webdl ، dvdrip ، bluray 720p و دیگر اصطلاحات مربوط به کیفیت فیلم ها به چه معناست
بهترین نسخه فیلم برای دانلود کدام است؟

webdl ، dvdrip ، bluray 720p و دیگر اصطلاحات مربوط به کیفیت فیلم ها به چه معناست

نویسنده : دست قیچی

به یک سایت دانلود حرفه‌ای فیلم می‌رویم و در جست و جوی فیلم مد نظرمان، نسخه‌های متعددی از آن را پیدا می‌کنیم. نسخه‌هایی که علی‌الظاهر همه‌ آن‌ها همان فیلم مد نظر ما هستند اما هر کدام حجم متفاوتی دارند و در تفاوت‌های ریز‌تر، مملو از اطلاعاتی هستند که ما نمی‌دانیم چه معنایی دارند و چرا دو نسخه را از هم متمایز کرده و برایمان سوال پیش می‌آید که واقعا باید کدام نسخه را انتخاب کنیم؟ اصلا تفاوت میان این نسخه‌ها چیست؟ webdl، dvdscr، bluray 720p و خلاصه این اطلاعات عجیب و غریب که در توضیحات فیلم یا نام آن درج شده‌اند به چه معناست؟ اگر بخواهیم «بهترین نسخه» را انتخاب کنیم باید به چه چیز‌هایی توجه داشته باشیم؟ با ما همراه شوید تا به ساده‌ترین زبان، بهترین راه برای انتخاب بهترین نسخه‌ فیلم را بر حسب نیاز‌های یک دانلودر (یعنی شما) یاد بگیرید. 

ابتدا بیایید همه‌ی فیلم‌ها را به دو دسته تقسیم کنیم: اول: فیلم‌های بین ۳۰۰ مگابایت تا ۵ گیگابایت. و دوم: فیلم‌های بین ۵ گیگابایت تا ۵۰۰ گیگابایت. یادمان باشد در بازی دانلود هم مثل بازی زندگی هر چه بیشتر خرج کنیم (البته به جای پول حجم اینترنت) بیش‌تر آش می‌خوریم. بنابراین فیلم‌های دسته‌ دوم چه از لحاظ بصری، چه از لحاظ صوتی و چه از لحاظ امکانات اضافه (مانند پشت صحنه و ...) برتر از فیلم‌های دسته‌ اول هستند. 

 

دسته‌ فیلم‌های پر حجم

* پرحجم‌ترین فیلم‌های ممکن که می‌توان آن‌ها را در بازار اینترنت پیدا کرد، فیلم‌های 4K هستند. هر فیلم استاندارد 4K به طور تقریبی چهار برابر بهترین فیلم‌های Blu-ray حجم و تقریبا به همان نسبت کیفیت دارد. یک فیلم ۲ ساعته و کم‌ حجم‌ نشده‌ 4K احتمالا چیزی مابین ۲۰۰ تا ۵۰۰ گیگابایت حجم دارد و پیداکردن آن‌ها در اینترنت هم بسیار سخت است.

* پس از 4K ما به دیسک‌های Blu-ray می‌رسیم که بسته به امکانات اضافی خودشان ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ گیگاببایتی هستند. اگر در گشت و گذار دانلودی خودتان به عنوان Untouched Blu-ray برخوردید و حجم فایل هم چیزی بین عدد‌های مذکور بود، شک نکنید که این نسخه همان «دیسک بلوری کمپانی» است. البته قبلش از راست بودن ادعای اشتراک گذارنده مطمئن شوید.

* پس از دیسک‌های بلوری نوبت به «فیلم‌های انکود ‌شده از روی بلوری» می‌رسد. این فیلم‌ها معمولأ حجم کم‌تری نسبت به فایل بلوری دارند و فاقد برخی از امکانات دیسک بلوری هستند اما به جایش حجم بسیار کم‌تری دارند و دقیقا همان کیفیت بلوری (یا حتی در برخی از آزمایش‌ها: بهتر از دیسک بلوری) را ارائه می‌دهند. هنگامی که در توضیحات یا اسم فیلم با عنوان Blu-ray 1080p  برخوردیم باید بدانیم که این نسخه، نسخه‌ای است انکود شده و کم‌ حجم‌ شده از همان دیسک بلوری. حجم فایل‌های بلوری۱۰۸۰ به هزار و یک عامل بستگی دارد اما به طور کلی می‌توان مطمئن بود که فیلمی زیر ۷ گیگ به هیچ عنوان «همان» کیفیت دیسک بلوری را ندارد. پس از فیلم‌های ۱۰۸۰ نوبت به فیلم‌های Blu-ray 720p می‌رسد که معمولأ بین ۵ تا ۱۵ گیگ حجم دارند. فیلم‌های ۷۲۰ کیفیت صوتی و بصری پایین‌تری نسبت به ۱۰۸۰‌ها دارند اما این را هم نباید از نظر دور نگاه داشت که «غالبا» یک فیلم ۷۲۰ با حجم ۸ گیگابایت از یک فیلم ۱۰۸۰ با حجم ۲ گیگابایت کیفیت بهتری دارد که البته توضیح چرایی‌اش در این نوشته نمی‌گنجد. 

* در مرحله‌ بعدی با فیلم‌های Web-DL و Web-DLRip مواجه می‌شویم. این فیلم‌ها آن فیلم‌‌هایی است که از روی سرور‌های آنلاین پخش فیلم استخراج‌شده‌اند و به خاطر استاندارد پخش فیلم در این سایت‌ها اساسا از کیفیت پایین‌تری نسبت به بلوری‌ها برخوردار هستند. در بهترین حالت فیلم‌های دانلودی از وب ۷ گیگابایت حجم دارند. 

 

دسته‌ی فیلم‌های کم حجم

هنگامی که وارد دسته‌ دوم فیلم‌ها (فیلم‌های ۳۰۰ مگی تا ۵ گیگی) می‌شویم با دریایی از نسخه‌های مختلف فیلم‌ها روبرو می‌شویم که دیگر مانند فیلم‌های پرحجم از استاندارد‌های مشخصی پیروی نمی‌کنند و  معمولأ هم بینندگان این دسته از فیلم‌ها را دانلود می‌کنند. 

پرحجم‌ترین این دسته از فیلم‌ها دیسک‌های DVD هستند که در دو نسخه‌ ۵ گیگی و ۹ گیگی عرضه می‌شوند. گفته می‌شود که یک فیلم DVD معادل 480p برای بلوری است (یعنی سه بار کم‌کیفیت‌تر از یک بلوری). فیلم‌های کم‌حجم‌شده‌ DVD هم وجود دارد که معمولأ با عنوان DVDrip شناخته می‌شوند و حجمی بین ۵۰۰مگ تا ۲ گیگ را اشغال می‌کنند. 

نوع دیگر فیلم‌های این دسته همان بلوری‌های ۷۲۰ یا ۱۰۸۰ هستند که بر خلاف نسخه‌های اصلی حجم کمی در حد یک تا دو گیگابایت دارند. در این نسخه‌ها با تغییر استاندارد‌های مانند فریم‌ریت، کم‌کردن بیت‌ریت، استفاده از کانال صوتی مونو یا استریو، فیلم‌های بسیار کم‌حجمی تهیه شده است. ۷۲۰ یا ۱۰۸۰‌های بسیار کم‌حجم‌شده به قطع خوش‌کیفیت‌تر از DVDها هستند اما فاصله‌ زیادی با خواهر و برادران خودشان در حجم‌های بالاتر دارند. 

 

توضیحی در باب چند اصطلاح حیاتی دیگر: 

X265  و X264: معمولأ در نام یا توضیحات فیلم‌های انکود ‌شده یکی از این دو نام به چشم می‌خورد. این دو، دو پروتکل تبدیل فایل خام به فایل کم‌حجم هستند. اگر می‌خواهید از فیلم‌های دسته‌ دوم (یعنی مابین ۵ تا ۵۰۰ گیگابایت) استفاده کنید حتما از X264 استفاده کنید (چرا که کیفیت به مراتب بهتری را دریافت می‌کنید) اما اگر می‌خواهید صرفا فیلمی کم‌حجم‌تر داشته باشید، شک نکنید که پروتکلX265  حجم بسیار پایینی را به شما می‌دهد که کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به نسخه‌ مشابه در X264 دارد. پس برای فیلم‌های حجم بالا X264 خوب است و برای فیلم‌های حجم‌پایین X265. 

HDTV ، DSR، TVrip و Satrip: این اصطلاحات در نام یا توضیحات فیلم به آن معناست که نسخه‌ مد نظر شما یا از طریق تلویزیون‌های HD، یا ماهواره یا تلویزیون‌های معمولی و یا تلویزیون‌های دیجیتال ضبط و در اینترنت قرار گرفته است. بسیاری از سریال‌ها بدین طریق به دست ما می‌رسند اما گاهی از اوقات فیلم‌های کم‌یاب هم تنها از طریق این فرمت در اختیار ما قرار می‌گیرند (چرا که نه DVD و نه Blu-ray آن‌ها در دسترس نیست). 

SCR: به طور کلی این نسخه از فیلم‌ها را دانلود نکنید. این فیلم‌ها آن فیلم‌هایی است که برای منتقدان (به خصوص رای‌دهندگان اسکار) آماده می‌شود و معمولأ پیش از عرضه‌شدن رسمی فیلم‌ها در DVD یا Blu-ray به بیرون درز می‌کنند. کیفیت بسیار بدی دارند و معمولأ مملو از زیرنویس و رو نویس است که این فیلم غیر قانونی به دست شما رسیده است. 

Cam یا Camera: همان‌طور که از نامش مشخص است، این فیلم‌ها همان چیزی هستند که ما معمولأ به آن «نسخه‌ی پرده‌ای» می‌گوییم. شخصی به سالن سینما رفته، فیلم را ضبط کرده و سپس در اینترنت قرار داده است. طبعا نبایست این فیلم‌ها را دانلود کنید. 

DTS: یکی از با کیفیت‌ترین کانال‌های صوتی در نسخه‌ انکود‌شده و به معنای Digital Theater System  است. گاهی اوقات تعداد خروجی‌ها را با اعدادی چون ۵.۱ یا ۷.۱ نشان می‌دهند. هر چه عدد بیش‌تر باشد به همان اندازه حجم فیلم هم بالاتر می‌رود. اگر یک سینمای خانگی گران‌قیمت در خانه دارید، به هیچ عنوان فیلم‌های DTS را از دست ندهید. 

ACC ، AC3 و Flac: این سه نیز سه استاندارد دیگر برای کانال صوتی فیلم‌ها هستند. Flac از همه حجم بالاتری دارد و عده‌ای بر این عقیده هستند که پس از DTS بهترین کیفیت را دارد. با این حال عمده‌ تلویزیون‌های HD از ACC  و AC3 پشتیبانی می‌کنند و کمپانی‌‌های تلویزیون‌سازی بر این عقیده‌اند که برای پخش صدایی با‌کیفیت‌تر این فرمت‌ها بهتر جواب می‌دهند. به هر حال اگر مستقیما با تلویزیون فیلم می‌بینید حتما پیش از دانلود فیلم‌ها سری به سایت تلویزیون خودتان بزنید و فرمت پشتیبانی‌شده را ملاحظه کنید (عمده‌ نرم‌افزار‌های مشهور پخش فیلم برای کامپیوتر‌ها از همه‌ فرمت‌های صوتی پشتیبانی می‌کنند). 

FrameRate: فریم‌ریت تعداد هر فریم از فایل فیلم به حسب ثانیه است. هر چه فریم‌ریت فیلم بیشتر باشد حجم فیلم افزایش می‌یابد (زیرا اساسا یک فیلم چیزی جز «تعدادی تصاویر‌پشت سر هم» نیست). بسیاری از فیلم‌های کم‌حجم و زیر ۵ گیگ از فریم‌ریت پایین‌تری استفاده می‌کنند تا به همان میزان حجم فیلم کم شود. از آن رو که چشم انسان در یک وضعیت استاندارد ۲۴ فریم بر ثانیه را تشخیص می‌دهد، عددی زیر این عدد ممکن است به سردرد و یا درد چشم منتهی شود. 

Encoder: در نهایت به غیر قابل توصیف‌ترین و مهم‌ترین ویژگی فیلم‌های انکود شده و کم‌ حجم ‌شده می‌رسیم. مراد از انکودر همان اسم‌های عجیب و غریبی است که در پایان نام فیلم یا توضیحات فیلم درج می‌شوند: Ganool, Yifi, HD-China, Amiable و ... . این اسم‌ها گروه‌هایی هستند که فیلم را از مبدا (حالا ماهواره باشد یا دیسک کمپانی) استخراج می‌کنند و سپس آن را تبدیل به فیلم‌های کم‌حجم می‌کنند. اهمیت این گروه‌ها در این است که هر کدام از آن‌ها استاندارد‌های مشخصی برای کل توضیحات بالا دارند و بسته به این‌که ما می‌خواهیم چگونه فیلمی ببینیم، به تجربه در می‌یابیم که فیلم‌های یک گروه انکود برای‌مان مناسب‌تر از بقیه است. توصیه‌ ما این است که برای فیلم‌های پر‌حجم از گروه‌های Scene (به جهت استاندارد‌های واحد) استفاده کنید و برای فیلم‌های کم‌حجم از Yifi و Ganool استفاده کنید.

===========

پ.ن: برای اینکه از ویژگی‌های Encoder هایی مثل Ganool و غیره مطلع شوید این‌جا کلیک کنید.

برچسب ها
Blu-ray 1080p یعنی چه؟
Untouched Blu-ray چیست؟
Blu-ray 720p چیست؟
DVDrip یعنی چه؟
X265 و X264 در فیلم به چه معناست؟
HDTV چیست؟
DSR چیست؟
SCR یعنی چه؟
DTS چیست؟
ACC یعنی چه؟
AC3 چیست؟
Encoder در فیلم یعنی چه
تفاوت Encoder های فیلم در چیست؟
نظرات کاربران
کد امنیتی
سعید
سعید
٩٥/١١/١٣
٦
٢
عجب اطلاعات نابی بودش... معلومه شما دانلودر حرفه ای هستی
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٧
٣
به عنوان یک فیلم بین حرفه ای مدتهاست نسخه های بازار پاسخگو نیستن و می بایستی خودم دست به کار می شدم. به علاوه که خیلی از فیلم های قدیمی یا سینمای خاص مثل چک و یوگسلاوی در دهه ۶۰ و ۷۰ اصلا قابل یافتن در سطح کشور نیستن.
داج20^20
داج20^20
٩٥/١١/١٣
٤
١
از کجا میشه بولوری اصلی دان کنم؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/١٣
٢
٥
:))))
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٤
٢
برای این کار بهترین روش استفاده از سایت های leacher هست. این سایت ها اکانت سایت های اشتراک گذاری رو با هزینه هنگفت و نامحدود خریداری می کنن و بعد به صورت پکیجی عرضه میکنن. مثلا شما با خرید اکانت یک ماهه شون میتونین ۱۰ گیگ روزانه از uploaded دانلود کنین، ۲۰ گیگ از rapidgator و ۸ گیگ از nitroflare و الی آخر. برای پیدا کردن فیلم های بلوری هم میتونین از سایت های مختلف مثل tehparadox یا یوزنت یاب هایی مثل nzb.su و usenet crawler استفاده کنین
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٥
٢
اینو یادم رفت که بگم این سایت های لیچر برای اینکه ارزون دربیاد بهتره چند نفره یک اکانت بخرین چون محدودیت یوزر و آی پی نداره
janva akefi
janva akefi
٩٥/١١/١٣
١٠
٢
داداش من شما خیلی شکمت سیره انگار، از کجام تلویزیون 4k بیارم که نگاه کنم؟ تازه گیرم که پیداش کردم، آخه کدوم آدمی واسه یه فیلم نهایتا 3 ساعته 300 گیگ!!!! اینترنت رو به فنا میده؟؟
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٥
٢
عزیزم شما الان با خرید یک خط 4G به راحتی می تونید با خرید دو بسته نامحدود ۳ ساعته ۲ تا ۸ صبح که کلا ۴۰۰۰ تومن درمیاد بسته به سرعت منطقه تون بین ۲۴ تا ۷۵ گیگ دانلود کنید در عرض یک شب. و اگه نسخه های بالای ۵ گیگ رو ببینید و بعد بیایید دوباره نسخه ۱ گیگی بگیرید علاوه براینکه کلا فقط پیکسل می بینید توی تصویر، افت کیفیت رنگی آثار هم براتون مشهود میشه و تازه متوجه میشین اون چیزی که تا الان میدیدین فیلم نبوده اصلا. البته این رو هم اضافه کنم که اگر داخل مانیتور تا ۱۹ اینچ فیلم می بینید همون نسخه های یکی دو گیگی کفایته. اما اگر میخواهید روی تلویزیون ببینید حتما روی ۵ گیگ فکر کنید
فرزاد
فرزاد
٩٦/١١/٠٤
٦
٠
خدمت دوست محترم dastgheychi باید عرض کنم شک دارم نمیدانسته اید ساعات آن به اصطلاح (دانلود ناحمدود!) 4G از 3 تا 7 یعنی 4 ساعت است! که یقینا! میدانید برای مقابله با اینگونه دانلود ها با DC های مکرر و تلرانس های زیاد در پهنای باند در هر دقیقه عملاً زحمت فعالیت آن 4 ساعت 3 تا 7 !! نتیجه اش آنی نیست که فرمودید ثانیا معقول نیست فیلم های با کیفیت 10-15 گیگ به بالا را بعد از دیدن پاک کرد لذا ترابایت ترابایت هم هزینه آرشیو در بر دارد که البته برای افرادی مانند من که آرشیو مفصل دارم مهم نیست اما یقینا قشر عمده نه توان چنین هزینه ای دارند و نه آن اینترنت به ظاهر نا محدود!! جوابگوی است
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/١٣
٤
٢
عالی بود :))) من نصف سؤال های زندگیم پاسخ داده شد
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٢
١
مخلصم جناب نادری. سعی کردم خیلی خلاصه باشه و الا برای توضیح چرایی هر کدوم از این بندها یک مقاله ۵۰۰ کلمه ای لازم بود و تقریبا هریکی دو ماه یک مقاله مفصل در مقایسه جدیدترین فرمت ها با همدیگه، در سایت های حرفه ای آپلود میشه و کلی تحقیق داره و فاکتورهای معینی رو تست می کنن. اینجا سعی در کاربردی بودن مطلب بود
حسین
حسین
٩٧/١١/١٦
١
٠
با سلام این فرمت رو داون کردم عالی بود محبت کنید توضیحی در خصوص فرمتش بدین ممنونکیفیت: 1080p BluRay Remux
microprocedure
microprocedure
٩٥/١١/١٣
٩
١
همین 720p BluRay های یک گیگی جواب میده مارو :)) تازه همیناشم با بدبختی دانلود میکنیم!
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٣
٠
چند تا کامنت بالاتر توضیح دادم که چطور میشه از این بدبختی دراومد
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١١/١٣
٢
١
حکم یک کلاس درس بود اصلا این مطلب.
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٤
٢
١
خوشحالم که مفید فایده بوده.
لیلی
لیلی
٩٥/١١/١٤
٢
١
همیشه از نسخه دانلودی 480pسریالها و 720فیلمها راضی بودم چون آسان و سریع بارگذاری میشه چرا هیچ فیلمی با کیفیت 480 در سایت های دانلود وجود نداره؟ و صرفا برای سریال ها چنین کیفیتی عرضه شده
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٧
٠
٠
چون فرمت جا افتاده ای نیست و حتی در نرم افزارهای مربوط به ریپ کردن هم چنین فرمتی پیش بینی نشده. زیر مجموعه HD منحصر شده به همون 720p و 1080p و چیزی که در متن فرصت نشد راجع بهش حرف بزنیم یعنی 1080i و 720i. در واقع 480p که شما درباره اش صحبت می کنید و ما هم در متن اشاره کردیم معادل همون dvdrip هستش که معمولا با فرمت divx ارائه میشه.
a_a
a_a
٩٥/١١/١٤
٢
١
ممنون کاش میشد سایتای معتبر دانلود فیلمو رو هم قرار میدادین
dastgheichi
dastgheichi
٩٥/١١/١٧
٠
٠
به چند تا در کامنت ها اشاره کردم. سایت های ایرانی مثل فیلمیو رو اسمشونو شنیدم ولی راستش هیچ وقت باهاشون کار نکردم. فکر می کنم دوستان دیگه حاضر در سایت بهتر بتونن در این زمینه راهنمایی کنن
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٥/١١/١٧
٠
١
خیلی ممنون از اطلاعاتتون. ganool به نظرم خیلی خوبه :)
mamzi
mamzi
٩٥/١١/١٩
٢
٠
عجب مطلب ناب و خوبی. دست مریزاد آقای حسینی. البته من کلیپ می سازم حجمشو میارم زیر 10 مگابایت که ملت دانلود کنن:| :((
زهرا
زهرا
٩٦/١٠/١٢
٠
٠
سلام .ممنون از توضیحات خوبتون من دوتا فیلم دانلود کرم که پسوند x265 دارن ولی وقتی بازشون میکنم فقط صدای فیلم میاد اصن تصویر نداره. مثلا انگار فقط صوت فیلم دانلود شده. مشکل از چیه؟؟
حسین
حسین
٩٧/٠١/١٦
٠
٠
سلام اخرین نسخه برنامه ی pot player یا gom player رو دانلود کن راستی کدک های x265 تو تلویزیون و دستگای دیجیتل و ... پخش نمیشه فقط گوشی و کامپیوتر اگه برای گوشی میخوای باید mxplayer رو دانلود کنی
لالالند
لالالند
٩٦/١٠/٢٩
٠
٠
سلام جناب دست قیچی من میخوام لالالند رو برای نمایش روی پرده (در سینمای خصوصی) دانلود کنم. ممکنه راهنمایی م کنید از کجا و با چه کیفیتی باید دانلود کنم؟
mohammad gh
mohammad gh
٩٧/٠٢/٣٠
٠
٠
سلام. ممنون واسه اطلاعات خوبتون توی لپتاپ 17 اینچی hp فیلمارو بهتره 1080p دانلود کنم یا 720p. منطورم اینه که تفاوتش تو لپتاپ احساس میشه یا نه. و جای من بودی واسه فیلم دیدن تو لپتاپ چه کیفیت و انکودر انتخاب میکردی؟
محمد
محمد
٩٧/٠٤/٢٧
٠
٠
با سلام خدمت شما مطلبی که گداشتین خیلی مفید بود، یک سوالی از شما دارم اینکه من کیفیت و روزولیشن صفحه لپ تاپم HD1366x768 هستش و واسه دانلود فیلم حداقل چه حجمی یا انکودری باید بگیرم که تمام صفحه باشه و کیفیت خوبی داشته باشه؟؟ چون بعضی از فیلمای 720p تمام صفحه کیفیتشون توی لپ تاپم با 1080p فرقی ندارن! و خیلی از فیلم ها دوسوم صفحه نمایش هستند منظورمو حتما میفهمید یعنی قسمت بالا و پایین نیست
مهسا
مهسا
٩٧/٠٦/١٥
٠
٠
سلام میشه تفاوت 720p و 720p.x265_md و 720p.x265_ss رو بگید ممنون از مطلب مفیدتون
جمشید مشایخی
جمشید مشایخی
٩٧/٠٩/٢٢
٠
٠
راجع به اینکه web dl فیلم و سانسور میکنن که pg 13 بشه نگفتی جناب
balagi62
balagi62
٩٧/١١/١٨
٠
٠
ای آقا. ما در ماه سه گیگ اینترنت صبح تا ظهر می خریم آخر ماه دو گیگ اضاف میاریم دنبال فیلم خوب میگردم چطور این دو گیگ رو تموم کنیم.
سانیتا
سانیتا
٩٨/٠١/٣٠
٠
٠
خیییییییییییلی مفید و عااالی
شاهین
شاهین
٩٨/٠٣/٠٩
٣
٠
سلام من تلویزیون 4k سامسونگ مدل HUC9990 دارم و اکثر کلیپ های 4K رو نمیتونه پخش کنه تصمیم گرفتم یک دستگاه پلیر خیلی قوی بگیرم که هیچ فرمت و رزولیشنی رو نه نگه و پخش کنه اگه اطلاعاتی در این باره دارید ممنون میشم راهنماییم کنید
پرهام
پرهام
٩٨/٠٨/٢٠
٢
٠
سلام، قشنگ به 25درصد سوالات زندگیم پاسخ داده شد 25درصد دیگه‌ش که به همین موضوع مرتبطه اینه که چرا زیرنویس‌ها برا هر کیفیت فرق دارن چرا زیرنویس مثلا 720 با 1080 تفاوت داره، فیلم که همونه، فقط کیفیت تغییر کرده ممنون میشم در صورت امکان، پاسخ این 25درصد رو هم بدید.