عجیب ترین مراسم و آیین ‌های خاکسپاری در دنیا +17
از سوپ جسد تا خورده شدن توسط لاشخورها

عجیب ترین مراسم و آیین ‌های خاکسپاری در دنیا +17

نویسنده : فائزه اعتمادی راد

مرگ؛ يكي از اتفاق‌هايي است كه تمام مردم دنيا دغدغه آن را دارند و با وجود ترس و نگراني در مورد آن، راه فراري ندارند. شايد اين تنها چيزي باشد كه بعد از  تولد، در همه انسان‌ها مشترك است، فقط نوع اتفاق افتادنش تفاوت دارد. چيزي كه ممكن است ترس مردم از مرگ را افزايش دهد، دنياي ناشناخته و مرموز بعد از آن است؛ چرا كه هيچ‌كس قبل از رو به رو شدن با آن نمي‌تواند به طور عيني تجربه‌اش كند. اما بعضي كشورها سنت‌هاي خاص و عجيبي دارند كه ممكن است به ترس از مرگ دامن بزند و آن را دو چندان كند! حتما شما هم از خاكسپاري‌هاي رايج مثل دفن كردن بدون تابوت، به همراه تابوت و يا سوزاندن جسد و ريختن خاكستر آن به دريا آشنايي داريد؛ اما مواردي كه جستجو كرديم، خيلي ترسناك‌تر از اين حرف‌هاست، با ما همراه شوید.

 

آسمانسپاري به جاي خاكسپاري

تصوير بالا مربوط به تدفين آسماني بودايي‌هاي تبت است. در اين روش در واقع جسد به جاي خاكسپاري، آسمانسپاري مي‌شود! در مراسم دفن آسمانی، بخش چپ جسد، خوراک لاشخورهايي‌مي‌شود که در این منطقه زندگی می‌كنند. و يا بالاي كوه رها مي‌شود تا در هواي آزاد متلاشي شود. اين كار در تبت، چين و مغولستان انجام مي‌شود. به غير از خرافه‌هايي كه در گذشته وجود داشته است، از دلايل ديگر اين امر اين است كه در مناطق نام برده، زمين‌ها سنگي هستند و كندن قبر كار سختي است و همچنين سوخت كافي براي سوزاندن اجساد وجود ندارد. به دليل دلخراش بودن از نمايش ساير تصاوير پذيرايي از لاشخورها با جسد، معذوريم! 

 

خودكشي وفادارانه

در هند باستان، زن پس از مرگ شوهرش خود را می‌سوزانده است. به این رسم «ساتی» گفته می‌شود و اهمیت زيادي داشته است. امروزه با وجود اين‌كه اين كار از نظر قانوني ممنوع شده، اما هنوز هم در بخش‌هايي از هند ديده مي‌شود. 

گفته مي‌شود كه در گذشته به نشانه‌ها و دلايل مختلفي زن‌ها را به همراه جسد همسر مي‌سوزاندند. يكي اين‌كه اين كار نشانه وفاداري زن به شوهر بود و به طور داوطلبانه انجام مي‌شد. ديگر اين‌كه اين كار را پیوند ابدی زناشویی مي‌دانستند؛ يعني زنی که یک بار با مردی ازدواج كند، تا ابد مال اوست و در دنياي ديگر هم به او مي‌پيوندد. همچنين مي‌خواستند با اين كار زن‌ها جرات مسموم كردن و كشتن شوهرشان را نداشته باشند! و دلايل ديگري كه از جنس همين خرافات هستند و باعث مرگ اجباري زن‌ها مي‌شدند. و اين‌قدر اين خرافه‌ها در اين جوامع دروني شده كه زن‌ها نه به اجبار، بلكه داوطلبانه و از روي احساس مسئوليت اين كار را انجام مي‌دادند.

 

خود مومیایی کردن

اما بشنويد درباره كساني كه خودشان بي‌هيچ بهانه‌اي به استقبال مرگ مي‌رفتند و سال‌هاي طولاني را صرف يادگيري و تلاش براي مردن به اين سبك خاص مي‌كردند.  خود موميايي كردن يا بوسيو، روشي است كه راهبان ژاپني با استفاده از تعليمات بودا اختراع كردند و بعدها به چين هم رسيد. اين كار را فقط راهبان اعظم انجام می‌دادند و بیشتر از ۲۵ سال، براي تعلیم در مکتب بودا وقت مي‌گذاشتند. 

راهب ابتدا ۱۰۰۰ روز، روزه می‌گرفته تا تمام چربی بدنش بسوزد. در این مدت فقط از مغز  آجیل تغذیه می‌کرده و همچنین حركات ورزشي سختي را انجام مي‌داده تا سريع‌تر به نتيجه برسد.  بعد هم 1000 روز از ریشه یا پوست درختانی مثل کاج تغذیه می‌کرده. همراه این ریشه‌ها از شیره‌ی درخت urushi که سمی ‌است استفاده می‌‌كرده تا دچار تهوع مکرر شود و تمام آب بدنش را از دست بدهد. در مرحله آخر هم راهب را داخل یک جعبه مي‌گذاشتند. در آن را قفل می‌کردند و هواکش‌های مخصوصی را داخل آن قرار مي‌دادند و علاوه بر آن يك زنگ مي‌گذاشتند تا هر روز يك‌بار، كشيش آن را تكان دهد و متوجه بشوند هنوز زنده است. وقتی صدای زنگ قطع می‌شد، محوطه را مهر و موم می‌کردند و به صورت عبادتگاه در می‌آوردند. با وجود این‌كه خود مومیایی کردن ممنوع است، ولي گفته شده در سال ۲۰۱۰ در توکیو فردی دست به اقدام ناموفقی در این زمینه زده است!

 

«سانتارا»؛ روزه داري تا مرگ

سانتارا يك نمونه ديگر از مرگ‌هاي داوطلبانه است. اين روش از آيين مردم جايين هندوستان است. اين دسته از افراد اعتقادشان بر اين است كه بايد با همه مخلوقات مهربان بود و رستگاري را در رياضت و پرهيز از آزار جانداران مي‌بينند. به همين خاطر از آزار رساندن به هر جانداري خودداري مي‌كنند و حتي كندن زمين براي كشاورزي را ممنوع كرده‌اند. آن‌ها اين نوع خودكشي با روزه را فضيلتي بزرگ مي‌دانند. 

سانتارا زماني كه يك فرد تصميم به پاكسازي معنوي خود مي‌گيرد، انجام مي‌شود. به اين ترتيب كه شخص روزهاي پي در پي روزه داري مي‌كند و آنقدر چيزي نمي‌خورد تا زماني كه بميرد! حتي فكرش هم زجرآور است! اينكه آدم بي هيچ بهانه‌اي، در چنين شرايط تلخي خودش را هلاك كند و به انتظار مرگ بنشيند.

 

بفرماييد سوپ جسد

قبیله يانومامي در بخش‌هایی از برزیل و ونزوئلا زندگی می‌کنند. آن‌ها همچنان از رسم و رسومات قديمي خودشان استفاده مي‌كنند. در یکی از رسومات عجیب‌شان، وقتی یک نفر از اعضای فامیل می‌میرد، آن‌ها بدن مرده را مي‌سوزانند، بعد از آن استخوان و خاکسترش را با نوعی سوپ که از موز تهیه شده مخلوط کرده و می‌خورند! اين كار را به اين دليل انجام مي‌دهند كه معتقدند، خوردن بقاياي جسد بستگان‌شان به ادامه زندگي آن‌ها مي‌انجامد و روح‌شان جاودانه مي‌شود. 

حالا تصور كنيد چه حسي به مردن پيدا مي‌كنيد وقتي قرار باشد بعد از مرگ، فك و فاميل‌تان بنشينند پاي سفره و شما را نوش جان كنند! 

 

قطع انگشت بستگان مرده

در غرب گينه نو قبيله‌اي به نام «داني» ساكن هستند. مردم اين قبيله پس از مرگ عزيزان‌شان، دست به اقدام زجرآوري مي‌زنند و در مراسم تدفين براي نشان دادن اندوه‌شان انگشت‌هاي‌شان را قطع مي‌كنند! اين كار نشانه عشق و علاقه زياد به متوفي است و نزديكان فردي كه فوت شده، انگشت‌هاي قطع شده خود را به همراه جنازه دفن مي‌كنند. آن‌ها عقيده دارند كه اين عضو قطع شده نمادي از روح بازماندگان است كه از آن پس هميشه در كنار متوفي خواهد ماند و با او زندگي مي‌كند.

تعداد اعضاي قطع شده در يك فرد نشان آن است كه او چند نفر را از صميم قلب دوست داشته است. در بعضي موارد هيچ انگشتي براي فرد باقي نمي‌ماند و در مراسم تدفين همسرش ديگر عضوي براي قطع كردن و اجراي اين رسم ندارد!  با اين اوصاف قبيله «داني» به وسيله اين رسم، مصرع معروف «بني آدم اعضاي يكديگرند» را به طور عملي نمايش مي‌دهند! به نظر مي‌رسد در اين مورد بيشتر از اين‌كه اشخاص از مرگ ترس داشته باشند، بايد از مردن ديگران نگران باشند.

 

اجسادي كه جواهر مي شوند

بعد از آن همه مراسم عجيب و غريب و ترسناك مي‌رسيم به اين موارد كه بر خلاف آن‌ها خيلي هم جالب و رمانتيك هستند. اصلا جهت تلطيف فضا اين قسمت‌ها را آورديم گذاشتيم در بخش پاياني مطلب. 

مورد اول اين‌كه، ساختن نگين انگشتر با جسد، روش تازه‌اي است كه نسبت به موارد ديگر خيلي كاملا عاري از خشونت است و شايد حس خوبي هم ايجاد كند. يك شركت آمريكايي به نام LifeGem اين فرصت را براي مردم فراهم كرده است كه بتوانند جسد افراد مورد علاقه‌شان را براي هميشه همراه خود داشته باشند. 

در اين روش، ابتدا جسد را خاکستر مي كنند، سپس از آن خاكستر کربن استخراج می‌کنند. بعد از آن کربن به گرافیت تبدیل می‌شود و تحت فشار پرس، الماسی درخشان بوجود مي‌آيد كه از آن به عنوان نگين انگشتر استفاده مي‌شود. قیمت این الماس چيزي در حدود 3500 تا 20000 دلار است.

 

اجسادي كه سنگ هاي قيمتي مي شوند 

در كره جنوبي در سال2000 قانوني مشخص شد وآن اين‌كه لازم است هر كسي قبر يكي از عزيزانش را به خاطر كاهش فضاي قبرستان، حذف كند. در نتيجه اين قانون، خاكستر كردن اجساد روش عمومي‌تري بود كه خيلي‌ها از آن استفاده مي‌كردند. اما همه خانواده‌ها هم اين راه را انتخاب نمي‌كردند. روش ديگر را چندین شرکت در كره جنوبي بوجود آوردند كه با فشرده سازی خاكستر بدن مرده‌ها، آن‌ها را به صورت دانه‌های گوهرمانند فیروزه‌ای، صورتی و یا سیاه و سفید در مي‌آورند و «مهره مرگ» مي‌نامند. 

**

به غير از مواردي كه به آن‌ها اشاره كرديم، روش‌ها و سنت‌هاي مشابه زيادي وجود دارد كه شايد اصلا تا به حال نديده و نشنيده باشيم. اما چيزي كه پيداست اين است كه مردم هر نقطه از دنيا، با هر دين و آييني كه باشند، مرگ و مراسم مربوط به آن را موضوع مهمي مي‌دانند و سعي مي‌كنند در اجراي مراسم و سنت‌هاي خاص خودشان كوتاهي نكنند. حالا بدون در نظر گرفتن آن چيزي كه بايد اتفاق بيفتد و جداي از بايدها و نبايدهاي اعتقادي و سنتي خاص خودمان، شما اگر حق انتخاب داشتيد دل‌تان مي‌خواست در كدام نقطه از دنيا و در كدام قبيله به سر مي برديد؟!

برچسب ها
مراسم های عجیب خاکسپاری
سوپ جسد
خود مومیایی
سانتارا
دفن انگشت با مرده
سوزاندن زن به همراه جسد شوهر
Life Gem
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
f.farzad
f.farzad
٩٥/١١/٢٧
١
٠
یا خدا! اینا چی بودن دیگه؟! چه مراسم مزخرفی.... دلم به حال اون زنای هند باستان سوخت... خداروشکر هندی نشدیم خخخخ می خوام صد سال سیا بعد مرگ با همسرم نباشم.... والا :)
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٧
٠
٠
واسه من هیجان انگیز بود خخخ خیلی خوب و متنوع :دی دیگه هندی میشدی همونطور بزرگ میشدی عادت میکردی سختت نبود ^__* والا اون بنده خدا هم دل خوشی نداره بعد صد و بیست سال... خخخخخخخ مرسی که خوندی ؛)
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٢٧
٠
٠
: |
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
D:
m.babaee
m.babaee
٩٥/١١/٢٧
٠
٠
بیشتر از مثبت ۱۷ بود😊 آسمان سپاری دیگه واقعا نهایت خشونت بود.
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
مثبت ۱۷۰ خخخخ . اون تازه یه عکس دیگه ازش بود که واقعا حال ادم عوض میشد اینکه دیگه مرحله اخر بود و اسکلتش مونده بود :/
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٢٧
٠
٠
0_o... فقط اون الماسِ خوبه..خوبه که بدونیم هرکسی درونش الماسیه که باید کشفش کنه تازه بعدشم خونوادمون با فروش الماس درونمون پولدار میشن :)))
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
خخخ...ولی من که کلا نظرم در مورد الماس عوض شد..
لیلی
لیلی
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
حالا باید که نه، شاید روح ادم تو الماس گیر کنه و به جهان باقی نرسه، چون روح برای عروج نباید درگیر اشیا بشه
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
کلی باید پول بدن تا اون الماس ساخته باشه. مگر خیلی طرف با ارزش باشه براش که اینکارو کنه کسی. ولی خب به نظر من خیلی رمانتیک بود. ولی شاید تلخ هم باشه دیدن مداومش جلوی چشم!
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
خب الماسه رو نگه دارن گرون که شد بفروشن پول ساختشم در میاد سودم میکنن دیگه خخخ
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٩
٠
٠
اگه اونا مثل ما ایرانیا فکر کنن اره! خخخخخ اگه ما هم از این سنت داشتیم اونوقت معلوم نبود هر کسی عزیزانش رو به چه قیمتی میفروخت! خخخخ
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
خیییلی دهشتناک بودن...
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
آوورره واقعا! وااییی :/
m-aminfar
m-aminfar
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
ترجیح میدم تو همین ایران بمیرم :|
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
بعد صد و بیست سال خخخ من اون روش جواهرات رو ترجیح میدم D:
m_sistani
m_sistani
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
حق با شماست خیلی مراسم مزخرفی بود. مردای بیچاره رو بعد مرگم راحت نمیزارن. بابا بزارید اون دنیا چهار تا حوری دور و ور بیچاره باشه. خخخ
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
اهااا از این ناراحت شدین پس خخخ اتفاقا یکی از دلایلشون هم برای تشویق زنها به سوختن با شوهراشون این بوده که فرصت بودن با اون مرد رو از فرشته های فرصت طلب بهد از مرگ بگیرن!!!
f.farzad
f.farzad
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
خخخخخخخخ
لیلی
لیلی
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
جهالت با هذیان و دروغ ،توهم و فریب، قانونی و رسمی میشه
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
پیچیده بود نفمیدم D:
لیلی
لیلی
٩٥/١١/٢٩
٠
٠
این سنت ها ، بخاطر توهم و دروغ های افسانه ای ناشی از جهالت ، رسمی و بعضا قانونی شده
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٩
٠
٠
اهان حالا فمیدم :) درسته
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
این الماس شدنه فکر بدیم نیس ها! :دی
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
اره منم خوشم اومد لااقل وقتی فکر کنی بعد مرگت میشی یه نگین خوشگل تو دست کسی که دوست داره حس خوبی به ادم دست میده ^__*
m.javadi
m.javadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
نه شایدم یک حواسش نباشه انگشترش بیفته تو سطل آشغال :|
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٩
٠
٠
ساعت ۹ میذارن دم در، میره بازیافت میشه یه چی دیگه ازش میسازن باز! D:
sajjad_mohammadi
sajjad_mohammadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
من تندیس نوشته های حال به هم زنو به شما میدم :|
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٨
١
٠
خخخخخ وااه :/ کجاش حال به هم زنه بیشتر از اون هیجان انگیزه که. :دی مرسی بابت تندیس شرمنده کردید ^__^
m.javadi
m.javadi
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
خدا رو شکر که در غرب گینه نو به دنیا نیومدم والا :) آدم باید همیشه به داشته هاش فکر کنه درسته هزار و یک مشکل داریم ولی خب انگشت که داریم
f_etemadi
f_etemadi
٩٥/١١/٢٩
٠
٠
آره والا! بنظرم اونجا مردن کسی ترسش واسه زنده ها بیشتره! فک کنم اون موقع که انگشتاشون رو قطع میکنن روح مرده به حالت ( D: ) اون کنار نگاشون میکنه خخخخ
Narges_V
Narges_V
٩٥/١٢/٠١
٠
٠
منم حدما وصیت میکنم جواهرم کنن=))) مرسی جالب بود
لاله نیلی
لاله نیلی
٩٥/١٢/٠٣
٠
٠
سلام. مطلب بسی جالب بود. متشکرم