از فرش قرمز تا سیمرغ فلاکت!
یاداشت طنز

از فرش قرمز تا سیمرغ فلاکت!

نویسنده : محمدعلی محمدپور

هفته جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که همه چیز تحت تاثیر برگزاری جشنواره‌‌ فیلم فجر قرار دارد. چرا چپ‌چپ نگاه می‌کنید؟ مجبورم، می‌فهمید مجبور! به بنده گفته‌اند اول مطلب کمی جوّ بدهم تا اول هفته بانشاط به نظر برسم و انرژی مثبت بدهم وگرنه دلیل منطقی دیگری نداشت. اگر هم با خود می‌گویید جشنواره فیلم فجر مگر برای ما نان می‌شود باید بگویم که اگر برای شما نان ندارد برای بعضی آب دارد. قبلا به سریال‌ها آب می‌بستند، اکنون فیلم‌های سینما را هم آب می‌بندند. در کل چه بلیت فیلم‌های جشنواره را خریده‌اید و چه نخریده‌اید تا پایان همراه باشید تا از اتفاقات جشنواره امسال برایتان بگویم.
همان طور که می‌دانید جشنواره فیلم فجر، چند روزی هست در کاخ اصلی جشنواره و سینماهای منتخبی در تهران پیش از بقیه استان‌ها آغاز شده است. یکی از نکات حائز اهمیت امسال نسبت به سال‌های گذشته، پهن نکردن فرش قرمز بوده است. مسئولان جشنواره در پاسخ به علت پهن نشدن فرش قرمز به این اشاره کرده‌اند که وقتی فرش پهن می‌شد هنرمندان عزیز آشغال تخمه‌ها را می‌ریختند زیر فرش. نه ببخشید فرموده‌اند که موقع پهن کردن فرش قرمز، هنرمندان عزیز احساس راحتی می‌کردند و با لباس‌های غیرمتعارف (و نه رسمی) ظاهر می‌شدند. من نمی‌دانم واقعا دامن پوشیدن آن بازیگر مرد و پرده پذیرایی و موکت پوشیدن آن بازیگر خانم و شلوار کردی و تا زیر چانه چکمه پوشیدن آن یکی بازیگر، کجایش نامتعارف است، آیا متوجه نیستید این نمود و بروز هنری این عزیزان است؟
اما برسیم به خود فیلم‌ها. تا اینجای جشنواره از آنچه که در مورد فیلم‌ها شنیدیم و خوانده‌ایم و البته آن‌هایی که خودمان دیده‌ایم باید بگویم که طبق پیش‌بینی، اکثر فیلم‌سازان سراغ همان فرمول همیشگی کپی کردن از آثار موفق سال‌های قبل رفته‌اند. همان طور که می‌دانید پارسال فیلم‌ موفقی مثل ابد و یک روز را داشتیم، بنابراین امسال همه فیلم‌ها سراغ سوژه فلاکت و بدبختی رفته‌اند. طوری این قضیه به چشم می‌آید که من هی شک می‌کنم نکند امسال سیمرغ فلاکت به جشنواره اضافه شده است و ما خبر نداریم. یعنی برای درآوردن اشک بعضی مخاطبان سنگدل مجبور شده‌اند رسما شخصیت را زیر هجده چرخ له بفرمایند.
همچنین طبق سنت چند سال اخیر، جشنواره امسال در سایر استان‌ها هم برگزار می‌شود و البته این دوره به عنوان دوره چهاردهم در شهر مشهد در حال برگزاری ست. اما آنچه که سبب تمایز جشنواره امسال نسبت به سال‌های قبل در استان‌ها شد این بود که مسئولین این بار خلاف سال‌های قبل که تا شب قبلش همه چیز روی هوا بود، از قبل برای جشنواره برنامه‌ریزی کرده بودند و حتی بلیت‌ها پیش‌فروش شد. البته یک ابتکاری که به خرج داده شد این بود که بلیت‌ها به صورت جعبه‌ای و همه از یک کنار فروش رفت. یعنی سوا کردنی نبود. شما الّا و بلّا باید چند تا فیلم را با هم می‌خریدید. یعنی اگر شما بلیت «سارا و آیدا» را می‌خواستید بخرید در کنارش باید «صغری و کبری» را هم حتما می‌خریدید. خب این ظاهرا باعث می‌شد که خیلی فیلم‌ها ته جعبه خراب نشوند اما با آغاز جشنواره و سالن‌های خالی و نیمه‌خالی متوجه شدیم که این حربه خیلی هم جواب نداده است.
به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم برگ زرین یا مسین دیگری از جشنواره فیلم فجر ورق می‌خورد و سینمای ما یک سال دیگر را برای اکران فیلم‌ها پیش رو خواهد داشت. به امید روزها و احوالات بهتری برای سینمای ایران، تا بعد...

برچسب ها
یادداشت طنز
جشنواره فیلم فجر
فرش قرمز
نظرات کاربران
کد امنیتی
saiideh70
saiideh70
٩٥/١١/١٨
٠
٠
عمو رایتر؟
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١١/٢٤
٠
٠
محمدپور هستم. بفرمایید؟ :)
پربازدیدتریـــن ها
به بهانه سوالات عجیب مهران مدیری از حضار و واکنش عجیب تر آن ها

وقتی مرز بین شوخی و تحقیر را نمی دانیم

٩٦/٠٥/٢٥
چپ دست های عزیز ؛ روزتون مبارک

رازهای جالب در مورد چپ دست ها

٩٦/٠٥/٢٢
با ادبیات فرانسه همراه شوید

معرفی 3 کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

٩٦/٠٥/٢١
نگاهی به بازار صنعت سرگرمی در ایران

از لباس شهرزاد تا چوبدستی دامبلدور

٩٦/٠٥/٢٤
وجود دو هزار کودک مطلقه در ایران ؛ آماری که همه را شوکه کرد

روایتی تکان دهنده از ازدواج کودکان در ایران

٩٦/٠٥/٢٥
ایلام رتبه اول خودکشی در ایران، خودسوزی در جهان

خودسوزی یک فریاد است!

٩٦/٠٥/٢١
از افشاگری مجید افشاری تا شوخی های +18 در خنداننده شو

خنداننده شو ؛ از ابتدا تا پایان

٩٦/٠٥/٢٦
لیست لوازم کوهنوردی + قیمت

لوازم کوهنوردی چی بخریم؟

٩٦/٠٥/٢٢
به بهانه ورود ناامیدکننده «امید» به جمع شبکه های سیما

موازی کاری به سبک سیما

٩٦/٠٥/٢٣
با این 5 اپلیکیشن ؛ سلفی های جذاب تری بگیرید

بهترین اپلیکیشن های سلفی را بشناسید

٩٦/٠٥/٢٣
آشفتگی خواب کوروش از دست سلفی بازها

درها را تا رفتن کیتاروویچ باز نکنید

٩٦/٠٥/٢٤
تلفیق دو دنیای سنتی و مدرن در موسیقی

محبوب ترین گروه های موسیقی تلفیقی در ایران

٩٦/٠٥/٢٦
تبلیغات