نگاهی به آثار کریستوف رضاعی، برنده سیمرغ موسیقی جشنواره فجر
سفری به دنیای جادویی موسیقی بی کلام

نگاهی به آثار کریستوف رضاعی، برنده سیمرغ موسیقی جشنواره فجر

نویسنده : مائده کاشیان

چند شب پیش وقتی اسامی نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی اعلام شد، به نظر همه عجیب آمد که چه طور فیلم «بدون تاریخ بدون امضا»‌ که اصلا موسیقی متن نداشت نامزد دریافت سیمرغ شده اما جای نام سهراب پورناظری برای آهنگسازی فیلم «رگ خواب» در میان کاندیداها خالی است. البته داوران برای نامزد نکردن سهراب پورناظری دلیل داشتند و آن هم این بود که چون در تیتراژ فیلم اسم گروه آهنگسازی آمده بود، آنان نفهمیده بودند که بالاخره آهنگساز چه کسی است تا او را نامزد کنند. یکی از داوران یعنی «اکبر نبوی» هم برای این‌که از سهراب پورناظری بپرسد که آهنگساز فیلم کیست، با شماره‌ قدیمی او تماس گرفته بود که خاموش بود و دیگر نشد که ابهام هیئت داوران در این مورد رفع شود! سهراب پورناظری، پنجشنبه شب در برنامه‌ تلویزیونی «هفت» درباره این رفتار عجیب داوران توضیح داد و گفت اگر می‌گفتند موسیقی سرتا پا ایراد بوده، کمتر ناراحت می‌شدم تا این‌که چنین دلایل و توجیهاتی بیاورند! سرانجام با تمام حواشی مربوط به داوری و نامزدها، جایز‌ه بهترین موسیقی به «کریستوف رضاعی» برای فیلم «نگار» تعلق گرفت. به همین بهانه نگاهی به آثار این آهنگساز خوب فرانسوی-ایرانی انداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

کریستف رضاعی

کریستوف رضاعی تا به حال برای چندین فیلم‌های کوتاه، تبلیغات تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی مثل: کنعان، چهل سالگی، سعادت آباد، ماهی و گربه، در دنیای تو ساعت چند است، اژدها وارد می‌شود و... فیلم آهنگسازی کرده است. او در سال 2000 برنده مسابقه آهنگسازی انجمن فرهنگی ایتالیا شد.

در جشنواره فیلم فجر قبل هم موسیقی فیلم «اژدها وارد می‌شود»، نامزد دریافت سیمرغ شد، اما سیمرغ بهترین موسیقی متن به محمد رضا علیقلی برای دو فیلم «امکان مینا» و «دختر» رسید. موسیقی خشن «اژدها وارد می‌شود»، به مرموز و ترسناک شدن فضای آن کمک زیادی کرده است. بنابر گفته‌ کریستوف رضاعی، موسیقی اژدها وارد می‌شود با الهام گرفتن از موسیقی‌ای که در مراسم «زار» نواخته می‌شود، ساخته است. عده‌ای در جنوب ایران معتقدند زار نوعی بیماریست که با معالجات پزشكی قابل درمان نیست، چون نوعی باد یا جن وجود شخص را تسخیر می‌كند كه تنها با برگزاری این مراسم می‌توان آن باد را آرام كرد.

صحنه ای از فیلم اژدها وارد می شود

کریستوف رضاعی در یکی از مصاحبه‌هایش گفته موسیقی اژدها وارد می‌شود را مانند آلبوم فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» منتشر خواهد کرد. اتفاقی که تا امروز نیفتاده است.

اردیبهشت سال94، زمانی که فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» به کارگردانی «صفی یزدانیان» اکران عمومی شد، مورد توجه بسیاری از تماشاگران قرار گرفت. قطعا موسیقی خوب این فیلم که با محتوای عاشقانه‌ و احساسی آن کاملا تناسب دارد به تاثیرگذاری فیلم کمک زیادی کرده است. برای همین پیشنهاد می‌کنم شینیدن قطعه «نه با تو نه بی تو» از فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» را از دست ندهید.

در دنیای تو ساعت چند است

دانلود قطعه نه با تو نه بی تو ساخته کریستف رضاعی

ملودی سه تا از قطعاتی که با زبان گیلگی در فیلم خوانده شده بین المللی است و دوباره تنظیم شده است. کریستوف رضاعی بقیه‌ ملودی‌ها را بر اساس آن سه ملودی ساخته. آلبوم موسیقی در دنیای تو ساعت چند است؟ که شامل29 قطعه است، در شهریور ماه سال94 منتشر شد و جزو پنج آلبوم‌ پرفروش در اینترنت قرار گرفت. این آلبوم پنجمین آلبوم موسیقی آثار کریستوف رضاعی است. پیشنهاد می‌کنیم قطعه‌ی«ki sa» با صدای «روزبه رخشا» که ترکیبی از لهجه‌ گیلکی و موسیقی فرانسوی است را بشنوید، احتمالا شنیدن این قطعه برایتان تجربه متفاوتی خواهد بود.

دانلود قطعه کی سا به آهنگسازی کریستف رضاعی

کریستوف رضاعی موسیقی فیلم «نارنجی پوش» را از روی شخصیت‌های پرجنب و جوش فیلم، پرهیجان و ریتمیک ساخته است. او برای ساخت این موسیقی مخصوصا به شخصیت شاد و فعال «حامد بهداد» توجه کرده و موسیقی‌ای متناسب با کاراکتر او ساخته است. کریستوف رضاعی در مصاحبه‌ای در مورد موسیقی نارنجی پوش گفت از نوع سبک خاصی از موسیقی جاز، به نام «جز منوش» به معنی «کولی» استفاده کرده است و چون داستان فیلم با موضوع رفتگران طراحی شده بود و این قشر از جامعه زحمتکش هستند و نوعی آوارگی -که ماهیت کارشان است- در زندگی آن‌ها وجود دارد، تصمیم گرفته با الهام از موسیقی جز منوش ها موسیقی فیلم را بسازد. شما را به شنیدن قطعه زیبایی از موسیقی متن فیلم نارنجی پوش دعوت می‌کنم.

صحنه ای از فیلم نارنجی پوش

دانلود موسیقی متن فیلم نارنجی پوش

برچسب ها
آثار کریستوف رضاعی
موسیقی متن فیلم اژدها وارد می شود
موسیقی متن فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟
موسیقی متن فیلم نارنجی پوش
موسیقی بی کلام
موسیقی متن فیلم
نظرات کاربران
کد امنیتی
AsedHamid
AsedHamid
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
ممنون لذت بردم ... خیلی خوب بود :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
چه خوب که خوشتون اومده :)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٢٤
١
٠
مرسی از مطلب خوب تون. به نظرم خیلی لازمه که اشخاصی مثل کریستوف رضاعی و بقیه ی اهنگساز های خوب داخلی مثل حسین علیزاده و محمدرضا علیقلی، بیشتر شناخته شن. شخصاً کریستوف رضاعی رو با قطعه ی «مینا» شناختم. یه جورایی محبوب ترین قطعه ی موسیقی متن فیلمِ کنعان بود که توی رسانه ملی، به کرّات استفاده می شد و می شه.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/٢٦
٠
٠
مدتیه دارم همین کارو میکنم و راجع به موزیسین های خوب ایرانی و آثارشون مطلب مینویسم،تا حالا درباره آثار کارن همایونفر و فردین خلعتبری کار کردیم.ممنون از نظرتون :)