اول عشق بعد ازدواج!
نگاهی به «ازدواج عاشقانه» که این روزها ازدواج ایده آل بعضی دختران و پسران است

اول عشق بعد ازدواج!

نویسنده : مائده کاشیان

یکی از سوالات دختران و پسران جوان درباره ازدواج است. این که اول عشق و بعد ازدواج یا اول ازدواج و بعد عشق! خیلی‌ها می‌گویند ازدواج عاشقانه باعث دوام و طولانی شدن عمر زندگی می‌شود و برای آن مثال هم می‌آورند اما از طرفی هم بین دوست و آشنا زوج‌هایی را می‌بینند که با وجود عشق قبل از ازدواج، بعد از چند سال کارشان به جدایی کشیده. دیدن و شنیدن این موارد خیلی وقت‌ها باعث می‌شود که سردرگم می‌شویم و این سوال در ذهن‌مان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. 

ازدواج عاشقانه یا عاقلانه

 

خواستگارانم را رد می‌کنم، تا عاشق شوم! 

هربار که خواستگار برایم می‌آمد و جواب منفی می‌دادم، باید خودم را برای بحث و کلنجار رفتن با خانواده آماده می‌کردم، دیگر ازحرف‌های تکراری‌شان خسته شده بودم. می‌فهمیدم که برای آینده‌ام نگران هستند، اما دلم می‌خواست مرا به حال خودم بگذارند و درکم کنند. اولش، همه دلایلی که برای رد خواستگارانم می‌آوردم را باور می‌کردند اما بعد از مدتی مادرم می‌گفت اصلا همان زمان که کسی زنگ می‌زند و برای خواستگاری آمدن اجازه می‌گیرد، بدون این‌که بدانم طرف مقابلم چه ویژگی‌ها و شرایطی دارد، جواب منفی را آماده کرده‌ام تا وقتی مراسم تمام شد اعلام کنم. این‌که اطرافیانم را قانع کنم که نمی‌توانم بدون علاقه و شناخت قبلی، به عنوان شریک زندگی روی کسی فکر کنم، کار سختی بود.

 

مثل سابق دوستم نداشت

در دانشگاه با او آشنا شدم. عسل دختر خوب و خوش سر و زبانی بود. همیشه لبخند به لب داشت و کنارش حسی را تجربه می‌کردم که پیش از آن هرگز تجربه نکرده بودم. مادرم که اصرار زیادی به ازدواج من داشت، به محض این‌که فهمید عاشق شده‌ام به تهران آمد و با هم به خواستگاری عسل رفتیم. اختلاف دو خانواده زیاد بود و مادرم سعی می‌کرد مرا قانع کند که منصرف شوم اما گمان می‌کردم به خاطر وضعیت مالی نامناسب خانواده عسل می‌خواهد این وصلت سر نگیرد. او شبانه قهر کرد و به مشهد برگشت و با اصرار فراوان من سه هفته بعد مجددا به تهران آمد و من و عسل عقد کردیم. زندگی مشترک‌مان تنها دو سال دوام آورد و در این دو سال هر روزش برایم تلخ و سخت گذشت. 

 

عشق بعد از ازدواج به سراغ‌مان آمد

هنوز هم وقتی به واسطه‌ی ازدواج‌مان فکر می‌کنم، برایم جالب است که چقدر خوب من و امیر، روحیات و ویژگی‌های‌مان را شناخته بود که ما را به همدیگر معرفی کرد. آن‌قدر خوب که همیشه با خودم می‌گفتم حتما خدا ما را برای هم آفریده است. هر چند تا قبل از آن مثل بسیاری از دخترها دوست داشتم همسر آینده‌ام را قبل از مراسم خواستگاری، جایی مثل دانشگاه یا محل کار دیده باشم و یک جور شناخت و آشنایی کلی نسبت به او داشته باشم اما خواستم به خودم فرصت بدهم انتخاب بدهم. 

عشق قبل از ازدواج

 

گفت و گویی با کارشناس مسائل اجتماعی

جایگاه عشق قبل از ازدواج است یا بعد از ازدواج؟

انتخاب سختی است. در هر دو حالت می‌ترسی با بن ‌بست مواجه شوی اما ناچاری یک راه را برای ازدواج انتخاب کنی. تجربه‌های آدم‌های اطراف باعث می‌شود روز به‌روز مرددتر شوی و هرکسی تلاش می‌کند نسخه‌ای برایت بپیچد. برای این‌که بدانیم بالاخره بهتر است همسرآینده‌‌مان را چطور انتخاب کنیم و کدام یک از این انتخاب‌ها نتیجه‌ی بهتری دارد، گفت وگویی داشتیم با مریم سادات ظهوریان، کارشناس مسائل اجتماعی؛ که در ادامه می‌خوانید.

+ بهتر است اول عاشق کسی بشویم بعد با او ازدواج کنیم یا می‌شود با کسی که برای اولین‌بار او را در مراسم خواستگاری می‌بینیم هم خوشبخت شد؟ 

- ازدواج چیزی نیست که بگوییم می‌تواند با عاقلانه بودن یا عاشقانه بودن به ثمر برسد. ازدواج مثل دوست پیدا کردن راحت است، اما نگه داشتن آن سخت است. وقتی دو نفر ازدواج می‌کنند، مثل یک دوستی قانونی است، اما مهم استحکام زندگی است. یعنی وقتی دو نفر بعد از مدتی با هم بودن، اشتراکات خانوادگی، مالی یا فرزندی بین‌شان ایجاد می‌شود آن‌وقت می‌شود این ازدواج را با ثبات دانست. عاقلانه و عاشقانه بودن دو فاکتور مکمل برای ازدواج هستند و هیچ‌کدام به تنهایی کافی نیست.

+ یعنی هیچ تضمینی نیست که بتوان گفت یکی از این ازدواج‌ها موفق‌تر خواهد بود یا ازدواج عاقلانه عمر طولانی‌تری دارد؟

- نه اصلا، در مورد هیچ‌کدام قطعیتی وجود ندارد و خب ازدواج یک رابطه منطقی هم نیست که بگوییم صرفا باید عاقلانه باشد، قطعا باید احساس، عشق و عاطفه در کنار عقل و منطق باشد که استحکام خوبی به ازدواج بدهد.

+ خیلی از دخترها و پسرها نگران هستند که بعد از ازدواج با فردی، به اوعلاقمند نشوند. به همین خاطر دوست دارند اول عاشق شوند و بعد ازدواج کنند، به نظر شما ممکن است بعد از ازدواج عشق و علاقه به‌وجود نیاید؟

- اگر یک دختر کلیت شرایط و شخصیت خواستگارش را قبول داشته باشد عشق و علاقه هم پیش می‌آید، چون چه دختر و چه پسر وقتی بخواهد مورد قبول طرف مقابلش باشد، بعد از ازدواج کارهایی برای جلب رضایت او انجام می‌دهد و این جلب رضایت باعث عشق بیشتر می‌شود. همین که من به خاطر سلیقه‌ی تو... تو به خاطر سلیقه‌ی من... و همین گذشت‌ها باعث به‌وجود آمدن عشق و علاقه می‌شود. مگر این‌که پایه‌های اولیه درست چیده نشده باشد یا مثلا دختر یا پسر به اجبار خانواده با فردی ازدواج کرده باشد. 

+ برای دختری و پسری که فقط می‌خواهند عاشق شوند و به غیر از این، همه گزینه‌ها را رد می‌کنند، چه پیشنهادی دارید که در آینده با مشکل مواجه نشوند؟

- من فکر می‌کنم این افراد در واقع هیچ معیار و ملاکی ندارند و احساسی تصمیم می‌گیرند، اگر معیاری برای ازدواج داشته باشد، ممکن است آن معیارها را در فردی که به خواستگاری‌اش می‌آید و یا خواستگاری‌اش می‌رود پیدا کنند، بنابراین بهتر است ملاک‌های‌شان را مشخص کنند و نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشند.

برچسب ها
ازدواج عاقلانه یا عاشقانه؟
عشق قبل از ازدواج
از بین رفتن عشق و عاشقی با ازدواج
عاشق شدن بعد از ازدواج
ازدواج بدون عشق
نظرات کاربران
کد امنیتی
رفیعه
رفیعه
٩٥/١١/١٤
٠
١
خب ایشونم که با قاطعیت نفرمودن کدومش بهتره :دی ولی اگه نظر منو بخواین، میگم که با چند جلسه ی خواستگاری نمیشه از همه ی خصوصیات یک فرد آگاه شد! کما اینکه ما میبینیم در جلسه ی خواستگاری، خیلی ها برای رسیدن به طرف مقابل، خودشون رو به آب و آتیش میزنن و نقاب به چهره، و بعضا تایید میکنن همه ی حرف هات رو :| البته اینم قبول دارم این هنر طرف مقابل هست که سوالات رو ببره به سمتی که این قضیه پیش نیاد! ولی باااازم عقیده دارم باید دختر و پسر، در یه جایی(محل کار یا دانشگاه یا یا یا...) همدیگر رو ببینن و از خصوصیات هم تا حدودی آگاه بشن...:)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٤
١
٠
آره خب چون قطعیتی نیست واقعا:) خب دو تا سوال پیش میاد اینطوری،اول اینکه واسه چند درصد افراد پیش میاد که قبلا همدیگه رو جایی ببینن و هردو همدیگه رو دوست داشته باشن؟قبول داری کم پیش میاد؟یا خیلی از موارد عشق یک طرفه هست؟مطمئن باشن نمیشه رو آگاهی ای که میگی صد درصد حساب باز کرد.همه حرف مطلب اینه که اگر عشق قبل از ازدواج واست پیش اومد که چه خوب اگر نه فکر نکن فقط اینطوری میشه خوشبخت شد،مهم اینه درست انتخاب کنی.میشه بعد از خواستگاری،با رعایت چارچوب ها و با اطلاع خانواده واسه شناخت ارتباط داشت و قرار نیست بعد خواستگاری خیلی زود بگی بله و تمام :)
رفیعه
رفیعه
٩٥/١١/١٤
٠
٠
خب برمیگرده به همون ضرب المثل قدیمی که میگه ازدواج، هندونه سربسته س :)) البته بعضیام به لیمو شیرین هم تعبیر میکنن:دی ، ببین اینکه داری میگی، واسه خواستگاری به سبک اول ازدواج، بعد عشق هم صدق میکنه! تو نمیتونی قاطعانه بگی چقدر احتمالش بالاست که من از آقایی که اومده خواستگاری و همه ی شرایطش هم ایده آل هست، خوشم بیاد و به اصطلاح، مهرش به دلم بشینه! یا برعکس:) اینکه میگی "درست" انتخاب کنیم، حق مطلب رو به درستی ادا کرد. البته که در شیوه ی اول عشق بعد ازدواج هم میشه در مراحل پایانی، با خانواده ها مطرح کرد قضیه رو! و بعدم خواستگاری و بقیه ماجرا...:)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٦
١
٠
ولی به نظر من عشق اتفاق میفته و علاقه ایجاد میشه،خیلیا که الان رفتن تو زندگی هم اینو تجربه کردن :) ممنون از نظرت :)
بهزاد
بهزاد
٩٥/١١/١٥
٠
٠
اصل ازدواج در اسلام بر پایه ی گذشت و کنار اومدن با هم هس ٬ و اینکه ازدواج عاقلانه و عاشقانه هر کدوم به هم میخوره دلیل اصلی اش همین هس که افراد گذشت و کوتاه اومدن سرشون نمیشه ٬ اصل و نسب و ریشه هم که باعث دوام بیشتر میشه . و اینکه ازدواج عاشقانه باعث میشه افراد راحت تر با هم کنار بیان و به خاطر هم گذشت کنن ولی اتفاقی که می افته افراد ممکنه یکی شون یا هر دو واسه ی اتفاقات بیخود شخصیت هم رو لگدمال کنن و وقتی احساسی به وجود بیاد که واسه ی یکی ارزش نداری هم دیگه دوست نداری حتی کنار کسی که عاشقش هستی بمونی و جنبه ی پایین و کوتاه نیومدن و گذشت نداشتن باعث نهایتش طلاق میشه و طرفین کار های هم رو از روی عمد و عدم علاقه و اینا تعبیر میکنن ... و باید یاد بگیریم کسی رو که دوست داریم توی شرایط دشوار تحمل کنیم گذشت داشته باشیم و همیشه یادمون باشه انتخاب خودمون بوده ‌...
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٦
٠
٠
بله دقیقا هردو بدی ها و البته خوبی های خاص خودشو داره و اینکه پایای انتخابمون وایسیم و زود قید همه چیز رو نزنیم خیلی خوبه.ممنون
m_rahsepar
m_rahsepar
٩٥/١١/١٥
٠
٠
به نظرم خوشبختی بیشتر مربوطه به چگونه رفتار کردن و میزان تعهد زوج.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٦
٠
٠
قطعا،اما چون این چیزا بعد از ازدواج مشخص میشه ما راجع به قبل از ازدواج حرف زدیم :)
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٥/١١/١٦
١
٠
به نظر منم ازدواج سنتی که میتونه انتخاب عاقلانه تری باشه،بهتره...وقتی یه نفر رو تا حد خوبی موقع خواستگاری بشناسی،تحقیق کنی،مشاوره بری و...تا حد زیادی با خصوصیاتش آشنا میشی و با چشم باز انتخاب میکنی بعد اگه با معیارات 60-70 درصد همخونی داشته باشه اولا کم کم علاقه مند میشی تو جریان رفت وآمدا، دوما واقعا بعد ازعقد مهر همسرت به دلت میشینه!اینو امتحان کردم که میگم... همه آدما همه ابعاد شخصیتشونو موقع آشنایی نشون نمیدن و جور دیگه ای هم نمیشه متوجه شد که این تفاوتا واین چیزایی که نمیدونستی گاها میشه اختلاف سلیقه تو زندگی و ایجاد مشکل میکنه ولی با گذشت ومدارا ومشاوره و... حل میشه کم کم! به نظر من آدم اگه اهل زندگی باشه بعد ازدواج هم میشه عاشق شد:)))ممنون از مطلب خوبت مائده جان.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٦
٠
٠
آره چون یه فرد وقتی عاشق میشه بدی ها و خصوصیات منفی طرف مقابلشو نمیبینه یا براش بی اهمیت جلوه میکنه.البته بازم به نظرمن نمیشه گفت به ازدواج سنتی و یا همون عاقلانه "بیشتر" میشه اعتماد کرد.مرسی از نظرت :)
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١١/١٧
٠
٠
همونطور که خودتون گفتید نمیشه برای کسی نسخه پیچید.ازدواج و عشق و علاقه چیزایین که برای هرکس به یه نحوی پیش میاد،دراین باره بنظر من هرکس فقط باید به خدا توکل کنه و خوشبختیشو بخواد،چون هیچ تضمینی وجود نداره.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/٢٠
٠
٠
مشکل اینجاست که خیلیا دوست دارن به یه شکل "خاص"پیش بیاد و جز اون طور دیگه ای ازدواج نمیکنن! :)