کتاب‌هایی که بدون بلیت به سینما رفتند!
معرفی بهترین کتاب‌هایی که سینماگران ایرانی با اقتباس از آن دست به ساخت آثار فاخر زده‌اند

کتاب‌هایی که بدون بلیت به سینما رفتند!

نویسنده : الهام یوسفی

برای‌تان یک بسته پیشنهادی از دنیای شگفت‌انگیز کتاب‌ها تحفه آوردیم. به بهانه تمام شدن مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور، یعنی جشنواره فیلم فجر، رفته‌ایم سراغ معرفی کتاب‌هایی که از روی آن‌ها مهم‌ترین اقتباس‌های سینمایی ایران انجام شده است.

 

اقتباس، کاپی‌کاری یا خلق اثر جدید؟!

 احتمالا برای شما هم پیش آمده که فیلمی را در سینما دیده‌ باشید و قبل یا بعد از دیدن آن بفهمید فیلم‌نامه‌اش، اقتباسی سینمایی از یک اثر ادبی است. بعد علاقه‌مند شوید بروید آن کتاب را هم بخوانید و یا بالعکس اگر کتاب را خوانده‌اید تصمیم می‌گیرید که حتما فیلم را ببینید. البته اقتباس از یک اثر داستانی در سینما به معنای بازسازی آن اثر نیست، بلکه بازآفرینی آن در شکلی دیگر است. در حقیقت ممکن است در اثر تولید شده سینمایی، شما تنها رگه‌هایی از آن اثر ادبی را ببینید که به این نوع اقتباس می‌گویند اقتباس آزاد. به هر حال چون آن کتاب‌ها الهام‌بخش نویسنده بوده‌اند جایگاه ویژه‌ای دارند.

 

این همه اقتباس، مگه میشه، مگه داریم؟!

کافی است یک جست‌وجوی کوتاه اینترنتی انجام دهید تا با یک لیست بلند بالا از آثار اقتباس شده توسط کارگردانان ایرانی مواجه شوید. در میان کارگردان‌های ایرانی بیشتر از همه «داریوش مهرجویی» دست به اقتباس زده است. مشهورترین‌ اقتباس‌های او «گاو» بر اساس کتاب «عزاداران بَیَل» نوشته غلامحسین ساعدی، «پری» بر  اساس کتاب «فرانی و زویی» اثر جی‌دی سلینجر، «سارا» بر اساس نمایشنامه «خانه عروسک» اثر هنریک ایبسن و «مهمان مامان» بر اساس داستانی از هوشنگ مرادی کرمانی است.

تصویری از فیلم گاو داریوش مهرجویی

البته کارگردان‌های دیگری هم دست به اقتباس زده‌اند، مثلا «خواهران غریب» براساس داستانی از اریش کستر با همین نام که کیومرث پوراحمد از آن اقتباس کرده، همین‌طور سریال «قصه‌های مجید» بر اساس کتابی با همین عنوان از هوشنگ مرادی کرمانی، «داش آکل» نوشته صادق هدایت و بازآفرینی سینمایی آن توسط مسعود کیمیایی، «ناخدا خورشید» به کارگردانی ناصر تقوایی بر اساس کتاب «داشتن و نداشتن»  ارنست همینگوی، «بیگانه» و «این‌جا بدون من»  بر اساس دو داستان به نام‌های «اتوبوسی به نام هوس» و «باغ‌وحش شیشه‌ای» اثر تنسی ویلیامز که هر دو را بهرام توکلی کارگردانی کرده و همین‌طور عاشقانه «شب‌های روشن» بر اساس کتاب «شب‌های سپید» فئودور داستایوفسکی به کارگردانی فرزاد مؤتمن.

تصویری از فیلم شب های روشن اثر فرزاد موتمن

و جالب این‌جاست که گاهی وقت‌ها فیلم اقتباس شده از کتاب اولیه جذاب‌تر از آب در می‌آید و البته گاهی هم بالعکس. با این همه سلایق افراد هم در انتخاب یکی از این دو بی تاثیر نیست. 

 

و بالاخره... این‌ها را بخوانید

شب‌های سپید/ فئودور داستایوفسکی

شب‌های سپید نوشته فئودور داستایوفسکی

کتابی است به قلم داستایوفسکی نویسنده شهیر روسی، که «نشر ماهی» با عنوان شب‌های روشن آن را ترجمه و در قطع جیبی دلچسبی روانه بازار کرده است. کاری به فیلم شب‌های روشن نداریم که در زمان خودش به عنوان یک اقتباس عاشقانه بسیار سر و صدا راه انداخت و دل‌های بسیاری را برد. اما کتاب، در جای خود بسیار خواندنی است. داستایوفسکی این‌بار هم در ترسیم شخصیت‌های داستان که تنها دو نفر هستند بسیار حرفه‌ای عمل کرده و وارد زوایای پنهان روح آن‌ها شده و خستگی‌ها و سرخوردگی‌ها و امیدهایشان را به تصویر کشیده. جملات کتاب ارزش تامل و تفکر دارند.

 

عزاداران بیل/ غلامحسین ساعدی

عزاداران بیل نوشته غلامحسین ساعدی

غلامحسین ساعدی از نویسنده‌های مهجوری است که آثارش بسیار بیش از حد تصور ارزش خواندن دارد. فضای روانشناسانه اثر او به دلیل آن‌که خودش یک روانشناس بوده، در واقع سبک تازه‌ای در زمانه او محسوب می‌شده که می‌توان آن را تا حدی «رئالیسم جادویی» دانست. عزاداران بیل مجموعه هشت داستان است از فضای روستایی ایران، مهرجویی  داستان گاو، چهارمین داستان این کتاب را تصویر کرده. می‌توان این اثر را از بهترین و وفادارترین اقتباس‌های سینمایی دانست که خیلی خوب توانسته به متن ادای دین کند. اما آثار ساعدی جدای از دیدنی بودن، باید خوانده شود. آثار او تصویر بخشی از تاریخ مردم ماست. 

 

باغ وحش‌شیشه ای/ تنسی ویلیامز

باغ وحش‌شیشه ای نوشته تنسی ویلیامز

نمایشنامه‌های تنسی ویلیامز معمولا دست‌مایه خلق آثار سینمایی و نمایشی بسیاری بوده است. باغ وحش شیشه‌ای یکی از مهم‌ترین آثار ادبی اوست. داستان تلخ یک خانواده که هر یک با خیالات و اوهام و آرزوهای خود سر می‌کنند. کاری که بهرام توکلی در «این‌جا بدون من» انجام داده است، تبدیل قصه تنسی ویلیامز به یک درام ایرانی است. اما به هر حال نمایش‌نامه‌های تنسی ویلیامز فارغ از هر چیزی ارزش خواندن دارد. 

 

فرانی و زوئی/ جی‌دی سالینجر

فرانی و زوئی نوشته جی‌دی سالینجر

مهرجویی با ساختن فیلم «پری» از روی کتاب «فرانی و زوئی» جی دی سلینجر، باز هم دست به اقتباسی زد که مجبور بود آن را ایرانیزه و بومی کند. آن هم از روی یک اثر ناشناخته از یک نویسنده ناشناخته، چرا که در آن زمان هنوز سلینجر در میان کتاب‌خوان‌های ایرانی شناخته شده نبود. اما از فیلم پری که بگذریم، کتاب فرانی و زوئی از آثار بسیار خوب سلینجر است که قطعا خواندن آن را توصیه می‌کنیم. فرانی و زوئی دو داستان است که مانند فیلم پری قصه‌ای در فضای عرفان شرقی و سیر و سلوک دارد. نام کتاب از دو شخصیت اصلی آن گرفته شده که در اثر مهرجویی همان پری و داداشی هستند.

برچسب ها
اقتباس در سینمای ایران
گاو
عزادارن بیل
شب های روشن
باغ وحش شیشه ای
فرانی و زویی
داریوش مهرجویی
برام توکلی
فرزاد موتمن
فیلم پری
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی