این جشنواره زیادی شور است!
یک داستان تکراری؛ باز هم نا به سامانی‌ و مدیریت ضعیف جشنواره فیلم فجر

این جشنواره زیادی شور است!

نویسنده : دست قیچی

باز ایام جشنواره فیلم فجر رسید. بزرگ‌ترین جشن سینمای ایران که قرار است محل نمایش و قدردانی از بهترین آثار سینمایی در طول یک سال باشد. اما هر سال داستانک‌هایی برای غافلگیری و ایجاد فراز و فرودهای احساسی در این سور جمعی تعبیه می‌شود که نمک کار را بیشتر می‌کند و دلم نیامد شما را از آن‌ها با خبر نکنم.

اولین نمک‌پاشی دوستان، همیشه از هیئت انتخاب شروع می‌شود. یعنی کسانی که تصمیم می‌گیرند از بین فیلم‌های رسیده به دفتر جشنواره، کدام یک شایسته قرار گرفتن در بخش رقابتی سودای سیمرغ هستند. هر سال می‌گویند این هیأت باید مخفی باشد اما تهش هم از یک جایی نام‌ها به بیرون درز می‌کند و یک عده مدعی می‌شوند که فیلم‌های‌شان سلیقه‌ای رد شده است. هیأت انتخاب هم به هر چیز مقدسی که دم دستش می‌آید قسم می‌خورد که ما سلیقه‌ای برخورد نکردیم و فقط کیفیت آثار ملاک نظر بوده است. ادعایی که در گام بعدی با اثبات اعمال سلیقه‌ها نه تنها هیأت انتخاب را، که اعتقادشان به مقدسات را هم زیر سؤال می‌برد. مثلا امسال صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد، در همایشی که در قم برگزار شد رسما اعلام کرد: آثار با مضامین فمینیستی و نامناسب را از جشنواره فجر حذف کردیم! عبارتی که هزار قسم و آیه هیأت انتخاب را مبنی بر این‌که هیچ نظری از بیرون به ما تحمیل نشده، یکسره نیست و نابود کرد.

و اما گل سرسبد ادویه‌های جشنواره داستان پیش‌فروش بلیت است. از سال ۸۹ قرار شد بخشی از بلیت‌های جشنواره به صورت اینترنتی در اختیار متقاضیان قرار بگیرد تا دیگر علاقمندان سینما از صبح تا شب برای دیدن فیلم کارگردان مورد علاقه‌شان در صف‌های طولانی و در هوای سرد بهمن‌ماه به انتظار نایستند. منکر نمی‌شوم که یکی دو سال اول به دلیل عدم آگاهی افراد از این امکان،‌ می‌شد به راحتی در سالن مورد علاقه‌ات بلیت مناسب تهیه کنی اما هر چه پیش‌تر آمدیم، داستان پیش فروش بلیت از نقطه قوت به یک نقطه ضعف تبدیل شد و هر سال ماجرای جدیدی داریم. 

در این سه سال اخیر، هر بار ماجرای از دسترس خارج شدن سایت را داشته‌ایم. یک بار هم داستان زودتر باز شدن سایت پیش فروش برای از ما بهتران و ماجرای سینما کارت بود که حسابی داد ملت را درآورد. امسال هم قرار بود از ۸ صبح روز جمعه اول بهمن‌ماه پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره در تهران آغاز شود اما کسانی که از دقایقی جلوتر با قهوه و نسکافه سعی داشتند تا خرید نهایی بلیت خودشان را بیدار نگه دارند هیچ فکر نمی‌کردند کل روز آدینه‌شان به فشردن دکمه F5 بگذرد و آخرش هم هیچی. کانال رسمی جشنواره تازه ساعت یک بعد از ظهر لطف فرمودند و پیام زیر را منتشر کردند.

که یعنی هول نکنین! تا دوشنبه وقت هست برای خرید بلیت. بدون معذرت‌خواهی یا بیان این که چه زمانی مشکل سایت برطرف ‌می‌شود. انگار نه انگار که مخاطب بلیت ممکن است سینمای خاص یا صندلی مشخصی مد نظرش باشد و مثلا صندلی گوشه دیوار و ردیف چسبیده به پرده فلان سینمای غیراستاندارد را نخواهد. نتیجه؛ داستان ریفرش کردن تا ساعت ۱۸ که بالاخره رسما اعلام شد سایت تا اطلاع ثانوی از دسترس خارج شده است،‌ ادامه داشت. ساعت ۱۳:۳۰ امروز هم وقتی سایت باز شد و عده‌ای توانستند ثبت نام کنند باز نوبت به انتخاب صندلی نرسید و قضیه ماند برای اطلاعی ثالث.

این داستان هم بالاخره تمام می‌شود. فیلم‌ها اکران‌ می‌شوند و مردم هم می‌بینند تا این‌که می‌رسیم به اعلام فیلم منتخب تماشاگران که چون به‌صورت روزانه اعلام می‌شود طبعا از روز دوم آن‌ها که می‌خواهند فقط فیلم خوب‌ها را ببینند می‌روند سراغ آن‌ها که رأی بیشتری از تماشاگران گرفته‌اند. در نتیجه همیشه فیلمی که روزهای اول جشنواره اکران شده، در نهایت فیلم منتخب تماشاگران است، چون همان اعلان‌ها می‌شود تبلیغ برای فیلم در سئانس‌های بعدی.

آخرین نمک جشنواره هم انتخاب برندگان است که همیشه خدا معترض دارد. هیأت داوران هم همچنان مشغول قسم و آیه که ما براساس کیفیت نظر دادیم که مثلا «جدایی نادر از سیمین»‌ جایزه بهترین کارگردانی، فیلمنامه،‌ فیلمبرداری،‌ صدابرداری و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را بگیرد اما بهترین فیلم سال «جرم»‌ مسعود کیمیایی باشد که در هیچ بخش دیگری جایزه نگرفته.

مسئولین محترم! این نمکی نیست که بر سور و سات جشن سینمای ایران می‌ریزید. نمکی است که بر زخم آن می‌پاشید. همه‌اش به خاطر این‌که مدیریت ما واکنشی است نه براساس پیش‌بینی. بی‌رویه درختان را قطع می‌کنیم و وقتی حاصلش می‌شود سیل به جای قبول مسئولیت روی تبلیغ روحیه همکاری مردم در فرستادن پتو و کمک‌های اولیه به سیل‌زده‌ها مانور می‌دهیم. ساختمان پلاسکو می‌سوزد و می‌ریزد. حاصلش می‌شود سبقت گرفتن مسئولین برای حضور سر صحنه حادثه و باز قسم و آیه که قضیه ربطی به انتخابات ۹۶ ندارد. 

تا کی می‌خواهیم بعد از مرگ سهراب در پی نوش‌دارو بدویم؟ فدا شدن ۱۶ آتش‌نشان و سهراب‌های بسیاری که از زمان فردوسی تا کنون قربانی کرده‌ایم چه زمانی قرار است برایمان درس عبرت شود؟ 

برچسب ها
بلیت فروشی جشنواره
جشنواره فیلم فجر
داوری جشنواره فجر
ضعف مدیریت جشنواره فجر
نظرات کاربران
کد امنیتی