دونالد ترامپ بازار کتاب را هم ترکاند!
پیرامون تغییرات کوچک و بزرگی که ترامپ در اوضاع نشر و کتاب باعث شده

دونالد ترامپ بازار کتاب را هم ترکاند!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

بدون شک تا اسم ترامپ به گوش‌مان می‌خورد ذهن همه ما مستقیما به دنیای سیاست و هجمه‌ای که علیه او به راه افتاده است معطوف می‌شود. ولی بد نیست بدانید که حاشیه‌سازی‌های ترامپ فقط محدود به حوزه سیاست نشده و رد پای او در دنیای کتاب و ادبیات هم به چشم می‌خورد. از مورد توجه قرار گرفتن کتاب‌هایی که به اسم خودش چاپ شده بگیرید تا بالا رفتن فروش کتاب‌هایی  که به هر نحوی مربوط به اوست. در این مطلب قصد داریم نگاهی داشته باشیم به این تأثیرپذیری‌های مستقیم و غیرمستقیمی که دنیای ادبیات اخیرا از روی کار آمدن دونالد جی ترامپ به خودش دیده است.

یک میلیاردر سیاست مدار و کتاب‌هایش
تا همین چند وقت پیش اگر کسی اسم و عکس ترامپ را روی کتابی می‌دید که روی آن نوشته شده بود «۱۰۱ راز موفقیت» یا مثلا «چگونه مثل یک بیلیونر فکر کنید؟» خیلی ساده از کنار آن عبور می‌کرد. اما بعد از انتخابات و روی کار آمدن این شخص قضیه برعکس شد و این کتاب‌ها دیگر صرفا کتاب‌هایی نبودند که یک بیزنس‌من سعی دارد در آن رازهای ثروتمند شدنش را با دیگران در میان بگذارد، بلکه حالا کتاب‌هایی بودند که رئیس جمهور آمریکا آن‌ها را نوشته است؛ آن هم رئیس جمهوری مثل ترامپ با آن مواضع افراطی‌اش. نمونه بارز  این توجه‌ها را می‌شود در صعود کتاب «هنر معامله» ترامپ از رده ۱۱۰۷ به ۲۴ سایت آمازون دید. (بد نیست بدانید نویسنده اصلی این کتاب شخصی به نام تونی شوارتز است که در پی یک زندگی ۱۸ ماهه با ترامپ نگارش این کتاب را به عهده گرفته است. شوارتز در جریان یک مصاحبه اعلام کرد که تصویر این بیزنس‌من موفق را او برای ترامپ ترسیم کرده است).

از ترامپ تا به حال ۱۶ عنوان کتاب به چاپ رسیده است و از این تعداد، ۵ تای آن در ایران هم ترجمه شده است. اولین بار هم سال ۸۹ بود که کتابی از او در ایران ترجمه و در بازار کتاب منتشر شد.


۱۹۸۴ جرج اورول دوباره در معرض توجه قرار گرفت
حضور دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری جدید آمریکا و در نتیجه معطوف شدن تمام نگاه‌ها روی او کافی بود تا کوچکترین حرفی پیرامون او بازار کتاب را تحت تأثیر خودش قرار دهد. حتما می‌پرسید چگونه؟ در مراسم تحلیف ترامپ سخنگوی تازه کاخ سفید گفت: «جمعیت حاضر در این مراسم بیشتر از تمام تحلیف‌های روسای جمهور قبلی آمریکا بوده است». در پی این اتفاق از یکی از مشاوران ترامپ پرسیدند چرا ترامپ و سخنگویش اینقدر دروغ می‌گویند او پاسخ داد: «این‌ها دروغ نیست بلکه حقایق متفاوتی (Alternative Facts) را بیان می‌کند». همین ماجراها باعث شد تا کتاب معروف ۱۹۸۴ جرج اورول دوباره دیده شود. در این کتاب از دو لفظ «گفتار نو» (new speak) و «تفکر دوگانه» (double think) استفاده شده است و خیلی‌ها معتقد بودند این حرف با تأثیرپذیری از این کتاب بیان شده است و اصطلاحات «حقایق متفاوت» و «گفتار نو» و «تفکر دوگانه» با هم در ارتباط هستند.


ماجرای پیش‌بینی یک فیلسوف
با رئیس جمهور شدن ترامپ کتاب دیگری با نام «به دست آوردن کشور» (Achieving our country) که نویسنده آن فیلسوفی به نام ریچارد روتی است هم به زمره کتاب‌های پرفروش پیوست. این کتاب در ۶ سال گذشته کتاب بی سر و صدایی بود و به هیچ وجه خبری از تجدید چاپ آن نبود.
تمام این قضایا صرفا به دلیل توئیت شدن قسمتی از این کتاب و در نتیجه اشتراک هزارباره آن در فضای مجازی بود که بیان شد این حرف‌ها یک پیش‌بینی از روی کار آمدن دونالد ترامپ بوده است. قسمتی از این کتاب از قرار زیر است:
«مردم به این نتیجه خواهند رسید که سیستم در انجام قول‌هایش شکست خورده و به دنبال فرد دیگری می‌گردند که بتواند به آنان قول دهد تا پس از انتخاب شدن اجازه ندهد وکلا، استادان پست مدرن دانشگاه و بازرگانان پر درآمد در تصمیمات کشوری تأثیرگذار باشند. اما مشخص است که آنچه سیاه پوستان و رنگین پوستان در چهل سال گذشته به دست آورده‌اند از بین خواهد رفت و زنان بار دیگر تحقیر خواهند شد.»

علاوه بر این موارد، کتاب‌های دیگری هم مثل «امید در تاریکی»، «نمی‌تواند اینجا اتفاق افتاده باشد» و ... که دارای یک بستر فکری مشابه بودند جزء کتاب‌های پرفروش شدند.

ترامپ و باقی ماجراها
ممنوعیت ورود مردم ایران و شش کشور دیگر به خاک آمریکا واکنش‌های زیادی را در کل دنیا به شکل‌های مختلف در پی داشت. یکی از جالب توجه‌ترین این واکنش‌ها اقدام یک ناشر به نام Comma بود که در پی اعتراض به این قانون جدید ترامپ، اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ فقط ترجمه آثار نویسندگان این هفت کشور را منتشر خواهد کرد. این انتشارات به طور تخصصی در حوزه ترجمه فعالیت می‌کند.
کاربران طنزپرداز توئیتر هم از این قافله عقب نماندند و با تغییر اسامی کتاب‌های معروف دنیا ترامپ و افکارش را به باد تمسخر گرفتند. مثلا «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» را تبدیل کرده‌اند به «بیست هزار فرسنگ بالای سر او». یا کتاب «دختری در قطار» را را به «دختری که در قطار به چنگش آوردم» تغییر داده‌اند.

برچسب ها
دونالد ترامپ
جرج اورول
رمان ۱۹۸۴
کتاب هنر معامله
حقایق متفاوت
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهند
سهند
٩٥/١١/١٦
١
٠
ممنون بابت مطالب جالب و دست اول تون .نگاه موشکافانه شما از زاویه خاص به این موجود خاص هم زیرکانه و ریزبینانه بود.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١١/١٩
٠
٠
البته سهم گردآوری یکسری اطلاعات در این مطلب بیشتره اما به هر حال مرسی از لطفتون.
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١١/١٧
٠
٠
مطلبتون خیلی خوب و جالب بود.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١١/١٩
٠
٠
لطف شماست، ممنون.
mamzi
mamzi
٩٥/١١/١٩
٠
٠
کلا موجود عجیب و نایابیه این بشر :| کاش به جای بقیه موجودات این ترامپ منقرض شه راحت شیم
sara_dana_29
sara_dana_29
٩٥/١١/٢٢
٠
٠
این یارو که مغزش معیوبه کتابم نوشته خخخخخ