از اخراج بازیگر مرد جذاب تا حرام بودن استفاده از کمربند ایمنی!
نگاهی به قوانین خنده‌دار و عجیب عربستان سعودی به بهانه خبر دیپورت کردن یک مرد بخاطر خوشگلی!

از اخراج بازیگر مرد جذاب تا حرام بودن استفاده از کمربند ایمنی!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

عربستان سعودی همیشه در دارا بودن قوانین و افکار عجیب و در تضاد با عقل و منطق یکه تاز میدان بوده است! آن‌قدر که گاهی مجبور می‌شویم به خودمان بقبولانیم در عصر حاضر و در قرن بیست و یک با این همه پیشرفت علمی و فکری و پشت پا زدن به افکار جاهلانه و خرافه، هنوز هم امکان دارد چیزهایی ببینیم و بشنویم که دود از سرمان بلند شود! مطلب پیش روی‌تان اشاره‌ای است به تعدادی از همین قوانین غیرمنطقی و نامتعارف.

 

لطفا مردای جذاب برن بیرون مرسی، اَه!

همین دیروز بود که حین سرک کشیدن در مطالب خبری به عکس زیر برخوردم با این تیتر: «عمر برکان بازیگر و عکاس به وسیله پلیس عربستان به علت جذابیت از این کشور اخراج شد». حالا علتش چه بوده؟! «پلیس از این نگران بود که زنان عربستانی در مواجهه با این جوان نتوانند خود را کنترل کنند!»

به عبارت خیلی ساده‌تر مردانی که در عربستان زندگی می‌کنند باید حواس‌شان را شش دانگ جمع کنند که چهره‌شان در چهارچوب تعریف شده پلیس عربستان از زیبایی باشد وگرنه اخراج شدن و باقی داستان‌ها تمام و کمال پای خودشان است.

 

این گوجه فرنگی‌ها و سمبوسه‌های مسیحی! 

کلا از این اتفاق‌های عجیب و غریب در عربستان کم نیست. چند وقت پیش بود که یکی از مفتی‌های سعودی برای تبلیغ فرقه وهابیت یک صفحه اجتماعی راه انداخت و درآن کلی پیام و فتواهای دل به خواهش را صادر کرد و البته از یک رژیم غذایی جدید رونمایی کرد!

خوردن سمبوسه به دلیل اینکه سه ضلعی است و شبیه ثالوث مقدس مسیحیان، حرام است!

گوجه فرنگی هم چون مسیحی است خوردن آن حرام است! چون وقتی گوجه فرنگی را به طور عمودی برش می‌دهیم، در وسط آن یک صلیب می‌بینیم. 

راستی زعفران هم چون ماده مخدر است خوردنش جایز نیست!

 

اجی، مجی، بچه!

یکی دیگر از این قوانین عجیب و غریب در رابطه با بچه‌دار شدن بود. لپ کلام این‌که اگر مردى دخترش را به همسر پسرى در آورد که فرسنگ‌ها از هم دور هستند و آن دو هیچ وقت یکدیگر را نبینند سپس شش ماه از ازدواج آنان بگذرد و دختر صاحب فرزند شود الا و بلا پدر او‌‌ می‌شود همان کسی که در فرسنگ‌ها دورتر از او زندگی می‌کند! 

یا اگر کسى از لحظه عقد ازدواج به مدّت پنج سال زیر نظر نگهبانان زندانى باشد، سپس آزاد شود و به منزلش برود و تعدادى فرزند در کنار همسرش ببیند همه آنان فرزندان وى خواهند بود! اگر چه فرصت یک لحظه دیدار و ملاقات با همسرش را پس از عقد نداشته است!

 

ورود خانم‌ها ممنوع!

کلا قوانین تبعیضی در عربستان علیه خانم‌ها زیاد است. در این بین شاید جالب‌ترینش همین جایز نبودن رانندگی خانم‌ها باشد. علمای عربستان اعتقاد دارند رانندگی زن‌ها دور از اخلاق است و باعث ایجاد فساد می‌شود!

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در سال ۱۹۹۰میلادی چهار زن آلمانی الاصل مقیم عربستان سعودی با نادیده گرفتن این ممنوعیت اقدام به رانندگی در سطح شهر ریاض کردند که بلافاصله توسط پلیس دستگیر شدند. روزنامه‌های محلّی مطلب توهین آمیزی علیه آن‌ها منتشر کردند و خواستار اخراج آن‌ها از شهر شدند.

در بین تمامی این محدودیت‌ها شاید طبیعی باشد که خیلی از خانم‌ها برای دور زدن این قانون تظاهر به مرد بودن کنند تا بتوانند رانندگی کنند. راستی! استفاده از کمربند ایمنی هم برای رانندگان حرام اعلام شده است زیرا مانع از قضا و قدر الهی می‌شود!

این موارد تنها نمونه‌هایی از این دست قوانین بود. حرام بودن خوردن گوشت ذبح شده به دست شیعیان، حلال بودن ازدواج پدر با دخترش که از طریق غیر مشروع یعنى زنا به دنیا آمده باشد، ممنوعیت عکسبرداری در بیشتر اماکن عمومی، درخواست بعضی از علمای عربستان برای قانونی شدن برده داری و ... را هم می‌توانید به این لیست سیاه اضافه کنید! مواردی که دید یک عقل سلیم نه تنها ارزش جدی گرفتن ندارند بلکه مطمئنا خیلی از ما را به خنده نیز وا می‌دارد. 

برچسب ها
قوانین عجیب و غریب عربستان سعودی
اخراج بازیگر مرد جذاب از عربستان
ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ملیحه
ملیحه
٩٥/١٠/٢٨
٢
٠
چه مطلب جامع و جالبی بود. دوس نداشتم تموم بشه.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
٢
٠
اتفاقا میتونست ادامه دار بشه ولی خب حجم مطلب رو هم در نظر گرفتم.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/٢٨
٦
١
چشماتون خوب باز باشه میبینین تو ایران هم قوانین عجیب غریب زیاد داریم/فقط نمیشه گفت/مثل اینکه داداشم شبی که فرداش میخواست اعزام بشه سربازی پیاده رفته بود حرم از قضا دیر وقت سمت حرم میرسه /پلیس هم بهش مشکوک میشه و نه تنها نمیزارن بره حرم اون شب رو به جای حرم توی پاسگاه میگذرونه!!!
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٥/١٠/٢٨
٣
٣
مثلا داشتن سگ توی اتومبیل ممنوع و جریمه داره و مثلا های زیاد که یادم امد میام میگم
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١٠/٢٨
٣
١
دقیقا منم همینو میخواستم بگم که توو ایرانم کم احکام من در آوردی خنده دار نداریم انقد که نوبت به غلط گیری از بقیه نمیرسه.نمونش همین حرام شدن دوچرخه سواری که مال این اواخره.ما یه حکم کلی داریم اونم اینه که خانوما باید پوششی داشته باشن که اندامشون مشخص نباشه.حالا میخوان راه برن یا سوار دوچرخه باشن یا هر چیزی!یعنی با اون منطقی که دو چرخه سواری رو حرام کردن،دو روز دیگه چون تعداد خانومایی که با مانتو چسبان خیلی ناجور توو خیابون راه میرن زیاده،باید پیاده راه رفتن خانوم هارو هم در خیابان حرام اعلام کنن!
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/١٠/٢٩
١
٠
گوجه فرنگی و سمبوسه اينو کجای دلم بزارم.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
١
٠
بخور، توی دلت بهترین جاست! :-D :-P ;-)
maeadeh_sh72
maeadeh_sh72
٩٥/١٠/٣٠
٠
١
خخخخ واللا طفلک اونايي که محرومن از خوردنش:))
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٢٩
٠
١
عکس بانوان مردنما جالب بود، ولی خوب استتار نکرده خانم شماره2
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
١
٠
:))
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
١
٠
Miss_shaqayeq و اشکمهر آتشروان: خب این مطلب در تایید یا کتمان مورد یا مواردی توی ایران نیست. یه مطلب مجزاست که صرفا به بهانه یک اتفاق از عوامل مشابه توی عربستان یاد کرده، همین!
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
عوامل مشابه نه، موارد مشابه منظورم ه.
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
خیلی خوبه مطلبت محبوبه جانم... خخخ کمربند ایمنی خیلی باحال بود خخخ
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
مرسی :)
m.babaee
m.babaee
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
مطلب خوبی بود خداقوت:) کاش درباره قوانین خوبی که در کشورهای دیگه برای حفظ محیط زیست و مسائل دیگه وضع شده ولی در ایران متاسفانه به این مسائل توجه نمیشه هم بپردازید😊
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
ممنون. چشم، انشاالله در یک فرصت مناسب تر. :)
مداحی
مداحی
٩٥/١٠/٢٩
٢
٤
میگیم تو فلان کشور یه غذای عجیب و غریب هست. بیاین در موردش بحث کنیم. میگن تو همین ایرانم غذاهای عجیب غریب داریم! چه ربطی داره واقعا؟ اصلا لفظ ایران روشما توی مطلب دیدین که سریع ربطش میدین؟ مطلب یه چیزه شما یه چیز دیگه میگین.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
:))
Miss_shaqayeq
Miss_shaqayeq
٩٥/١٠/٣٠
٥
١
شما به من میگید تو خیلی آدم تنبلی هستی تا لنگ ظهر میخوابی،منم بهتون میگم شما نمیتونید این ایراد رو از من بگیرید چون خودتون هم دقیقا همینجوری هستید.بعد شما میگید چه ربطی داره!!ربطش خیلی واضحه،به اصول اخلاقی دینیتون و حتی ادبیات هم مراجعه کنید میبینید مثلا:عیب کسان منگر و احسان خویش دیده فرو بر به گریبان خویش!یا حکایتایی داریم که از بزرگی میخوان در مورد کس دیگه ای نظر بده و میگه من خودم چون سرتاپا خطام به خودم نمیتونم اجازه بدم درباره دیگران حرفی بزنم و موارد مشابه دیگه. خانم عظیم زاده شما گفتید به بهونه ی یه اتفاق درباره همچین سوژه ای مطلب نوشتید،اینو قبول دارم و اتفاقا سوژه ی خیلی خوبیم هست،مطلبتون هم عالی بود و برای من خیلی تازگی داشت،فقط طوری نوشتید انگار که خودمون ازینا مبری هستیم.مثلا جمله اولتون که گفتید عربستان در داشتن قوانین عجیب یکه تاز بوده...خب این قضاوت شماست درسته؟کس دیگه ای هم میتونه پا به پای شما مثال بیاره و بگه ایران یکه تاز تره!مثلا شما به قوانین خنده دار اونا لفظ لیست سیاه رو دادید.اگر همین مطلب رو درباره ی قوانین ایران مینوشتید هم از همین کلمه استفاده میکردید؟انقدر قاطع قوانین غلط رو رد میکردید؟من اصلا از عربستان خوشم نمیاد ولی میخوام بگم وقتی پای نقد دیگران وسطه این حس که ما هم ادعا نداریم خیلی راست و درستیم باید توو اسلوب و لحن نوشته حس بشه.شاید توو کامنت اولم خوب منظورم رو بیان نکردم،ازین بابت عذر میخوام.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٥/١٠/٢٩
١
١
چی آدمای خونوکین، خب سمبوسه رو ذوزنقه درست کن -_- من موندم واقعا کی از پسری که چشماشو مداد میکشه خوشش میاد -_- مرسی محبوبه -_- دیگه تکرار نشه -_- :p