از مشهورترین دزدان دریایی تاریخ تا دزدان دریایی سومالی در زندان اوین!
همه چیز درباره دزدان دریایی

از مشهورترین دزدان دریایی تاریخ تا دزدان دریایی سومالی در زندان اوین!

نویسنده : فرانک باباپور

روی یک قایق تفریحی سفید هستید و باد ملایم صورت‌تان را نوازش می‌کند. با موج‌های دریا در حرکت هستید و آفتاب بالای سرتان، داغ‌تر از همیشه می‌تابد. در چنین هوایی حتما یک آب پرتقال با تکه‌های یخ، حسابی می‌چسبد. سطح دریا هم به خاطر برخورد نور خورشید می‌درخشد. کم‌کم خورشید پایین می‌آید تا در دریا غروب کند! محو صحنه‌ی بکر روبروی‌تان می‌شوید و کمی آن‌طرفتر ماهی‌ها به سطح آب آمده‌اند. آرزو می‌کنید کاش می‌شد دلفین‌ها را هم دید و از پرش‌های‌شان روی سطح آب چندتا عکس یهویی گرفت که کمی دورتر از ماهی‌ها، قایقی با سرعت زیاد به سمت شما نزدیک می‌شود. دوربین شکاری را بر می‌دارید تا نگاهی بیاندازید و دستی تکان دهید، برای چندتا ماهیگیر که دارند نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند. بعد که زوم می‌کنید روی‌شان، می‌بینید 4 نفر با هیکلی لاغر و پوستی تیره، کلاش به دست، نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند! یکی‌شان بلندگو را بر می‌دارد و می‌گوید: «ما دزدان دریایی هستیم. دست از پا خطا کنی تکه بزرگه‌ات گوش‌ت است» و بعد هم به داخل قایق حمله می‌کنند، یک کیسه روی سرتان می‌کشند و همه چیز سیاه می‌شود...

مسلما آخر داستان نباید اینقدر خشن می‌شد ولی چه می‌شود کرد وقتی که حالا و در قرن 21 هنوز خطر دزدان دریایی در دریاها وجود دارد.

 

دزدان دریایی در طول تاریخ

اولین آشنایی من با دزدان دریایی برمی‌گردد به کارتون «ویکی وایکینگ‌» در دوران کودکی. کشتی‌های بزرگ چوبی که دماغه جلویی‌اش شمایلی موجودات خوفناک مثل اژدها بود! چون می‌خواستند آخر وحشت و قدرت باشند. البته دزدان دریایی و به خصوص وایکینگ‌ها آن انسان‌های باحالی نبودند که در کارتون زمان کودکی‌مان نشان می‌داد، بلکه جزو خون ریزترین و وحشی‌ترین دزدان دریایی قبل از میلاد مسیح به حساب می‌آیند. بله درست شنیدید، قبل از میلاد مسیح! دزدان دریایی تقریبا قدمتی 3000 هزار ساله دارند.

البته آن دزدان دریایی که ما در  فیلم‌هایی مثل دزدان دریایی کاراویب دیده‌ایم، مربوط به قرن‌های 17 و 18 هستند که به «عصر طلایی دزدان دریایی» هم معروف است. آدم‌هایی با لباس‌های کثیف و پاره، کلاه بزرگ، یک چشم کور، یک پای چوبی و یک طوطی روی شانه! جالب‌تر این‌که هرکدام یک چشم کور و یک پای چوبی داشت، همان ناخدا بود! 

خلاصه هر کجا که دریایی بوده، در مدتی از تاریخ، دزدان دریایی هم بوده‌اند. از دریای مدیترانه که در هر دوره‌ای گروهی از دزدان دریایی اروپا بر آن حکم‌فرما بوده‌اند بگیرید تا شرق آسیا و آتلانتیک (اقیانوس اطلس) و اقیانوس هند. 

دزدان دریایی اینطور هم نبوده‌اند که فقط به 4 تا کشتی حمله کنند و خالی‌اش کنند، گاهی تاثیرات زیادی روی حوادث تاریخی داشته‌اند. مثل داستان دزدیده شدن ژولیوس سزار (رهبر سیاسی و نظامی روم) توسط دزدان دریایی سیلیسی که او را در جزیره‌ای دور افتاده زندانی کردند و در ازای آزادی‌اش طلا خواستند. سزار هم پس از آزادی، ناوگانی ساخت و به آن‌ها حمله و نابودشان کرد. و یا داستان جنگ‌های صد ساله انگلستان و فرانسه که انگلستان در دوره‌ای از جنگ توانست با غلبه بر وایکینگ‌ها، از آن‌ها برای جنگ‌های دریایی استفاده و فرانسه را مغلوب کند.

در بین دزدان دریایی، دزدان دریایی زن هم حضور داشته‌اند که اتفاقا در مواردی ناخدای کشتی هم بوده‌اند. از میان آن‌ها «مری رید» و «آن بونی» معروف‌ترین دزدان دریایی زن در قرن هجدهم بوده‌اند، در دوره‌ای با هم دوست می‌شوند و پس از دزدی‌های بسیار دستگیر می‌شوند اما به خاطر این‌که باردار بودند، از اعدام جان سالم به در می‌برند. یا سعیده الحورا مخفوف‌ترین دزد دریایی عثمانی قرن شانزدهم که با قصد انتقام از حکمرانان مسیحی دزد دریایی شد و کل سواحل غربی دریای مدیترانه را تحت فرمان داشت.

مری رید و آن بونی معروف‌ترین دزدان دریایی زن در قرن هجدهم

سعیده الحورا مخفوف‌ترین دزد دریایی عثمانی قرن شانزدهم

 

دزدان دریایی قرن بیست و یکم

هنوز هم که هنوز است دزدان دریایی در آب‌های آزاد به پرسه زنی و غارت مشغولند. کشورهای آفریقایی خلیج گینه، سواحل غرب آفریقا و سومالی، 60 درصد از دزدی‌های دریایی جهان را انجام می‌دهند. معروف‌تری‌نشان هم همین دزدان دریایی سومالی هستند. و همانطور که در نقشه مشخص است به آب‌های کشور ما هم نزدیک هستند.

نقشه دریای عرب و خلیج عدن و  کشورهای اطرافشان

سومالی کشوری آفریقایی است که ساحل گسترده‌ای در دریای عرب و خلیج عدن دارد، که اتفاقا منطقه مهمی برای تجارت کالا و همچنین عبور نفتکش‌هاست و به علت بی‌ثباتی در دولت این کشور، مردمش دست به دزدی دریایی می‌زنند و حتی کشتی‌های دزدیده شده را به کشورشان می‌برند و دولتش جرات نمی‌کند بپرسد این کشتی‌ها از کجا آمده؟ از سال 2005 میلادی (1384 شمسی) فعالیت دزدان دریایی سومالی با حمله به کشتی هونگ کونگ و درآمد حدود 315 هزار دلاری آغاز شد و تاکنون به کشتی‌هایی از کشورهای کنیا، اوکراین، آمریکا، هند، ژاپن، کره شمالی و ... حمله کرده‌اند. در نقشه زیر قلمروی این دزدان دریایی و همچنین دزدی‌هایی که داشته‌اند، مشخص شده‌است:

نقشه حمله های دزدان دریایی سومالی

دزدان دریایی سومالی معمولا با قایق‌های موتوری و سریع، کشتی مورد نظر را تعقیب می‌کنند و از آنجایی که خدمه کشتی مسلح نیستند، می‌توانند سه نفری و با سه تا تفنگ وارد کشتی شوند و خدمه را تحت فرمان خود بگیرند. گاهی به جز این قایق‌های موتوری، یک لنج یا کشتی مادر هم دارند که در فاصله‌ای دورتر، قایق‌ها را هدایت و رهبری می‌کند و ممکن است در یک روز به چند کشتی حمله کنند. این دزدان می‌توانند با ربودن کشتی و گروگان‌گیری خدمه، مبالغی میلیون دلاری از کشور صاحب کشتی بخواهند و معمولا به خواسته‌هایشان هم می‌رسند. چون جان خدمه و محموله کشتی ارزش بیشتری دارند. 

دزدان دریایی سومالی

برای این‌که با این دزدان دریایی بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم فیلم «کاپیتان فیلیپس» را با بازی «تام هنکس» از دست ندهید. این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است.

 

دزدان دریایی در زندان اوین!

دزدی‌های دریایی از سال 1387 وارد فاز جدیدی شد تا سازمان کشتیرانی بین‌المللی از تمام کشورهایی که توانمندی مقابله با دزدان دریایی دارند، بخواهد برای برقراری امنیت در دریای شمال اقیانوس هند (دریای عرب) و خلیج عدن، کمک کنند. نیروی دریایی ارتش ایران هم از سال 1388 و با ارسال ناو گروه در آب‌های آزاد، امنیت کشتی‌های ایرانی را تامین کرده‌است. به طوری که در هشتم فروردین ماه 1391 بعد از حمله دزدان دریایی سومالی به یک کشتی تجاری در نزدیکی مالدیو، که تعدادی از خدمه‌اش ایرانی بودند، نیروی دریایی ارتش از بندر چابهار به سمت محل مورد نظر اعزام شدند و در 11 فروردین به کشتی ربوده شده رسیدند. کماندوهای ارتش وارد عرشه کشتی می‌شوند و در درگیری 48 ساعته با دزدان دریایی، تمام 12 نفر آن‌ها را اسیر می‌کنند و به ایران می‌آورند. حالا این دزدان دریایی در زندان اوین به سر می‌برند.

متاسفانه در حال حاضر هم 8 صیاد ایرانی در دست دزدان دریایی سومالی اسیر هستند. ماجرا مربوط به فروردین ماه سال 94 است، لنج صیادان ایرانی به همراه 21 تن از خدمه‌اش در دریای عمان مورد حمله دزدان دریایی قرار می‌گیرند. از این 21 نفر، 8 نفر زیر شکنجه‌های دزدان دریایی کشته و 4 نفر به کمک دولت سومالی موفق به فرار شدند. یک نفر هم که خودش توانسته بود فرار کند، بعد از یک پیاده‌روی طولانی، با کمک دولت سومالی به ایران بازگشت. اما هنوز 8 نفر از آن‌ها در اسارت دزدان دریایی هستند و به دو گروه 4 نفره تقسیم شده‌اند. یک گروه شامل ناخدا دهواری و نزدیکانش، که دزدان دریایی برای آزادی هر کدامشان 150 هزار دلار طلب کرده‌اند و گروه دیگری از خدمه لنج که برای آزادی هر کدام، 30 هزار دلار خواسته‌اند. حالا مدتی است فیلمی از درخواست کمک این اسیران در فضای مجازی منتشر شده که یک ماه پیش ضبط شده و در آن از کشور ایران، مردم ایران و حتی جهانیان درخواست کمک کرده‌اند. پروین صباحی، همسر ناخدا دهواری، در مصاحبه‌ای گفته: «هر وقت برای گرفتن پول تماس می‌گیرند، شوهرم را پشت تلفن شکنجه می‌کنند. یک بار هم عکسی برایم فرستادند، شوهر 41 ساله‌ام آنقدر لاغر و تکیده شده بود که فکر کردم 60 ساله است.» 150 هزار دلار درخواستی برای این ناخدا، با دلار 4000 تومانی، می‌شود 600 میلیون تومان و خانواده‌اش حتی پولی برای ثبت نام دختر 18 ساله‌اش که دانشگاه قبول شده، ندارند. 

برچسب ها
دزدان دریایی
تاریخچه دزدان دریایی
دزدان دریایی سومالی
ایرانی های اسیر دزدان دریایی
عملیات نجات کشتی از دست دزدان دریایی
کاپتان فیلیپس
سعیده الحورا
مری رید
آن بونی
نظرات کاربران
کد امنیتی
ایمانم:-)
ایمانم:-)
٩٥/١١/١٢
٢
١
طولانی بود حس خودندن نداشتم
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٣
٢
١
با تشکر :/
علیرضا
علیرضا
٩٥/١١/١٢
٢
١
این پرستیژ و ابهت «سعیده الحورا» بدجوری مارو گریفت :))))) مطلب جالبی بود
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٣
٢
١
:)) از مردای دزد دریایی هم خفن تر بوده!! ممنون که خوندین :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/١٢
٢
١
همه ی مطلب یک طرف! سعیده الحورا یک طرف!! من این حاج خانومه رو روی زمین صاف هم ببینم فرار میکنم :ی
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٣
٢
١
:))))) یه پارچه آقا بوده برا خودش! خیلی هم خوبه اتفاقا :) اصلندشم فمینیست نیستم!
شیرین
شیرین
٩٥/١١/١٣
٢
١
الان برای این ناخدا دهواری و بقیه قراره چه بکنند؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٤
٢
١
خونواده یکی از اسرا 80 میلیون واریز کردن به حساب دزدای دریایی ولی خب آزادش نکردن و پول بیشتر خواستن. احتمالا حتی اگر همه پول رو واریز کنن بازم آزادشون نکنن. یا پول بیشتر بخوان یا براشون راحتتر باشه که بکشنشون. امیدواریم که یه اتفاقی بیفته و آزاد بشن...
samane
samane
٩٥/١١/١٤
٢
١
ینی چی؟؟الآن اینا یک ساله اونجا اسیر هستن و هیچکی کاری نمیکنه؟!://خانواده هاشون چی کار میکنن؟خدایااا:/
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٤
٢
١
خونواده هاشون دنبال جمع کردن پولن و فکر میکنن با دادن پول آزاد میشن. ولی واقعا تضمینی برای آزادیشون نیست. چون اونا بی رحم تر از این حرفان که بخوان بعد گرفتن پول آزادشون کنن. تا الانم اگه زنده نگهشون داشتن بخاطر پوله. اگر بدونن پولی توش نیست می کشنشون! شاید واریز نکردن پول هم بهتر باشه چون به پولشون برسن بازم احتمالش هست بکشنشون :(
لیلی
لیلی
٩٥/١١/١٤
٢
١
اگر برای مطلب مقدمه نمینوشتی خیلی بهتر بود چون با وجود روایت واقعی داستان زیاد جالب به نظر نميرسه
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١٤
٣
١
روایت واقعی مربوط به یک خبره که مدتیه ازش میگذره. پس نمیشد بهانه مطلب رو بر اساس روایت واقعی گذاشت و با اون شروعش کرد. ممنون :)