چوب معلم گل نیست!
تنبیه معلم رودباری و فرو رفتن مداد در سر دانش آموز کلی خاطرات تلخ را به یادمان آورد

چوب معلم گل نیست!

نویسنده : فرانک باباپور

وارد کلاس که شدم، هیچ‌کس توجهی نکرد. شاید چون قد خیلی‌هاشان از من بلندتر بود و به قیافه‌ام نمی‌خورد قرار است معلم جدیدشان باشم. در را آرام بستم و بعد رفتم سمت میز معلم که یکی از همان میز اول گفت: «بر پا» و بعد صلوات فرستادند و سلام کردند. خودم را که معرفی می‌کردم همه آرام بودند و دوست داشتند بدانند این خانم جوان که برخلاف بقیه معلم‌ها کفش اسپرت پوشیده و شلوار لی، قرار است چه کند؟ دوست داشتم هرچه زودتر اسم تک تک‌شان را بدانم. دوست داشتم از درس ریاضی این کلاس لذت ببرند و هر بار که کلاس تمام می‌شود، تا هفته دیگر صبرشان لبریز شود. 

همان روز اول چندتا قول و قرار با خودم گذاشتم. به اسم صدای‌شان کنم، نمره برایم بی‌ارزش باشد، دانش آموزان ضعیف‌تر را بیشتر دوست داشته باشم و هیچ‌وقت به خاطر ساکت کردن کلاس صدایم را بالا نبرم. روز اول خوب گذشت. اما از همان روز دوم بود که نتوانستم با سر و صدا و شلوغی کنار بیایم. اوایل چندبار با ماژیک به تخته می‌زدم تا به خودشان بیایند، بعد با دست می‌کوبیدم روی میز و بعد می‌گفتم اگر کسی دوست ندارد گوش بدهد برود بیرون و بعد کم کم تهدیدشان می‌کردم به علامت منفی و فرستادن‌شان به دفتر مدرسه.

برای خودم هم سخت بود. می‌دانستم هیچ وقت هیچ کدام‌شان را نمی‌فرستم دفتر مدرسه. حتی فامیل همه را نمی‌دانستم که بخواهم برای‌شان منفی و مثبت بگذارم. کم کم به جای بچه‌های ضعیف، عاشق بچه‌های ساکت شدم. میز اول بودند یا آخر فرقی نمی‌کرد، می‌دانستم هر وقت برمی‌گردم تا چیزی را از روی تخته توضیح دهم، نگاهم به سمت همان‌هایی باشد که ساکت‌ترند و می‌دانم گوش می‌کنند. کم کم سعی کردم صحبت‌ها و شلوغی‌ها را نبینم و نشنوم تا این‌که اعتراض بچه‌های ساکت کلاس هم درآمد. که متوجه حرف‌های من نمی‌شنوند و جای‌شان را عوض می‌کردند تا به تخته نزدیکتر شوند. از یک جایی به بعد میزهای اول را بچه‌های ساکت می‌گرفتند که می‌خواستند حواس‌شان را بیشتر جمع تخته کنند.

یک روز از بین همان میزهای آخر، یکی به صدا در آمد: «میشه خفه شین ما هم به درس گوش بدیم؟» و من انگار که بالاخره در یک جنگ پیروز شده باشم و آن‌ها به خودشان آمده باشند، به سمت مخاطبینش برگشتم و گفتم: «فکر خوبیه، منم موافقم!» و موافقتم را با خفه شدن کسانی که سر و صدا می‌کردند اعلام کرده بودم! از همان موقع گاهی به خودم نهیب می‌زنم که این چه حرفی بود زدم، همین موافقتم مثل این بود که خودم گفته باشم خفه شوند! 

راستش را بخواهید اولین بار که کپشن تنبیه دانش‌آموز رودباری توسط معلمش و فرو رفتن مداد به سرش را خواندم، جرات نکردم عکس را باز کنم تا بدانم مداد به کجای سرش فرو رفته. حتی نمی‌خواستم تصور کنم چطور مدادی می‌تواند وارد سر شود. اما وقتی در چند گروه و کانال دیگر دیدم، حس کنجکاوی امانم نداد. عکس را که باز کردم، باز هم نتوانستم تصور کنم یک مداد چطور می‌تواند این‌گونه به سر یک دانش آموز دبستانی یا شاید هم راهنمایی، فرو شود. به نظرم این عکس و عکس‌های مشابهی که این چند سال دیدیم، دیگر ربطی به ندانستن روش‌های برقراری ارتباط با بچه‌ها ندارد، ربطی به این‌که معلم‌ها نمی‌دانند چطور باید بچه چموشی را خاموش و دعوت به آموختن علم و دانش کرد ندارد. این عکس ها بیشتر از اینکه شبیه دعوت به سکوت و متنبه کردن باشد، شبیه شکنجه است. و من می‌ترسم و نگرانم که چطور یک معلم می‌تواند به یک شکنجه‌گر تبدیل شود و شاید هم یک شکنجه‌گر به یک معلم. 

======

* خیلی کلنجار رفتیم که با توجه به پخش شدن عکس این حادثه در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری، آیا باید عکس مطلب را سانسور کنیم یا نه، در نهایت نتوانستیم خودمان را راضی کنیم که چنین تصویر ناراحت کننده‌ای بدون سانسور و با جزئیات زیاد در سایت ما دیده شود حتی اگر قبلا در جای دیگری دیده شده باشد

برچسب ها
تنبیه معلم
دانش آموز رودباری
فرو رفتن مداد در سر
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
معلم عزیزم بر ....... ، ان شالله نسل اینجور معلمها ور بیوفته
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
فکر کنم سانسور کردن! من اولشو متوجه نشدم! ان شاالله. ماهم امیدواریم معلم های خوب و صبور برای همه مدارس گذاشته بشن. ان شاالله.
s-rastgoo
s-rastgoo
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
مهمترین خصوصیت یه معلم باید صبوریش باشه !!! اگه عالم و مهربون و همه چی تموم باشه ولی صبور نباشه به هیچ دردی نمیخوره
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
بله واقعا صبر خصیصه خیلی مهمیه. آدم صبور کم کم مهربون و عالم هم میشه! کلا صبر همه جا لازمه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٢٤
١
١
شاید باورت نشه اما من به اندازه موهای سرم دفتر فرستاده شدم، تنبیه شدم ، گوشه ی کلاس یک لنگی ایستادم اما ضرب و شتم!!! مشکل از بی اعصابی و معضلاتی هست که مردم رو زودجوش و بی ملاحظه می کنه! و مشکل دیگه هم اینه که معلم های ما، خودشون هنوز تریبت نشدن.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
١
٠
البته معلم ها هم نسل تربیت شده به دست معلم های قبل هستن. ولی خب اینکه معلم ها هم مشکلاتی دارن، از حقوق کم گرفته تا ... باعث میشه اعصاب نداشته باشن، اما نباید باعث بشه اون بی اعصابی رو سر بچه های طفل معصوم خالی کنن :( / خیلی شر و شیطون بودی ها! من همیشه میز اول بودم و ناظم مدرسه من رو مسئول میکرد! چون منظم بودم :دی
رهگذر
رهگذر
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
متاسفانه یکسری از این معلم ها وحشی شدن اینکه می گم وحشی یعنی وحشی ها!!! گرگ درنده انگار از جنگل فرار کردن اینا فقط به خاطر پولش میان و اگرنه براشون بچه ی مردم مهم نیست که به قول مهران مدیری دیدم که می گم لطفا نظرم درج شه!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
بله متاسفانه ممکنه همچین معلم هایی هم باشن. کاش بتونن اخراجشون کنن و این همه نیروی جوان که بیکارن رو جذب کنن :)
t.m
t.m
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
خدای من :( چقدر وحشتناک..من امروز خبرشو خوندم و خب اصلا نتونستم خودم رو قانع کنم ک عکسش رو ببینم..
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
آره واقعا عکسش خیلی تلخ و دردناکه... :(
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١١/٢٤
٠
١
شاید با دیدن اینطور عکس هایی تنها چیزی که به یادم می اید ، همان معلم سال پنجمم باشد ، معلمی که شاید مسیر زندگی خیلی ها را تغییر داد ، به خاطر اینکه تنها زرنگ کلاس بودم ، بین من و همه ی بچه های کلاس یک دیوار کشیده شده بود ، چیزی که اصلا دوست نداشتم و باعث شده بود به منفورترین شخص کلاس از نظر بچه ها تبدیل شوم . بچه هایی که لرزیدن دست و پاهایشان را هر زنگ میدیدم.. معلمی که به خاطر مشکلاتش با همسرش تمام عقده های زندگی اش را سر بچه ها در می اورد ، و از نظر من یک روانی به تمام معنا بود . شاید هیچ کس فکر نمیکرد همان معلمی که با ان ها ان قدر خوش برخورد است ، توی کلاس می تواند قسمت تیز سنگین کتاب قطور مخصوص خودش را محکم تو سر بچه ها بزند ، یا دست های کبود شده ی بچه ها به خاطر همان خط کش چوبی لعنتی باشد ، که مطمئنم اگر کسی می دانست شاید هیچ وقت صلاحیت ورود به چنین مدرسه ی دولتی خوبی را به او نمی داد . هیچکس از بچه ها جرئت اعتراضی نداشتند ، نه به خانواده هایشان و نه کس دیگر و شاید تنها کسی که از آن کلاس خبر می برد منی بودم که بی طرف از همه ی این ماجرا ها در هیچکدام شرکت داده نمی شدم . معلمی که همه ی بچه ها را گوسفند خطاب کرد و گفت تنها کسی که از این قاعده مستثناست و می تواند شما را به چِرا ببرد صالحی ست . که ای کاش هیچوقت این حرفهایش را نمی زد ... از ان کلاس سی و اندی نفری فقط من نمونه دولتی قبول شدم ، شاید همه ی بچه ها باور کرده بودند گوسفند هستند ، شاید در اینده برای همیشه از دیدن یک کتاب قطور هراس داشته باشند و شاید هیچ وقت برای اندازه گیری هایشان از خط کش استفاده نکنند . خیلی دوست دارم بدانم در تربیت معلم چه یادش داده بودند !؟!؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
١
چقدر تلخ... کاش حداقل بچه ها یاد بگیرن که میتونن برن پیش مدیر و اعتراض کنن. البته برعکسش هم هستن بچه هایی که تو غیرانتفاعی درس میخونن و معلم ها از گل نازکتر نمیگن و اگر بگن بچه ها میرن دفتر و معلم رو اخراج میکنن! هیچ تعادلی تو این نظام آموزشی نیست متاسفانه. کاش وزارت آموزش و پرورش یه فکر جدی برای تربیت نسل بعدی که یا از اینور بوم افتاده یا از اونور بوم، بکنه... :(
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
باز خوبه از معلم های جدیدالورود تست روانشناسی می گیرن وگرنه که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشد.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
خداروشکر واقعا. خدا کنه تو دوران تدریسشون تغییر هویت ندن! :)
m.javadi
m.javadi
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
خیلی ناراحت کننده بود بچه هایی که تو خونه پدر و مادرا رو چشماشون نگه شون می دارن و توی مدرسه آزار می بینن. البته اینا فقط آزارهای فیزیکیه که رسانه ای میشه به نظر من فحاشی و تخریب هایی که تو مدارس اتفاق می افته بدتره :|
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
بله واقعا... همشون امانت هستن پیش معلم ها! موافقم که این فحش ها و تخریب ها اثر بدتری دارن و بیشتر تو وجودشون نهادینه میشن چون مدام تکرار میشن. ما هم فقط همین فیزیکی هاشونو میبینیم! :(
m_bagherinezhd
m_bagherinezhd
٩٥/١١/٢٥
٣
١
یادمان باشدمعلمان خوب کم نیستندپس مراقب رفتارمان باآنها باشیم.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
١
١
بله معلم های خوب هم داریم و قدردان زحماتشون هستیم :) اما معلمی شغلیه که همه شون باید خوب باشن! طوری نیست که بخاطر خوبها، بدها رو نادید بگیریم! چون قراره یک عده آدم رو تربیت کنن و تحویل جامعه بدن :)
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
تأمل بر انگیزه.... تشکر فرانک جانم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
بله خیلی زیاد... خواهش میکنم جان دل :)
m.babaee
m.babaee
٩٥/١١/٢٥
٠
٠
من یادمه دبستان که بودم معلممون با دست میزد درست وسط سر بچه ها یعنی مطمئنا اگر چیزی هم یادشون بود همون لحظه میپرید. ولی واقعا تا چندوقت این عکس فکر کنم از ذهنم پاک نمیشه:( خانم باباپور ممنون از مطلبتون
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٦
٠
٠
هعی... از ذهن هیچکدوممون پاک نمیشه. امیدوارم تو ذهن معلمها هم بمونه که ممکنه با کوچکترین ضربه یه اتفاق خیلی بد بیفته... امیدوارم شیوه های تدریس به روز بشن و درست :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١١/٢٦
٠
٠
والله من معلم جرات ندارم به بچه ها بگم بالای چشتون ابروه چه برسه تنبیه! حتی نمیتونم برای ننوشتن تکالیف ابراز نارضایتی کنم! اونقد بچه ها لوس بار اومدن و سیستم مزخرف شده! این یه سری معلم قطعا تو مدارس دولتی و با سابقه ی طولانی تدریس میکنن که طفل معصوم ها رو با جانی اشتباه گرفتن!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٢٦
٠
٠
بله دقیقا منم که معلم بودم جرات نمیکردم چیزی بگم! حتی اونا به من چیزی میگفتن :)) ولی تو همه کلاسها بچه هایی پیدا میشن که مظلومتر باشن و بعضی معلمها بخوان برای زهر چشم گرفتن از بقیه، اونا رو تنبیه کنن! حتی شده به بهونه های الکی و کوچیک. معلمی شغل انبیاست، باید مهربون و صبور بود :) موفق باشی نسرین عزیزم :)