بهترین فیلم‏ های چهاردهمین جشنواره فجر کدام اند
نگاهی به تعدادی از فیلم‏ های مهم جشنواره فجر مشهد

بهترین فیلم‏ های چهاردهمین جشنواره فجر کدام اند

نویسنده : مائده کاشیان

امسال هم طبق 13سال گذشته، جشنواره فیلم فجر مشهد در حالی که جای تعدادی از فیلم‌های مهم مانند «نگار» رامبد جوان، «گشت ارشاد2» سعید سهیلی، «کمدی انسانی» محمد هادی کریمی، «رگ خواب»حمید نعمت الله، «پشت دیوار سکوت» مسعود جعفری جوزانی، «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی و «آبا جان» هاتف علیمردانی، در آن خالی است برگزار می‌شود. درست است که چنین فیلم‌هایی در جشنواره مشهد اکران نمی‌شود اما می‌توان به تعدادی از 24 فیلمی که قرار است در جشنواره اکران شود امیدوار بود و به خاطر آن‌ها به سینما رفت. بنابراین تصمیم گرفتیم چند تا از مهم‌ترین فیلم‌هایی که بر اساس کارنامه کارگردان، بازیگران و عوامل فیلم و موضوع و قصه‌ای که فیلم روایت می‌کند، به نظر می‌رسد ارزش دیدن داشته باشد را پیشنهاد کنیم تا تماشای آن‌ها را از دست ندهید.

 

سارا و آیدا

فیلم سارا و آیدا

از آخرین حضور مازیار میری در جشنواره‌ی فجر و سینما 4 سال می‌گذرد، آخرین فیلم سینمایی او «حوض نقاشی» در سی و یکمین جشنواره فجر، برنده‌ی سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. «سارا و آیدا» ماجرای دو دوست صمیمی است که آبروی یکی از آن‌ها به خطر افتاده و حالا باید به هم کمک کنند تا شرایط به حالت عادی برگردد... مصطفی زمانی بعد از سریال «شهرزاد» برای دومین بار با غزل شاکری همبازی می‌شود.

 

فصل نرگس

فیلم فصل نرگس

هفت سال پیش نگار آذربایجانی در«آینه‌های روبه رو»اولین ساخته‌ی سینمایی‌اش،سراغ موضوعی رفت که کمتر در مورد آن صحبت شده بود و حتی می‌شود.آینه های رو به رو یک هشدار جدی بود برای کنار گذاشتن تعصبات و نگاه منفی و اشتباه نسبت به ترنس‌ها و افرادی که باید تغییر جنسیت بدهند.اگر این فیلم را دیده باشید،احتمالا نمی‌توانید از وسوسه‌ی دیدن دومین فیلم او به نام «فصل نرگس»بگذرید.نگار آذربایجانی این بار سراغ موضوع اهدای عضو رفته است.

 

زیر سقف دودی

فیلم زیر سقف دودی

بعد از آخرین فیلم موفق پوران درخشنده «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند»، «زیر سقف دودی» می‌تواند یکی از بهترین فیلم‌هایی باشد که برای دیدن انتخاب می‌کنید. هر چند وقتی در جشنواره سی و یکم  هیس دخترها فریاد نمی‌زنند، در کنار حوض نقاشی به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب شد و جایزه به هر دو فیلم اهدا شد، عده‌ای با این انتخاب مخالف بودند و تنها حوض نقاشی را شایسته‌ی این جایزه می‌دانستند، عده‌ای دیگر و حتی خود پوران درخشنده برای این‌که هیئت داوران جایزه‌ای به فیلم ندادند اعتراض کردند و فیلم در اکران عمومی با استقبال خوبی رو به رو شد. به جز اعتماد به نام کارگردان، حضور هنرپیشه‌هایی مانند مریلا زارعی و فرهاد اصلانی به عنوان بازیگران اصلی زیر سقف دودی، می‌تواند شما در برای تماشای این فیلم بیشتر مصمم کند. زیر سقف دودی مانند بقیه‌ی کارهای قبلی او درباره مسائل اجتماعی و طلاق عاطفی بین زوج‌هاست.

 

سد معبر

فیلم سد معبر

سعید روستایی در سی و چهارمین جشنواره فجر نشان داد که اولین ساخته‌ی بلند سینمایی‌اش فیلم «ابد و یک روز» می‌تواند جز بهترین‌ها باشد. در جشنواره فجر یک سال قبل، 9 سیمرغ در بخش‌های مختلف به ابد و یک روز تعلق گرفت و او در تمام جشنواره‌های داخلی، همه‌ی جوایز فیلم‌نامه و کارگردانی را از آن خود کرد. همه‌ی این‌ها و تجربه‌ی خوبی که احتمالا از دیدن ابد و یک روز داشتید، باعث می‌شود که وقتی نام سعید روستایی را به عنوان نویسنده‌ی فیلم «سد معبر» می‌بینیم، این فیلم را جزو گزینه‌های‌مان برای تماشا انتخاب می‌کنیم. ماجرای فیلم در مورد قاسم، کارمند اداره سد معبر شهرداری است که در تلاش دارد زندگی‌اش را بهبود ببخشد اما در این راه با نرگس همسرش اختلاف نظر دارد...

 

ماه گرفتگی

فیلم ماه گرفتگی

عده از افراد همین که متوجه شوند فیلمی سیاسی است، برای‌شان کافی ا‌ست تا آن را به عنوان یکی از فیلم‌ها یا تنها فیلمی که تصمیم دارند ببینند انتخاب کنند. اگر جز این دسته از تماشاگران هستید، فیلم «ماه گرفتگی» ساخته‌ی مسعود اطیابی را ببینید. موضوع «ماه گرفتگی» به اتفاقات سال 88 مربوط می‌شود و احتمالا چه در زمان جشنواره و چه موقع اکران عمومی با واکنش‌های مثبت و منفی زیادی رو به رو خواهد شد. البته مرتضی غفوری، فیلمبردار ماه گرفتگی در یکی از مصاحبه‌هایش گفت برخلاف تصور عده‌ای، فیلم در ادامه‌ی قلاده‌های طلا و پایان‌نامه و سیاسی نیست، بلکه یک فیلم معمایی و روایت کننده‌ی داستان شخصی است که در سال88 به قتل می‌رسد اما در نهایت مشخص می‌شود که او گم شده است!

 

اسرافیل

فیلم اسرافیل

ماجرای فیلم از این قرار است که «ماهی» سوگوار مرگ پسر جوانش است و با بازگشت «بهروز» -مردی که در جوانی رابطه عاشقانه کوتاهی با هم داشته‌اند- به ایران، کم‌کم به زندگی باز می‌گردد.«اسرافیل» بعد از «ناهید» دومین ساخته‌ی آیدا پناهنده است. حضور بازیگرانی مثل: هدیه تهرانی، پژمان بازغی و مریلا زارعی در فیلم، اتفاق خوبی به نظر می‌رسد.

 

اشنوگل

فیلم اشنوگل

«اشنوگل» اولین ساخته‌ی مشترک کارگردان مشهدی، هادی حاجتمند و علی سلیمانی و فیلم دفاع مقدسی سی و پنجمین جشنواره فجر است. هادی حاجتمند مدتی پیش اعلام کرد چون فیلم در مورد شهدای غواص است، اسم فیلم از «چهل مروارید» به «اشنوگل» یعنی لوله تنفس غواصان تغییر پیدا کرد. ابتدا قرار بود «تابستان داغ» ابراهیم ایرج زاد در جشنواره فجر مشهد نمایش داده شود که اشنوگل جایگزین آن شد.

 

خفگی

فیلم خفگی

فیلم جنایی «خفگی» به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی فریدون جیرانی در جشنوار فجر مشهد حضور دارد. شاید تجربه‌ی بد آخرین فیلم کمدی فریدون جیرانی به نام «خوابزده‌ها» در سی و دومین جشنواره فجر کمی تماشاگر را برای دیدن خفگی مردد کند، اما از طرفی حضور چهره‌هایی مانند نوید محمدزاده و الناز شاکردوست در این فیلم به قول فریدون جیرانی جنایی با رگه‌هایی از ملودرام، می‌تواند تماشاگر را به دیدن آن ترغیب کند.

 

بدون تاریخ،بدون امضا

فیلم بدون تاریخ،بدون امضا

«بدون تاریخ، بدون امضا» بعد از فیلم «چهارشنبه 19اردیبهشت» که در سی و سومین جشنواره فیلم فجر برنده‌ی تندیس بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شده بود، دومین فیلم وحید جلیلوند است. امیر آقایی، سعید داخ، علیرضا استادى، نوید محمدزاده و هدیه تهرانی بازیگران بدون تاریخ، بدون امضا هستند. علیرضا استادی درباره این فیلم گفته مطمئن است که بدون تاریخ، بدون امضا سیمرغ بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دریافت می‌کند و وحید جلیلوند را شانس اول کسب سیمرغ دانسته، که باید منتظر ماند و دید پیش بینی او چقدر درست از آب در می‌آید. همچنین او معتقد است ترکیب بازی نوید محمدزاده و هدیه تهرانی، ترکیب تازه‌ای در سینمای ایران خواهد بود و بازی امیر آقایی هم در این اثر بسیار متفاوت است، علیرضا استادی گریم متفاوت و خوب عبداالله اسکندری را هم جزو نقاط قوت فیلم دانسته. در خلاصه‌ی داستان فیلم آمده: یکی از پزشکان پزشکی قانونی در محل کارش با جسدی مواجه می‌شود که او را پیش از این می‌شناخته.

برچسب ها
چهاردهمین جشنواره فیلم فجر مشهد
مهم‏ ترین فیلم‏ های جشنواره فجر
فیلم سارا و آیدا
فیلم فصل نرگس
فیلم زیر سقف دودی
فیلم سد معبر
فیلم ماه گرفتگی
فیلم اسرافیل
فیلم اشنوگل
فیلم خفگی
فیلم بدون تاریخ،بدون امضا
فیلم نگار
فیلم گشت ارشاد2
نظرات کاربران
کد امنیتی
n_nazari
n_nazari
٩٥/١١/١١
٢
١
ماه گرفتگی اخه؟؟ کی از فیلم سفارشی خوشش میاد خداییش
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١١
٢
١
خیلیا! //نه بابا سفارشی نیست،تازه سیاسی که اصلا نیست!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/١١
٢
١
جاست زیر سقف دودی اونم بخاطر بازی استاد اصلانی :) البته بانو زارعی هم خوب هستن :)) / شبیه این آدمای فیلم بین حرف زدم! نه ولی جدا اینو میبینم موقع اکرانش :) ممنون.
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١١
٢
١
من خودم به خاطر پوران درخشنده بیشتر دوست دارم ببینمش :) خفگی هم موضوعش جالبه واسم،سد معبرم خوبه،فصل نرگسم که حتما باید ببینم :) دیگه وقتی من مطلب نوشتم سینمایی!!!بایدم مثل فیلم بینا نظر بدی :))))))) ممنون از نظرت
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٥/١١/١٢
٢
١
جدیدا خیلی سینمابرو شدم:))مرسی بابت معرفی؛انتخابو یه خرده راحت کردی واسه انتخاب موضوع فیلم!شروع اکران فیلما چندمه راستی؟
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٣
١
١
چه خوب :)//خوشحالم که واست کاربردی و مفید بود :) //تو جشنواره؟از فردا،14بهمن.
h.naderi
h.naderi
٩٥/١١/١٣
١
١
معرفی ها بسیار خوب بودند. دست شما درد نکنه
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٣
٢
١
از اثرات تلاش های جیم برای پیشرفت و یادگیری ماست :) خوشحالم که شما هم راضی بودین،خیلی ممنون از نظرتون :)
محمدصنعتیـ
محمدصنعتیـ
٩٥/١١/١٤
٢
١
سارا و ایدا / خفگی ... در تهران کسانی داریم که گفتند این دو تا محشرن . البته ما به اون افراد زیاد اعتماد نداریم .ولی فکر کردم بهتره بگم :)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١١/١٤
٠
٠
ماهم تهران نرفته پیشنهاد کردیم :) خیلی هم خوب،ممنون.