صمیمیت بی‌ جا ممنوع!
چطور باید حد و مرز ارتباط‌مان با دیگران را کنترل کنیم؟

صمیمیت بی‌ جا ممنوع!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

از وقتی که وارد محیط خوابگاه شده‌ام، بیشتر از قبل روی روابط و دوستی‌هایم با آدم‌ها وسواس نشان می‌دهم. زندگی در خوابگاه، نمونه‌ی کوچک شده‌ی زندگی در جامعه بزرگ‌تر است. آدم‌های مختلف با فرهنگ‌ها و خلقیات متفاوت دور و برت هستند که مجبوری با آن‌ها زندگی کنی و ناخودآگاه زندگی جمعی دستت می‌آید و از آن مهم‌تر تجربه‌ی ارتباط گرفتن و دوستی را به دست می‌آوری. آدم‌های زیادی را می‌بینی که با وجود مهربانی‌های بی‌شمارشان ناگهان «تو زرد» از کار در می‌آیند و گاهی از دل یک اتفاق ساده می‌فهمی چقدر بی‌جا به کسی برچسب «دوست» زده‌ای. مطمئنا شما هم تجربه‌های زیادی از دوستی‌ها و ارتباط‌تان داشته‌اید و در طول زندگی‌تان حداقل یک بار این جملات را به کار برده‌اید که «نباید این قدر بهش رو می‌دادم»، «کاش بهش اعتماد نمی‌کردم»، «اصلا فکرشو نمی‌کردم» و...

 

به تعداد زیادی خوب نیازمندیم!

با توجه به گسترش شبکه‌های مجازی و حضور پررنگ افراد در این فضاها، امروز بیشتر از قبل شاهد ارتباطات مختلف هستیم. ارتباطاتی که سریع وارد جنبه‌ی دوستی می‌شود و دوستی‌هایی که به فاصله‌ی آب شدن یک بستنی، تمام می‌شوند. صحبت بر سر آغاز و یا مکان شکل‌گیری دوستی نیست. می‌خواهم از روند و پایان ارتباطات بگویم. از این‌که چه می‌شود یک‌باره رابطه‌ای که تا دیروز پر از مهر و محبت و سلفی‌های دو نفره بود، ناگهان تبدیل به کینه و خداحافظی می‌شود. گمان می‌کنم اولین ایراد ما آدم‌ها این است که بیشتر از این‌که به عمق دوستی‌هایمان توجه کنیم، درگیر تعدادش هستیم. اگر یک دوست صمیمی و واقعی داشته باشیم باز هم حس تنهایی می‌کنیم و از این‌که آدم‌های کمی در اطراف‌مان داریم شکایت می‌کنیم. دائم در حال گسترش دامنه‌ی رفاقت‌های‌مان هستیم و ناگهان متوجه می‌شویم به جای آرامش در یک رابطه، دائم در حال تنش هستیم. اما چرا؟

 

مقصر صمیمیت های بی جا خود ما هستیم

ما بدون توجه به روحیات و اخلاقیات خودمان درصدد پر کردن دوستی‌‌های‌مان هستیم و از آن مهم‌تر فرق بین رابطه خوب و دوستی را نمی‌فهمیم. هر انسانی بالطبع اجتماعی‌ست و در طول زندگی‌اش با افراد مختلفی از همسایه گرفته تا همکار رابطه برقرار می‌کند اما مشکل از وقتی شروع می‌شود که ناگهان ارتباطاتی که باید ساده، خوب و معمولی طی شوند سر از صمیمیت‌های بی‌جا در می‌آورند و از دل همین صمیمیت توقع‌ها و انتظارات زاده می‌شوند. از اجازه دادن به شوخی‌های بی‌جا گرفته تا انتظار داشتن برای در دسترس بودن همه وقت! واقعیت این است که در اکثر مواقع مقصر خود ماییم. چون این ما هستیم که تعیین می‌کنیم حدود ارتباطی با یک نفر چقدر باشد، افراد تا چه حدی اجازه‌ی شوخی با ما را دارند، چه وقت‌هایی باید مهربان باشیم و چه وقت‌هایی سخت‌گیر. حرمت و عزت نفس هر کسی در دست خودش است و این حق را دارد که به دیگران نشان دهد تا چه اندازه اجازه‌ی پیش روی در رابطه را دارند و چه خط قرمزهایی را باید رعایت کنند.

 

چه زمانی صمیمی شویم؟

یاد بگیریم مهربانی با صمیمیت متفاوت است. اگر کسی به ما مهربانی می‌کند و رابطه خوبی داریم، دلیلی ندارد که سریع وارد یک رابطه صمیمی شویم. مهربانی جزئی از انسانیت ماست اما صمیمیت جزئی از انتخاب‌های‌مان است و بعد از تمامی این حرف‌ها، یادمان باشد از نزدیک‌ترین فرد‌مان هم انتظار و توقع بی‌جا نداشته باشیم. توقع مهم‌ترین عامل خشک شدن درختچه‌های دوستی ا‌ست. حد و مرزهای روابط را رعایت کنیم. از اول ِ «ب» بسم الله یک رابطه وارد جو صمیمیت نشویم. رفاقت‌های پایدار آرام آرام و پیوسته به ثمر نشسته‌اند. وقتی طرفین کاملا همدیگر را شناخته‌اند و با پیچ و خم‌های شخصیتی هم، آشنا شده‌اند.

+ برای خوبی‌های‌تان حد تعیین کنید و هرکس را به اندازه‌ی لیاقتش بها دهید نه به اندازه‌ی مرام‌تان... (نهج البلاغه / خطبه‌ی 43)

برچسب ها
صمیمیت بی جا
صمیمیت بیش از حد
پیدا کردن دوست
حدود رابطه با دوستان
حد رابطه با همکاران
اعتماد به آدم ها
توقعات بی جا
رابطه معمولی
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٢٣
٠
٠
خیلی هم خوب :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
ممنون:)
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/١١/٢٣
٠
٠
خ....ب.آدم وقتی خیلی به یک نفر نزدیک میشه باهاش حس صمیمیت می کنه.اونوقته که ایجاد حریم خیلی سخت میشه
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
خب باید مراقب باشیم به کی خیلی نزدیک بشیم تا بعد دردسر نشه:)
مهشاد
مهشاد
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
با همه وجودم به این جمله معتقدم که دوستی هایی پایدارترند که ذره ذره و آروم آروم شکل گرفتن. اصن علم شیمی هم همینو میگه..هرچی ذرات با سرعت کمتری کنار هم قرار بگیرند، ساختار تشکیل شده منظم تر و پایدارتره (بهرحال من توی دانشگاه دوازده واحد شیمی پاس کردم -_-)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
ممنون مهشاد عزیز برای این نظر خوب و حرفه ایت:)
سرخوش
سرخوش
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
ممنون لازمش داشتم.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
خوشحالم:)
بهاران
بهاران
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
مثل همیشه عالی بود. انشالله روزی که کتابتو بخونم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
ممنون از لطف و محبت:) انشالله:)
مینا
مینا
٩٥/١١/٢٥
٢
٠
تعداد راهکاراش کم بود،بیشتر توضیح این بود که اره باید حواسمون به دوستیها باشه ولی خیلی توضیح داده نشده بود که چطوری در هر صورت سپاسگزار :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٦
٠
٠
خب ملاک های هرکسی بنا به شخصیتش فرق داره:) ممنونم که خوندی:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٢٧
٣
٠
بله آدم باید خودش رو بشناسه . خیلی ها مثل خود من تا چوب صمیمیت زود هنگامشون رو نخورن . ایجاد توقع و انتظار حتی اگر به جا هم باشه وقتی صورت نگیره به ادم ضربه میزنه... ممنون از مطلب خوبت عطیه جان ^_^
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٥/١١/٢٨
١
٠
منم خیلی چوب صمیمیت هام رو خوردم.ولی از یه جایی ببعد انگار پیر تجربه شدم:)) ممنونم از اینه خوندی و نظر گذاشتی:)
sima emkanian
sima emkanian
٩٥/١١/٢٨
٠
٠
به نظر من صمیمیت خوبه اما بستگی به شرایط های متفاوت داره.نابودی هر صمیمتی دلیلای مختلفی داره،اخلاف نظرشدید،توقع و...اما تلخ ترینش میشه ورود یه نفر سوم به اون رابطه،به قول یکی از اساتید جامعه شناسیمون.عده ای هستن که قصدشون برهم زدن رابطه ای نیست حالا چه روابط خانوادگی چه اجتماعی اما اهرم اون نابودیه میشن،اثرش میشه بدبینی دوستی چون فرد پنهان کاری و بعضا دروغ دیده و اون فرد سوم به صورت پنهان در رشد روابط ناسالم در اجتماع کمک مهمی کرده و هیچوقتم متوجه تاثیر منفیش نخواهد شد متاسفانه.من کانون اصلاحم رفتم چون موضوع پژوهشم بود،خیلی هاشون اصلا نمیدونستن دوست چیه!!!متاسفانه اینم داریم.