تمام ترفندهایی که باید درباره Instagram live بدانید
پخش زنده ویدئویی را در اینستاگرام تجربه کنید

تمام ترفندهایی که باید درباره Instagram live بدانید

نویسنده : محمد اخلاقی

چند هفته پیش بود که امکان استریم زنده ویدئو برای کاربران اینستاگرام خارج از کشور فعال شد و خبرش را در جیم منتشر کردیم. در همان زمان هم برخی از اکانت‌های ایرانی به صوت آزمایشی امکان ارسال ویدئوی لایو را داشتند. اما روز گذشته اینستاگرام اعلام کرد که تا پایان هفته تمامی کاربران جهان می‌توانند ویدئو لایو ارسال کنند. طی دو روز گذشته حساب کاربری بسیاری از کاربران ایرانی فعال شده است. به همین بهانه تصمیم داریم تا کمی دقیق‌تر لایو اینستاگرام را با هم بررسی کنیم.

 

پخش زنده ویدئویی یعنی چه؟

Live Streaming یا پخش ویدئو به صورت زنده امکانی شبیه به مکالمه ویدئویی در اسکایپ و نرم افزارهای مشابه است. تفاوت پخش زنده در اینستاگرام با نرم افزارهای تماس تصویری دیگر در این است که ویدئوی زنده شما را تمامی فالوورهای‌تان خواهند دید. یعنی بر خلاف تماس تصویری که در آن دو نفر با هم مکالمه می‌کنند یا نهایتا چند نفر کنفراس می‌گذارند و همه صدا و تصویر همدیگر را می‌بینند، این‌جا تنها صاحب حساب است که ویدئو می‌گیرد و مخاطبان همگی با هم می‌توانند ویدئو را تماشا کنند و از طریق گذاشتن کامنت سوالات‌شان را با ضبط کننده ویدئو در میان بگذارند. صاحب حساب که در حال ضبط ویدئو هست، تعداد بینندگان را در بالای صفحه مشاهده می‌کند و با کلیک روی عدد بینندگان، می‌تواند ببیند که چه کسانی در حال تماشای او هستند و به صورت تصویری به کامنت‌ها پاسخ بدهد. اگر این یکی دو روز پیگیر اینستاگرام باشید حتما مشاهده کرده‌اید که از سلبریتی‌های معروف گرفته تا بازیکنان فوتبال، همگی در حال تست live هستند، کاربران ایرانی هم مثل همیشه پای ثابت کامنت‌های تمامی ضبط کنندگان ویدئویی هستند.

 

چظور لایو ویدئو ضبط کنیم؟

برای ضبط ویدئو لایو کافیست در صفحه Home روی شکل دوربین در بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید یا صفحه را با انگشت به سمت راست بکشید کنید. با این کار به صفحه همیشگی گرفتن تصویر و یا ضبط استوری منتقل خواهید شد. حالا باید به پایین صفحه توجه کنید، گزینه live را آن‌جا خواهید دید (قبل از این کار مطمئن شوید که اینستاگرام‌تان آپدیت شده باشد) برای انتقال به live انگشت را روی صفحه به سمت راست بکشید تا گزینه لایو زیر دایره قرار بگیرد. در این زمان عبارت Start live video را مشاهده خواهید کرد. با فشردن این دکمه ابتدا اینستاگرام کانکشن شما را برای برقراری ارتباط تست می‌کند و سپس ضبط زنده ویدئو شروع خواهد شد. با شروع ضبط ویدئو دوستان حاضر در اینستاگرام نوتیفیکیشنی دریافت خواهند کرد که به آن‌ها خبر می‌دهد دوست‌تان در حال ضبط ویدئوی زنده است، در صورت تمایل او را تماشا کنید. شما نیز در بالای صفحه سمت راست شمار مخاطبین‌تان را می‌بینید و با کلیک روی عدد مخاطبین، ملاحظه می‌کنید که کدام دوست‌تان شما را تماشا می‌کند. بینندگان ویدئو با لایک کردن و پرسیدن سوال شما را تشویق به ادامه تصویر برداری خواهند کرد یا با بی میلی منصرف‌تان می‌کنند. برای پایان دادن به ضبط، کافیست دکمه end را لمس کنید.

 

لایو ویدئوی دوستان‌مان را چطور ببینیم؟

لایو ویدئوها مثل استوری‌ها در بالای صفحه HOME قابل مشاهده هستند. تفاوت‌شان با استوری در این است که در وسط دایره عبارت live به چشم می‌خورد. همچنین در صفحه گزینه جدیدی در بالا اضافه شده است که برترین لایو ویدئوهای در حال پخش در سرتاسر جهان را نشان می‌دهد. با کلیک روی این گزینه چند ویدئوی زنده را می‌بینید که با کلیک روی هر کدام می‌توانید مشغول تماشا شوید. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، شما تنها از طریق ارسال کامنت و لایک زدن می‌توانید با ارسال کننده ویدئو ارتباط برقرار کنید.

حتما لایو ویدئو می‌تواند دریچه جدیدی از ارتباطات باشد، مثلا در هنگام بروز حوادث، مراسم منحصر به فرد یا کنسرت‌ها، مردم می‌توانند دوستان‌شان را در تجربیات‌شان شریک کنند، اما امیدواریم همراه با اضافه شدن این امکان، ظرفیت کاربران اینستاگرام هم افزایش پیدا کند و طوری نباشد که امکانات جدید موجب فیلتر شدن اینستاگرام در ایران شود!

برچسب ها
Instagram live
اینستا لایو
پخش زنده ویدئو
ترفند اینستاگرام
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
نفر بعدی
نفر بعدی
٩٥/١١/١٠
١
٠
ممنونم،دیدم همه جا هی تند تند دارن از خودشون فیلم می گیرن
محمد اخلاقی
محمد اخلاقی
٩٥/١١/١٠
٠
٠
بله، شما هم می تونید لایو بذارید :)
a_a
a_a
٩٥/١١/١٦
٠
٠
یه سوال گفتین مثله تماس های ویدیویه یعنی ما ک طرفو نیبینیم اونم مارو میبینه؟