وقتی سه سوته می‌شود اختلاس‌گر شد!
دیروز «ب.ز»؛ حالا «ع.ز»؛ کجای کار ایراد دارد؟!

وقتی سه سوته می‌شود اختلاس‌گر شد!

نویسنده : سینا واحدی

دیروز پس از یک‌ ماه‌ و نیم از تایید حکم اعدام بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد معروف، پلیس اعلام کرد، یکی دیگر از عوامل اصلی این پرونده «ع.ز» در یکی از کشورهای آمریکای لاتین دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شد. متهمی که احتمالا ابعاد جدید را در پرونده بابک زنجانی روشن خواهد کرد.

بابک مرتضی زنجانی یا همان بابک زنجانی خودمان را که دیگر واقعا از خود است، همه می‌شناسیم. تعجب نکنید اگر می‌گویم از خودمان است. آخر از روزی که «ب.ز» بود تا الان که بابک زنجانی است، خیلی‌ها که اسمش را شنیده‌اند یا به این فکر کردند اگر من به جای او بودم چه می‌شد و یا این‌که چطور می‌شود من هم مثل او این همه پولدار باشم. حتی اگر از این فکر‌های بد هم نکرده باشیم، به این فکر کردیم اصلا چطور می‌شود که این طور می‌شود! برای این همه همذات پنداری‌های گوناگون است که می‌گویم از خود است. 

 

اصلا این «ب. ز» که بود؟

بابک زنجانی 42 ساله، تاجری است که بیشتر او را با شرکت سورینت می‌شناسند. البته اگر کمی بیشتر خودمان را قاطی ماجرا کنیم، از معاملات و واسطه‌گری‌های نفتی او هم خبردار خواهیم شد. او به یک‌باره به یکی از بزرگترین سرمایه‌داران تاریخ ایران تبدیل شد، سرمایه‌گذاری که حالا یکی از بزرگترین متهمان به فساد و رانت‌خواری در تاریخ ایران است. بابک در هنگام تحریم کشور، یکی از واسطه‌های خریدهای ایران به عنوان واسطه بخش خصوصی بود که به دولت کمک می‌کرد و البته سود خودش را هم بر می‌داشت. او کار دلالی فروش نفت و محصولات اصلی مورد نیاز کشور را در کنار فعالیت‌های تجاری در کشور ادامه می‌داد تا این‌ه در سال 92 بازداشت شد.

بابک زنجانی

پس از بازداشت علت را بدهی کلان او به وزارت نفت اعلام کردند. بالاخره پس از رفع ابهامات برای مردم مشخص شد که او پول 2.5 میلیارد یورو نفتی که فروخته است را در بانکی در خارج گذاشته و یک ریال از آن را به دولت پرداخت نکرده‌است! حالا این پول به همراه سودش به حدود 3میلیارد یورو رسیده که به پول ما عدد ناقابلی در حدود 13هزار میلیارد است! یعنی چیزی حدود 2 برابر بودجه وزارت بهداشت با تمام بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها و... در یک سال!

رقم این عدد آن‌قدر بالا بود که یکی از نمایندگان مجلس گفت: «زنجانی ۱۳ هزار میلیارد تومان بالا کشیده‌است، حالا شما حساب کنید سودش در این اوضاع چقدر است و چقدر به کشور و مردم ضربه خورده است... زنجانی ۱۳ پرونده تخلف مالی داشته و از شناسنامه جعلی استفاده می‌کرده، متأسفانه با وجود این تخلفات باز هم نفت را در اختیار او قرار می‌دادند، ۹۰ درصد اموال زنجانی در خارج از کشور است و او چیزی در ایران ندارد که ما به آن دلخوش باشیم!»

خلاصه بعد از 3 سال از شروع بررسی، پرونده 13 زونکنی او به نتیجه رسید و حکم اعدام برای او صادر شد. حدود 2 ماهی است که از تایید حکم او گذشته و البته هنوز اعدام نشده ‌است. باید ببینیم سرانجام ب.ز چه می‌شود؟

 

چرا دست به اختلاس در کشورمان خوب است؟!

فساد اداری و اقتصادی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های هر حکومتی در دنیاست، ایران باشد یا آمریکا هم فرقی نمی‌کند. فرقش در مقابله با آن است. هر زمان که پول و مال زیادی در اختیار باشد، عقل سالم حکم می‌کند که سیستم مراقبتی قوی هم وجود داشته باشد تا جلوی آن را بگیرد. سازمان شفافیت بین‌الملل که سالانه وضعیت همه کشورها را از نظر سطح فساد بررسی می‌کند در گزارش سال 2015، رتبه ایران را در میان 168 کشور دنیا 130 گزارش کرد. خیلی خوب است(!) یعنی فقط 38 کشور در آن لیست از ما فاسد‌ترند!

شفافیت مالی به معنی آن است که عملکرد مالی سازمان‌های دولتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی، شرکت‌های سهامی و نظایر آن به طور شفاف و در قالبی استاندارد در دسترس عموم قرار بگیرد و هر یک از دستگاه‌های دولتی، آمارها و اطلاعات مربوط به حوزه خود را به صورت شفاف، در وقت مناسب و با حداکثر سطح تفصیل منتشر کنند.

نبود شفافیت مالی، زمینه تخلفات و سوءاستفاده‌های مالی را مساعدتر می‌کند. هم‌چنین، عدم شفافیت آماری و مالی، احتمال هرگونه خطا در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری را چند برابر می‌کند. اما تنها نبود شفافیت مالی مساله اصلی ما نیست. اگر چه همان شفافیت مالی هم هزار داستان عجیب و غریب دارد که سرش ناپیداست. برای نمونه بودجه عمومی کشور در سال آینده حدود 320 هزار میلیارد تومان است! یعنی پولی که بابت حقوق کارمندان و سازندگی و عمران و سد و جاده  و هزار چیز دیگر خرج می‌شود، این مقدار است. اما در عوض بودجه شرکت‌های نیمه دولتی، بیش از 700 هزار میلیارد تومان است. شرکت‌هایی که نظارت چندانی هم روی‌شان نیست، مثل شرکت بازرگانی دولتی ایران، شرکت اکتشاف و استخراج نفت و... بماند...

 

وقتی ایراد در قانون و ضعف نظارت دو بال اختلاس می‌شوند

اولین عامل به وجود آمدن فساد اقتصادی، قوانینی است که می‌توان با استفاده از پیچیدگی آن دولت و قانون و حتی خودمان را دور بزنیم. مقررات پیچیده، قوانین مبهم و سایر موارد مشابه را تنها عده‌ای بلد هستند که رانت و اطلاعات بیشتری داشته باشند، آن‌ها همیشه جیب‌شان می‌تواند از ما پرتر باشد! مساله دیگری هم که نوعی بی‌قانونی محسوب می‌شود، انتخاب و انتصاب آدم‌هایی است که بدون هیچ ضابطه و تنها از روی رابطه در بخش‌های مدیریتی کشور قرار می‌گیرند! این مساله را هم همه در جریانیم.

بعد از مشکل قانون، مشکل نظارت است که توی ذوق می‌زند. قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای اصلی کشور وظیفه نظارت دائمی و مراقبت از حقوق مردم را دارد. ضعف دادرسی، طولانی بودن پروسه رسیدگی، نبود سخت افزار کافی، فساد سیاست‌مداران عالی‏رتبه، توصیه برای در امان ماندن مدیران متخلف از مجازات و عدم آگاهی مردم از حقوق‌شان در برابر قانون از مهم‌ترین مشکلات سیستم نظارت است.

البته نباید بی انصاف باشیم، یکی از عواملی که کار نظارت قوه قضاییه را سخت می‌کند بزرگ بودن دولت ایران باشد، دولتی که تنها سالانه 100هزار میلیارد تومان حقوق می‌دهد، آن قدر گسترده است که نمی‌توان به تمام اجزا آن نظارت داشت، برای همین است که کارشناسان اقتصادی مدام پیشنهاد می‌کنند که دولت کوچک‌تر شود و اموال مردم مشخص و دقیق به خود آنان داده شود. 

برچسب ها
دستگیری ع.ز
بابک زنجانی
اختلاس
دارایی های بابک زنجانی چقدر است؟
اعدام بابک زنجانی
علت اختلاس چیست؟
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمدامین شرکت اول
محمدامین شرکت اول
٩٥/١٠/٢٨
٠
٠
وقتی قوانین به جای تسریع فرآیند باعث کندی و سنگ اندازی در مسیر اون بشن لاجرم باید دورشون زد و... فلسفه قانون و وضع اون در ایران به کلی متفاوته با دنیا!
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٢٩
١
٠
قانون بد رو باید اصلاح کرد، اما تا قانونه باید عمل کنی! بی قانونی بدتر از بدقانونیه! مخلص!:)
سیده نعیمه زینبی:)
سیده نعیمه زینبی:)
٩٥/١٠/٢٨
٠
٠
چه مطلب خوبی بود اقای واحدی. ممنونم . متاسفانه این قضیه خیلی بی اعتمادی ایجاد کرده و میکنه و این می تونه کمر هر دولتی رو تا کنه!
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
ممنون! متاسفانه ایجاد کرده! مطالبه کنیم...
لیلی
لیلی
٩٥/١٠/٢٩
٠
١
طبق فرمايشات حضرت علی باید دست دزد قطع شود نه اینکه جانش ستانده شود!
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
فرمایش حضرت علی، در هر موردی متفاوته! دست قطع کردن مال دزدی است که شرایط مشخصی داشته باشه، 16تاقاعده داره! اما طبق فرمایش حضرت علی کسی که امنیت و اعتماد عمومی حکومت رو از بین ببره هم مجازاتش مشخصه! ممنون
N_PAHLAVAN
N_PAHLAVAN
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
عجب!!! پس پولاش خارجه؟؟؟ خب وقتی بمیره پولای خارجش چی میشه؟؟؟؟
سینا واحدی
سینا واحدی
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
بله! شاید برای همین تا الان نگهش داشتن...شاید
a_a
a_a
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
برمیگرده پولا به ایران؟!
...♥...سمانه صالحی...♥...
...♥...سمانه صالحی...♥...
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
اینو بگین بالاخره تهش به ما چیزی میرسه یا نع؟؟؟