ورود جوان‌ها ممنوع؟!
بررسی اصلی‌ترین چالش پیش‌روی جمهوری اسلامی در آستانه سالروز پیروزی انقلاب

ورود جوان‌ها ممنوع؟!

نویسنده : حامد نادری راد

«قرار بود در مورد سرنوشت شاه با هم صحبت کنیم. کیسینجر در حیاط هتل منتظر من بود. وقتی مرا دید که هم بسیار جوان و هم خوش لباس بودم به کلی تعجب کرد. انتظار داشت با یک مرد پا به سن گذاشته روبرو شود. همین شرایط سنی من، جو گفت‌وگو را از آن حالت خشک و رسمی خارج کرد»

این‌ها بخشی از خاطرات سید صادق طباطبائی اولین سخنگوی دولت بعد از انقلاب اسلامی است. اتفاقی که در ابتدای وقوع انقلاب بسیار طبیعی و عادی بود. بسیاری از نمایندگان مجلس، بخشی قابل توجهی از وزرا و اکثر فرماندهان نظامی به خصوص در سپاه پاسداران همه جوان‌هایی بودند که عموما زیر 35 سال سن داشتند. از شهید تندگویان که در 28 سالگی وزیر نفت شد بگیرید تا شهید کاوه که در 24 سالگی فرمانده لشکر و مسئول عملیات کردستان می‌شود. مدیران جوان و پرانگیزه‌ای که برای کار کردن شبانه‌ روز نمی‌شناختند و بارها در خاطرات‌شان از جلساتی که تا نیمه‌های شب طول می‌کشید، یاد می‌کردند.

این شور و جوانی در دهه‌های 70 و بخشی از دهه 80 جای خودش را به پختگی و میان‌سالی داده بود. دکتر محمود احمدی‌نژاد که هنوز 50 سالش نشده بود با شعار شکستن حلقه بسته مدیران انقلاب انتخاب شد. حرف او درست و باورپذیر بود. مدیران اصلی کشور از ابتدای دهه 60 تا نیمه‌های دهه 80 یعنی حدود 25 سال تقریبا ثابت بودند. اما انتخاب‌هایی که او در مقام ریاست جمهوری انجام داد تقریبا سنخیتی با شعارهایش نداشت. مدیران میان‌سالی که اکثرا از تجربه و تخصص کافی بی‌بهره بودند و آن‌هایی هم که تخصص‌های بالایی داشتند در بین راه با رئیس جمهور وقت دچار مشکل می‌شدند.

دولت پس از خرداد 92 و انتخاب دوباره بخشی از مدیران گذشته، میراثی بود که به طور طبیعی باید انتظارش را می‌کشیدیم. حتی انتخابات مجلس دهم و راهیابی جوانانی که برخی‌های‌شان متولد سال 64 بودند هم نتوانست گره‌ از مشکل جوان‌گرایی حل کند. چون این نمایندگان تازه راه یافته، عموما یا آقازادگان مدیران قبلی بودند و یا از تجربه و پختگی لازم برخوردار نبودند و صرفا به خاطر قرار گرفتن در برخی از لیست‌ها، فرصت نشستن روی صندلی سبز بهارستان را پیدا‌ کرده‌ بودند.

حالا در آستانه 38 ساله شدن انقلاب اسلامی، شاهد فوت یک به یک مدیران قدیمی و انقلابی‌های کهنه‌کار هستیم و دردآور این‌جاست که برای پرسش «چه کسی جای این‌ آقایان را خواهد گرفت؟!» پاسخ روشنی نداریم. به قول ظریفی، مرگ آیت ا... هاشمی بیش از آن‌که ناراحت‌کننده باشد، نگران‌کننده است. جمهوری اسلامی از این جهت با دو مشکل همزمان روبروست. در این 38 سال هیچ سیستم منظم، عادلانه و درستی برای رشد دادن افراد علاقه‌مند و سپردن مسئولیت‌های اجرایی کشور به دست نسل جوان ایجاد نشده است. اکثر مدیران جوانی که در بخش دولتی سرکار آمده است، مدیون اعتماد و رابطه‌ای هستند که فرد دیگری به آن‌ها داشته است. مشکل دوم که خود را حادتر نشان می‌دهد، امکان بسته شدن چرخه مدیران و مسئولان در دست آقازادگان و به قولی «بچه متصل»‌هاست. یعنی حالا که مثلا پدر بنده سنش گذشته و خانه نشین شده است، از اعتبار و نفوذش استفاده کند و مرا به جای خودش وارد چرخه مدیران کند. این یعنی تقلیل دمکراسی به سطح روابط خانوادگی و ایجاد حلقه بسته مدیران که قطعا در تضاد مستقیم با اهداف جمهوری اسلامی است.

اثری که این اتفاق روی قشر جوان داشته، جدا شدن بدنه جوانان از سرنوشت کشور و تقلیل دغدغه‌های آن‌ها به مسائل مبتذل است. در شرایط فعلی کشور برخی از جوانان، فارغ از نوع نگاه‌شان به جمهوری اسلامی و اعتقادات مذهبی‌شان، خود را دخلیل در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور نمی‌دانند. این خطر به جرئت اصلی‌ترین مشکل در پیش روی انقلابی است که برای رشد و بالندگی‌اش، خون جوانان بسیاری ریخته شده. ای کاش قدر لاله‌هایی که از خونِ جوانان وطن روییده را بدانیم.

برچسب ها
جوان ها و انقلاب
مدیران جوان
22 بهمن
38 سالگی انقلاب اسلامی
شهید اندرزگو
سید صادق طباطبایی
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/١١/٢١
٠
٠
دقیقا.و بحث دیگه هم اینه که کم کم جوان ها فکر می کنند کاری ازشون برنمی یاد و باید آقازاده باشند تا در کشور اثر بگذارند
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
به نظر من الان احتمالن این حس ایجاد شده، ورود تعدادی آقازاده به مجلس شورای اسلامی این تئوری رو به خوبی ثابت کرد.
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٢١
٠
٠
بله درسته... و من مدت هاست نگران فاجعه ی بزرگتر و جایگزین مهم تری هستم که هرچقدر هم خودمون رو به بی خیالی بزنیم و با خدا نکنه و دور از جون کار پیش ببریم بالاخره یک روز قراره با چنین مسئله ی مهمی روبرو بشیم و در اون زمان واقعا جایگزین های مناسب برای بزرگان چه کسانی هستن؟... خدا به خیر کنه.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
جایگزین که هست؛ ولی به قول شما شاید جایگزین مناسب نباشه
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١١/٢١
١
٠
یادش بخیر کاردانیم و که گرفتم گفتم الان میرم کاندید شورای شهرم میشم و این پیرمردا رو می اندازم بیرون، شرایط کاندید شدن رو که خوندم دیدم سنم کمه، گفتم حالا باشه بعدا، لیسانس که گرفتم، گفتم لااقل با لیسانس که دیگه برم کاندید مجلس بشم، ولی شرطش فوق لیسانس بود:| اون وزیر ۲۸ ساله ی اتریش رو هم که دیدم آتیش گرفتم. کلا به جوون جماعت بهایی داده نمیشه متاسفانه، به قول آقای رائفی پور، همون عده ای که انقلاب رو پیروز کردن میخوان خودشون انقلاب رو به دست امام زمان بدن.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
حس بدی هست. تازه گیرم که این مدارک رو هم بگیری؛ شما که توی بازی بزرگان نیستی
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
حرف آقای رائفی پور هم لایک داشته
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١١/٢١
٠
٠
والا من تک تک محله های شهر و با مردمش رو از شهردار و شورای شهرم بهتر می شناسم، اگه لیاقتم بیشتر از اونا نباشه کمتر نیست.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٢١
١
٠
نداشتن تخصص و تکرار نشدن افرادی مثل اقای رفسنجانی! چرخه ی مدیریت و مسئولیت یا به قولی " بچه متصل ها " ... تعبیر خیلی خوبی برای موروثی شدن قدرت بود. تشکر.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
تعبیر بچه متصل رو برای اولین بار توی فیلم خط ویژه دیدم، انصافا هم از آقازاده کلمه بهتریه
رهگذر
رهگذر
٩٥/١١/٢١
١
٠
مردم و جوونای بدبخت فقط برای راهپیمایی و رای خوبن وقتی که خرشون از پل گذشت حاجی حاجی مکه مکه موقعی که این چیزا همه یقه جر می دن بیاید حضور به هم برسونید اما وقتی گرونی و فقز و بی کاری و بدبختی جووناس،همه ی سینه چاک ها لال می شن مدیر سایت وجدانا نظرمو درج کن
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
والا در شعار که ما ندیدیم کسی لال بشه؛ مهم عمل هست که کار جدی صورت نگرفته و همین هم پاشنه آشیل کشوره
رهگذر
رهگذر
٩٥/١١/٢١
٠
٠
یه چیز دیگه اینکه کشور ما،وطن عزیزمون بااین دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی و .... که فقط مدرک بیرون می ده و این همه فارغ التحصیل بی سواد این همه اختلاس و دزدی و روابط و باند بازی نابود میشه مدیر درجش کن این نظر رو
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢١
٠
٠
من حسم این نیست. در کنار نقاط منفی، نخبگان و کسانی رو داریم که از نظر علمی در دنیا بی نظیرند. این جوون ها اگر امکان کار و فعالیت و کسب درآمد توی کشور داشته باشند، اکثریت قریب به اتفاقشون اینجا می مونن. مهاجرت نخبگان دو علت اصلی داره؛ یکی دلایل مالی و رفاهی و دوم جدی نگرفته شدن در امور کشور
علیرضا
علیرضا
٩٥/١١/٢١
٠
٠
کاملا موافقم! الان قشر جوان در 90درصد موارد دولتی تبدیل شده به یک نیروی بی تجربه که خیلی هم خامِ! در صورتی که میبینیم این نیروهای پخته و با تجربه کهن سالمون چقدر خوب دارن مملکت رو میچرخونن (!) امیدوارم که این رویه رو به بهتر شدن و اعتماد کردن به جون ها بره.
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٥/١١/٢١
٠
٠
الان نعمت زاده داره خیلی خوب راه میبره خخخ
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢٣
٠
٠
به نظر من حتی اگر همین شرایط رو که شما گفتی هم باشه؛ اثرش از سپردن کار به افراد بالای 70 سال سن بهتر میشه
m.babaee
m.babaee
٩٥/١١/٢١
٠
٠
من فکر میکنم اگر توی دانشگاه ها به جای این همه مطالب تئوری به صورت عملی با دانشجوها کار بشه و حتی برای حل مشکلات جامعه از دانشجویان کمک گرفته بشه دانشجو هم این رو باور میکنه که برای جامعه خودش اهمیت داره و نقش مهمی رو ایفا میکنه در نتیجه برای حل اون مشکل نهایت تلاشش رو میکنه من فکر میکنم دلیل اصلی این مشکلات قائل نبودن ارزش برای منابع انسانیمونه
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/٢٣
١
٠
مشکل دانشگاه ها نیست. اتفاقا شرایط فعلی دانشگاه کاملا در جهت بازی دادن جوون ها در امر مملکت هست. تشکل های دانشجویی هستند ولی خروجی عملی همه این نهادها و تشکل ها ورود نسل جوان به مدیریت اجرایی کشور نیست.
زینب خالقی
زینب خالقی
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
انتقادی که وارد شده تا حد زیادی وارده اما این موضوع جنبه دیگه ای هم داره. اول این که طبیعتا در هر حکومتی باید افرادی مسئولیت ها رو به عهده بگیرن که زاویه جدی با اصول اون حکومت نداشته باشن و پیدا کردن این افراد و انتخابشون هم ساز و کارهایی داره. نکته دوم برمی گرده به آشنایی بیشتر فرزندان سیاسون با رویه های ورود به مناصب و مسئولیت ها. برای مثال یک دانشجو می تونه گاهی تنها با فعالیت های پژوهشی بی مزد با برخی نهادها ارتباط برقرار کنه و به مرور که تجربه دانشجو بیشتر میشه و اعتماد به اون هم شکل میگیره، امکان ورودش به مسئولیت های اجرایی بیشتر میشه. الان تعداد قابل توجهی از جوان ها به همین نحو با شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام کار می کنن و برخی هم از همین روش ها مسئولیت هایی گرفتن. پس همه چیز به رانت مرتبط نیست