وقتی بهداد سلیمی ماری جوانا تبلیغ می کند!
نگاهی مختصر به حضور چهره‌های سرشناس ایرانی در دنیای بزرگ تبلیغات

وقتی بهداد سلیمی ماری جوانا تبلیغ می کند!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

تصویر بلند کردن یک وزنه توسط بهداد سلیمی که دو سر آن انبوهی از ماری جوانا است کافی بود تا عکس و متن این خبر به جنجالی‌ترین خبر امروز تبدیل شود. هر چند خیلی زود سلیمی این عکس و خبر تبلیغات ماری جوآنا شرکت آلمانی را تکذیب کرد و عکس را سوءاستفاده این شرکت نامید. همین جنجال بهانه‌ای شد تا پرونده‌ای مختصر پیرامون حضور سلبریتی‌ها در تبلیغات کالاهای مختلف تهیه کنیم. این شما و این حضور سلبریتی‌های کشورمان در دنیای بزرگ و البته پر پول تبلیغات برندهای مختلف.

 

از کجا شروع شد؟

هر چند با نگاهی به تاریخ قبل انقلاب هم می‌توانیم به حضور کمرنگ چهره‌هایی مثل علی پروین در تبلیغات اشاره کنیم یا سال‌های اول دهه 60 را با حضور مرحوم ناصرحجازی در تبلیغات شهری به یادبیاوریم ولی اگر بخواهیم به حضور جدی سلبریتی‌ها در این عرصه اشاره کنیم باید به سراغ کریم باقری بریم. سال 76 بعد از پیروزی خاطره انگیز مقابل استرالیا و صعود به جام جهانی 98 سر و کله کریم باقری و محصولات بهداشتی یک شرکت بر روی بیلبردهای اتوبان‌های تهران پیدا شد، البته همه چیز به همین راحتی‌ها پیش نرفت. انتقادهای گروهای مختلف سیاسی و فرهنگی به جایی رسید که نشریه‌ی شلمچه (که آن زمان منتشر می‌شد) باقری را به باد نکوهش گرفت و از او خواست که با پیراهن تیم «آرمینا بیله فلد» «تیم باشگاهی‌اش» به تبلیغ بپردازد نه با پیراهن تیم ملی فوتبال ایران. اولین هنرمندی هم که خودش را به تبلیغات کالا رساند، جمشید خان مشایخی با کولری در بغل بود! می‌گویند دلیل اصلی ورود مشایخی به دنیا تبلیغات، تامین هزینه‌های بیماری و عمل قلبش بوده است ولی خب این موضوع هم کافی نبود تا انتقادات نسبت به او و کارش کم شود.

 

ممنوعیت تبلیغات

سال ۸۹، قانونی به تصویب مجلس رسید که استفاده و حضور هنرمندان و ورزشکاران در تبلیغات را محدود کرد. این قانون برای حمایت از تولید داخلی صورت گرفت ولی این تصمیم به راحتی اجرا نشد. چهره‌های سرشناسی مثل حسین رضازاده که در تبلیغات یک مشاور املاک دبی در حال فعالیت بود حسابی شاکی شد و گفت: «من در آخرین سال‌های ورزش حرفه‌ای به سر می‌برم؛ این حق من است که بتوانم برای زندگی آینده‌ام درآمدزایی کنم، مگر من تاکنون چقدر پاداش گرفته‌ام که نباید از راه تبلیغات درآمدزایی کنم؟ چرا با من این‌گونه رفتار می‌شود؟» مرحوم ناصرحجازی که همان زمان با یک شرکت خارجی قرارداد همکاری امضا کرده بود، یکی دیگر از سردمداران اعتراض بود، با دلایلی مشابه  همان حرف‌هایی که رضازاده زده بود.

 

برای تحقق شعار سال؛ واقعا؟!

سال 93 که با شعار اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی رهبر انقلاب انتخاب شد، بهانه خوبی برای رفع ممنوعیت حضور سلبریتی‌ها در تبلیغات و آگهی‌های مختلف شد. روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصویب دستورالعملی برای حضور هنرمندان و ورزشکاران در تبلیغات خبر داد و اعلام کرد استفاده از حضور چهره‌های هنری- ورزشی در تبلیغ محصولات و تولیدات داخلی، در راستای تأکید بر تحقق شعار سال ۱۳۹۳ با عنوان «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی»، روح حاکم بر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، توجه، باور و حمایت از صنایع و تولیدات داخلی صورت گرفته است! البته در این مصوبه استفاده از تصاویر هنرمندان و ورزشکاران در تبلیغات کالا و خدمات خارجی همچنان ممنوع ماند.

حالا حدود دو سال از مجوز فعالیت دوباره سلبریتی‌ها در دنیای تبلیغات می‌گذرد و بازار آن حسابی داغ است. حمایت از تولید داخلی و  تحقق اقتصاد مقاومتی حرف‌های خوبی است ولی با بررسی کارنامه این دو سال به راحتی می‌شود فهمید به چه میزان این موضوع تحقق پیدا کرده است. در ادامه نگاهی کوتاه به فعالیت چند چهره سرشناس در ح.زه تبلیغات داریم، نتیجه گیری با خودتان؛ اینکه واقعا حرف‌هایی که وعده داده شد در عمل تحقق پیدا کرد یا تنها شعار سال یک بهانه مناسب برای رفع قانونی بود که همه می‌دانیم رعایتش سخت و بی منطق است.

محمدرضا گلزار

محمدرضا گلزار که این روزها با فیلم‌ سلام بمبئی حسابی می‌فروشد و دیده می‌شود با شرکت G.U.M قرار داد  بسته و به عنوان مدل تبلیغاتی در این شرکت آرایشی بهداشتی فعالیت می‌کند. البته گلزار از اولین سلبریتی‌های نسل جدید است که وارد دنیای تبلیغات شد؛ او سال پیش هم همکاری مفصلی با نوشابه انرژی‌زا HYPE داشت که البته این روزها به ندرت شاهد پوسترهای این برند در فضای مجازی هستیم.

سیروان خسروی

سیروان تبلیغات محصول اکس (AXE) که برند تولیدکننده‌ی محصولات آرایشی، به‌صورت تخصصی اسپری و دئودورانت است را برعهده‌گرفته است. شاید شعار تبلیغاتی این برند  برای سیروان کمی نا آشنا باشد: صدای سکوت رساتر است!

ژیلا صادقی

به گفته‌ی خیلی‌ها، حضور مجری پرکار سال‌های اخیر در سلبریتی برندینگ باعث ممنوع کاری او در صداوسیما شد. تا قبل از این، حضور زنان در این زمینه به‌صورتی که صادقی در تبلیغات‌ حضور داشت ناملموس بود. ژیلا صادقی برای برند کن وود که تولیدکننده‌ی لوازم‌خانگی است، تبلیغ می‌کند. او در برنامه‌ی خانه‌ی فیروزه‌ای ارتباط عمیقی با بینندگان داشت و ناگهان همه او را روی بیلبوردها دیدند. اخیرا دوباره او را در تلویزیون مشاهده می‌کنیم و به نظر می‌رسد دست از تبلیغات برداشته است.

بنیامین بهادری

بنیامین بهادری، هنرمند خبرساز که خودش را از قافله‌ی تبلیغات عقب دیده بود، خودش را با برند بیم، تولیدکننده‌ی وسایل آشپزخانه به این کاروان رساند. تبلیغاتی که در کمال تعجیب بیشتر از خود بنیامین بر روی عکس بارانا دخترش تاکید کرده‌اند.

برچسب ها
بهداد سلیمی
ماری جوآنا
تبلیغات
جمشید مشایخی
محمدرضا گلزار
بنیامین
سیروان خسروی
ژیلا صادقی
نظرات کاربران
کد امنیتی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٥/١٠/٢٧
٠
٠
جالب بود ، خدا قوت :)
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
چشم شما درد نکنه:)
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٥/١٠/٢٨
٠
٠
بهرام رادان و پژمان بازغی هم هستن!
علیرضا گران پایه
علیرضا گران پایه
٩٥/١٠/٢٩
٠
٠
خیلی ها دیگر هستند که نمیشد توی این مطلب به دلیل کمبود جا بهش پرداخت.. چند نمونه مثال آوردم