگر قرار بود که سفیدان دل‌شان به حال سیاهان دنیا بسوزد، باید اول از همه چکمه‌های‌شان را از روی گلوی منابع بی‌شمار کشورهای این منطقه بردارند وگرنه چند مدال طلای چند گرمی المپیک در مقابل کیلو کیلو طلایی که هر روز از مرز این کشورها غارت می‌شود ، چه ارزشی دارد؟

 اصلا بی‌خیال سیاست و اقتصاد و نژاد پرستی شوید، بگذارید برویم سراغ حرف خودمان. بگذارید از ورزشکاری حرف بزنیم که حالا نماد یک کشور است. اشتباه نکنید، نمی‌خواهیم از مسی یا رونالدو حرف بزنیم، پای ستاره‌های میلیون دلاری بسکتبال آمریکا یا گلف بازان ثروتمند این کشور هم به میان نیست. این بار می‌خواهیم به سراغ کشوری در دل دریای کارائیپ برویم. مردمی که عدم اعتماد به نفس‌شان را می‌توانید از شعار ملی‌شان متوجه شویم: «مردمی در میان بسیار مردم دیگر دنیا». چه کسی قرار است مردم این کشور را جدی بگیرد؟ چه کسی پسر بچه عاشق کریکت با مادر و پدری کاملا معمولی را می‌خواهد جدی بگیرد؟ بیش از 30 سال از تولد بولت در جامائیکا می‌گذرد. حالا او در دل آمریکا و غرق در امکاناتی به سر می‌برد که تمامش را مدیون گام‌هایی است که در کودکی و نوجوانی با پای برهنه در خیابان‌های Trelawny Parish برداشته!

هرچند آیرودینامیک و استایل بدنش هیچ شباهتی به ستارگان دوی سرعت نداشت ولی هیچ کدام از این موضوعات مهم نبود، مهم نبود چون یوسین خیلی زود فهمید که باید بهترین باشد. از سال 2008 تا به امروز هیچ‌گاه شکست خوردن و اول نشدن را تجربه نکرده است. بولت مردی ورای تمام شعارهای مردم جامائیکا است. او نشان داد که آن‌ها همیشه مردمی عادی در میان تمام مردم دنیا نیستند، او نشان داد که یک جامائیکایی می‌تواند چندین و چند بار رکورد سرعت دنیا را بشکند. می‌تواند 100 متر را در 9.58 صدم ثانیه پشت سر بگذارد، می‌تواند به تنهایی رکوردار سه ماده مختلف رشته دو و میدانی باشد. می‌تواند مترهای پایانی خط پایان المپیک را درحالی قدم بزند که رو به دوربین لبخندی شرین برلب دارد. او همیشه سریعتر از دیگران کارهایش را انجام می‌دهد، او عکس‌های یادگاری و خوش حالی کردن را هم چند صدم ثانیه زودتر از دیگران آغاز می‌کند. وقتی از او می‌پرسند که بلرین بازیکن تیم آرسنال می‌تواند در 40 متر اول شما را پشت سر بگذارد، می‌گوید: «این خبرها مرا می‌خنداند. فوتبالیست‌ها در 20-10 متر اولیه بسیار سریع‌اند و برای همین هم تمرین می‌کنند، ولی تمرینات من برای شتاب گرفتن و حفظ سرعت در مسافت‌های 100 یا 200 متری است.» راست می‌گوید، او هیچگاه عادت ندارد که مسابقه را با پیروزی شروع کند، دلش می‌خواهد عقب بیفتد، بجنگد و شکت دهد.

دانشمندان می‌گویند اگر قرار بود بولت در سیاره‌ای با اتمسفری رقیق‌تر بدود، رکوردی خارق‌العاده را به ثبت می‌رساند. ولی چه کسی می‌داند که آیا در سیاره‌های دیگر هم فقر و تنگستی می‌تواند گام‌های بولت را کشیده‌تر از دیگران نشان دهد؟ اشتباه نکنید، بولت مانند رونالدو و مسی ستاره‌ه‌ای ماورایی نیست، او یک ستاره سخت کوش زمینی است که حالا برایش پیروزی به یک عادت تبدیل شده است. دونده‌ای که می‌تواند 4 سال عنوان بهترین ورزشکار دنیا را از ستارگان دیگر رشته‌ها برباید. مهم نیست که اسمت را یوسین بخوانیم یا اوسین، مهم این است که جایزه لاروس برازنده توست پسر!

برچسب ها
یوسن بولت
بهترین ورزشکار دنیا
جایزه لاروس
جامائیکا
سریع ترین مرد دنیا
نظرات کاربران
کد امنیتی
developer
developer
٩٥/١٢/١٨
٠
٠
تست
developer
developer
٩٦/٠١/٠٢
٠
٠
تست مجدد