همه چیز درباره کیهان کلهر و جایزه گرمی
درباره فعالیت‌های کیهان کلهر در زمینه موسیقی فیلم و لغو کنسرت‌هایش در ایران

همه چیز درباره کیهان کلهر و جایزه گرمی

نویسنده : مائده کاشیان

مراسم گرمی (Grammy Awards) یکی از بزرگترین مراسم‌های موسیقی جهان است. جایزه‌ی گرمی که در این مراسم به هنرمندان بخش‌های مختلف موسیقی اهدا می‌شود، معدل جایزه‌ی اسکار در سینما است. دو روز قبل یعنی12فوریه (24بهمن) وقتی پنجاه و نهمین دوره از این مراسم در شهر لس آنجلس برگزار شد و گروه «جاده‌ی ابریشم» به سرپرستی یکی از بزرگترین ویولن سل نوازان جهان «یو یو ما» و نوازندگی نوازنده‌ و آهنگساز خوب کشورمان «کیهان کلهر» موفق به دریافت این جایزه شدند، اسم این مراسم و جایزه‌ی گرمی بر سر زبان‌ها افتاد و ایران به وجود هنرمندی مانند کیهان کلهر افتخار کرد. قبل از این کیهان کلهر چهار بار نامزد دریافت جایزه‌ی گرمی شده بود و غیر از او هنرمندان ایرانی دیگری مانند حسین علیزاده، شهرام ناظری و حافظ ناظری نامزد دریافت این جایزه شده بودند، اما این اولین بار است که یک ایرانی برنده جایزه گرمی شده است. به همین بهانه نگاهی به اتفاقات مهم هنری در زندگی او، همکاری‌اش با هنرمندان بزرگ کشورهایی مثل آمریکا و چین و همچنین ماجرای لغو بدون دلیل بعضی از کنسرت‌های او در ایران انداخته‌ایم.

کیهان کلهر

کیهان کلهر در زمینه‌ی نوازندگی و آهنگسازی برای موسیقی فیلم هم فعالیت‌های مهمی داشته است. در سال 2005 به عنوان اولین کار در این زمینه، موسیقی 5 اپیزود از مجموعه‌ی10 قسمتی «جاده‌ی ابریشم» را ساخت. این 5 اپیزود بیشتر مربوط به غرب و مناطقی از چین است که تحت تاثیر فرهنگ اسلامی بودند. کلهر معتقد است در اولین تجربه‌ی مستقیم او در زمینه موسیقی فیلم، حضور آهنگساز بزرگ سینمای چین «ژائو ژی پینگ» در کنار او، برای ساخت موسیقی 5 اپیزود دیگر، درس‌ها و تجربیات زیادی برای او داشته است. او در دومین تجربه‌ی سینمایی‌اش با هنرمند بزرگی مثل «فرانسیس فورد کاپولا» کارگردان فیلم «پدرخوانده» همکاری داشته. بنابر گفته‌ی کیهان کلهر، فرانسیس کاپولا و آهنگساز فیلم «جوانی بدون جوانی» نیاز به یک صدای قدیمی و باستانی در قسمت‌هایی از موسیقی داشتند، «ازوالدو گلیوف» آهنگساز فیلم، چند کار از موسیقی ملل مختلف با سازهای قدیمی را پیشنهاد کرده بود که کمانچه هم یکی از آن‌ها بوده و فرانسیس کاپولا هم کمانچه را به خاطر همخوانی زیاد با چیزی که در ذهنش داشت، پسندید و بنابر این با کیهان کلهر برای ضبط موسیقی تماس گرفتند.

کیهان کلهر در کنار فرانسیس فورد کاپولا

اردیبهشت سال95 قرار بود اولین کنسرت از مجموعه‌ی تور کنسرت‌های کیهان کلهر همراه گروهش، به مدت دو شب در نیشابور برگزار شود، اما در آخرین دقایقی که در فرودگاه تهران بودند، طی تماس کوتاهی اعلام شد که کنسرت لغو شده است! این اتفاق در حالی افتاد که همه‌ی مجوزهای لازم برای برگزاری کنسرت آماده بود و تنها علت لغو، تصمیم جدید دادستان نیشابور بود. البته ماجرای لغو کنسرت او به همین جا ختم نشد و یک بار دیگر، یعنی اول بهمن ماه، مجوز اجرای کنسرت «پردگیان باغ سکوت» در همدان صادر نشد و کیهان کلهر در اطلاعیه‌ای ضمن عذرخواهی از مردم اعلام کرد، به دلیل عدم همکاری و اشکال تراشی‌های بی‌دلیل مسئولین اداره ارشاد همدان، نتوانستند مجوز برگزاری آن کنسرت را بگیرند. یک هفته بعد کنسرت «شهرام ناظری» هم در نیشابور لغو شد و عضو شورای تامین نیشابور «اکبر آقابیگی» در مورد صادر شدن مجوزهای این دو هنرمند از طرف وزارت ارشاد گفت: هیچگونه مجوزی صادر نشده بود و وزیر در این مورد حتما اشتباه کرده است.

شاید بتوان امیدوار بود حداقل این افتخارات و جوایز باعث شوند تا از کیهان کلهر و امثال او در کشور خودشان بیشتر حمایت شود و تلنگری باشد برای مسئولین تا قدر و ارزش واقعی هنر آن‌ها را بدانند.

کیهان کلهر

برچسب ها
کیهان کلهر
آلبوم Sing Me Home
جایزه گرمی
یو یو ما
گروه جاده‌ی ابریشم
لغو کنسرت نیشابور و همدان کیهان کلهر
فرانسیس فورد کاپولا
نظرات کاربران
کد امنیتی
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١١/٢٧
١
٠
من هم امیدوارم این اتفاق اتفاق های بهتری رو رقم بزن. حداقل اینکه دیگه تو فرودگاه متوجه نشن کنسرتشون لغو شده! حیف صدای متین و گوش نواز این ساز نیست که شنیده نشه؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/٢٧
١
٠
خداکنه!واقعا حیف که همچین هنرمندایی رو راحت از دست میدیم،البته به نظر من بخوایم کسی رو حفظ کنیم بلدیم!!! :/
mamzi
mamzi
٩٥/١١/٢٧
١
٠
ما خودمون قدر داشته هامون رو که نمی دونیم!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/٢٧
١
٠
و همیشه بی موقع تازه یاد هنرمندامون میفتیم! :/