مغزها کم شدن یا ماندگار؟
طنزی پیرامون آمار جدید یونسکو درباره کاهش فرار مغزها در ایران

مغزها کم شدن یا ماندگار؟

نویسنده : ناصر جوادی

مغزهای ایرانی کمتر از قبل فرار می‌کنند! این را ما نمی‌گویم، یونسکو می‌گوید، طبق آمار این سازمان تعداد دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند در چهار سال اخیر با کاهش مواجه بوده و از 51 هزار در سال 91 به 48 هزار نفر یا بهتر است بگوییم، 48 هزار مغز در سال 95 رسیده است. در حالت عادی این خبر باید جزو خبرهای خوش به حساب بیاید، یعنی مردم در هر جای دنیا که بشنوند تعداد مغزهای فَرّارشان کم شده از شنیدن این خبر خوشحال می‌شوند، اما در کشور ما که دانش‌آموز کلاس اول هم بعد از این‌که تعداد «صد آفرین»هایی که از خانم معلمش می‌گیرد دو رقمی شد، از تلف شدن هوش و استعدادش در این مملکت می‌نالد و سودای مهاجرت در سر دارد، احتمال این‌که کاهش فرار مغزها به خاطر کم شدن مغز باشد، خیلی بیشتر از احتمال قلقلک شدن حس میهن دوستی و در نتیجه ماندگاری مغزها است، پس ما حق داریم از شنیدن این خبر نگران شویم و به دنبال آن باشیم که علت کاهش این آمار را کشف کنیم، به همین خاطر در ادامه به بررسی تعدادی از علل احتمالی این اتفاق خواهیم پرداخت.

1. تصویب قانون منع ورود اتباع ایرانی به آمریکا توسط ترامپ: آمریکا سهم زیادی در جذب مغز ایرانی داشتند، چون هر ساله علاوه بر مغزهایی که به نیت تحصیل علم به دیار یانکی‌ها می‌رفتند، تعدادی از هموطنان‌مان نیز برای وضع حمل به آمریکا سفر می‌کردند تا فرزندشان از عنفوان نوزادی با خوی استکباری آمریکای جنایت کار آشنا شود، اما اینک با تصویب این قانون دیگر هیچ دانشجو و زائویی ایرانی نمی‌تواند به آمریکا برود.

2. ناداوری یونسکو: ما ایرانی‌ها در طول تاریخ بارها درحوزه  ورزش از ناداوری ضربه خورده‌ایم، طلای المپیکی که از بهداد سلیمی گرفتند، پنالتی که در دیدار با آرژانتین نگرفتند، سعید عبدولی هم که کلا در حالت پیش فرض حقش خوردنی است، ظاهرا این بار در عرض تاریخ و در حوزه علمی  نیز مورد کم لطفی داوران قرار گرفته‌ایم و سازمان یونسکو در شمارش مغزهای مهاجرمان، نوابغ فعال در عرصه‌های اقتصادی اختلاسی را به حساب نیاورده‌ است وگرنه با احتساب خاوری‌ها طبیعتا نباید شاهد کاهش فرار مغزها باشیم، نوابغ هنری-فرهنگی-خزایی هم بماند!

3. دقت نظر یونسکو در ارئه آمار: با توجه به این‌که در متن خبری که سازمان یونسکو منتشر کرده است اشاره شده تعداد دانشجویان و مغزهایی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند یا به عبارت دیگر درس می‌خوانند کاهش پیدا کرده، این احتمال می‌رود که ماموران جمع‌آوری اطلاعات این سازمان به صورت محسوس و نامحسوس رفتار تک تک دانشجویان ایرانی مقیم خارج را زیر نظر گرفته‌اند و دانشجویانی مثل محمدرضا گلزار را که تا چشم‌شان به دیا میرزاها می‌خورد دیگر دل به درس نمی‌دهند درآمار شان به حساب نیاورده‌اند!

4. غفلت مسئولان: این احتمال هم وجود دارد که در این چند سال مسئولیان خدوم داخلی  به طور سهوی از انجام وظیفه خود غافل شده باشند و در امر پر دادن مغزها  کم کاری کرده باشند، که امیدواریم هر چه زودتر به روزهای اوج خود باز گردند و شاهد صعود کشور عزیزمان در صدر جدول مغزهای فراری باشیم! 

برچسب ها
فرار مغزها
یادداشت طنز
کاهش فرار مغزها
یونسکو
نظرات کاربران
کد امنیتی
faezeh76
faezeh76
٩٥/١١/١١
١
١
ممنون از مطلبتون! :) احتمالا بخاطر همون كاهش مغز فرار مغزها هم كاهش يافته:) طرف تجديدي هاي دوران دبيرستانش گوش آدمو كر كرده هنوز ليسناس نگرفته تو پروفايلش مينويسه وقتي برم اون ور همه مي فهمنن چه كسي بودم!!!:))))))
naser_j
naser_j
٩٥/١١/١٢
١
١
ممنون از شما بله ظاهرا مغز کم شده و زبون زیاد!:)
لیلی
لیلی
٩٥/١١/١٤
١
٢
البته ناگفته نماند که ایرانی ها با تجمع در فرودگاه آمریکا و شعار دادن تونستن وارد کشور بشن، ترامپ در بیانیه دادن و تحریم کردن جدیه ولی خب سیاست ایجاب میکرد شعارهای این قشر مردم بی جواب نمونه و به خواسته شون رسیدگی بشه
naser_j
naser_j
٩٥/١١/١٤
٠
٠
مرسی که گفتین تا نا گفته نمونه :)