به یک همدم اینترنتی نیازمندم!
وقتی بین آدم‌های مجازی به دنبال سنگ صبور می‌گردیم

به یک همدم اینترنتی نیازمندم!

نویسنده : الهام حبشی

اگر به دنبال معنی واژه «همدم» بگردید با معانی مانند دوست و هم نفس مواجه می‌شوید. کسی که پای درد و دل‌های‌مان می‌نشیند و زمانی‌که نیاز به راهنمایی و یا حتی هم‌ دردی داریم، کنارمان هست و برای‌مان وقت می‌گذارد. زمانی‌ که این واژه در کنار «مجازی» می‌نشیند، ماجرا کمی فرق می‌کند. دیگر دوست در کنارمان نیست و ممکن است صدها کیلومتر با ما فاصله داشته باشد. ممکن است هرگز او را ندیده باشیم یا جنسیت‌اش هم برای‌مان مشخص نباشد. حتی گاهی جنسیت را هم می‌دانیم و می‌دانیم که ارتباط با او از نظر اخلاقی صحیح نیست اما چون او را نمی‌بینیم، به او اعتماد می‌کنیم و تصویری از او متصور می‌شویم که باخلوص نیت و بدون قصد و غرض پای درد و دل‌هایمان نشسته است. اصلا انگار خاصیت فضای مجازی است که حریم‌ها را بردارد تنها به این دلیل که طرف‌مان را نمی‌بینیم! 

 

دیروز هم‌کلاسی، امروز همدم مجازی

از همان ترم‌های اول که با او همکلاس شده بودم، می‌شناختمش. اغلب شب‌ها تا دیر وقت با هم چت می‌کردیم. تمام مشکلاتم را با سعید در میان می‌گذاشتم و او هم تا اندازه‌ای که از دستش بر‌می‌آمد راهنمایی‌ام می‌کرد. سعید برای من مثل برادر نداشته‌ای بود که آرزویش را داشتم، برادری که همیشه حامی و پشتیبان خواهر کوچکترش است. بعد از گذشت چند سال متوجه شدم سعید دیگر آن آدم سابق نیست، سعی می‌کرد صمیمیت را، از دو دوستی که زمان مشکلات روی هم حساب می‌کنند، بیشتر کند. تا جایی که یک روز طاقتش تمام شد و گفت به من علاقه پیدا کرده و می‌خواهد با او ازدواج کنم، اما سعید برای من در این چند سال جایگاه تثبیت شده‌ای پیدا کرده بود، چیزی مثل برادر یا دوست. هیچ‌وقت نمی‌توانستم او را به عنوان همسر بپذیرم. همین شد که جواب منفی دادم و او بعد از این‌که سعی کرد نظرم را عوض کند؛ شروع به تهدید کرد و چون ترسیده بودم مجبور شدم موضوع را با خانواده‌ام درمیان بگذارم.

 

از خواستگار دروغگو تا دوست مجازی

همان روز خواستگاری به وحید گفته بودم، که من برای قاب گرفتن مدرکم درس نخوانده‎ام و می‌خواهم کار کنم. اما همین که عقد کردیم تمام قول و قرارهای‌مان را فراموش کرد. هر زمان هم که حرف شغل پاره وقت را پیش می‌کشیدم با دلخوری می‌گفت نمی‌خواهد زمانی که به خانه برمی‌گردد، با زنی خسته و عصبی رو به رو شود. این‌طور شد که تمام وقتم در خانه می‌گذشت. دوستانم که همیشه خدا سرشان شلوغ بود و نمی‌شد دو کلام با آن‌ها حرف زد، از طرفی دلم نمی‌آمد، مشکلاتم را با مادرم در میان بگذارم. تنهایی داشت خفه‌ام می‌کرد و وحید هم وقتی برایم نداشت. تمام زمانی که بیکار بودم در گروه‌های تلگرامی می‌گذشت، تا این‌که با محمد آشنا شدم، او هم به همان اندازه که در حق من ظلم شده بود، مورد بی‌توجهی همسرش قرار گرفته بود. حالا مدت‌ها است که من و محمد به جای درد و دل کردن برای نزدیک‌ترین کسانی که داریم، با هم درد و دل می‌کنیم. گاهی عذاب وجدان پیدا می‌کنم اما همین که یادم می‌آید وحید چطور با دروغ‌هایش مرا قانع به ازدواج کرد و بعد راحت زیر تمام حرف‌هایش زد، دیگر از کارم احساس پشیمانی نمی‌کنم. از طرفی من و محمد خیلی خوب حرف هم را می‌فهمیم و مشکلات و زندگی کسالت‌آورمان عجیب شبیه هم است!  

ارتباط ناامن در فضای مجازی

 

آیا داشتن همدم مجازی مساوی است با ارتباط ناامن!؟

با تنهایی‌مان چه کنیم؟!

گاهی فشار تنهایی و نبود هم صحبت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بدون ملاحظه دست به دامان غریبه‌ها می‌شویم، آن هم بی‌آن‌که بدانیم ممکن شرایط ما را سخت و سخت‌تر کند. برای این‌که بدانیم با حجم تنهایی‌مان چه کنیم و چطور با دیگران، چه در دنیای مجازی و چه در دنیای حقیقی؛ ارتباط بگیریم، گفت و گویی داشتیم با دکتر سارا گلستانی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه... 

دکتر سارا گلستانی

+ اگر احساس کردیم کسی حرف‌مان را نمی‌فهمند و تنها مانده‌ایم، چه کنیم؟

- باید روش‌های پیدا کردن دوست را بدانیم. نباید سریع‌ترین راه را انتخاب کرد و انتخاب دوست باید سنجیده باشد. گاهی با افرادی در دنیای واقعی آشنا هستیم، که شاید دوستی با آن‌ها هم خالی از آسیب و ضرر نباشد. می‌شود تنها به اندازه‌ای که برایمان ایمن است با دیگران ارتباط داشته باشیم. نیاز ما به حضور واقعی یک فرد، دیدن حالت چهره او و نشان دادن حالت روحی خودمان را نمی‌توان کت‌مان کرد. لمس و انتقال هیجانات‌مان با حضور دوست برآورده می‌شود. در نتیجه اگر تنها هستید از همین امروز در جست و جوی یک فرد خوب و مناسب باشید. 

+ می‌شود این دوست و همدم را در فضای مجازی داشته باشیم؟

- زمانی که افراد نیاز به درد و دل کردن را احساس کنند و کسی در دسترس‌شان نباشد، دچار اضطراب شده و سریع‌ترین راهی که به ذهن‌شان می‌رسد را انتخاب می‌کنند، از این رو شروع به برقراری ارتباطات مجازی متعدد، که رفتار سالمی نیست، می‌کنند. چرا که هر چه ارتباطات حقیقی به ذهنی و مجازی تغییر شکل بدهد، احتمال اشتباه در درک یکدیگر و عدم بروز همدلی واقعی و با کیفیت، به وجود خواهد آمد و مشکلات فرد بیشتر خواهد شد. 

+ اما اگر این ارتباط حال‌مان را خوب کرد چه؟

- بله! اعتیاد به شبکه اجتماعی و ارتباطات مجازی مثل مواد مخدر، در ابتدا برای فرد نشاط‌آور خواهد بود، چرا که شخص هر زمان که نیاز به همدلی داشته باشد. دسترسی به همدم مجازی سریع و آسان خواهد بود. در این ارتباطات به غیر از ایجاد وابستگی، عیب و ایراد یکدیگر را نمی‌بینیم، بنابراین آرمانی و غیر واقعی برخورد می‌کنیم و به مرور از دنیای واقعی دور می‌شویم. ارتباط مجازی حتی قادر خواهد بود به اختلالات خلقی و روانی فرد دامن بزند، همچنین اضطراب، افسردگی، ناکامی و بدکارکردن در زندگی را در پی خواهد داشت.

+ چطور از ایجاد صمیمیت بیش از حد در فضای مجازی جلوگیری کنیم؟

- اول از هر چیز باید صمیمیت واقعی را شناخته و طعمش را چشیده باشیم. چون خواه ناخواه در ارتباط مجازی صمیمیت پیدا می‌شود، اما نه با کیفیت نوع واقعی آن. پس سعی کنید با یک نفر خاص، روزانه و مداوم ارتباط نداشته باشید. در دنیای واقعیت به دنبال تجربه صمیمیت باشید تا به ارتباط مجازی راضی نشوید.

+ افراد درگیر این مسئله که این روزها تعدادشان کم هم نیست را چطور از خطرات این ارتباط آگاه کنیم؟

- اگر قرار است به دیگران کمک کنیم، ابتدا باید خودمان از آن رفتار درست پیروی کنیم. از دنیای مجازی به اندازه استفاده کنیم و روزمان را با همدم‌های واقعی پرکنیم. این‌گونه می‌توانیم از نتایج مثبت این رفتار برای دوستان‌مان بگوییم چرا که دیگر دوران نصیحت کردن گذشته است. و دوم این‌که باید چالش‌های یک همدم واقعی را بپذیریم، با قهر، خشم، تفاوت و بی‌مهری رو به‌رو شویم، نترسیم و واقعیت را باور کنیم.

برچسب ها
همدم مجازی
ارتباط در فضای مجازی
دوست یابی در شبکه های اجتماعی
درد و دل در فضای مجازی
ارتباط با جنس مخالف در اینترنت
نظرات کاربران
کد امنیتی
faezeh76
faezeh76
٩٥/١١/٠٧
١
٠
ممنون از مطلبت ! مي گن وقتي ناراحتي يك چند ساعت دندون رو جيگر بزار با كسي حرف نزن پشيمون نميشي!!!!:))))) پشيموني بعد حرف زدن خيلي بده :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
اینکه پشیمونی بعد از درد و دل کردن گاهی پیش میاد، درست اما همیشه با یکی دو ساعت دندون رو جیگر گذاشتن، آب ها از آسیاب نمیوفته " متاسفانه " ممنون از شما فائزه جون ^_^
سارا جعفری
سارا جعفری
٩٥/١١/٠٧
١
٠
بهترین راه به نظرم همینه که آدم درد و دل نکنه.یه جمله معروف ور این زمینه هست که میگه وقتی با دیگران درد و دل می کنی تا یه مدت احساس راحتی و سبکبالی می کنی اما بعدش تو می تونی و مردمی که باید ازشوم عزت و احترام ر وگدایی کنی
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
عزت و احترام؟ چطور ؟ موضوع درد و دل کردنه ، گیس و گیس کشی نیس که بعد عزت و احترامت از بین رفته باشه! ممنون از حضورت سارا جون ^_^
m.babaee
m.babaee
٩٥/١١/٠٧
٢
٠
باید یک رباتی طراحی بشه که هروقت ادم دلش گرفت باهاش دردودل کنه فکر کنم یکی از راه ها برای جلوگیری از این وابستگی ها به فضای مجازی همین باشه ممنون از مطلب خوبت الهام بانو😊
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
فیلمی در این زمینه که پیشنهاد دادید هست به اسم Her 2013 و یکی از قسمت های سریال Black Mirror که دو فصله کلا و هر قسمتش با یک موضوع جداگانه در مورد پیشرفت ها و تکنولوژی ها و اتفاقاتی که ممکنه در سال های آینده ایجاد بشه ساخته شده، پیشنهاد میکنم ببینید، فک کنم نظرتون عوض شه :)
m.babaee
m.babaee
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
ممنون حتما میبینم
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
راستش من با ایده ی ربات موافق نیستم، ولی امیدوارم همه این توانایی رو داشته باشن که یک همدم واقعی برای خودشون پیدا کنن و البته اون آدم درست و معتمد اطرافشون وجود داشته باشه... ولی اگر کسی هم نبود، آدما یک جایی باید یاد بگیرن که تنهایی گاهی انکار ناپذیره و باید با خدا پرش کرد :) ممنونم مناجون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
آینه سیاه سه فصله مرجان جون، واقعا این سریال حس وحشت نسبت به پیشرفت تکنولوژی رو توی آدمیزاد بیدار میکنه، هر قسمتش رو که میبینم بیشتر از موبایل و کامپیوترم می ترسم ... امیدوارم دنیا هیچ وقت به اون روزا نرسه ...
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٠٨
١
٠
منم حس تورو پیدا کردم بعد از دیدن فیلم الهام، من فک میکردم دو فصله مرسی که گفتی :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
خواهش میکنم مرجان عزیزم ^_^ راستی خوشحال شدم بعد از مدت ها نظرت رو توی مطلب خودم دیدم ^_^ ستاره سهیل شدی :)
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٠٨
١
٠
خواهش میکنم عزیزم، میخونم مطالبو اکثرا ولی خب نظری ندارم بیشتر وقتا :دی ، مطالبت عالی تر داره میشه هرروز، همیشه موفق باشی :*
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
ممنونم عزیزم خیلی خیلی لطف داری ^_^ من تمام تلاشم رو میکنم ^_^
NA30M :)
NA30M :)
٩٥/١١/٠٨
١
٠
0_o الهام ؟ الان من معتاد شماها شدم ینی؟؟؟ 0_o
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
این مطلب بیشتر برای زمانی هست که یک شخص با جنس مخالفش درد و دل میکنه، اون هم در یک زمان طولانی :) راستی توی مطلبت گفته بودی پیراشکی درست کردیف تازه دیدم، آفرین که به نصایح من گوش دادی :ی حالا سهم ما رو کی خورد :( ؟
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٥/١١/٠٨
١
٠
متاسفانه مطلب این گزارش خیلی مبتلا داره توی این جامعه. دیگه مثل قبل نیست که ارتباط گرفتن با جنس مخالف فقط خاص یه گروه مشخص باشه. متاسفانه طیف مذهبی هم به صرف اینکه این ارتباط مجازیه و قرار نیست همدیگه رو ببینیم خیلی اشتباهات رو مرتکب میشن. چون ارتباط با جنس مخالف توی یه قاب گوشی انجام میگیره و هیچ کسم ازش باخبر نمیشه و در نتیجه اتفاق افتادنش خیلی سهل تر شده. البته دنیای مجازی خوب یهای زیادی هم داره من چند تا دوست عالی از همین دنیای مجازی پیدا کردم که یکیشون روانشناسه و توی خیلی از زمینه ها کمکم میکنه و مشکل گشاست برام البته ارتباط با جنس مخالف همیشه حکایتش جداست:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
به به نسرین جان خوشحال شدم اینجا دیدمت ^_^ آره این بنده خدا کارشناسی هم که باهاشون صحبت کردم همین رو می گفتن که ارتباط مجازی غیرقابل انکار و خیلی وسیع شده اما باید توجه بشه که این ارتباط صمیمی و اعتیادآور نشه، غیر از این به قول شما ارتباط با جنس مخالف هرچه هم دوستانه و فارغ از جنسیت باشه باز هم دردسرها و داستان های عجیب و غریبی در پی داره. من هم دوستان خیلی خوبی پیدا کردم که واقعا دخترهای خوبی هستن. اما به هر حال انسان باید یک زمانی یاد بگیره که سختی تنهایی رو خودش تنها فقط با خودش حل کنه هر چقدر هم که همدم مجازی و غیر مجازی داشته باشه . باز باید سعی کنیم با این مشکل کنار بیایم تا زمانی که کسی رو نداشتیم دچار همچین مشکلاتی نشیم :) خیلی خیلی ممنون نسرین جون از حضورت :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٠٩
١
٠
ای بابا چرا نیومدی با من مصاحبه کنی؟! درحال حاضر به نشانه اعتراض هیچ نظر کارشناسانه ای نمیدم! / اونقدر همه وقتاشون پره و درگیر کارن که الان زن و شوهرها هم مجازی در ارتباطن! :/
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٩
٠
٠
همونطور که ادم های پر مشغله زیاد هستن، آدم بیکار هم زیییاددد. حالا قول میدم دفعه بعد از خودت مصاحبه بگیرم به شرطی که به ما وقت بدی 😆
مریم سادات
مریم سادات
٩٥/١٢/١٧
٠
٠
چه مطلب خوبی بود: )