حکایت پیر و مدیریت شاخ
طنزی در باب مسئولان متخصص و متخصص نما

حکایت پیر و مدیریت شاخ

نویسنده : محمدعلی محمدپور

هفته جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که در یکی دو هفته اخیر اتفاقات عجیب کم نیفتاده است. آن از اتفاقات پنجشنبه تلخ دو هفته پیش، آن از شنبه، آن از یکشنبه، آن از دوشنبه، عباس آقا برو کنار، آن از سه‌شنبه. اصلا همین عباس‌آقا جور همه اتفاقات عجیب و غریب هفته اخیر را به دوش کشید. متاسفانه باز هم عکاسان مغرض ایشان را در حال انجام دادن یک کار خیر به تله انداختند و موجبات ریای ایشان را فراهم آوردند. همین چند روز پیش بود که آقای ترامپ از یک عکاس ایرانی تشکر کرده بود، بنده پیگیر شدم ظاهرا به خاطر مهارت عکاسان ایرانی در هماهنگی فوق‌العاده با افق زاویه بدن انسان‌ها این تشکر انجام شده بود. 

یعنی مطمئنم موقع کارت کشیدن یک نفر با موذی‌گری یکهو عباس‌آقا را صدا زده و این عکس تاریخی ثبت شده است. اصولا بد جامعه‌ای شده است، همین که می‌بینند کسی از سر تخصص وارد کاری شده، همه می‌خواهند او را خراب کنند. اصلا حالتی شده که خود من هم هر وقت کار خیر انجام می‌دهم می‌ترسم عکاس‌ها بیایند مرا در افق زاویه بدنم گیر بیندازند. مثلا همین دیروز که پیرمردی را از خیابان عبور دادم می‌ترسیدم کسی فکر کند من پیرمرد بدبخت را وسط خیابان نگه داشته‌ام که باهاش سلفی بگیرم. در حالی که من داشتم قابلیت لایو استوری اینستاگرامم را چک می‌کردم. البته کمی بیش از حد طول کشید چون پیرمرد قوز داشت و هر کار کردم کمرش صاف نشد و نشد افق زاویه بدنش با من یکی شود، این است که شاید عکسی که با هم گرفتیم خیلی خوب نشده باشد.

در همین هفته گذشته عباس‌آقا به یکی از هنرمندان گفته این‌ها شاخ بز را نمی‌توانند از هم جدا کنند بعد از مدیریت حرف می‌زنند در حالی که من می‌خواهم بگویم حتی آن قدر دور از مسائل مدیریتی هستند که ممکن است شاخک سوسک را هم نتوانند درست از هم جدا کنند. «کار هر کس نیست شاخ سوسک کندن، مرد چندش می‌خواهد و سوسک کهن» اصلا حالا که این طور شد توجه شما را به شنیدن یک حکایت جلب می‌کنم:

نقل است پیری در بستر احتضار خواست مردن همی کرد. پیر که خود از مدیران اسبق بود نافِ تمام فرزندان خود را هم به مدیریت همی بریده بود. وی چون مرگ خود را نزدیک دید از باب وصیت و گذاشتن لایو استوری رو به فرزندان خود گفت: «بی‌درنگ همی روید و نفری یک بز همی آورید» فرزندان چنین بکردند و هر یک بزی بیاوردند. پس پیر رو به فرزندانش همی گفت: «هر یک شاخ بز خود را جدا همی کنید» فرزندان چنین بکردند. پیر گفت با گوزنی چنین کنند. فرزندان همی کردند. پیر گفت شاخ فیل را جدا کنند. باز همی کردند. دگربار پیر دستور همی داد عاج ماموت همی جدا کنند. باز فرزندان چنین بکردند. چون بدین جای رسید، پیر با خروش همی گفت: «بی‌جنبه‌ها خواستم پندی دهم که همی پشت یکدیگر را خالی نکنید، آدم باشید!» سپس که کمی آرام شد همی گفت: «ولی هر کدام با این همت که دارید، شهری را که هیچ، سرزمینی را توانید پیش همی برید»

با ذکر این حکایت خواستم بگویم کسانی که می‌گویند مدیریت هیچ ربطی به شاخ بز ندارد، کمی تحقیق کنند بد نیست. تازه اگر به زندگی بزرگانی مثل استیو جابز و بیل گیتس هم مراجعه کنید بیش از پیش به این نتیجه خواهید رسید. مثلا بد نیست بدانید پدر آقای جابز قصاب بوده و استیو هر روز صبح‌ها ناشتا، ده عدد شاخ بز از هم جدا می‌کرده است. بنده خودم تحقیق کردم متوجه شدم آقای بیل گیتس هم اصلا عادت دارد همیشه سر سفره به جای جناغ مرغ با باجناقش شاخ بز می‌شکند. به هر حال امیدوارم کمی بیشتر تحقیق کنیم و بعد قضاوت کنیم، تا بعد...

برچسب ها
یادداشت طنز
شاخ بز
عباس جدیدی
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/١٠
٠
٠
خخخ قسمت آخرو خیلی دوس داشتم... ممنون آقای محمد پور :)
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٥/١١/١٠
٠
٠
مرسی :)
پربازدیدتریـــن ها
به بهانه سوالات عجیب مهران مدیری از حضار و واکنش عجیب تر آن ها

وقتی مرز بین شوخی و تحقیر را نمی دانیم

٩٦/٠٥/٢٥
چپ دست های عزیز ؛ روزتون مبارک

رازهای جالب در مورد چپ دست ها

٩٦/٠٥/٢٢
از افشاگری مجید افشاری تا شوخی های +18 در خنداننده شو

خنداننده شو ؛ از ابتدا تا پایان

٩٦/٠٥/٢٦
وجود دو هزار کودک مطلقه در ایران ؛ آماری که همه را شوکه کرد

روایتی تکان دهنده از ازدواج کودکان در ایران

٩٦/٠٥/٢٥
با ادبیات فرانسه همراه شوید

معرفی 3 کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

٩٦/٠٥/٢١
نگاهی به بازار صنعت سرگرمی در ایران

از لباس شهرزاد تا چوبدستی دامبلدور

٩٦/٠٥/٢٤
ایلام رتبه اول خودکشی در ایران، خودسوزی در جهان

خودسوزی یک فریاد است!

٩٦/٠٥/٢١
لیست لوازم کوهنوردی + قیمت

لوازم کوهنوردی چی بخریم؟

٩٦/٠٥/٢٢
به بهانه ورود ناامیدکننده «امید» به جمع شبکه های سیما

موازی کاری به سبک سیما

٩٦/٠٥/٢٣
با این 5 اپلیکیشن ؛ سلفی های جذاب تری بگیرید

بهترین اپلیکیشن های سلفی را بشناسید

٩٦/٠٥/٢٣
آشفتگی خواب کوروش از دست سلفی بازها

درها را تا رفتن کیتاروویچ باز نکنید

٩٦/٠٥/٢٤
تلفیق دو دنیای سنتی و مدرن در موسیقی

محبوب ترین گروه های موسیقی تلفیقی در ایران

٩٦/٠٥/٢٦
5 ربات بازی هیجان انگیز برای گروه های دوستانه

معرفی بازی های نوستالژیک در تلگرام

٩٦/٠٥/٢٨
وقتی مسئولین دست روی دست گذاشته اند...

بالاخره برای ورود بانوان به ورزشگاه ها چه باید کرد؟

٩٦/٠٥/٢٨
تبلیغات