آیا دختران مجرد اجازه برداشتن ابرو دارند؟!
به ابروهات دست نزن!

آیا دختران مجرد اجازه برداشتن ابرو دارند؟!

نویسنده : مریم نیک‌پور

وقتی دیدم مادرم راضی نمی‌شود، یک‌روز دلم را به دریا زدم و به آرایشگاه سر کوچه‌مان رفتم. از قضا همان روز خانه ما مهمانی بود و همه فامیل دعوت بودند. پی همه چیز را به تنم مالیده بودم اما دیگر برایم مهم نبود، هر چه می‌خواست بشود. دیگر حوصله شنیدن طعنه‌های بچه‌های دانشگاه را نداشتم. «خانم سیبیلاتون دوغی نشه»، «ابروهاتونو پیوند زدین؟» بعضی‌ها هم من را کناری می‌کشیدند و دوستانه می‌گفتند دوره و زمانه عوض شده و با این سر و وضع دانشگاه آمدن صلاح نیست. بعد از آرایشگاه مستقیم به خانه رفتم. علاوه بر نگاه اطرافیان در آن روز، مادرم هفته‌ها با من حرف نزد. تنها کسی که در خانه با من صحبت می‌کرد برادرم بود. روزهای سختی بود ولی بعد از مدتی دیگر عادت کردند.

 

آغاز ماجرا ابرو بر نداشتن دختران چه بوده‌ است؟  

اصلاح صورت دختران ماجرای درازی دارد. باورها و دیدگاه‌های متناقض، دختران مجرد و خانواده‌هایشان را سر دوراهی می‌گذارد و مسئله ساده‌ای مثل اصلاح ابرو را به یک اختلاف بزرگ تبدیل می‌کند. کم نیستند دخترانی که هنوز نمی‌توانند درستی یا نادرستی این کار را تشخیص دهند و درخصوص این مسئله به‌راحتی با خانواده‌های‌شان کنار بیایند. به دنبال سر منشا این حرف‌ها به سراغ دستورات دینی در این‌باره رفتم. پس از جست‌وجو زیاد و گرفتن حکم برداشتن ابرو از تمامی مراجع تقلید به این نتیجه رسیدم که برداشتن ابرو دختر مجرد اشکالی ندارد، یعنی هیچ کجای دین حرفی پیدا نکردم تا اصلاح صورت و برداشتن ابرو را نهی کند. این‌کار تنها در صورتی نهی شده‌بود که در آن جلوه‌گری و خودنمایی باشد. مثلا مدل‌های خاص و عجیب یا آرایش و تتو ابرو. در تاریخ که به دنبالش می‌گردم چیز زیادی دستگیرم نمی‌شود. انگار این مسئله هم عرفی است، مانند بسیاری از عرف‌ها که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و چرا باید به آن‌ها عمل کرد؟! 

 

خواسته دختران؛ تابوی مادران 

مادر 48 ساله‌ی سه دختر جوان بود. با او که صحبت می‌کنم و درباره اصلاح صورت دخترانش سوال می‌کنم، می‌گوید «دخترانم به محض ازدواج ابروهای‌شان را برداشتند.» 

+ ابرو برداشتن دختران مجرد اشکالی دارد؟

- دختر مجرد ابروهایش را بردارد، حیایش می‌ریزد. خواستگار برایش پیدا نمی‌شود، مردم هم شروع می‌کنند به حرف زدن. این‌که دختران از این سن به فکر خودنمایی باشند اصلا خوب نیست. هر زمان ازدواج کردند بعد به فکر آراستگی و زیبایی برای همسرشان باشند. 

+ دختر مجرد نباید آراسته باشد و از طعنه‌های دیگران مصون بماند؟  

- با این کار دختران سرزنش بیشتری را به جان می‌خرند. شاید هم سن و سال‌هایشان تحسین‌شان کنند اما بزرگ‌ترها هرگز چنین چیزی را نمی‌پسندند. 

حرف‌های این مادر، حرف‌های تعدادی دیگر هم بود. هرچند عده‌ای هم این اعتقادات را کهنه می‌دانستند و معتقد بودند در زمان حال جایگاهی ندارند. 

با دختران جوان که صحبت می‌‌کردم حرف‌های جالب‌تری برای گفتن داشتند. یکی از آن‌ها می‌گفت برادرش هم گاهی ابروهایش را اصلاح می‌کند اما وقتی حرف از اصلاح ابروی او و خواهرش می‌شود، خانواده زیر بار نمی‌روند. استدلالشان هم این است که قرار نیست برای برادرشان خواستگار بیاید! دیگری تعریف می‌کرد همزمان با ورود به دانشگاه، برای این‌که مادرش را راضی کند تا پشت لبش را اصلاح کند چند روزی دست به اعتصاب غذا زده. البته مادری هم بود که می‌گفت: «مدام به دخترم می‌گویم حداقل بگذار کمی صورتت را اصلاح کنم تا صورتت بازتر شود، اما زیر بار نمی‌رود!»

 

اصلاح ابرو؛ آری یا خیر؟ 

فرشته استیری روانشناس و مدیر مسئول مرکز سلامت روان فرشته نجات؛ کارشناسی است که در ادامه به سراغش رفتم. آنچه در ادامه می‌خوانید گپ‌و گفت ما با او درخصوص اصلاح صورت دختران مجرد است. 

+ ابرو برداشتن دختران جوان اشتباه است؟

- فکر نمی‌کنم. 

+ ‌در‌ حال حاضر برخی دختران جوان و خانواده‌های‌شان درگیر این موضوع هستند.

- یکی از مشکلاتی که امروز درگیر آن هستیم شکاف مدرنیته میان خانواده‌ و جوان‌ است. جوان به شدت مدرنتیه فکر می‌کند ولی خانواده‌سنتی. او به دنبال آزادی است اما خانواده این آزادی را از جوان می‌گیرد. می‌توان گفت پر رنگترین دلیل این اختلاف‌ها پافشاری غیر‌منطقی خانواده‌ها بر روی مسائلی از این دست است. شاید اگر ما والدین روی خودمان کار کنیم، این شکاف کمتر به چشم بیاید. نمی‌شود سبک زندگی دلخواه‌مان را با تحکم و دستور به خورد جوان بدهیم. در چنین حالتی نه تنها جوان زیربار نمی‌رود، بلکه روز به روز بیشتر از ما فاصله می‌گیرد. 

+ خانواده‌ها چطور باید با فرزندشان همسو شوند؟

- به نظر من باید همه چیز را از کودکی با‌ طمانینه و زبان زیبا به بچه‌ها منتقل کرد. بعضی از مادرها تصور می‌کنند اگر دختر من ابروهایش را بردارد، بعد‌ها دست به کارهای بدتری می‌زند. در صورتی که اگر از کودکی به بچه خود درست آموزش بدهیم که پاکی و صداقت، حجب و حیا، تمیزی و ابرو برداشتن هر کدام جایگاه خود را دارند آن وقت دیگر نمی‌ترسیم.

+ دختران چطور در این خصوص خانواده خود را مجاب کند؟

- باید با دلیل و برهان و منطق خانواده‌اش را قانع کند. ممکن است بعضی اوقات تفاوت سنی آنقدر زیاد باشد که قادر به این‌کار نباشند. در این مواقع بهترین کار استفاده از یک واسطه است. به علاوه دختران باید با رفتارشان نشان دهند که قرار نیست اصلاح صورت، رفتار آنان را تحت‌الشعاع قرار دهد. 

+ اگر دختر خودتان در جوانی بخواهد ابروهایش را بردارد با او چگونه رفتار می‌کنید؟

- در حد متعادل هیچ اشکالی ندارد. دختر من باید بتواند در جامعه، محیط دانشگاه و دوستانش سر بلند کند و بین آن‌ها مسخره نشود.

برچسب ها
برداشتن ابرو
ابرو برداشتن دختران مجرد
اصلاح ابروی دختران
حکم شرعی ابرو برداشتن دختران مجرد
نظرات کاربران
کد امنیتی
یاسین(رضی الله عنه)
یاسین(رضی الله عنه)
٩٥/٠٨/٠٢
٣
٠
جالب بود ... خسته نباشید. یاد قضیۀ سیبیلِ پسرا هم افتادم خخخخخ اونم برا خودش هفت خوانی داره! اینکه بابات ناراحت نشه یا اینکه با تیغ بتراشی صورتت رو و کلاً فک و فامیل بگن «وای! جوون مون از دس رفت» :/ البته به نظرم اینجور تابوها کم کم داره کمرنگ میشه بین مردم.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٢
٩
٤
چه جالب که برای پسرها هم ازین حرفها هست
n_dahji
n_dahji
٩٥/٠٨/٠٢
٦
٣
جالب بود و خوشم اومد ولی بایستی بگم بنده هنوز سیبیلو ام,خانواده امم مشکلی ندارن ولی در مورد بقیه ی ادما,دوست ندارم پشت سرم حرف بزنن, دانشگاه هم یه روزی تموم میشه,دوستان رو هم کمتر میبینه ,ولی یه چیزی خانوم نیک پور من مردشونم(بین دوستانم) با سیبیلام خخخخ
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٢
١٢
٤
به نظر من اساسا حرف مردم فقط به درد لای جرز دیوار میخوره و بس!
یاسی
یاسی
٩٦/٠٧/٠١
٣
١
خخخ
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٨/٠٢
١٩
٣
یعنی باورم نمیشه در این باره ام مطلب نوشته شد:)) آخه میدونید که ؛اصلا این چیزارو حرفشم نباید زد،بی حیاییه،چش سفیدیه!!!بنظر من مغز اصلی این عرف یا هرچی که هست همین اعتقاد به «آراستگی و زیبایی زن فقط واسه همسرشه»هست.کلاااااا اکثرا فکر میکنن دختر باید واسه شوهرش زیبا باشه،زیبایی دختر اساسا برای جنس مخالف آفریده شده و خودش هیچ کاره است‌.در حالی که عزیز من مگه من خودم آدم نیستم؟من دوست دارم برای خودم آراسته و زیبا باشم،دوست دارم وقتی جوونم از زیبایی خودم لذت ببرم و ببینمش.حالا مثلا اگه دختره شوهر نکرد باید تا ۴۰ سالگی که چروکیده شد، و تا آخر عمر از چهره ی زیبایی که میتونست داشته باشه محروم بشه؟همه ی این افکار و رسم های غلط فقط ازین تفکر ناشی میشه که زن برای مرد آفریده شده و متعلق به مرده.و خودش برای خودش هویتی نداره...(احساس تاسف زیاد:( )
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٢
١٢
٥
متاسفانه همه چیزهایی که میگی درسته و باید حداقل ما دیگه به بچه هامون این حرفا را نزنیم فکر میکنم اصلاح فرهنگهای غلط از رفتارهای آدم ها شروع میشه فوقش باید اولش یکم جلوشون ایستاد؛ البته این هیچ بد نیست که آدم برای شوهرش زیبا و آراسته باشه بد اینه که فقط محدودش کنند به ازدواج بعد یکسری از آدم ها فقط به خاطر همین چیزها ازدواج میکنن و دو ماه بعد از ازدواج وقتی میبینند تاهل فقط اینها نیست و باید کلی مسئولیت قبول کنی به فکر طلاق می افتند!
خورشید بانو
خورشید بانو
٩٥/٠٨/٠٢
١٠
٣
خیلی جالب بود که مطلبی در این باره نوشته شده :) خیلی خوب موضوع رو بیان کرده بودی... تو این دوره زمونه اصلاح صورت فکر نکنم برای خودنمایی باشه... همه اصلاح کرده هستن چیز خیلی خاصی هم نیست. ..زشته دختر جوون صورتش سیاه باشه :|
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٣
٤
٢
ممنونم خورشید بانو جان:)
zi_kh
zi_kh
٩٥/٠٨/٠٢
٧
٦
خیلی از مشکلات ازین جا ناشی میشه که دین رو با عرف خلط می کنیم یا حتی به عرف بیش از دین اهمیت می دیم. مثلاً خیلی از مراجع اصلاح کامل صورت مرد (تراشیدن کامل ریش) رو دارای اشکال میدونن اما خانواده ها به این مسئله چندان اهمیت نمی دن و میرن سراغ اصلاح صورت دختر که فی نفسه اشکال شرعی هم بر اون وارد نیست. اما در مورد برخی نظراتی که درمورد نقش زن و ازدواج گفته شده ، به نظرم هر خانوم دینداری باید این رو قبول کنه که اصلی ترین وظیفه ش ایجاد سکونت و آرامش در خانواده است. این وظیفه و دِین هم بخاطر بندگی خدا باید انجام بشه نه بنده هاش (یک مرد)، اگر خدا رو بخوایم ندید بگیریم گمون نکنم حتی جلوه گری جلو همسر هم بخودی خود ارزشی داشته باشه
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٣
١٠
٣
متاسفانه گاهی عرف برامون خیلی پر رنگ میشه و ممکن این عرف غلط باشه در مورد نقش زن هم ببینید مشکل اینجاست که محدودیتهای دختر زیاد میکنند و به او میگویند هر وقت ازدواج کردی آزادی! دختر هم برای همین آزادی گاهی بدون هیچ شناختی از ازدواج و مسئولیت هایش تن به اینکار میدهد بعد از مدتی زیر بار فشار نا آشنایی اش می ماند و نمیتواند درست زندگی کند چون هیچی از زندگی مشترک نمیدانسته!
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٨/٠٣
٦
١١
به نظر من باید بین دختری که ازدواج نکرده و هنوز تو خونه باباش پادشاهی !میکنه با خانمی که ازدواج کرده یه فرقی باشه...متاسفانه تو جامعه الان نمیشه این دو را از هم تشخیص داد مگر اینکه به انگشت حلقه ی شخص نگاه کنیم... مطلبتون عالی بود :) شخصا از موی پشت لب بدم میاد ولی تا بحال ابروهامو دستکاری نکردم...
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/٠٨/٠٣
١٤
٣
فرق که خیلی زیاده.ولی اگه منظورتون فرق ظاهریه،چرا باید باشه بنظرتون؟مگه مثلا نبودن این فرق توو آقایون الان خیلی مشکل ساز شده؟و اینکه خب حلقه ازدواج کافیه،یا حتی با یکم تحقیق میشه فهمید فلان خانم مجرده یا نه،حتما باید با سبیل و صورت سیاه همه جا جار بزنه مجرده؟!
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٣
١١
٣
منم با این دوستمون موافقم خب یکم تحقیق در مورد دختر بکنند
f.farzad
f.farzad
٩٥/٠٨/٠٣
٤
٩
من کی همچین حرفی زدم ...کی دم از شلختگی زدم....بله اصلاح خوبه اما میگم یه فرقی بین خانم خونه و دختر خونه باید باشه یا نه؟
h.naderi
h.naderi
٩٥/٠٨/٠٣
٥
١
آفرین به مطلب خوبتون. کاشکی دختر خانم های سایت در این مورد بیشتر می نوشتند.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٣
٢
١
ممنونم لطف دارید:)
Narges_V
Narges_V
٩٥/٠٨/٠٣
١١
٥
به نظر من از 18 سالگی ب بعد هیچ مشکلی نداره! چون تمیز بودن و اراسته بودن خیلی کاره خوب و بجایی هستش ممنون بابت مطلب خوبتون
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
١
١
خواهش میشه:)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٠٣
٧
٩
من فقط يه چيزي ميگم بايد يه فرقی بین خانوم متاهل یا مجرد باش یا نه!؟؟
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
٨
٣
خب خیلی فرقها هست فقط که ابرو نیست که بخواد فرق ایجاد کنه
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/٠٨/٠٦
٣
٣
مثلا!!؟؟؟
فو فا نو
فو فا نو
٩٥/٠٨/٠٣
١٠
٢
ولی کاش یادمون باشه جدا از اینکه گیر الکی ندیم به برداشتن ابرو و اینا به کسایی که برنمیدارنم گیر الکی ندیم. مسخره نکنیم. و به برداشتن ابرو و اینا نگیم تمیز کردن و اراستگی چون برنداشتنش هم کثیف بودن و بی نظمی از اون نوع بد نیست! حالا که اینجوره شاید شاید منم یه مطلب در این مورد نوشتم چون یادم نمیاد کسی از این دید هم براش مطلب نوشته باشه :دی
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
٤
٢
کلا گیر الکی و مسخره کردن و اینا بده نخطه!خخخ
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
١
١
کم پیدایی تو سایت فوفانو یاد اون کامنتهای طولانیت به خیر
sh_taghavi
sh_taghavi
٩٥/٠٨/٠٤
٤
٢
اخ اخ اگه زودتر این مطلب رو میخوندم، زودتر از این ها سیبیل هامو میزدم! بماند که برخی از آقایون با اینکه ازدواج می کنن اما هنوز سبیل در نیاوردن! مطلبی جالبی بود.. اما خب هنوز خانواده هایی هستن که روی مسئله ابرو برداشتن دختر حساس هستن.
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
١٠
٢
بله هستند و متاسفانه دخترهایی که نمیدونند چیکار کنند
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٥/٠٨/٠٤
٥
١٣
خیلی عذر میخوام که بعد از مدتها که اومدم توی سایت نظر بدم اینو میگم، اما واقعا خودتون فکر کنید ببینید نیاز بود در این مورد چیزی بنویسید اصلا؟اینکه یکی دلش میخواد اینجور باشه، یکی اونجور خیلی مطلب خوبیه؟ واقعا کمبود سوژه انقدر فشار آورده؟؟
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
١١
٢
صحبت اصلا سوژه و این حرفا نیست...صحبت اینه که بعضی از دخترهای جوون ما از این مسئله رنج میبرند و نمیدانند چیکار کنند صحبتهای روانشناس ما کمکشون میکنه از اون گذشته شاید یک پدر یا مادری این مطلب بخونه و با خودش بگه واقعا چرا سختگیری بی مورد میکنم و بعد از اون ما جوون ها که قرار پدر و مادرهای آینده بشیم نگاهمون در مورد مسئله عرف بازتر میشه و فردا روز بچه هامون به خاطر عرف هایی که زمان اونها قدیمی شده اذیت نمیکنیم/ من دخترهای زیادی دیدم که هم از مسخره شدن رنج میبرند هم نمیدانند چرا باید سنتی ادامه بدهند که در دوران اونها منسوخ شده
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٥/٠٨/٠٤
٣
٥
عکسی که سر مطلب گذاشتنو ببین، جیم جان حواست هست ،دیگه زیادی داری یه جوری میشی، بذا اون تصور خوبه ازت توی ذهنمون بمونه خو
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
٢
١
مشکل عکس چیه؟
فائزه
فائزه
٩٥/٠٨/٠٨
١
١
مشکلی نیست، شرمنده ، من زیادی اعصاب نداشتم انگار ، . :-D
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٥/٠٨/٠٤
٩
٣
یه چیزی ولی یادم اومد بگم، من خودم توی شهر کوچیکی زندگی میکردم که تا همین چند سال پیش دخترا عمرا نباید دست به صورتشون میزدن، قاعدتا مامان من هم بخاطر حرف اطرافیان خیلی دلش نمی خواست من هم این کار رو بکنم، اما خوب من از یه سنی هم ابرو برمیداشتم هم صورتمو اصلاح میکردم، تازه موهامم رنگ میکردم، خب چیکار میکردم یه تیکه از موهام سفید شده بود ، منم توی مهمونیا و عروسیا و حتی تو خونه چشمم به موهای سفیدم میخورد غصه میخوردم، خب سنم کم بود، واسه همین موهامو رنگ میکردم، البته همرنگ موهای خودم، یکی دوبار خاله ها و عمه ها یه چیزی گفتن، بعدش طبیعی شد دیگه، توصیه من به دخترهای جوون همینه، اولش چهار نفر دعواشون میکنن، بعدش دیگه به قیافه جدیدشون عادت میکنن و خودشون نمی ذارن اون شکلی بمونه :-D
saiideh70
saiideh70
٩٥/٠٨/٠٤
١٠
٣
همه چی باید به وقتش باشه ،من خودم یه دختر 15 ساله دیدم که علاوه بر ابرو و ارایش کامل موهاشم رنگ کرده ... نه از اینور بیفتیم نه از اونور :)
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٥/٠٨/٠٥
٦
١
باهاتون موافقم و صحبت ما در این مطلب دقیقا همینه که میانه رو باشیم و الکی گیر ندیم به جوون ها
ادم
ادم
٩٦/٠٤/٢٥
١١
١
من هجده سالمه و تو ی شهر خیلی کوچیکی زندگی میکنم الان چن ساله سر ابروهام مشکل دارم با مامانم ب هیچ صراطیم مستقیم نیس هیچی نمیفهمه فقط حرف ی مشت مردم نفهم احمقو قبول داره خیلی جانماز اب میکشه ولی معتقده اسلام گفته نباس دست بزنی سر باروهات ی بار برداشتم اونم خیلی مم جوری ک اصن مشخص نبود برداشتی دیگ ولم نکرد منم بردنداشتم الان گیر داده چرا بیشتر در نمیاد زندگیمو نابود کرده ن کنکور خوندم ن هیچی شایدمسخره بیاد ولی نمیدوننن چ زجری میکشم نمیدونم چیکار کنم
الهام
الهام
٩٧/٠٤/٠٩
٨
٠
کاش مامان منم این مطلبو میخوند
فاطمه
فاطمه
٩٧/٠٩/٢٩
١
٠
سلام مطلبتون خیلی خوب بود ، مادر من تازه بعد از یکسال که دارم ابروهام و تمیز میکنم متوجه شده !! (خب این خودش نشون میده ک ابروهای من برا کسی جلب توجه نکرده و حتی دوستانم هم متوجه این موضوع نشدن) منم کلی سرچ کردم و به نتیجه ی شما توی این مطلب رسیدم من نمیگم میخوام ابروم رو فلان مدل بزنم که !!فقط یه کم اضافاتشو کوتاه کردم همین وگرنه فرمش همونیه که تو سن ۱۷_۱۸سالگی بود (الان ۲۱سالمه) فعلا دارم فکرام و جمع میکنم که با مادرم صحبت کنم :(
dor_d
dor_d
٩٧/١١/٢٧
٢
٠
سلام مطلبتون عالی بود من خودم فعلا قصد اینکارا رو ندارم با اینکه خیلی از هم سنو سالام صورتشون تمیزه و منم واقعا وضعیت صورتم غیر قابل تحمله . اما واقعا وقتی میبینم پدر مادر یجوری در مورد سیبیل برداشتن یه دختر سی ساله جوری حرف میزنن که انگار گناه کبیره کرده حسابی حرص میخورم . ای کاش این تابو ها بالاخره شکسته بشه و سخت گیری ها به دختران کمتر شه . لطفا از اینجور پست ها بیشتر بذارید
lll
lll
٩٧/١٢/٢٣
٢
٠
سلام بنده هم سیبیلو ام بدجور تو چشمم تو بخش اجتماعی فعالم اما چون خانوادم مخالفا قید کار کردن واجتماعی رو زدم سنم سی تحصیلات فوق لیسانس همیشه تو محیطهای اجتماعی مورد تمسخر قرار میگیرم ترجیح دادم پدر مادرم راضی نگه دارم واسطه هم فایده نداشتتو رو خدا اگر این مدارس گیراشون بر دارن خونواده ها توجیح میشن
فاطمه
فاطمه
٩٨/٠٢/٠٥
٣
٠
کاشکی حداقل مادرم اینها رو میخوند:/
ساحره
ساحره
٩٨/٠٣/١٦
٣
٠
من 16 سالمه و نهم هستم مادرم نه میذاره موهای دستم رو بردارم نه تمیزی صورت رو انجام بدم حتی سیبیل هام و خط ریشم که داره زیاد میشه..اما یواشکی مقداری از موهای دستم رو که زدم دید گفت زوده و کلی قر زد..زیرابروهام رو یواشکی برداشتم اما نفهمید..کاشکی درکم کنه..من نیاز دارم تمیز باشم