واقعا بی شعوری اگه «بیشعوری» نخری؟!
صد کتابی که باید قبل از مرگ خواند؛ لیست های توصیه کتاب را چقدر جدی بگیریم؟

واقعا بی شعوری اگه «بیشعوری» نخری؟!

نویسنده : یاسین ناطقی

از مقابل کتاب فروشی عبور می‌کنم. نگاهم به کتابِ درون ویترین می‌افتد که به شکلی مجلل، روی یک میز قرار گرفته و توجه هر رهگذری را جلب می‌کند. کنارش و بر روی یک پوستر نوشته شده است: «چاپ جدید کتاب «تیمبوکتو» رسید! سی و چهارمین کتاب از لیست صد کتابی که باید قبل از مرگ بخوانید.» نام کتاب را تا به حال نشنیده‌ام. ولی از کنار لیستِ «صد کتابی که باید قبل از مرگ بخوانید» نمی‌شود به راحتی گذشت. وارد کتاب‌فروشی می‌شوم و کتاب را می‌خرم...

کمتر کسی را می‌توان یافت که در سایت‌های خرید و دانلود کتاب و یا کتاب فروشی‌های سطح شهر، چشمش به این قبیل لیست‌ها نخورده باشد. چند سالی هست که این لیست‌ها، مسیر مطالعاتیِ بسیاری از ما را تعیین می‌کنند. لیست‌هایی که غالباً به وسیله‌ی افرادی ناشناس، تهیه شده‌اند و می‌گویند چه کتاب‌هایی را باید قبل از مرگمان بخوانیم. همگی هم شامل یک دستورِ ساده هستند: «این کتاب‌ها را بخوانید! به بقیه‌اش هم کار نداشته باشید!»

نمونه‌ی دیگری از این حرکت‌ها را می‌توان در فضای مجازی مشاهده کرد. کیست که عکسی شامل یک جلد کتاب «بیشعوری» و یک استکان کاپوچینو را در اینستاگرام لایک نکرده باشد؟! در یکی دو سال گذشته، جنبشِ مطالعه کتاب بیشعوری آن‌قدر همه‌گیر شد که در طرح فروش تابستانه کتاب، طی دو هفته نخست، بیشعوری به رتبه دوم پرفروش‌ترین کتاب، دست یافت!

خب شاید بپرسید این موضوع چه ایرادی دارد؟! از قدیم گفته‌اند یکی از مهم‌ترین فواید کتاب خواندن، آشنایی با تفکرات مختلف و نگرش‌های متنوع است. حالا جامعه‌ای را تصور کنید که بیشترِ اعضایش، کتاب‌هایی مشابه را خوانده‌اند و با ایده‌ها و نگرش‌های مشابه، آشنا شده و رشد کرده‌اند. بعد از مدتی، درو از انتظار نخواهد بود اگر اعضای این جامعه، تفکراتی مشابه به هم پیدا کنند! شبیه به مدرسه‌ای که تمام دانش‌آموزان‌ش، از ابتدای تحصیل، فقط درس ریاضی و شیمی را می‌آموزند. وقتی در پایان سال، سوالی علمی از این دانش آموزان بپرسیم، قطعاً پاسخ‌هایی مشابه و در محدوده‌ی علم ریاضی و شیمی، بدست خواهیم آورد! و به نظر شما در چنین جامعه‌ای نوآوری و خلق ایده‌های تازه چه وضعی پیدا خواهد کرد؟

پس سوال اینجاست که در برابرِ این قبیل توصیه‌های فرهنگی (لیست‌ها و پیشنهادها)، چه باید کرد؟ آیا واقعاً لازم است که این کتاب‌ها را پیش از مرگ بخوانیم؟ پاسخ‌ها متفاوت است. احتمالاً عده‌ای این لیست‌ها را رد و برخی، از آن‌ها طرفداری می‌کنند. چیزی که می‌شود با اطمینان گفت، این است که اکثرِ افراد، براساس سلایق شخصی، این لیست‌ها را پیشنهاد و یا رد می‌کنند. لیست‌هایی که هر یک، با دیگری، تفاوت‌های فاحشی دارد. بطوری که در بعضی، قرآن و انجیل به عنوان نخستین کتاب‌ها معرفی شده‌اند و در بعضی، شاهنامه‌ی فردوسی و در برخی هم کتاب‌های فلسفی و داستانی. پس نباید انتظار داشت که سلیقه‌مان، دقیقاً مطابق با سلیقه‌ی طراح لیستِ مورد نظر باشد.

برای یافتن منصفانه‌ترین پاسخ، شاید بهتر باشد که ابتدا دلیل کتاب خواندن‌مان را برای خود مشخص کنیم. گمان نمی‌کنم که دلیل سینما رفتنِ عامه مردم، با دلیل سینما رفتنِ مسعود فراستی، یکسان باشد! عده‌ای برای سرگرم شدن کتاب می‌خوانند، عده‌ای برای شناخت فرهنگ‌های دیگر و عده‌ای برای آشنایی با ادبیات دیگر کشورها. بهتر است معیارهایمان را برای تعیین خوب بودن یا نبودنِ یک کتاب، مشخص کنیم. آنگاه می‌توان آن‌ها را با معیارهای تهیه کنندگان این لیست‌ها، مقایسه کرد و با توجه به این که بیشترِ این لیست‌ها غیر ایرانی هستند، نباید انتظار داشت که معیارهای آن‌ها -جز معیارهای هنری- هم‌خوانی چندانی با فرهنگ ما داشته باشد. مانند همان کتاب بیشعوری که از عنوانِ آن گرفته (Assholism) تا محتویات آن، فاصله زیادی با عرفِ جامعه و فرهنگ و رفتارهای ایرانی دارد.

پس برای خرید هر کتابی، باید ابتدا به چند سوال کوتاه، پاسخ بدهیم. چرا کتاب می‌خوانیم؟ چه مقدار وقت قرار است صرفِ آن کنیم؟ نامِ نویسنده و زیبایی‌های ادبیِ درون داستان، برای‌مان مهم است یا نه؟ و از این دست پرسش‌ها.

بعد از پاسخ دادن به این سوال‌ها، احتمالاً می‌توانیم یک ژانر ادبی برای خودمان پیدا کنیم که به مذاق‌مان خوش بیاید. از نمونه‌های وطنیِ آن ژانر، چند مورد را بخوانیم (به دلیل قابل لمس بودن متن و نوعِ کلام و برداشته شدنِ واسطه‌ای به نام مترجم). وقتی که چند کتاب در سبک مورد نظرمان خواندیم، کم کم دست‌مان می‌آید که چه فاکتورهایی موجب می‌شود از یک کتاب خوش‌مان بیاید.

برچسب ها
صد کتابی که باید قبل از مرگ خواند
بهترین لیست کتاب کدام است؟
بی شعوری
نظرات کاربران
کد امنیتی
a_a
a_a
٩٥/١١/٠٦
٠
٠
کاش لیست اون صد کتاب رو هم میزاشتین باز هم ممنون
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
تعداد زیادی از این لیست ها توی اینترنت موجود است. و البته بعضی هاشون حدود ۱۰۰۰ تا کتاب رو توی لیست شون قرار دادن! لیستی که من ازش استفاده کردم، مربوط به وبسایت «جیره ی کتاب» است.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
با حرفتون موافقم، راستش من بیشعوری رو نخوندم، شاید چون احساس کردم این کتاب به کمک نام عجیب و هنجار شکنی که داره تا این حد فروخته و من هنوز کتاب های مهم تری برای خودم دارم که باید بخونمشون، این کتاب رو هم یک روزی می خونم اما هنوز خیلی مونده تا نوبتش برسه ... من هم قبلا نمی دونستم چطور کتابی باب میلم هست تا اینکه دست از سوال کردن برداشتم و رفتم سراغ چند تا کتابی که اسامیش رو خیلی شنیده بودم البته نه توی اون لیست های بلند بالا ، از زبان آدم هایی که یک عمره کارشون نویسندگی و روزنامه نگاری هست. الان کاملا میدونم چطور کتاب و نوشته و حتی چه جور نویسنده ای رو دوس دارم :) آقای یاسین اولین مطلبتون رو به عنوان نویسنده ی سایت تبریک میگم :) موفق باشین :)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
مرسی که خوندید./ بله. البته به نظرم بخش بزرگی از موفقیتش رو مدیون همین جوّ اینستاگرام بوده./ چه عالی. روش خیلی خوبی رو داشتید :) / خیلی ممنون :) همچنین ... .
غزالِ رضائی
غزالِ رضائی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
:)) مبارکه نویسنده سایت شدنتون مستر یاسون قدیمی:) کلمه بیشعور که میشنوم یاد شما میوفتم:/ خخخ واسه اون روز تو تخته و بحث معنی بیشعور و اینا:) کتابشم میخرم و میخونم تو این دو هفته تعطیلی^__^
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
ممنون. سلامت باشید:) ... و این که خیلی لطف دارید :/ :)) چیز بهتری نبود که باهاش، یادِ ما بیفتید؟! پی: ... هر جور راحتید :))
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١١/٠٦
٢
٠
از کتاب خوندن و این حرفایی که زدید بگذریم من شخصا معتقدم هرکسی در هر زمینه ای خودش باید تفکر و انتخاب کنه.. هیچ وقت برام مهم نیست که فلان برند چه تبلیغاتی داره یا چه کسانی ازش استفاده میکنند یا مد روز چیه همیشه و در هر موردی اون چیزی که دلخواهمه و باعث رضایتم میشه رو انتخاب میکنم ... در کتاب خوندن هم همینطور همیشه کتاب رو چند صفحه ورق میزنم اگه به مزاقم خوش بیاد میخرمش وگرنه اگه فروشنده اون وسط خودشو پر پر کنه یا از خوبیاش بگه هم فایده نداره.
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٦
١
٠
ممنون که خوندید متن رو. موافقم. در خیلی از مسائل، تقلید واقعا چیز مضحکی هست. از پوشش گرفته تا مقوله‌ی تغذیه و همین کتابخوانی. یاد این کفش فروش ها و لباس فروش هایی افتادم که هی میگن: «ما خودمون هم از همینا مصرف می‌کنیم همیشه» :)
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١١/٠٧
٠
٠
خخخ آره اونا خیلی اعصاب خورد کنن مخصوصا اگه دنبالت راه برن هی حرف بزنن :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١١/٠٧
٠
٠
نویسنده شدنتونو تبریک میگم جناب یاسون خان :) // اغلب اوقات عنوان کتابه که منو سمت خودش جذب می کنه بعد از اون چند صفحه ای رو ورق میزنم و چند خطی رو می خونم تا بیشتر با کتاب آشنا بشم. اگه منو مجذوب خودش کرد اونوقته که انتخاب و خریداری میشه :دی واسه همین اصلا سمت این کتاب بیشعوری نرفتم :)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٩
٠
٠
سپاسِ فراوان :) / روشِ جالبیه :) ولی گمون نکنم همیشه خوب باشه. شاید کتابای خوبی که تیترِ مناسبی ندارن، هیچوقت خونده نشن ... :)) / ممنون که خوندید متن رو.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٥/١١/٠٧
٠
٠
اول از همه تبریک میگم نویسنده شدنتون رو / دوم اینکه برای اینکه بفهمیم چه سبکی دوست داریم باید یه سری کتاب بخونیم، ولی خب حتمنی نیست به قول شما. بعد که به سبک مورد علاقه رسیدیم همونو ادامه بدیم. / سوم اینکه رضا امیرخانی هم یه لیست داده برای 100 رمانی که بخونیم که البته رمانه و به سبک و علاقه و ... کاری نداره. / چهارم اینکه من هنوز شازده کوچولو رو نخوندم! یکی بیاد منو دعوا کنه :((( / پنجم اینکه موفق باشید :)
f.farzad
f.farzad
٩٥/١١/٠٧
٠
٠
آره منم هنوز نخوندم :( ولی تا دلت بخواد مطالبشو تو نت خوندم😂😂
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٩
٠
٠
خیلی ممنون :) / بله؛ دقیقاً همینطوره. / به نظرم با توجه به بحث آشنایی با شغلِ ایشون و ... میشه روی انتخاب شون حساب کرد. یعنی لااقل میدونیم چه کسی این رمان ها رو معرفی کرده و مثلِ اکثر لیست های دیگه، نگارنده ش گمنام نیست / بنده از پشت همین تریبون، دعواتون میکنم :) / تشکر :) همچنین شما، ایشالله موفق تر از این باشید.
marjan_mi
marjan_mi
٩٥/١١/٠٨
٠
٠
درست فرمودید، باشه :)
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٥/١١/٠٩
٠
٠
«درستی» از خودتونه :)) خیلی هم ممنون :)
سحر
سحر
٩٥/١١/١١
٠
٠
هیچوقت سراغ کتابایی که معروف می شن و تو اینستا عکساشون پخش می شه نمی رم.شاید بین اینا هم کتابای خوبی پیدا شه ولی ترجیح می دم اون خوبارو هم نخونم و جوگیر نشم. اعتقادم اینه هرچی عامه پسند شه خراب می شه.قطعا استثنا هم داره ولی حداقل از وقتی اینستا همه گیر شده! از پایبندی به این اعتقاد و دوری از توصیات اهالی اینستا بدی ندیدم!